freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


تصور کنید اولین نقشه‌ای که از ایالات متحده می‌بینید یک طرح کلی از مرز بین کشورها و ایالت‌های داخلی باشد. این حالت، شبیه نقشه‌ای بود که دانشمندان بیش از ۱۰۰ سال در مورد مغز استفاده می‌کردند. خوشبختانه اکنون اوضاع تغییر کرده است.

یک گروه متشکل از محققان کشورهای مختلف، با ترکیب داده‌های استخراج شده از تعداد معدودی تکنیک تصویربرداری، موفق شده‌اند تا یکی از دقیق‌ترین نقشه‌های مربوط به ساختمان مغز را فراهم کنند. این نقشه‌ی جدید، اخیرا در ژورنال Nature به چاپ رسیده است و در آن مغز به ۱۸۰ منطقه‌ی منحصر به فرد تقسیم‌بندی شده است که ۹۷ بخش آن پیش از این هرگز شناسایی نشده بودند.

نگاهی به تصویر زیر بیاندازید:

نقشه مغز

دیوید ون اسن یکی از نویسندگان مقاله و فارغ‌التحصیل علوم اعصاب دانشکده‌ی پزشکی واشنگتن می‌گوید:

تلاش فعلی نقطه‌ی عطفی در نقشه‌برداری از مغز به حساب می‌آید. از این رو خوشحال هستیم که توانسته‌ایم آن را با جهانیان به اشتراک بگذاریم.

برای ایجاد این نقشه، صدها نفر از دانشمندان، نتایج بیش از یک قرن تحقیقات درباره‌ی مغز را با مدل‌های تشریحی بر پایه‌ی رنگ، برش کاغذ نازک از مغز جسد و اسکن‌های مدرن MRI از مغز افراد زنده ترکیب کردند. سپس اسکن‌های تهیه شده را به کامپیوتر انتقال دادند و توسط برنامه‌های هوش مصنوعی به تحلیل آن پرداختند. با گذشت زمان که هوش مصنوعی پیشرفت کرد، محققان توانستند بسیاری از مناطق مغز را که قبلا نادیده گرفته شده بودند، تشخیص دهند. از این رو احتمال آن وجود دارد که نتایج امروز بتواند در آینده به محققان کمک کند تا به شناسایی بهتر بیماری‌های مختلف مغزی از جمله آلزایمر و افسردگی بپردازند. بنابراین یافته‌ی اخیر می‌تواند یک دستاورد مربوط به آینده تلقی شود. با این حال پایه و اساس همین پژوهش امروزی هم، روش اکتشافی صدها سال قبل، یعنی نقشه‌برداری بوده است.

نقشه‌برداری از مغز

وقتی از منزل خارج می‌شوید تا قدم بزنید، متوجه تغییرات جنس زمین خواهید شد. در بیرون از در خروجی ،ممکن است پای شما چوب، سیمان یا ایوان را لمس کند. چند قدم بعد خود را بر روی چمن احساس می‌کنید. در چند قدم بعدی به آسفالت پارکینگ یا سیمان پیاده‌رو خواهید رسید. ممکن است در ادامه‌ی راه به یک دیوار، حصار یا هر مرز فیزیکی دیگری برخورد کنید.

محققان هم برای پیمایش مغز از رویکردی مشابه با خیابان‌گردی استفاده می‌کنند. آن‌ها مانند طبیعت‌گردان کنجکاو، وارد اعماق تو در توی قشر مغز می‌شوند و کوچک‌ترین جزئیات را ثبت می‌کنند. هر بار که به نقطه‌ای می‌رسند که نوع زمین آن تغییر کرده است، آن را به عنوان بخش مختلفی از مغز علامت‌گذاری می‌کنند.

نقشه مسیر

متیو گلاسر از نویسندگان همکار این مقاله در مصاحبه با بیزینس اینسایدر می‌گوید:

ما به دنبال بخش‌هایی از نقشه بودیم که تغییراتی داشتند. از این روز در مرزبندی نواحی، تغییرات را لحاظ کردیم.

هر کدام از این بخش‌های متفاوت حاوی اطلاعات زیادی هستند. برای مثال، خارج از خانه، مشاهده‌ی یک زمین چمن، ممکن است نشانه‌ای از یک زمین فوتبال تلقی شود ضمن این که می‌تواند فضای سبزی برای گردش سگ‌ها هم باشد یا یک دیوار آجری ممکن است ساختمان یک کتابخانه باشد اما احتمال مدرسه بودن آن هم وجود دارد. بنابراین، به جای آنکه تنها بر یک ویژگی یا کیفیت تکیه شود، دانشمندان با ترکیب مطالعات متعدد ویزگی‌های مختلفی را در نظر می‌گیرند. برای مثال، اسکن‌های MRI برای اندازه‌گیری فعالیت مغز در حین انجام یک کار خاص مانند مطالعه یا تماشای فیلم صورت می‌گیرد.

ترکیب داده‌های این مطالعات نشان داد که ۹۷ منطقه از مغز، پیش از این ناشناس باقی مانده بودند. ضمن آنکه این احتمال وجود دارد که دانشمندان مطالعه‌ی خود را در این مناطق جدید عمق دهند و علل بیماری‌های مغزی و روش‌های درمان آن‌ها را پیدا کنند.

جزیره‌ای یکه و تنها

جدا از این ۹۷ منطقه‌ی جدید مغزی یا حتی "اثر انگشت مغز" که دانشمندان برای اولین بار کشف کردند، ناحیه‌ی جدیدی به نام 55B شناسایی شده است که نقشی کلیدی را در پردازش زبان بازی می‌کند. این منطقه که در قسمت میانی و بالایی مغز قرار دارد، در طول یک قرن نادیده گرفته شده است. تنها سندی که محققان در خصوص این بخش از مغز در مطالعات قبلی پیدا کردند، مقاله‌ی یک آناتومیست آلمانی به نام آدولف‌ هاف در سال ۱۹۵۶ بوده است.

در مقاله‌ی هاف پیشنهاد شده بود که بخش 55B یک قشر منحصر به فرد است. چرا که رشته‌های عصبی آن به مراتب کم‌تر از بخش روپوش‌دار میلین (myelin) و مناطق اطراف آن متراکم شده‌اند. همین تفاوت، یک نشانه‌ی کلیدی برای پژوهشگران بود که این منطقه را به عنوان بخش منحصر به فردی از مغز شناسایی کنند. ون اسن و گلاسر هم در مقاله‌ی هاف متوجه همین نکته شدند. آما آن‌ها موارد دیگری را هم بررسی کردند.

این دو پژوهشگر از گروهی شرکت‌کننده خواستند تا به یک داستان صوتی در حال پخش گوش دهند و در حین گوش دادن اسکن MRI از مغز آن‌ها گرفته شد تا "فعالیت زبانی" تحت مطالعه قرار گیرد. در حین اسکن MRI منطقه‌ی 55B مغز در حال درخشش بود. در حالی که مناطق همسایه در موقعیت تاریک قرار داشتند.

نقشه مغز

ون اسن در توصیف این منطقه‌ی جدید کشف شده می‌گوید:

این بخش یک جزیره‌ی یکه و تنها است.

البته در مورد زبان، این بدان معنا نیست که فقط 55B بخش فعال مغز است. برای مثال، بررسی‌ها به وضوح نشان داده است که بخش بروکال مغز در طول فعالیت‌های زبانی درگیر است با این که این ناحیه فاصله‌ی نسبتا زیادی با بخش 55B مغز دارد. در واقع 55B بخشی از شبکه‌ای است که اجزای غالب آن در قسمت‌های مختلف لوب فرونتال واقع شده‌اند. پژوهش حاضر، اطلاعاتی درباره‌ی مکانیک قضیه یا نقش خاص 55B در پردازش زبانی ارائه نداده است و تنها به این نکته بسنده کرده است که:

55B کودک جدید بلوک زبانی است.

پژوهشگران بعدی که در عرصه‌ی زبان متخصص هستند، ممکن است با بررسی بیشتر منطقه‌ی 55B به دنبال علل آسیب‌ها و بیماری‌های خاص مرتبط در این زمینه باشند یا حتی با تمرکز بر آن، چگونگی تکامل توانایی‌های ارتباطی انسان در طول زمان را بررسی کنند.

از نقشه‌ی مغز به سمت کانکتوم

با وجود قرن‌ها تحقیقات، بخش‌های زیادی از مغز ما مرموز باقی مانده است. در حقیقت، بیشترین اطلاعات ما راجع به معماری مغز، مربوط به نقشه‌ی یک آناتومیست آلمانی به نام کوربینیان برادمن در سال ۱۹۰۹ است. بخش‌های معرفی شده در نقشه‌ی برادمن اساس ارتباط نورون‌های مغزی را بیان می‌کند و نشان می‌دهد که چطور میلیاردها سلول انباشته و مرتب شده‌اند. تصویر زیر، مناطق مغزی مشخص شده در نقشه‌ی برادمن را نشان می‌دهد که شامل بخش‌های کنترل بینایی، شنوایی و لامسه است:

کانکتوم مغز

پس از آن، دانشمندان از روش‌های کمی ‌مدرن‌تر مانند اسکن MRI و fMRI (در حال استراحت مغز) و نقشه‌برداری میلین (که در زیر نشان داده شده است) استفاده کردند اما جزئیات نتایج حاصل، اطلاعات محدودی در اختیار گذاشت. ون اسن در این خصوص می‌گوید:

با وجود این یافته‌ها باز هم بیش از نیمی از چشم‌انداز مناطق مغزی ناشناخته و مبهم باقی مانده بود. با ترکیب این اطلاعات، محققان بر این گمان هستند که یکی از دقیق‌ترین نقشه‌های ساختار مغز را تهیه کرده‌اند.

اوایل سال جاری، گروهی از محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس به پیشرفت‌هایی در این خصوص دست پیدا کردند. در مقاله‌ی آن‌ها که در ژورنال Cerebral Cortex منتشر شده است، با استفاده از MRI و fMRI مرزهایی برای مغز در نظر گرفتند که بعضی از آن‌ها بعدها توسط تیم ون اسن به صورت جزئی‌تر شناسایی شد.

تصویر زیر، پیشرفت محققان در ارائه‌ی نقشه‌های دقیق‌تر از مغز را نشان می‌دهد:

نقشه مغز

نقشه‌ی جدید بخشی از یک نوآوری بزرگ‌تر به نام "پروژه‌ی کانکتوم بشر" است که در سال ۲۰۱۲ با حمایت مالی موسسه‌ی ملی بهداشت شروع به کار کرد. در سال ۲۰۱۰، عصب‌شناسی به نام سباستین سونگ از MIT در یکی از سخنرانی‌های TED یادآور شد که خصیصه‌های انسانی ما از واقعیتی به نام "کانکتوم" صورت می‌گیرند. در واقع، کانکتوم، تار عنکبوتی از بزرگراه‌های اطلاعاتی است که بخش‌های مختلف مغز را به یکدیگر مرتبط می‌کند. از این رو می‌توان گفت که کانکتوم مسئول تمام افکار، رویاها و اقدامات ما است.

کانکتوم

در دهه‌ی ۱۹۷۰، گروهی از محققان با استفاده از تکنیک‌های ابتدایی، اولین مونتاژ کامل از کانکتوم را ارائه دادند. این مدل شامل نورون‌ها و اتصالات مغز کرمی به نام الگانس است. پژوهشگران بیش از یک دهه مشغول تکمیل این پروژه بودند.

امروزه محققان ابزارهای مدرن‌تری را در دستور کار خود قرار داده‌اند که مطرح‌ترین آن‌ها اسکن‌های مغزی است. طی پنج سال گذشته، گروه‌های مختلفی از محققان با بهره‌گیری از این اسکن‌ها، به مونتاژ نقشه‌ای کامل‌تر از مغز نزدیک‌تر شده‌اند.

البته، تلاش در جهت مونتاژ کانکتوم انسان خالی از نقد و ایراد نبوده است. از نظر برخی، این تلاش‌ها هنوز هم به پرسش‌های اساسی در مورد نحوه‌ی کارکرد مغز پاسخی نمی‌دهد. این پروژه‌ی ۴۰ میلیون دلاری که قرار بود پس از پنج سال اجرا شود، اکنون در سال ششم قرار گرفته است. دانشمندان حامی ‌این پروژه می‌گویند که هنوز کارهای زیادی باید انجام شود اما به نظر می‌رسد که آینده‌ی روشنی در انتظار باشد.

ون اسن می‌گوید:

ما به گنجینه‌ای از اطلاعات دسترسی داریم. درست است که در یک نگاه نمی‌توان به برخی از سوالات مهم پاسخ داد اما می‌تواند جزئیات قابل توجهی از این که چه فاکتورهایی ما را به انسان‌های منحصر به فرد تبدیل کرده است، ارائه دهد.

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۸:۴۸ دیده شده : ۷۱بار نویسنده : admin

دانشمندان موفق دانشمندان موفق ایرانی دانشمندان موفق مسلمان موفقیت دانشمندان مسلمان موفقیت دانشمندان ایرانی موفقیت دانشمندان در ژن درمانی موفقيت دانشمندان موفقیت دانشمندان بزرگ دانشمندان چگونه موفق شدند راز موفقیت دانشمندان مسلمان دانشمند موفق ایرانی زندگینامه دانشمندان موفق ایرانی دانشمند موفق مسلمان راز دانشمندان موفق مسلمان راز موفقیت دانشمندان مسلمان چیست راز موفقيت دانشمندان مسلمان رمز موفقیت دانشمندان مسلمان راز موفقیت دانشمندان مسلمان ایرانی راز موفقیت دانشمندان مسلمان در چیست علت موفقیت دانشمندان مسلمان رازهای موفقیت دانشمندان مسلمان راز موفقیت دانشمندان مسلمانان راز موفقیت دانشمندان ایرانی موفقیت های دانشمندان ایرانی راز موفقیت دانشمندان ایرانی چیست علت موفقیت دانشمندان ایرانی موفقیت ها دانشمندان ایرانی موفقیت دانشمندان ایران رمز موفقیت دانشمندان ایرانی دلایل موفقیت دانشمندان ایرانی موفقیت های دانشمندان در ژن درمانی راز موفقیت دانشمندان راز موفقیت دانشمندان بزرگ راز موفقیت دانشمندان بزرگ در چیست راز موفقيت دانشمندان بزرگ در چيست راز موفقيت دانشمندان بزرگ رمز موفقیت دانشمندان بزرگ عوامل موفقیت دانشمندان بزرگ علت موفقیت دانشمندان بزرگ راز موفقیت دانشمندان بزرگ مسلمان راز موفقیت دانشمندان بزرگ ایرانی راز موفقیت دانشمندان مسلمان ویکی پدیا راز موفقیت دانشمندان مسلمان ابو علی سینا راز موفقیت دانشمندان مسلمان تحقیق کنید راز موفقیت دانشمندان مسلمان چه بود راز موفقیت دانشمندان مسلمان چه بوده است راز موفقيت دانشمندان مسلمان چيست ارائه به انگلیسی ارائه دادن به انگلیسی ارائه دهنده به انگلیسی ارائه به زبان انگلیسی ارائه سمینار به زبان انگلیسی معنی ارائه دادن به انگلیسی معنی ارائه به انگلیسی ترجمه ارائه به انگلیسی کلمه ارائه به انگلیسی ارائه مقاله به زبان انگلیسی ارایه به استاد پیام نور ارایه به استاد ارایه به استاد چیست معرفی به استاد دانشگاه آزاد معرفی به استاد چیست معرفی به استاد در پیام نور معرفی به استاد پیام نور معرفي به استاد معرفی به استاد دانشگاه پیام نور معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور معرفي به استاد پيام نور ارائه به استاد پیام نور معرفی به استاد پیام نور ارشد معرفی به استاد پیام نور چیست شرایط معرفی به استاد پیام نور قانون معرفی به استاد پیام نور شهریه معرفی به استاد پیام نور ارسال آرایه به تابع در C++ ارسال آرایه به تابع ارسال آرایه به تابع در سی شارپ ارسال آرایه به تابع در متلب ارسال آرایه به تابع C++ ارسال آرایه به تابع در Php ارسال آرایه به تابع در جاوا ارسال آرایه دو بعدی به تابع ارسال آرایه دو بعدی به تابع در C++ ارسال آرایه پویا به تابع آرایه به چه معناست شرایط ارایه به استاد شرایط معرفی به استاد دانشگاه آزاد شرایط معرفی به استاد در پیام نور شرایط معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور شرايط معرفي به استاد شرایط معرفی به استاد دانشگاه پیام نور شرایط معرفی به استاد دانشگاه علمی کاربردی شرایط معرفی به استاد در دانشگاه آزاد شرايط معرفي به استاد پيام نور تبدیل ارایه به رشته تبدیل آرایه به رشته در Php تبدیل آرایه به رشته در C# تبدیل رشته به آرایه در جاوا اسکریپت تبدیل رشته به آرایه در جاوا تبدیل آرایه کاراکتری به رشته تبدیل رشته به آرایه در سی شارپ تبدیل رشته به آرایه در متلب تبدیل یک رشته به آرایه در Php فرستادن آرایه به تابع در جاوا اسکریپت فرستادن آرایه به تابع فرستادن ارایه به تابع در سی شارپ فرستادن آرایه به تابع C++ دقیق ترین دستگاه فشار خون خرید دقیق ترین دستگاه فشار خون دقیق ترین طالعی که دیدم دقیق ترین فال دقیق ترین فال حافظ دقیق ترین فال روزانه دقيق ترين فال دقیق ترین فال ازدواج دقیق ترین فال تاروت دقیق ترین فال عشق دقیق ترین فال ها دقیق ترین فال تاروت کبیر دقیق ترین فال ورق دقیق ترین برنامه هواشناسی اندروید دقیق ترین نرم افزار هواشناسی اندروید دانلود دقیق ترین برنامه هواشناسی اندروید دقیق ترین برنامه هواشناسی برای اندروید دقیق ترین نرم افزار هواشناسی برای اندروید بهترین و دقیق ترین برنامه هواشناسی اندروید دانلود دقیق ترین برنامه هواشناسی برای اندروید دانلود دقیق ترین نرم افزار هواشناسی اندروید دانلود دقیق ترین برنامه ی هواشناسی اندروید دقیق ترین سایت هواشناسی دقیق ترین سایت هواشناسی جهان دقیق ترین سایت هواشناسی ایران دقیق ترین سایت هواشناسی خارجی دقیق ترین سایت هواشناسی کشور دقیق ترین سایت هواشناسی تهران دقیق ترین سایت هواشناسی تبریز دقيق ترين سايت هواشناسي دقیق ترین سایت های هواشناسی جهان دقیق ترین سایت های هواشناسی دقیق ترین تقویم جهان دقیق ترین تقویم در جهان دقیق ترین تقویم دنیا تقویم جلالی دقیق ترین تقویم مورد استفاده در جهان دقیق ترین تقویم مورد استفاده جهان دقیق ترین طالع بینی دقیق ترین طالع بینی جهان دقیق ترین طالع بینی دنیا دقیق ترین طالع بینی روزانه دقیق ترین طالع بینی ماه ها دقيق ترين طالع بيني جدیدترین و دقیق ترین طالع بینی سال 94 دقیق ترین فال و طالع بینی دقیق ترین طالع بینی ازدواج دقیق ترین قیمت سکه دقیق ترین قیمت سکه وطلا دقیق ترین قیمت سکه و دلار دقیق ترین تفنگ بادی دقیق ترین تفنگ بادی Pcp دقیق ترین تفنگ بادی در تهران دقیق ترین تفنگ بادی در ایران دقیق ترین تفنگ بادی رنجر دقيق ترين تفنگ بادي قویترین و دقیق ترین تفنگ بادی دقيق ترين ساچمه تفنگ بادي چيست دقیق ترین اسلحه بادی دقیق ترین دوربین تفنگ بادی بهترین و دقیق ترین فال حافظ نقشه ازبیلت نقشه ازبیلت ساختمان نقشه ازبیلت تاسیسات نقشه ازبیلت برق نقشه ازبیلت گاز نقشه ازبیلت یعنی چه نقشه ازبیلت معماری نقشه ازبیلت برق چیست نقشه ازبیلت فاضلاب نقشه ازبیلت آب نقشه ازبکستان نقشه کشور ازبکستان نقشه جغرافیایی ازبکستان نقشه کامل ازبکستان نقشه سیاسی ازبکستان نقشه ایران و ازبکستان نقشه هوای کشور ازبکستان نقشه ی ازبکستان نقشه راههای ازبکستان نقشه شهرهای ازبکستان نقشه ازمیر نقشه ازمیر ترکیه نقشه ازمير نقشه شهر ازمیر ترکیه نقشه شهر ازمیر نقشه مترو ازمیر دانلود نقشه ازمیر نقشه مراکز خرید ازمیر نقشه خیابانهای ازمیر نقشه فارسی ازمیر نقشه ازنا نقشه ازنا لرستان نقشه ازناو ملایر نقشه شهر ازنا نقشه شهرستان ازنا نقشه ی ازنا نقشه ماهواره ای ازنا نقشه هوایی ازنا نقشه شهر ازنا لرستان نقشه روستاهای ازنا نقشه ازبيلت نقشه ازبيلت چيست نقشه ازبیلت چیست تهيه نقشه ازبيلت نقشه آزادراه تهران شمال مسیر آزادراه تهران شمال نقشه اتوبان تهران شمال نقشه بزرگراه تهران شمال مسير آزادراه تهران شمال نقشه مسیر اتوبان تهران شمال مسیر آزادراه تهران شمال روی نقشه نقشه اتوبان جدید تهران شمال نقشه مسیر بزرگراه تهران شمال نقشه راه آزادراه تهران شمال نقشه هوایی ازنا لرستان نقشه از نیل تا فرات نقشه نیل تا فرات نقشه آذربایجان شرقی نقشه آذربایجان شرقی Pdf نقشه آذربایجان شرقی و غربی نقشه آذربايجان شرقی نقشه آذربایجان شرقی برای موبایل نقشه آذربایجان شرقی سراب نقشه آذربایجان شرقی+کندوان نقشه آذربایجان شرقی در ایران نقشه آذربایجان شرقی کلیبر نقشه آذربايجان شرقي مغز انسان مغز انسان های باهوش مغز انسان چگونه کار میکند مغز انسان چیست مغز انسان ویکی پدیا مغز انسان چند گرم است مغز انسان عاشق مغز انسان در قرآن مغز انسان عکس مغز انسان پس از مرگ غذای مغز انسان چیست مغز انسان به طور متوسط چند گرم است عکس مغز انسان عاشق تفاوت مغز انسان عاشق مغز انسان در حالت عاشق بودن عکسهای مغز انسان عکس مغز انسان واقعی عکس مغز انسان با کیفیت بالا مغز انسان بعد از مرگ A K 47 A K 47 Gun Image A K 47 Full Name A K 47 Full Form Ak 47 Song A K 47 Movie A K 47 Gun Pic A K 47 Price Ak 47 Image A K 47 Gan A K Hangal A K Hangal Death A K Hangal Sholay A K Hangal Funeral A K Hangal Biography A K Hangal Photos A K Hangal Pics A K Hangal Songs A K Hangal Family A K Hangal Poverty A K A A K Antony A K Agarwal A K Associates A K Azad A K All Song A K A Ft Diamond A K Auto A K Almoayed Group Wll A K Apart A K Mittal A K Mittal Ips Delhi A K Mittal Ips Officer A K Mittal Irss A K Mittal Wikipedia A K Mittal Railway Board A K Mittal Crb A K Mittal Iit Delhi A K Mittal Commissioner A K Mittal Extension A K Ramanujan A K Ramanujan Poems A K Ramanujan Obituary A K Ramanujan Obituary Poem A K Ramanujan Ecology A K Ramanujan Pdf A K Ramanujan Self Portrait A K Ramanujan Essays A K Ramanujan As A Poet A K Ramanujan Images A K Antony Age A K Antony Son A K Antony Wife Painting A K Antony Wife Age A K Antony Marriage A K Antony Address A K Antony Height A K Antony Assets A K Antony Wikipedia A K Singh A K Singh Ias A K Singh Ips A K Singh English Book A K Singh Ips Delhi Police A K Singh Chemistry A K Singh College Japla A K Singh Ips Gujarat A K Singh Iit Delhi A K Singh And Co A K Balan A K Balan Minister A K Balan Caste A K Balan Mla A K Balan Family A K Balan 2016 A K Balan Minister Kerala A K Balani Deity A K Balani A K Balanced Flow Meter A K Gopalan A K Gopalan Vs State Of Madras A K Gopalan Case A K Gopalan Family A K Gopalan Books A K Gopalan Vs State Of Madras Wikipedia A K Gopalan Autobiography A K Gopalan College Sultanganj A K Gopalan Vs Government Of India A K New Song A K New Song 2016 A K New Song Maa A K New Song Video A K New Song Rani A K New Song Hummer A K New Song Maa Balliye A K New Song Ma A K New Song Mp3 Download A K New Song Punjabi ارسال ارایه به تابع ارایه به چه معناست فرستادن ارایه به تابع نقشه ازادراه تهران شمال دانشمندان موفق به ارایه دقیق ترین نقشه از مغز انسان شدند

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۶۱
  • تعداد حاضران : ۱۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها