freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


محققان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به تولید بیودیزل از خاک رنگبر شدند که تست موتور سوخت تولیدشده نیز با موفقیت انجام شده است.

به گزارش ایسنا، امیرحسین گلی، مدیر پروژه «تولید بیودیزل از روغن گیاهی بازیافتی از خاک رنگبر مصرفی» درباره این پروژه اظهار کرد: بیودیزل یک سوخت غیر سمی، ایمن و قابل تجزیه بیولوژیکی است که از منابع طبیعی نظیر روغن‌های گیاهی، روغن پسماند غذایی، چربی حیوانات و جلبک‌ها بدست می‌آید. با توجه به اینکه 85-80 درصد هزینه تولید بیودیزل به ماده اولیه مرتبط می‌شود، بنابراین از روش‌های کاهش هزینه تولید بیودیزل می‌توان به استفاده از منابع ضایعاتی روغن اشاره کرد که خاک رنگبر یکی از منابع روغن استخراج‌شده است.

گلی با بیان این‌که این پروژه با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به پایان رسیده است، ادامه داد: در این تحقیق سعی شده است تا از روغن خاک رنگبر مصرفی برای تولید بیودیزل استفاده شود و خصوصیات آن در سامانه کامل تست موتور بررسی شود. به همین منظور ابتدا خصوصیات فیزیکو شیمیایی روغن استخراج شده شامل عدد اسیدی، عدد پراکسید و... تعیین شد، سپس تولید بیودیزل به روش ترانس استریفیکاسیون انجام گرفت.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان همچنین عنوان کرد: در نهایت بیودیزل تولیدی به نسبت 5 درصد با سوخت دیزل مخلوط شد تا تست موتور انجام شود. از ویژگی بارز روغن حاصل از خاک رنگبر می‌توان به بالا بودن درصد اسیدهای چرب آزاد (16.65 درصد) و عدد پراکسید (6.75 میلی اکی‌والان اکسیژن در کیلوگرم) اشاره کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به بالا بودن عدد اسیدی، ابتدا روغن، اسیدزدایی و سپس بیودیزل از آن تولید شد، گفت: نتایج نشان داد که خصوصیات سوخت تولیدی شامل نقطه اشتعال، ویسکوزیته دینامیکی و ... مطابق با استاندارد ASTM بوده و تست موتور نشاندهنده تاثیر مثبت بیودیزل در دور ماکزیمم rpm 2800 روی مصرف ویژه سوخت ترمزی است که بازده حرارتی را به میزان 3 درصد در مقایسه با دیزل افزایش داد. همچنین در دور rpm 1600 و ماکزیمم گشتاور بیودیزل باعث کاهش انتشار دوده در حدود 12.5 درصد نسبت به دیزل در موتور می‌شود.

به گفته گلی، همچنین مشاهده شد که در گشتاورهای بالا بیودیزل آلاینده NOx بیشتری نسبت به دیزل منتشر می‌کند. می‌توان گفت علیرغم اینکه روغن حاصل از خاک رنگبر مصرفی حاوی اسیدهای چرب آزاد زیادی است، ولی امکان تولید بیودیزل با خصوصیات مطلوب از آن وجود دارد و می‌توان از این منبع جهت کاهش هزینه تولید سوخت طبیعی استفاده کرد. 

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، خاک رنگبر مصرفی در طی رنگبری و در مرحله تصفیه روغن خام حاصل می‌شود. سالیانه در حدود 1.5 تا 2  میلیون تن خاک رنگبر مصرفی در جهان تولید می‌شود که تقریبا به ازای هر تن روغن خوراکی 1.2 تا 1.6 کیلوگرم خاک رنگبر مصرف می‌شود (در سال 2007). این خاک مصرفی حاوی 40-20 درصد روغن، چربی و دیگر ترکیبات رنگی است و به همین دلیل قابلیت اشتعال دارد و علیرغم آن موجب آلودگی محیط زیست می‌شود. تنها بخش کمی از تولید جهانی این خاک به منظور بازیابی استفاده شده و اکثر آن در زمین دفن می‌شود. لبته استفاده از خاک مصرفی در خوراک دام یا ساختن بتن نیز گزارش شده است.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۱:۲۹ دیده شده : ۴۵بار نویسنده : admin

تولید بیودیزل تولید بیودیزل در ایران تولید بیودیزل از روغن های پسماند خوراکی تولید بیودیزل از میکروجلبک تولید بیودیزل از جلبک تولید بیودیزل از روغن تولید بیودیزل از جلبک ها تولید بیودیزل از ریز جلبک تولید بیودیزل در جهان تولید بیودیزل از روغن سویا بررسی امکان تولید سوخت بیودیزل از میکروجلبک تولید بیودیزل از روغن کرچک تولید بیودیزل از روغن پالم تولید بیودیزل از روغن کانولا تولید بیودیزل از دانه های روغنی از خاک برآمدیم از خاک برآمدیم وبر خاک شدیم از خاکم و همخاک من از خاکم و همخاک من از جان و تنم نیست از خاک بیشتر نه از خاك بيشتر نه از خاک بیشتر نه که از خاک از خاک تا افلاک از خاک تا افلاک عشق از خاک تا افلاک سرامی کتاب از خاک تا افلاک دانلود کتاب از خاک تا افلاک نعل سمندش از خاک بر شده تا افلاک نمایش از خاک تا افلاک یادواره از خاک تا افلاک وبلاگ از خاک تا افلاک تئاتر از خاک تا افلاک از خاک گلویم سوتکی سازد که از خاک گلویم سوتکی سازد کوزه گر از خاک گلویم سوتکی سازد خاک گلویم سوتکی سازد ولی بسیار مشتاقم که ازخاک گلویم سوتکی سازد از خاک گلویم سوتکی سازند از خاک تا خورشید شعر از خاک تا خورشید دانلود از خاک تا خورشید معنی شعر از خاک تا خورشید دانلود اهنگ از خاک تا خورشید دانلود سرود از خاک تا خورشید پای من از خاک تا خورشید متن سرود از خاک تا خورشید از خاک ما در باد از خاک ما در باد بوی تو می آید از خاک جوانان وطن لاله دمیده از خاک جوانان وطن از خاک جوانان وطن سالار عقیلی از خون جوانان وطن لاله دمیده از خون جوانان وطن از خون جوانان وطن سالار عقیلی از خون جوانان وطن لاله دمیده متن از خون جوانان وطن لاله دمیده قربانی از خون جوانان وطن لاله دمیده کریمی از خون جوانان وطن لاله دمیده عارف قزوینی از خاکیم از خاکیم و همه از خاکیم ما از خاکیم همه از خاکیم و ما همه از خاکیم ما که از خاکیم رنگ بر مو رنگ بر مو چیست رنگ بر موی مشکی رنگبری مو مواد رنگبر تاثیر رنگ بر مو اثر رنگ بر مو مواد رنگبر کاغذ رنگبری موی شرابی پودر رنگ بر مو رنگبر قلیایی رنگبر رنگ پودری رنگبر های قوی رنگبر ها رزین های رنگبر خاک های رنگبر خاک رنگبر خاک رنگبر چیست خاک رنگبر اکتیو خاک رنگبر بنتونیت خاک رنگبر تونسیل خاک رنگبر روغن سوخته خاک رنگبر افرا خاک رنگبر قیمت خاک رنگبر چینی خاک رنگبری اسید رنگبر ماشین اسید رنگبر رنگبری اسید چرب مواد شیمیایی رنگبر زغال رنگبر خاکهای رنگبر رنگبر مو تولید بیودیزل از خاک رنگبر

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۶۰
  • تعداد حاضران : ۲۱۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها