freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: دانش آموزان نسل آینده کشور هستند و باید با صنایع فضایی کشور آشنا شوند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا؛ حسن حدادپور در دومین همایش آشنایی با علوم و فناوری فضایی و کاربرد که به مناسبت هفته جهانی فضا صبح امروز 18 مهرماه در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد اظهار داشت: فضا موهبتی الهی برای تمام بشریت است و همه مردم جهان باید بتوانند از نعمت های آن برخوردار باشند.

 

وی افزود: پژوهشگاه فضایی ایران در راستای انجام وظایف و ماموریتهای خود در توسعه فناوریهای فضایی کشور و ایجاد زیرساخت های لازم 43 پروژه  فضایی را به امضا درآورده که 24 پروژه آن خاتمه یافته و 19 پروژه در دست اجراست .

 

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ادامه داد: از پژوهشهای در دست اجرای پژوهشگاه فضایی ایران پروژه ماهواره مخابراتی ناهید یک است که در مراحل پایانی تجمیع و حفظ ماهواره قرار دارد و به زودی آماده پرتاب می شود. علاوه بر این پروژه های ماهواره مخابراتی ناهید 2 ، ماهواره سنجشی پارس 1 و بلوک انتقال مداری در این پژوهشگاه در دست اجرا است که طراحی اولیه آن ها به اتمام رسیده و در مرحله ساخت مدل مهندسی سیستم قرار دارد.

 

وی گفت: از دیگر پروژه های این پژوهشگاه سامانه بالن مخابراتی تصویر یک "بام" است که طراحی آن انجام شده و به زودی مثل بالن انجام می شود. و علاوه بر این سامانه رادار دهانه مصنوعی هواپایه (sar)از دیگر پروژه های در دست اجرای این پژوهشگاه است که طراحی آن انجام شده و سامانه پردازش تصویر آن تکمیل شده و در مرحله ساخت مدل مهندسی رادار قرار دارد.

 

حدادپور افزود: با توجه به اهمیت دستاوردهای فناوری فضایی و نقش آن در توسعه پایدار و اقتدار ملی ، کشورهای جهان در این عرصه به رقابت پرداخته و سرمایه گذاریهای کلانی در این حوزه می کنند. باید بگویم فعالیتهای فضایی هزینه بر اما درآمد زا است. نگاهی به صنایع ماهواره ای نشان می دهد که در سال 2015 درآمد جهانی حاصل از صنعت ماهواره معادل 208.3 میلیارد دلار بوده که بیشترین سهم آن با مبلغ 127.4 دهم میلیارد دلار به خدمات ماهواره ای اختصاص دارد که نسبت به سال قبل از آن 4 درصد افزایش داشته است. پس از آن صنایع تجهیزات زمینی 58.9 میلیارد دلار، ساخت ماهواره 16.6 میلیارد دلار و صنایع پرتاب 5.4 میلیارد دلار درآمد داشته است.

 

وی ادامه داد: در سال 2015 تعداد 202 ماهواره پرتاب شده است که از این تعداد 108 ماهواره یعنی 49 درصد آن ها مکعبی بوده و بیشتر این ماهواره های مکعبی ماهواره های تجاری رصد زمین بوده است. از ماهواره پرتاب شده در سال2013 ماهواره های خدمات رصد زمین 54 درصد و ماهواره های مخابراتی شامل تجاری، نظامی و غیرنظامی 26 درصد را به خود اختصاص داده اند و در پایان سال 2015 تعداد یک هزار و 381 ماهواره عملیاتی در مدار وجود داشته که نشانگر افزایش 40 درصدی تعداد این ماهواره ها در 4 سال اخیر بوده است .

 

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: پیشرفت در زمینه فناوریهای فضایی و دستیابی به مرزهای آسمانی که از دیرباز ذهن بشر را به خود مشغول داشته است اگرچه غرور آفرین و فریبنده است اما اگر عموم مردم با مزایای آن آشنا نباشند هرگز کافی نیست. باتوجه به هزینه های کلان مورد نیاز در حوزه علوم و فناوری فضایی آشناسازی عموم مردم با دستاوردهای کسب شده و تاثیرمثبت آنها در زندگی روزمره بشر به منظور جلب حمایتهای مردمی یکی از ماموریتهای اصلی سازمان ها و نهادهای فعال در حوزه فضا به شمار می رود .

 

وی افزود: در این راستا مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1999 تصمیم گرفت یک روز جهانی فضا انتخاب کند تا همه ساله از نقش علوم و فناوری فضایی در زندگی بشر تجلیل شود .در تصمیم گیری برای انتخاب این روز دو واقعه مهم فضایی در اولویت قرار داشت که عبارتند از 4 اکتبر 1957 برابر با 12 مهرماه 1336 که پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر(اسکپوتنیک1)و گشایش مسیر اتفاقات فضایی و 10 اکتبر 1967 برابر با 18 مهرماه 1346 سالروز امضای معاهده اصول حاکم بر فعالیت کشورها در زمینه اکتشافات و استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو از جمله ماه و دیگر اجرام آسمانی مدنظر بوده است که از سال 1999 روزهای 4 تا 10 اکتبر را به عنوان هفته جهانی فضا انتخاب شد که برگزاری آن از سوی انجمن هفته جهانی فضا و با نظارت کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو (کوپیوس) و دفتر امور فضای ماورای جو (UNOOSA) سازمان ملل متحد انجام می شد.

 

حدادپور اضافه کرد: برگزاری مراسم هفته جهانی فضا که بزرگترین رویداد فضایی هماهنگ در سطح جهان به شمار می رود فرصت خوبی است که فعالان این حوزه به آموزش و ترویج فناوریهای فضایی بپردازند تا بدین ترتیب افزون بر اشنایی مردم با فعالیتهای جهانی انجام شده در این حوزه و مزایای آن فعالیتهای انجام شده در کشور خود را نیز معرفی کنند.

 

وی ادامه داد: انجمن هفته جهانی فضا به منظور یکپارچه سازی فعالیتهای آموزشی در هفته فضا هر سال سوالی را انتخاب می کند و سازمان ها و نهادهای ف ضایی سراسر جهان نیز با بهره گیری از این شعار انتخابی اقدام به آموزش و ترویج فناوریهای فضایی و مزایای آن در زندگی بشر در کشور خود می کنند که در ما در ایران هدف اصلی خود را آموزش دانش آموزان قرار داده ایم تا نسل آینده کشور با فناوریهای فضایی و کاربرد آن در زندگی بشر اشنا شوند و پس از این شاهد باشیم که دانش آموزانمان بتوانند به این فعالیتها علاقمند شوند و بتوانند در این عرصه فعالیتهای مناسبی را انجام دهند و علاوه بر آن این فعالیتها را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنند .

 

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران افزود: در سال 2013 از سوی انجمن جهانی فضا شعار "سنجش از دور ؛ توانمندسازی آینده" برای هفته جهانی فضا انتخاب شد تا بدین ترتیب نقش رصد زمین از فضا در راستای بهبود زندگی بشر مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. سنجش از دور یعنی دریافت اطلاعات در مورد یک شی یا پدیده از فاصله دور و به این معناست که برخلاف آنچه در مشاهده حضوری رخ می دهد تماس فیزیکی با شی یا پدیده مورد نظر وجود ندارد و به بیان ساده تر آنچه در هفته جهانی  فضا در سال 2016 مورد توجه قرار دارد سنجش از دور با استفاده از ماهواره ها برای شناسایی و ثبت اجرام و پدیده های زمینی هم روی سطح زمین و هم در داخل جو اقیانوس ها است.

 

وی ادامه داد: ماهواره های سنجش از دور امکان تصویربرداری از نواحی دوردست و یا خطرناک را در هر زمان برای بشر ممکن ساخته اند و در زمینه های مختلفی کاربرد دارند که از آن جمله می توان به انجام تحقیقات علمی، نقشه برداری، اقلیم شناسی ، اقیانوس شناسی، زمین شناسی ، کمک به پیشگیری و مدیریت بلایای طبیعی نظیر زلزله، سیل و ... ، کویرزدایی، پایش آب و زمین های کشاورزی و در نتیجه مدیریت مناسب این منابع ارزشمند اکتشاف و استخراج منابع طبیعی ، امداد و نجات در زمان بروز حوادث، رصد تغییرات آب و هوای جهان و همچنین تغییرات ایجاد شده بدست بشر اشاره کرد این شاخه از دانش فناوری در زمینه های نظامی ،اقتصادی، تجاری و برنامه ریزی نیز کاربرد دارد.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰:۳۸ دیده شده : ۵۳بار نویسنده : admin

آشنایی دانش آموزان با مشاغل بومی استان آشنایی دانش آموزان با مشاغل بومی استان فارس آشنایی دانش آموزان با مشاغل آشنایی دانش آموزان با مشاغل بومی آشنایی دانش آموزان با قرآن آشنایی دانش آموزان با حقوق شهروندی میزان آشنایی دانش آموزان با حقوق شهروندی آشنایی دانش آموزان با محیط زیست آشنایی دانش آموزان با رباتیک آشنایی دانش آموزان با صنعت گردشگری آشنایی با دانشگاه علمی کاربردی آشنایی با رشته های دانشگاه علمی کاربردی آشنایی با دانشگاه جامع علمی کاربردی آشنایی با رشته گرافیک دانشگاه علمی کاربردی آشنایی با دانشگاه پیام نور آشنایی با دانشگاه پیام نور تهران شرق آشنایی با دانشگاه پیام نور تهران جنوب آشنایی با دانشگاه پیام نور تهران غرب آشنایی با دانشگاه پیام نور تهران شمال آشنایی با دانشگاه پیام نور مرکز تهران شرق آشنایی با دانشگاه مجازی پیام نور آشنایی با معماری معاصر دانشگاه پیام نور کتاب آشنایی با دفاع مقدس دانشگاه پیام نور حذفیات آشنایی با دفاع مقدس دانشگاه پیام نور فضایی ها فضایی ها در زمین فضایی ها در ایران فضايي ها فضايي هاي واقعي فضایی ها وجود دارند فضایی ها در امریکا فضایی ها در Gta V فضایی های باستانی فضایی ها در مصر فضایی به انگلیسی فضا به انگلیسی آدم فضایی به انگلیسی موجودات فضایی به انگلیسی فضانورد به انگلیسی هوافضا به انگلیسی ترجمه فضا به انگلیسی معنی آدم فضایی به انگلیسی موجودات فضایی به زبان انگلیسی موجود فضایی به زبان انگلیسی آثار فضایی ها در زمین فضایی ها در راه زمین وجود فضایی ها در زمین دیده شدن فضایی ها در زمین فیلم آدم فضایی ها در زمین فضایی ها روی زمین ادم فضایی ها در کره زمین فضایی ها در ایران اپارات فضايي ها در ايران مشاهده فضایی ها در ایران عکس فضایی ها در ایران فیلم فضایی ها در ایران فیلم ادم فضایی ها در ایران فضایی موجودات موجودات فضایی در ایران موجودات فضايي موجودات فضایی در قران موجودات فضایی واقعی موجودات فضایی در زمین موجودات فضایی وجود دارند موجودات فضایی+عکس موجودات فضايي در قرآن موجودات فضایی اپارات ادم فضایی ها وجود دارند ایا فضایی ها وجود دارد آیا واقعا آدم فضایی ها وجود دارند فضایی ایران سازمان فضایی ایران Wiki فضا ایران سازمان فضایی ایران پژوهشگاه فضایی ایران برنامه فضایی ایران ایستگاه فضایی ایران سازمان فضایی ایران استخدام باشگاه فضایی ایران سایت فضایی ایران فضایی بازی دانلود فضایی ها فیلم ادم فضایی ها فیلم فضایی ها عکس آشنایی دانش آموزان بادستاوردهای فضایی

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۶۲
  • تعداد حاضران : ۱۳۳
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها