freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


کد خبر: ۴۰۳۷۶۸

۱۹  بازدید

کاربرد هنرهای سنتی گذشتگان و استفاده از پارچه‌های قلمکار در تزئین حسینیه سادات اخوی آن چنان خودنمایی می‌کند که هر کسی از در وارد می‌شود، نظرش بعد از این هنر، به حضور پررنگ زنان در این مراسم جلب ‌می‌شود.

خبرگزاری ایسنا: کاربرد هنرهای سنتی گذشتگان و استفاده از پارچه‌های قلمکار در تزئین حسینیه سادات اخوی آن چنان خودنمایی می‌کند که هر کسی از در وارد می‌شود، نظرش بعد از این هنر، به حضور پررنگ زنان در این مراسم جلب ‌می‌شود.
 
به حسینیه 200 ساله سادات اخوی که وارد می‌شوی استفاده از پارچه‌های قلمکار با نقش‌های شیر و خورشید، طاووس، انسان‌های بالدار و ذکر ائمه صحنه متفاوتی از آذین بندی تکایا در ماه محرم را نشان می‌دهد و شاید از ذهن هر کسی این فکر به سرعت عبور کند که ای کاش تکایا و حسینیه‌های دیگر هم از ترئینات این حسینیه الگوبرداری و به جای استفاده از تجملات، از سادگی و در عین حال زیبایی هنرهای سنتی در تزئینات تکایا و هیئت‌هایشان استفاده کنند.
 
گفته می‌شود حسینیه سادات اخوی یکی از قدیمی‌ترین تکایای تهران است. این حسینیه را حاج سید ابراهیم تقوی در محله اودلاجان و در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا کرده است. از آنجایی که فتحعلی شاه قاجار به حاج سید ابراهیم تقوی «اخوی» می‌گفته این تکیه به «سادات اخوی» شهرت پیدا می‌کند.
 
سقف حسینیه را خیمه‌ای که به وسیله سه چوب علم شده، پوشانده‌ است. این حسینیه چند تخته چادر دارد که جنس یک تخته‌ی آن از کرباس است و در فصل گرما از آن استفاده می‌شود. از مابقی چادرها زمانی که هوا سرد می‌شود، استفاده می‌کنند. چادرهای تابستانی تکه دوزی‌هایی با معنا و مفهوم خاص  دارند.
 
قدیمی‌ترین چادر حسینیه ۸۰ ساله است و آن را مرحوم خیام در اصفهان دوخته است. دومین چادر را نیز مرحوم خیام در سال ۱۳۴۵ دوخت، سومین چادر در سال ۱۳۷۵ توسط استاد علوی در اصفهان آماده شد. آخرین چادر نیز در سال ۱۳۹۴ از جنس برزنت برای حسینیه دوخته شد.
 
قدمت پارچه‌های مشکی که دور تا دور حسینه را پوشانده، آنقدر زیاد است که برخی از آنها سوراخ یا پاره شده‌اند، جای مرمت چندباره روی برخی از پارچه‌های دور حسینیه دیده می‌شود. یکی از خادمان حسینیه در پاسخ به خبرنگار ایسنا که چرا همچنان از این پارچه‌ها استفاده می‌شود، می‌گوید: بانی حسینیه وصیت کرده که از همین پارچه‌ها برای سیاه‌پوش کردن حسینیه استفاده کنند.
 
 با وجود گذشت دو قرن هنوز هم مراسم مذهبی به شکل سنتی خودش در حسینیه سادات اخوی برگزار می‌شود و روضه خوان‌هایی از سه نسل به نوبت پای منبر حسینه می‌روند و روضه یا زیارت عاشورا می‌خوانند.
 
بعد از هر روضه، جمعیت حسینیه بیشتر و بیشتر می‌شود؛ تا جایی که بسیاری مجبورند در کوچه و بیرون از آن در مراسم عزاداری مشارکت کنند. بیشترعزاداران این مراسم را زنان تشکیل می‌دهند، در یک طرف حیاط مردان و در طرف دیگر و سراسر حیاط، زنان حضور دارند. گفته می‌شود در گذشته این مراسم مختص زنان بوده است.
 
مراسم پذیرایی از عزادارن در کوچه حسینیه سادات اخوی و با نان قندی و سرو چای در استکان‌ و نعلبکی انجام می‌شود.  در گذشته رسم بر این بوده تا در این مراسم از مهمانان با قهوه قجری پذیرایی کنند.
 
این حسینیه در طول سال در ۲۳ مناسبت، از ولادت‌ها گرفته تا شهادت‌ها و عیدها، برنامه اجرا می‌کند.

عزاداری به سبک زنان قاجار 
عزاداری به سبک زنان قاجار 
عزاداری به سبک زنان قاجار 
عزاداری به سبک زنان قاجار 
عزاداری به سبک زنان قاجار 
عزاداری به سبک زنان قاجار 
عزاداری به سبک زنان قاجار 
منبع : برترین ها ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۴۶:۱۲ دیده شده : ۱۰۰بار نویسنده : admin

عزاداری به انگلیسی عزاداری به زبان انگلیسی مراسم عزاداری به انگلیسی معنی عزاداری به انگلیسی کلمه عزاداری به انگلیسی دسته عزاداری به انگلیسی دانلود عزاداری به زبان انگلیسی عزاداری به سبک تبریزی عزاداری بهبهان عزاداری بهبهانی عزاداری سه سنگ بهبهان عزاداری در بهبهان عزاداری محرم بهبهان دانلود عزاداری بهبهان مراسم عزاداری بهبهان فیلم عزاداری بهبهان عزاداری مردم بهبهان سایت عزاداری بهبهان عزاداری به سبک جدید فیلم عزاداری به سبک جدید عزاداری امام حسین به زبان انگلیسی عزاداری به زبان ترکی دانلود عزاداری امام حسین به زبان ترکی عزاداری بهاباد عزاداری بهرغان هیئت عزاداری بهرغان عزاداری به سبک لری سبک زنانه اعتیاد به سبک زنانه کفش سبک زنانه کیف زنانه سبک سبک رهبری زنان تفاوت سبک رهبری زنان و مردان سبک زندگی و زنان سبک زندگی و زن سبک زندگی و پوشش زنان در تهران سبک زندگی اسلامی و زن سبک زندگی زنان سبک زندگی زنان شاغل سبک زندگی زنان ایرانی سبک زندگی زنان باردار سبک زندگی زنان سرپرست خانواده سبک زندگی اسلامی زنان زنان سبک زنان و سبک زندگی زنان و سبک زندگی ایرانی اسلامی زن سبک زن سبک زندگی اسلامی زنان و سبک زندگی اسلامی زنان و سبک زندگی ایرانی سبک زندگی زن نمونه قرانی سبک زندگی زن مسلمان سبک زندگی زن وشوهر سبک زندگی زن بررسی سبک زندگی زنان شاغل و غیر شاغل تاثير موقعيت شغلي بر سبک زندگي زنان شاغل سبک زندگی زن ایرانی نقش زنان در سبک زندگی ایرانی اسلامی بررسی سبک زندگی در زنان باردار گناباد همایش علمی سبک زندگی زنان سرپرست خانوار همایش سبک زندگی زنان سرپرست خانوار آسیب شناسی سبک زندگی زنان سرپرست خانوار قاجار نصر الدين قاجار+زنان عکس زنان قاجار زنان دوره قاجار لباس زنان قاجار نقاشی زنان قاجار عکسهای زنان قاجار زنان دوران قاجار زنان دربار قاجار سبیل زنان قاجار زنان حرمسرای قاجار قاجار احمد شاه قاجار ها زنان قاجار هاروارد سکه های قاجار عکس های قاجار بازمانده های قاجار خانه های قاجار سوگلی های قاجار شاهزاده های قاجار شاه های قاجار به ترتیب سكه هاي قاجار قاجار دولو زینت قاجار دولو هوشنگ دولو قاجار تیمسار دولو قاجار احمد دولو قاجار میرزامحمدخان قاجار دولو درسا دولو قاجار جمشید دولو قاجار زهرا دولو قاجار قاجار محمد علی شاه محمدعلي شاه قاجار قبر محمد علی شاه قاجار زندگينامه محمدعلي شاه قاجار محل دفن محمد علی شاه قاجار عکس محمد علی شاه قاجار فرزندان محمد علی شاه قاجار سرانجام محمد علی شاه قاجار قاجار+معماری معماری مساجد دوره قاجار معماری دوران قاجار سبک معماری قاجار ویژگی معماری قاجار تزئینات معماری قاجار معماری دوره ی قاجار ویژگی های معماری قاجار معماری عصر قاجار معماری در دوره قاجار قاجار+عکس عکسهای دوره قاجار عکسهای قاجار عکسهای دوران قاجار عکس های زمان قاجار عکس احمد شاه قاجار عکس فتحعلی شاه قاجار عکس زن قاجار عکس دوران قاجار قاجار مزون قاجار فتحعلی شاه عزاداری به سبک زنان قاجار

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۲۷۴
  • تعداد حاضران : ۲۴۱
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها