freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا، اندیشکده بروکینگز در ادامه گزارش خود نوشت: باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در ژانویه ۲۰۱۶ از دستیابی به سه پیروزی هم‌زمان با ایران به عنوان شاهدی بر قدرت دیپلماسی آمریکا سخن گفت و ادامه داد: این پیروزی‌ها عبارتند از روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک که نشان دهنده پیروی ایران از تعهداتش در این توافق و برابر بود با رفع تحریم‌های بین‌المللی گسترده وضع شده علیه تهران. دولت هم‌چنین از آزادی پنج شهروند آمریکایی زندانی در ایران و حل و فصل یک مناقشه مالی قدیمی میان تهران و واشنگتن خبر داد که به سال‌های پیش از ۱۹۷۹، یعنی انقلاب اسلامی باز می‌گردد. اما آخرین مورد این سه تحول نزدیک به ۹ ماه بعد مورد توجه قرار گرفت در حالی که در زمان اعلام آن توجه کسی از رسانه‌ها را به خود جلب نکرد. هر چند جزییات آن هنوز به‌درستی مشخص نیست و برخی جنبه‌های آن هم‌چنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. این برداشت حاصل از گزارشات رسانه‌ها و توضیحات مقامات دولت اوباما در جلسات استماع ماه سپتامبر است.

در ۱۶ و ۱۷ ژانویه چه اتفاقی رخ داد؟

دولت آمریکا در اواسط ماه ژانویه در آستانه نهایی کردن چیزی بود که به گفته یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا، طرح‌های چند گانه تلاش درباره ایران بود. مقامات آمریکایی این سه تلاش دیپلماتیک را غیرمرتبط توصیف می‌کنند اما کریستوفر بک مایر، دستیار معاون وزیر امور خارجه در امور ایران می‌گوید که واشنگتن قصد داشت تا از این لحظه مهم دیپلماتیک که به ما اجازه داد منافع آمریکا را به طور هم‌زمان پیش ببرد، بهره‌برداری کنیم.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ۱۶ ژانویه فراهم کردن مقدمات پرداخت مبلغ توافق تازه میان تهران و واشنگتن را آغاز کرد. انتقال این پول به دلیل پیچیدگی‌های مربوط به محل همسر و مادر جیسون رضاییان، یکی از زندانیان آزاد شده در ایران ساعاتی به تعویق افتاد و اما دولت روز بعد روند انتقال را آغاز کرد. واشنگتن نیز در ازای آن اتهامات علیه چند ایرانی- آمریکایی را که اغلب متهم به دور زدن تحریم‌ها بودند، لغو کرد.

چرا آمریکا به ایران پول پرداخت کرد؟

ایران در سال‌های بین دهه ۱۹۶۰ تا دهه ۱۹۷۰ بزرگ‌ترین شریک آمریکا در «برنامه فروش‌های نظامی خارجی» در این کشور بود، ‌از این رو یک وجه امانی با پشتوانه ایرانی‌ها ایجاد شد تا هم‌زمان که کار روی قراردادهای مختلف پیش می‌رفت، به پیمانکاران آمریکایی پول پرداخت شود. تهران و واشنگتن در فوریه ۱۹۷۹در روزهای قبل از اوج انقلاب اسلامی توافق کردند تا تمام این پرداخت‌ها را متوقف و بسیاری از خریدهای باقیمانده را لغو کنند. این توافق هم‌چنین این الزام را قرار داد تا وجه هزینه نشده مربوط به برنامه فروش‌های نظامی خارجی آمریکا در یک حساب بانکی که سود به آن تعلق می‌گیرد، قرار داده شود.

دولت کارتر (رییس‌جمهور وقت آمریکا) در همان سال، پس از تسخیر سفارت واشنگتن در تهران توسط نیروهای انقلابی تمام دارایی‌های ایران در آمریکا را مسدود کرد. ایران در سال ۱۹۸۲ شکایتی را علیه آمریکا در ارتباط با وجه امانی مربوط به برنامه فروش‌های نظامی خارجی آمریکا در یک دادگاه بین‌المللی مطرح کرد تا مناقشات مالی و بازرگانی سردرگم میان دو طرف در ارتباط با قراردادهای خرید سلاح حل و فصل شود، پرونده‌ای که به گفته لیزا گراش، دستیار مشاور حقوقی وزارت امور خارجه آمریکا یک مناقشه بر سر نقض قراردادی چند میلیارد دلاری در برگیرنده یک هزار و ۱۲۶ قرارداد بزرگ فروش نظامی بود.

گراش گفت که دو طرف حدود ۴۰ دور مذاکره را در طول دهه‌های گذشته برگزار کردند. ایران تلاش‌هایش را در سال ۲۰۱۵ برای احقاق حقوقش افزایش داد و از این دادگاه خواست تا جلسات استماع جامعی را برای رسیدگی به مسائل باقیمانده در ارتباط با پرونده برنامه فروش‌های نظامی خارجی آمریکا ترتیب دهد و یک حکم اولیه صادر کند. وجه امانی مربوط به قرارداد ایران و آمریکا تا زمان ریاست جمهوری بوش پدر، ۶۰۰ میلیارد دلار بود که دولت در سال ۱۹۹۰ بخشی از آن، یعنی ۲۰۰ میلیون دلار را به ایران بازگرداند.

چه کسی به چه کسی پول پرداخت کرد؟ و چگونه؟

اعلام حل و فصل این مناقشه قدیمی تهران و واشنگتن در ماه ژانویه شامل دو بخش بود: بازگرداندن ۴۰۰ میلیون دلار اصل مبلغ قرارداد و ۱.۳ میلیارد دلار سود این پول.

وزارت خزانه‌داری آمریکا برای بازگرداندن اصل مبلغ قرارداد با همکاری امور مالی و خدمات حسابداری وزارت دفاع و بانک فدرال رزرو نیویورک، ۴۰۰ میلیون دلار را از امور مالی و خدمات حسابداری وزارت دفاع به بانک مالی سوییس انتقال داد. این پول سپس به فرانک سوییس تبدیل و در غالب اسکناس‌های فرانک به ژنو منتقل شد. این اسکناس‌ها در ۱۷ ژانویه به یک مقام از بانک مرکزی ایران تحویل داده شد.

سود این ۴۰۰ میلیون دلار از صندوق مالی دادگستری پرداخت شد که هزینه دادرسی‌ها در دادگاه و توافقات سازشی وزارت دادگستری در خصوص دعوی فعلی یا قریب‌الوقوع علیه دولت را تامین می‌کند. وزارت خزانه‌داری باید برای پرداخت یک پول از محل صندوق‌های مالی دادگستری، تاییدیه دادستانی کل را مبنی بر این که این توافق به نفع آمریکاست در اختیار داشته باشد. به گفته ماری مک کورد، دستیار معاون دادستان کل در دایره امنیت ملی در وزارت دادگستری، ‌ارزیابی پرداخت پول یک توافق از صندوق مالی دادگستری شامل بررسی و ضعیتی می‌شود که آمریکا به دلیل مطالبه پیشنهادی‌خود برای سازش با آن مواجه می‌شود، به علاوه بررسی احتمال صدور حکمی مغایر علیه آمریکا، ‌اندازه احتمالی مبلغی یک هیأت داوران برای رفع اختلفات تعیین می‌کند، سابقه این دادخواهی، دادگاه مربوطه، مباحث حقوقی مربوط به آن، حقایق مربوطه و دکترین‌های حقوقی حاکم.

از آنجایی که صندوق دادگستری اجازه به جریان انداختن مطالبات جداگانه بالاتر از ۱۰ رقم را نمی‌دهد، ۱.۳ میلیارد دلار سود توافق شده به ۱۳ مطالبه ۹۹,۹۹۹,۹۹۹.۹۹ دلاری و یک در خواست برای میزان باقیمانده آن یعنی ۱۰,۳۹۰,۲۳۶.۲۸ دلار تقسیم شد. این مبالغ از صندوق دادگستری به بانک ملی هلند انتقال داده شد که در آن‌جا به یورو تبدیل و به صورت اسکناس‌های یورو به نماینده‌ای از بانک مرکزی ایران تحویل شد.

چرا این سود پرداخت شد؟

تفاهم‌نامه تهران و واشنگتن در سال ۱۹۷۹ به روشنی تصریح کرده بود که وجوه هزینه نشده باید در یک حساب بانکی که به آن سود تعلق می‌گیرد، ذخیره شود اما کاشف به عمل آمد که این وجوه در چنین حسابی قرار نگرفت و هیچ دولتی در آمریکا این تعهد را اجرایی نکرد. دلیل این کار مشخص نیست.

به گزارش اندیشکده بروکینگز، اگر نه تمام، اغلب دعوی‌های مطرح شده دیگر در دادگاه رسیدگی به شکایات ایران – آمریکا شامل خسارت سود تعلق گرفته می‌شود. این امر با موضع وزارت خزانه‌داری در آغاز روند مسدود کردن دارایی‌ها در سال ۱۹۷۹ مطابقت دارد، هر چند تقریبا در تمام پرونده‌ها میان تهران و واشنگتن اندازه سود مورد مناقشه بوده است.

دولت باراک اوباما (رییس‌جمهور آمریکا) تاکید دارد که تصمیم این دادگاه می‌توانست، سود بسیار بسیار بیشتری را برای حل مناقشه قدیمی ایران – آمریکا را در نظر بگیرد.

چرا پول نقد؟

این موضوع هم‌چنان مناقشه برانگیزترین وجه حل نشده در این ماجرا است. مقامات دولت آمریکا در اظهارات‌شان گفته‌اند که دلیل ایرانی‌ها برای دریافت پول نقد را نمی‌دانند. پاول اهرن، یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت که پرداخت نقدی قابل اعتمادترین راه برای این بود که اطمینان حاصل شود ایرانی‌ها این پول را دریافت کرده‌اند و این روشی بود که بانک‌های مرکزی مربوطه نیز ترجیح می‌دادند.

مقامات آمریکایی هم‌چنین اظهار کردند که مفاد این توافق بر لزوم پرداخت فوری پول تاکید داشت. همان طور که مک مایر گفته است واشنگتن با بانک‌های جهانی که مایل به مشارکت در این معامله خاص بودند با مشکلاتی مواجه بود و این روش، سازوکاری بود که آن‌ها احساس کردند می‌تواند پرداخت فوری پول را تضمین کند. به طور قطع، پرداخت فوری نیز برای به نتیجه رساندن این سازش ضروری بود که آن‌ها چنین کردند.

هر چند برخی کارشناسان و مقامات ارشد پیشین این توضیح را به چالش کشیده و گفته‌اند که انتقال الکترونیکی پول پیش از پرداخت ماه ژانویه به کار گرفته شده بود که به ژوییه ۲۰۱۵ برای حل دعوی‌های دادگاه شکایت ایران – آمریکا برای طراحی‌های معماری باز می‌گردد.

آیا آزادی زندانیان آمریکایی در ایران منوط به حل این پرونده یا پرداخت نقدی وجه مورد توافق بوده است؟

سعید عابدینی، یکی از زندانیان آزاد شده در ایران گفته است که پلیس ایران به او گفته، تا زمانی که هواپیمای بعدی فرود نیاید وی آزاد نخواهد شد اما مقامات آمریکا قویاً اظهارات عابدینی را رد و تاکید می‌کنند که آزادی شهروندان آمریکایی در ازای رفع اتهامات و آزادی ۲۱ شهروند ایرانی- آمریکایی بوده که متهم به نقض تحریم‌های واشنگتن علیه تهران بودند. مقامات وزارت امور خارجه آمریکا علاوه بر این می‌گویند که انتقال پول تنها برای مدتی کوتاه دلیل نگرانی‌هایی نسبت به موقعیت اقوام یکی از زندانیان آزاد شده متوقف شد. دولت تاکید می‌کند که این وقفه ارتباطی با انتقال نقدی پول ندارد اما از روی احتیاط انجام شد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۴۴:۲۸ دیده شده : ۴۹بار نویسنده : admin

تمام سوالات ایین نامه رانندگی تمامی سوالات ایین نامه رانندگی تمام سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی تمام سوالات فنی ایین نامه تمام سوالات باقلوا تمام سوالات ایین نامه اصلی تمام سوالات شب اول قبر تمام سوالات فنی تمام سوالات خواستگاری تمام سوالات راهنمایی رانندگی دانلود تمامی سوالات راهنمایی رانندگی تمام سوالات فیزیک کنکور تمام سوالات زیست اول دبیرستان دانلود تمام سوالات زیست اول دبیرستان جواب تمام سوالات زیست اول دبیرستان پاسخ تمام سوالات زیست اول دبیرستان پاسخ تمام سوالات کتاب زیست اول دبیرستان درباره ماجرای مک فارلین درباره ماجرای فرودگاه جده درباره ماجرای مهاباد درباره ماجرای لامپ ماجرای درباره الی ماجرای فیلم درباره الی تحقیق درباره ماجرای حکمیت درباره فیلم ماجرای نیمروز نقد فیلم ماجرای نیمروز تحقیق درباره ماجرای فدک تحقیق در مورد ماجرای فدک تحقیق درباره ماجرای سقیفه تحقیق در مورد ماجرای سقیفه میلیارد دلار میلیارد دلاری 22 میلیارد دلار 700 میلیارد دلار 100 میلیارد دلار 95 میلیارد دلار 800 میلیارد دلار 35 میلیارد دلار 22 ميليارد دلار 18 میلیارد دلار اختلاس 22 میلیارد دلاری 22 میلیارد دلار جهانگیری 22 میلیارد دلار اختلاس 22 میلیارد دلار نفتی 22 میلیارد دلاری 22 میلیارد دلار صرافی برگشت 22 میلیارد دلار به ایران خروج 22 میلیارد دلار 700 میلیارد دلار احمدی نژاد 700 میلیارد دلار را خوردند 95 میلیارد دلار خامنه ای ثروت 95 میلیارد دلاری امپراطوری 95 میلیارد دلاری اختلاس 35 میلیارد دلاری فساد 35 میلیارد دلاری 18 میلیارد دلار ایران در ترکیه 18 میلیارد دلار ترکیه جریمه 18 میلیارد دلاری ایران محکومیت 18 میلیارد دلاری ایران جریمه 18 میلیارد دلاری جریمه 18 هزار میلیارد دلار به ایران سفر نکنید به ایران نروید به ایران حمله داعش به ایران حمله میکند آیا داعش به ایران حمله میکند داعش به ایران حمله کرد داعش به ایران حمله میکنه داعش به ايران حمله مي كند داعش به ایران حمله کرده داعش به ایران حمله خواهد کرد ایاداعش به ایران حمله می کند آیا به ایران حمله می شود بازگشت به ایران بازگشت به ایران بعد از مهاجرت بازگشت به ایران بعد از پناهندگی بازگشت به ایران بدون پاسپورت بازگشت به ایران بدون گذرنامه بازگشت به ایران حین تحصیل بازگشت به ایران بازداشت بازگشت به ایران از استرالیا بازگشت به ایران باستان بازگشت به ایران در حین تحصیل ایران به چه معناست ايران به چه معناست کلمه ایران به چه معناست؟ پرچم ایران به چه معناست كلمه ايران به چه معناست رنگهای پرچم ایران به چه معناست رنگ پرچم ایران به چه معناست سه رنگ پرچم ایران به چه معناست رنگ سبز پرچم ایران به چه معناست نام ایران به چه معناست؟ ایران به داعش حمله میکند ایا داعش به ایران حمله می کند ایران کی به داعش حمله میکند ايا داعش به ايران حمله مي كند ایا گروه داعش به ایران حمله می کند داعش به ایران حمله میکند یا نه داعش چهارشنبه به ایران حمله می کند گروه داعش به ایران حمله می کند ایا داعش به ایران هم حمله میکند ایران به داعش حمله کرد ایران به داعش حمله کرده ايران به داعش حمله كرد ایران به داعش حمله خواهد کرد ایا ایران به داعش حمله کرده ایا ایران به داعش حمله کرده است آیا ایران به داعش حمله خواهد کرد داعش به مرز ایران حمله کرد آیا داعش به مرز ایران حمله کرده ایا داعش به مرزهای ایران حمله کرده ایران به عراق باخت چرا ایران به عراق باخت باخت ايران به عراق بازتاب باخت ایران به عراق دلیل باخت ایران به عراق دلایل باخت ایران به عراق بازتاب باخت ايران به عراق واکنش ها به باخت ایران به عراق علت باخت ایران به عراق حواشی باخت ایران به عراق ایران به داعش حمله ایران به داعش واکنش ایران به داعش هشدار ایران به داعش ایران به بوسنی باخت چرا ایران به بوسنی باخت باخت ايران به بوسني علت باخت ایران به بوسنی دلیل باخت ایران به بوسنی علت باخت ايران به بوسني باخت سیاسی ایران به بوسنی باخت عمدی ایران به بوسنی بازتاب باخت ایران به بوسنی دلايل سياسي باخت ايران به بوسني تمام سوالات درباره ماجرای پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۹۰
  • تعداد حاضران : ۲۱۳
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها