freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


گروهی از محققان به سرپرستی زیست‌شناس تکاملی فردریک لانر (Fredrik Lanner) از موسسه کارولینسکا در سوئد امید دارند که تحقیقات آنها منجر به راه‌های جدیدی برای درمان ناباروری و جلوگیری از سقط جنین شود. لانر در گفتگو با راب استین در NPR گفت:

 داشتن فرزند، یکی از خواسته‌ها و انگیزه‌های بزرگ برای بسیاری از مردم است. برای افرادی که با ناباروری مواجه هستند، این موضوع می‌تواند به یک بخش بسیار مهمی از زندگی فرد تبدیل شود.

 اگر چه اقدام دانشمندان چینی در ماه آوریل سال جاری به خاطر اصلاح ژنتیکی جنین انسان خبرساز شد، اما باید در نظر داشته باشیم که آن جنین‌ها برای IVF غیر قابل استفاده بودند و هرگز قادر به بدل شدن به نوزادی سالم نبوده‌اند.

 اما جنین‌های دو‌ روزه‌ای که لانر در تحقیق خود از آنها استفاده کرده، همچنان زنده هستند و همه‌ی آنها توسط زوج‌هایی به یک کلینیک IVF در سوئد اهدا شده‌اند. محققان در حال تلاش برای ویرایش ژن‌ها در این جنین‌ها به منظور تنظیم جنبه‌های خاصی از توسعه‌ی آنها هستند. اگر ژن‌ها حذف شوند و جنین دیگر عملکردی نداشته باشد، آنگاه می‌توان آن را نشانه‌ای از این امر دانست که یک ژن خاص در میان آنها برای رشد جنین به عنوان ژن اساسی تلقی می‌شود.

 با این حال، لانر اظهار کرده است که این جنین‌ها تنها به مدت هفت روز اولیه از رشدشان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و پس از ۱۴ روز از بین خواهند رفت. از سویی می‌توان امیدوار بود که پیدا کردن اطلاعات مهم درباره‌ی توسعه‌ی جنین‌ها به پژوهشگران کمک خواهد کرد تا از پتانسیل موجود در سلول‌های بنیادی جنینی برای درمان بیماری‌ها استفاده کنند. لانر در این باره می‌گوید:

اگر ما بتوانیم به درکی از چگونگی تنظیم این سلول‌ها در جنین اولیه برسیم ، دانش به دست آمده در آینده کمک خواهد کرد که برای درمان بیماران مبتلا به دیابت، پارکینسون یا انواع مختلفی از نابینایی و بیماری‌های دیگر، دارای عملکرد بهتری باشیم. این زمینه یکی از بخش‌های جالب پژوهش ما است.

محققان امیدوارند که بتوانند دسته‌ای از ژن‌ها را که به عنوان ژن‌های خطرساز برای توسعه‌ی نرمال جنین به شمار می‌رود از میان بردارند. همان طور که استین در این باره توضیح می‌دهد:

 وی امیدوار است که این آزمایش به آنها کمک کند تا موارد بیشتری را درباره‌ی عملکرد ژن‌ها و اینکه چه ژن‌هایی باعث ناباروری می‌شود، بیاموزد. البته او از تعیین اینکه به طور دقیق چه ژن‌هایی را مد نظر دارد تا پیش از بازبینی و انتشار نهایی گزارش خودداری می‌کند.

 تکنیک CRISPR/Cas9 روش‌های ژنتیکی به کار رفته برای مبارزه با بیماری‌ها را متحول کرده است. اوایل سال جاری، دانشمندان موفق شدند تا ویروس HIV را از سلول‌های ایمنی بدن انسان حذف کنند، و در ماه ژوئن اعلام شد که دانشمندان به دنبال استفاده از روش مذکور برای تغییر سلول‌های T (لنفوسیت تی) انسان برای مبارزه با سرطان هستند.

 هر چند که ما هنوز به طور کامل نتوانسته‌ایم با سیستم کریسپر کار کنیم. از سویی نیز اثرات جانبی سلول‌های T به طور قابل ملاحظه‌ای شدید بودند و پس از مدت نه چندان طولانی هم HIV دوباره خود را نشان داد. اما با وجود همه‌ی این موارد، فناوری اخیر باز هم یک دستاورد مهم و بزرگ به شمار می‌رود.

 پس CRISPR چگونه کار می‌کند؟ همان طور که کارکنان BEC اوایل سال جاری توضیح داده بودند، این روش از طریق هدایت پروتئین‌ها به صورت قیچی‌مانند به بخش‌های هدفمند از DNA در داخل سلول عمل می‌کند و سپس باعث تغییر یا ویرایش آنها با برخی روش‌ها می‌شود.

 به عبارت دیگر، این سیستم بخش‌هایی از ژن را به صورت بسیار دقیق‌تر نسبت به گذشته برش می‌دهد. لانر این روش را به عنوان یک روش سرنوشت‌ساز می‌داند. وی در این باره می‌گوید:

این فقط روشی سریع‌تر یا صرفا ارزان‌تر نیست. روش اخیر در واقع دریچه‌ی جدیدی را برای نگاه به این موضوع برای نخستین بار باز کرده است، زیرا ما پیشتر قادر به انجامش در جنین انسان نبودیم. فناوری‌های موجود به اندازه‌ی کافی کارآمد نبودند و در نتیجه نمی‌توانستیم برای بررسی ژن‌های منفرد و کارکرد آن در حین توسعه‌ی جنین انسان تلاش کنیم.

در اجلاس بین‌المللی ژنتیک اخیر، توصیه شده بود که دستکاری جنین در نظر گرفته شده برای شروع دوره‌ی بارداری مجاز نخواهد بود. اما در برخی کشورها، از جمله سوئد، انجام این روش‌ها در رویان‌های زنده برای اهداف پژوهشی از نظر حقوقی مجاز است.

هنوز هم جنجال زیادی بر سر استفاده از جنین انسان برای تحقیق وجود دارد و این موضوع تا حدودی هم قابل درک است. منتقدان می‌گویند که این کار باعث هموار شدن زمینه برای «طراحی کودکان» در آینده خواهد شد یا اینکه می‌تواند به طور تصادفی باعث ایجاد جهش‌های ارثی در جمعیت انسان‌ها شود. استین در گفتگو با news.com گفت:

موضوع نگران کننده این است که آنها از این روش برای تولد نوعی انسان اصلاح شده‌ی ژنتیکی استفاده کنند. مثل کودکانی که پدر و مادرشان صفات نوزادان خود را انتخاب می‌کنند و می‌توانند آنها را بلندتر، قوی‌تر، هوشمندتر کنند.

ما به هیچ وجه حتی به انجام این کار نزدیک هم نیستیم. اما نگرانی ما این است که کار ما زمینه را برای افراد دیگر فراهم کند تا بخواهند برای انجامش تلاش کنند.

 تیم پژوهشی در حال حاضر هنوز در مراحل اولیه‌ی تحقیق هستند. بنابراین ما باید صبر کنیم تا نتایج آنها در ژورنال برای مرحله‌ی پیش از کارشناسی ارائه شود تا به این ترتیب بتوانیم به بینش دقیق‌تر و گسترده‌تری از برنامه‌ها و یافته‌های آنها برسیم. اما در همین حال، شما را به دیدن ویدیویی در رابطه با سازوکار کریسپر که باعث تغییر جهان خواهد شد دعوت می‌کنیم.

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۶:۲۷ دیده شده : ۵۴بار نویسنده : admin

دستکاری ژنتیکی انسان دستکاری ژن انسان دستکاری ژنتیکی دستکاری ژنتیکی حیوانات دستکاری ژنتیکی+گیاهان دستکاری ژنتیکی چیست دستکاری ژنتیکی در گیاهان دستکاری های ژنتیکی گیاهان دستکاری ژنتیکی شده درباره دستکاری ژنتیکی گیاهان عجیب دستکاری شده ژنتیکی موفقیت آمیز جملات موفقیت آمیز جملات موفقیت آمیز از بزرگان سخنان موفقیت آمیز مطالب موفقیت آمیز سخنان موفقیت آمیز بزرگان جملات موفقیت آمیز درسی کلمات موفقیت آمیز داستانهای موفقیت آمیز جملات موفقیت آمیز بزرگان جملات موفقیت آمیز انگلیسی جملات موفقیت آمیز به انگلیسی جملات موفقیت آمیز کاری جملات موفقیت آمیز کوتاه جملات موفقیت آمیز در زندگی جملات موفقیت آمیز برای دانش آموزان سخنان موفقيت آميز Dna جنین آزمایش Dna جنین تشخیص Dna جنین Dna آزاد جنینی تست Dna جنین آزمایش Dna از جنین تست Dna از جنین انسان شناسی و فرهنگ انسان شناسی و فرهنگ Facebook انسان شناسی و فرهنگ سپهر خلیلی انسان شناسی و فرهنگی انسانی شناسی و فرهنگ انسان شناس و فرهنگ همایش انسان شناسی و فرهنگ کانون انسان شناسی و فرهنگ کتاب انسان شناسی و فرهنگ انجمن انسان شناسی و فرهنگ انسان در جستجوی معنا انسان در جستجوی معنا ویکتور فرانکل انسان در جستجوی معنا Pdf انسان در جستجوی معنا Download انسان در جستجوی معنای غایی دانلود انسان در جستجوی معنا دانلود انسان در جستجوی معنا دانلود Pdf انسان در جستجوی معنا فرانکل انسان در جستجوی معنای غایی انسان در جستجوی معنای فرانکل انسان های اولیه انسان های اولیه در جنگل امازون انسان های اولیه به انگلیسی انسان های اولیه چگونه زندگی می کردند انسان های اولیه در ایران انسان های اولیه چگونه بودند انسان های اولیه چگونه می زیستند انسان های اولیه در کرمان انسان های اولیه چه کسانی بودند انسان های اولیه ویکی پدیا انسان و حیوان انسان و حیوانات انسان و حيوان تفاوت انسان و حیوان ازدواج انسان و حیوان رابطه انسان و حیوان فرق انسان و حیوان بچه انسان و حیوان مستند انسان و حیوانات لقاح انسان و حیوان انسان شناسی انسان شناسی در اسلام انسان شناسی Pdf انسان شناسی فلسفی انسان شناسی در قرآن انسان شناسی دینی انسان شناسی اسلامی انسان شناسی شهری انسان الغاب انسان الغاب طويل الناب انسان الغابات انسان الغابة الحقيقي انسان الغابة فيديو انسان الغابة يوتيوب انسان الغابة فى مصر انسان الغابات البدائي انسان الغاب ويكيبيديا انسان الغابة اورانج اوتان انسان کامل انسان کامل کیست انسان کامل عزیزالدین نسفی انسان کامل مطهری انسان کامل عزیزالدین نسفی Pdf انسان کامل کتاب دیه انسان کامل انسان های نئاندرتال مستند انسان های نئاندرتال دانلود مستند انسان های نئاندرتال عکس انسان های نئاندرتال ویژگی های انسان نئاندرتال انسان اكثر انسان اكثر كلمات انسان اكثر Mp3 انسان اكثر عبدالمجيد انسان اكثر طربيات انسان اكثر فور شيرد انسان اكثر يوتيوب انسان اكثر كلمات الاغنيه انسان اكثر ماجد المهندس انسان اكثر عبد المجيد عبدالله انسان نياندرتال انسان نياندرتال وعلاقته بالانسان العاقل انسان نياندرتال يوتيوب إنسان نياندرتال البدائي انسان نياندرتال القديم انسان نياندرتال Pdf الانسان نياندرتال تاريخ انسان نياندرتال فيلم انسان نياندرتال حقيقة انسان نياندرتال دستکاری ژنتیکی موفقیت‌ آمیز DNA جنین انسان

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۴۲۰
  • تعداد حاضران : ۱۸۴
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها