freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


هفته نامه تجارت فردا - محمدرضا فرحی: تسهیل کسب و کار در یک کشور به خصوص در مراحل اولیه و ابتدایی آن، نیاز به مقدمات و ملزومات فراوان دارد. به همین علت، فرآیند تسهیل به صورت تدریجی و گام به گام صورت می‌گیرد و راه‌حلی ناگهانی و دفعی برای آن وجود ندارد. کشور ما هم از این امر مستثنی نیست؛ خصوصاً که شرایط سخت تحریم و سوءمدیریت‌های صورت‌گرفته، این فرآیند تدریجی را بیش از پیش دشوار کرده است.

در راستای تسهیل کسب و کار، مفهوم کارآفرینی نقشی کلیدی ایفا می‌کند. می‌توان گفت یوزف شومپیتر، اقتصاددان برجسته آمریکایی-اتریشی از نخستین کسانی بود که حدود 100 سال پیش با تاکید بر لفظ کارآفرینی از نقش مهم این مفهوم در رشد اقتصادی و تسهیل کسب و کار دفاع کرد.

شومپیتر در آن زمان و با توجه به فقدان مدل‌های پیشرفته‌ای که امروز در اقتصاد توسعه در زمینه تحلیل خلاقیت و نوآوری در شرکت‌های تکنولوژی‌محور وجود دارد، توانست به خوبی توضیح دهد که چگونه مالکیت خصوصی بر بنگاه‌های اقتصادی، باعث حساسیت بر ورود رقیبان به بازار و در نتیجه به کار بردن حداکثر خلاقیت برای طراحی محصولات بهتر و کاهش هزینه‌ها می‌شود؛ فرآیندی که او آن را تخریب خلاقانه بازار و در نتیجه ایجاد تعادل‌های جدید و نهایتاً پویایی در تولید می‌نامد.

در آن دوران اما، تکیه دول غربی بیشتر بر رشد مبتنی بر تاسیس کارخانه‌های معظم تولیدی با حمایت‌های پیشینی و پسینی دولت بود؛ خصوصاً که بنگاه‌های معظم اقتصادی به لطف توانگری مالی بالا، منابع بیشتری صرف تحقیق و توسعه می‌کردند که به نوآوری در تولید محصولاتشان منجر می‌شد.

این رشد و پویایی نهایتاً عرصه را بر دیگر کارآفرینان تنگ‌تر می‌کرد. اما اوضاع به همان منوال نماند؛ همان‌طور که سوریک (1999) استدلال می‌کند، به مرور زمان و با گسترش تولید محصولات با تکنولوژی جدید و پیچیده، تعداد و نفوذِ کارآفرینان و بنگاه‌های کوچک و متوسط در اقتصادهای پیشرفته رو به فزونی گذاشت.

 ارزیابی مقایسه‌ای فضای کسب و کار ایران با جهان

فرآیندی که پیور و سابل (1994) آن را «تقسیم صنعتی» می‌خوانند: ادامه حیات کسب و کارهای سنتی و دارای صرفه به مقیاس، در کنار تولد و گسترش تولید محصولاتی که در آنها اهمیت چابک و خلاق بودن از اهمیت صرفه به قیاس بیشتر است و زمینه مناسبی برای فعالیت کارآفرینان کوچک و متوسط فراهم می‌کند. در این راستا، ارزان شدن محصولات رایانه‌ای و ورود آی‌تی به زندگی روزمره مردم، توانست به رشد و گسترش سریع‌تر فرآیند کارآفرینی منجر شود.

در واقع با گسترش‌ آی‌تی، پدیده‌ای جدید و بی‌سابقه به وجود آمد که در آن کارآفرینانی خلاق و پرانگیزه از تقریباً هیچ و بدون تکیه بر دارایی‌های مشهود، یک ایده اولیه را تبدیل به شرکتی جهانی می‌کنند. هم‌اکنون در میان بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکا بر مبنای ارزش بازار، سه شرکت از پنج شرکت اول، یعنی اپل، مایکروسافت و گوگل از زمره همین شرکت‌ها هستند.

نگاه دقیق‌تر به فرآیند تاریخی این موضوع و پژوهش‌های اقتصادی فراوان پژوهشگرانی از جمله بلاو (1987) نشان می‌دهد که خوداشتغالی و بنگاه‌های کوچک در کشورهای پیشرفته تا دهه 70 میلادی پیوسته در حال کاهش بوده است.

در توضیح این پدیده، لوکاس (1978) استدلال می‌کند که با بزرگ‌تر شدن بنگاه‌ها و بهینه شدن فرآیندهای تولید و در ادامه افزایش حقوق عمومی مدیران و تیم اجرایی کسب و کارهای بزرگ، هزینه-فایده این افراد برای به راه انداختن کسب و کار خودشان بالا رفت و در نتیجه نرخ ایجاد بنگاه‌های کوچک و متوسط پایین آمد. این به نوبه خود به افزایش اندازه بنگاه‌های بزرگ و تشدید این چرخه منتهی شد. به عبارت دیگر، وجود یک گزینه کم‌ریسک و پرمنفعت اشتغال در رده‌های بالای یک بنگاه بزرگ، کارآفرینان بالقوه را از خطر کردن و تاسیس بنگاه شخصی بازمی‌داشت.

اما این روال، از اواسط دهه 70 میلادی به بعد تغییر کرد. اکس و همکارانش (1994) نشان می‌دهند که چگونه نرخ کارآفرینی و ایجاد کسب و کارهای جدید در 15 کشور از 23 کشور عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه1 بین سال‌های 1970 و 1980 میلادی افزایش یافته است. چند پژوهش دیگر نیز به کاهش رشد و در برخی موارد نزول اندازه بنگاه‌های بزرگ اقتصادی در همان دوران در اروپا اشاره دارند.

شاید بتوان چند دلیل برای معکوس شدن روند کاهش کارآفرینی و در نتیجه افزایش کسب و کارهای نوین ارائه کرد؛ دلیل اول، چنانچه به تفصیل توسط اودرش و سوریک (2000) مورد بررسی قرار گرفته، از دست رفتن مزیت‌های نسبی است. به واسطه جهانی‌سازی و روان شدن جریان اطلاعات و انتقال تکنولوژی، مزیت رقابتی برای کشورهای تولیدکننده خصوصاً در زمینه‌های تولید فلزات، ماشین‌آلات صنعتی، پارچه و صنایع خودرویی به طرز محسوس کاهش یافت و در مواردی تقریباً به طور کامل از دست رفت.

چنانچه اشاره شد، بخشی از این جریان بهتر اطلاعات مدیون گسترش صنعت آی‌تی و بهبود کارایی ماشین‌آلات به واسطه هوشمند شدن آنها و در نتیجه امکان برون‌سپاری بیشتر است. این تغییرات به همراه نیاز کمتر به سرمایه اولیه برای ایجاد کسب و کار نوین منجر به رشد پدیده کارآفرینی در اقتصاد کشورها شده است.

کاهش روزافزون اهمیت صرفه به مقیاس، دومین دلیل برای افزایش کارآفرینی است. ژوانویک (1993) با ارائه شواهد و تحلیل داده‌ها نتیجه می‌گیرد که پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات و سرایت آن به حوزه‌های سنتی تولید باعث شده هزینه انطباق با بازار ارزان‌تر از هزینه انطباق داخلی در درون شرکت شده و متعاقباً ایجاد بنگاه‌های با ابعاد کوچک‌تر توجیه‌پذیر باشد.

دلیل سوم، خصوصی‌سازی و بیش از آن مقررات‌زدایی است که همزمان با این تحولات در کشورهای سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه اتفاق افتاد. فیلیپس (1985) با بررسی اقتصاد آمریکا به عنوان نماد اقتصادی با مقررات کمینه و آزادی اقتصادی بالا، نتیجه می‌گیرد که بنگاه‌های کوچک هم در ایجاد کسب و کارهای جدید و هم در ایجاد اشتغال بر همتایان بزرگ خود پیشی گرفته‌اند.

به عنوان دلیل آخر، شاید بتوان به جنبه فرهنگی کارآفرینی پرداخت. کیرشف (1996) در پژوهشی بررسی می‌کند که چگونه کارآفرینی و خوداشتغالی از یک راه‌حل حداقلی برای فرار از بیکاری، به راهی برای ارضای حس جاه‌طلبی و تحقق رویاهای بزرگ بدل شده است؛ تا حدی که بیش از یک‌چهارم جوانان آمریکایی علاقه‌مند به کارآفرینی به جای استخدام در شرکت‌های به بلوغ‌رسیده هستند.

ارزیابی مقایسه‌ای فضای کسب و کار ایران با جهان 

اکنون اما، تجربه جهانی نمایان می‌کند که هر چه شرایط تاسیس بنگاه‌های جدید اقتصادی و ایجاد فضای رقابت برای کارآفرینان بهبود یابد، نرخ رشد اقتصادی بالاتر و پایدارتری را رقم می‌زند. به عنوان مثال کشور چین را در نظر بگیرید. تا قبل از پیدایش بنگاه اقتصادی علی‌بابا توسط جک ما و شرکایش و همچنین شرکت‌های مشابه در چین، انتخاب‌های مردم چین برای بازار کار، به شغل‌های دولتی یا اشتغال در بنگاه‌های بسیار کوچک بخش خصوصی که اکثراً نقش واسطه و خرده‌فروشی داشتند، محدود بود. دولت چین هم به دلیل ملاحظات ایدئولوژیک خود، ذهنیت مثبتی به این‌گونه فعالیت‌های بنگاه‌های نوین اقتصادی نداشت.

اما پس از اینکه حجم عظیم اشتغال‌زایی و خلق ارزش و ثروت توسط کارآفرینان بخش خصوصی اقتصاد چین را روی ریل توسعه شتابان و باثبات قرار داد، سیاستگذاران کم‌کم به این نتیجه رسیدند که راه راضی نگه ‌داشتن مردم از حاکمیت، کنار رفتن از سر راه این نسل جوان و خلاق و ایجاد و تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز برای تسهیل کارآفرینی است. اکنون به لطف ایجاد این فرهنگ و وجود الگوهایی مانند جک ما، این جسارت و علاقه‌مندی در قشر جوان ایجاد شده و بنگاه‌های متوسط و بزرگ پرشماری در چین به راه افتاده است.

در یکی دو دهه اخیر، مشارکت‌های گسترده‌ای بین این بنگاه‌ها و برندهای مطرح غربی برای کم کردن هزینه‌ها و انتقال بخش تولید محصولات به چین صورت گرفته؛ انتقال ناگزیر تکنولوژی و انطباق دادن خطوط تولید چینی با استانداردهای برند مبدأ، منجر به آن شده که با گذشت زمان، شرکت‌های چینی کم‌کم پا را از کپی‌کاری یا بخشی از زنجیره تولید شرکت‌های غیرچینی بودن فراتر بگذارند و سایر بخش‌های زنجیره را هم بومی کنند. شرکت شیائومی که یکی از بالاترین نرخ‌های افزایش ارزش شرکت را در سالیان اخیر داشته و ارزش بازار آن تنها شش سال پس از تاسیس هم‌اکنون حدود 46 میلیارد دلار است، تنها یک نمونه از این تجربه‌های موفق و کاملاً چینی است.

جالب آنکه این فرهنگ کارآفرینی و جسارت در نوآوری اگرچه در صنعت فناوری اطلاعات به اوج خود رسیده است، اما در آنجا متوقف نشده و به صنایع دیگر هم گسترش یافته است. به عنوان مثال، دغدغه‌های زیست‌محیطی و همچنین قیمت بالای سوخت‌های فسیلی باعث اقبال هرچه بیشتر مصرف‌کنندگان به خودروهای با پیشران الکتریکی شده است.

یکی از مورد اقبال‌ترین کمپانی‌های تولیدکننده خودروهای هوشمند الکتریکی، تسلاموتورز است. ایلان ماسک به عنوان بنیانگذار تسلا، سابقه تاسیس شرکت موفق پی‌پل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین درگاه‌های پرداخت آنلاین و انتقال پول در سطح جهان و همچنین چند شرکت موفق دیگر را در کارنامه خود دارد.

او و همکارانش در تسلا، موفق شدند با استفاده از تجربیات موفق قبلی‌شان در صنایع غیرمرتبط با خودرو و به کاربردن حداکثر خلاقیت و هوشمندی، مفهوم جدیدی از کارایی و کیفیت در خودروهای الکتریکی را به نمایش بگذارند و به برندی معادل اپل در حوزه خودرویی بدل شوند. حدود دو ماه پیش تسلا تنها ظرف دو روز اول پیش‌فروش جدیدترین محصولش موسوم به تسلا3، حدود 10 میلیارد دلار از این خودرو را پیش‌فروش کرد و رکوردی تازه برجا گذاشت.

تجربیات «کارآفرینان سریالی» مانند ایلان ماسک که در طول دوران فعالیت کاری خود چند شرکت بزرگ و موفق در صنایع متفاوت به یادگار می‌گذارند بار دیگر به ما تغییر ذات تجارت و تولید در قرن جدید را یادآوری می‌کند؛ دیگر مانند سابق نیازی نیست برای تبدیل‌شدن به یک تولیدکننده مطلوب و مطرح سابقه چند ده‌ساله تولید در کارنامه خود داشته باشید. کافی است بتوانید به مخاطبان خود ثابت کنید که توانسته‌اید ارزش جدیدی برایشان خلق کنید یا همان ارزش سابق را به نحو کاراتر و ارزان‌تری عرضه کنید.

مهم‌ترین برداشتی که می‌توان از همه نکات بالا در مورد اقتصاد ایران کرد، شاید همان اهمیت تغییر نگاه به کارآفرین است. در جامعه این تغییر نگاه مدتی است آغاز شده و روز به روز هم گسترش می‌یابد. من به واسطه فعالیتی که در یک سال اخیر در حوزه سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر در کسب و کارهای جدید حوزه آی‌تی داشته‌ام، حجم عظیم استقبال جوانان باهوش و باانگیزه برای فعالیت در این حوزه را دیده‌ام. نمونه‌های موفقی مانند دیجی‌کالا، کافه‌بازار، آپارات و... که هم‌اکنون به مرجعی مورد اعتماد برای مخاطبانشان تبدیل شده‌اند و صدها جوان ایرانی را در استخدام خود دارند، تنها چند نمونه از ده‌ها مورد موجود هستند.

خوشبختانه دولت نگاه درستی به ایجاد این فرهنگ کارآفرینی داشته و به نوبه خود به گسترش آن کمک کرده است. مشخصاً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با افزایش نفوذ اینترنت و پهنای باند و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اجرا کردن قوانین حمایتی مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین در اختیار قرار دادن فضاهایی مانند پارک‌های علم و فناوری برای تولد و رشد این شرکت‌ها، توانسته‌اند نقش خوبی ایفا کنند.

ارزیابی مقایسه‌ای فضای کسب و کار ایران با جهان 

اما این همه ماجرا نیست؛ در نوشته‌ای که برای سالنامه تجارت فردا در انتهای سال 1393 نوشته بودم، به این موضوع اشاره شد که بانک جهانی شاخصی به نام «روانی انجام کسب و کار» برای رصد کردن میزان راحتی تجارت و تولید در کشورهای مختلف طراحی کرده است. بررسی زیرشاخص‌های ده‌گانه این شاخص نشان می‌دهد وضع ایران در زیرشاخص‌هایی که مربوط به راه‌اندازی و مراحل اولیه کسب و کار است، نسبتاً مناسب و از جایگاه خوبی در خاورمیانه برخوردار است.

اما در زیرشاخص‌هایی که مربوط به مراحل میانی و رشد و توسعه فعالیت بنگاه است مانند کسب مجوزهای ساخت و ساز تجهیزات، دریافت وام و تسهیلات مالی و... اوضاع کشورمان اصلاً مناسب نیست و در زمره آخرین کشورهای خاورمیانه هستیم. می‌توان پیش‌بینی کرد بعضی از این کسب و کارهای نوین که اکنون و در مراحل اولیه شکل‌گیری مورد حمایت دولت هستند، در جذب مشتری و ارائه ارزش مطلوب موفق می‌شوند و در نتیجه تا چند سال دیگر به مراحل میانی رشد و بلوغ سازمانی خود می‌رسند.

باید به این هشدار دقت کرد که اگر در آن زمان بستر مناسب برای ادامه فعالیت و بزرگ شدن این بنگاه‌ها وجود نداشته باشد، می‌تواند منجر به سرخوردگی و ایجاد یک احساس دوسر باخت در جامعه کارآفرینی شود؛ در ایران به عنوان یک کارآفرین موفق یا نباید از اندازه محدودی بزرگ‌تر شد؛ یا باید به جای تمرکز بر حوزه فعالیت بنگاه، انرژی خود را مصروف دست و پنجه نرم کردن با انواع و اقسام موانع و مقررات دست و پاگیر از سوی کنشگرهای مختلف کرد.

می‌توان به دولت برای رفع این معضل سیاست‌های زیر را پیشنهاد داد:

- مقررات‌زدایی و تجمیع مجوزها: شاید بتوان به جرات گفت تقریباً هیچ حوزه و صنعتی نیست که کارآفرینی در آن نیازمند مجوزهای زمان‌بر و بعضاً نامربوط به حوزه فعالیت نباشد. تلاش‌های خوبی در وزارت امور اقتصاد و دارایی در جریان است برای شناسایی، احصا و زدودن بخش ناضروری انبوه این مقررات و مجوزها که طی دهه‌ها فقط بر حجم آنها افزوده شده است.

- ایجاد نظام اعتبارسنجی: به منظور اجتناب از کژگزینی و کژمنشی در انتخاب واجدان شرایط برای دریافت تسهیلات مالی و اعطای انواع وام‌ها، چاره‌ای جز داشتن یک نظام اعتبارسنجی که در آن همه معیارهای لازم برای ارزیابی یک کسب و کار مانند پیشینه موسسان، سابقه بازپرداخت، میزان فروش و... لحاظ شده باشد، نداریم.

مدت‌هاست که بحث ایجاد چنین نظامی و تدوین آیین‌نامه‌های آن در جریان بوده است. اما آنچه در عمل همچنان جاری است، درخواست انبوهی از مدارک غیرمرتبط، تضامین و وثایق سنگین و در نهایت تصمیم‌گیری توسط کارشناسان بانک است. در واقع، همچنان بارِ عدم به کارگیری نظام اعتبارسنجی را باید کارآفرینان با تلاش برای اثبات عدم کژمنشی خود به دوش بکشند.

سخن پایانی آنکه، تجربه جهانی ایجاد جسارت و شور در نسل جدید کارآفرینان پیش روی ماست. اگر بخشی از این شور و جسارت در سیاستگذاران هم برای انطباق شرایط محیطی و قانونی کسب و کار با تعادل جدید وجود داشته باشد، می‌توان به بهبود نسبتاً سریع محیط کسب و کار، شاخص‌های روانی انجام تجارت، و در نتیجه بهبود رشد اقتصادی و اشتغال امیدوار بود.

*فارغ‌التحصیل مدرسه تحصیلات تکمیلی اقتصاد بارسلونا

منبع : برترین ها ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۴۶:۲۸ دیده شده : ۵۹بار نویسنده : admin

ارزیابی مقایسه ای فضای کسب و کار فضای کسب و کار چیست فضای کسب و کار ایران فضای کسب و کار Pdf فضای کسب و کار در کشور فضای کسب و کار خاکستری فضای کسب و کار 2015 فضای کسب و کار در جهان فضای کسب و کار در سنگاپور فضای کسب و کار کشور شاخص فضای کسب و کار چیست شاخص های فضای کسب و کار چیست فضای کسب و کار در ایران بهبود فضای کسب و کار در ایران وضعیت فضای کسب و کار در ایران تحلیل فضای کسب و کار در ایران همایش بهبود فضای کسب و کار در ایران آسیب شناسی فضای کسب و کار در ایران شاخص های فضای کسب و کار در ایران رتبه ایران در فضای کسب و کار رتبه ایران در شاخص فضای کسب و کار بهبود فضای کسب و کار Pdf قانون بهبود فضای کسب و کار Pdf فضای کسب و کار و رشد اقتصادی تاثیر فضای کسب و کار بر رشد اقتصادی موانع توليد از منظر فضاي کسب و کار در کشور فضای کسب و کار کشور برای کارآفرینی مشکلات فضای کسب و کار کشور گزارش فضای کسب و کار 2015 بررسي مقايسه اي فضاي کسب و کار در ايران و جهان و کارم را بخدا میسپارم و کارم را به خدا میسپارم کارم را به خدا میسپارم کار و فناوری کار و فناوری نهم کار و فناوری کلاله کار و فناوری هشتم کار و فناوری ششم کار و فناوری دهم کار و فناوری چیست کار و فناوری پنجم کار و فناوری پایه نهم کار و فناوری پایه هفتم کارآفرینی و پروژه کارآفرینی و پروژه رشته کامپیوتر کارآفرینی و پروژه رشته برق کارآفرینی و پروژه حسابداری کارآفرینی و پروژه رشته حسابداری كارآفريني و پروژه کارآفرینی و پروژه رایگان کارآفرینی و پروژه رشته معماری کارآفرینی و پروژه.pdf کارآفرینی و پروژه الکتروتکنیک کار و فناوری هفتم کار و فناوری هفتم پودمان 7 کاروفناوری هفتم با جواب کاروفناوری هفتم پودمان 3 کار و فناوری هفتم پودمان 5 هرم غذایی کاروفناوری هفتم پودمان 10 کاروفناوری هفتم Pdf کاروفناوری هفتم جواب کار وفناوری هفتم دانلود کاروفناوری هفتم کار و امور اجتماعی کار و امور اجتماعی خراسان رضوی کار و امور اجتماعی تبریز کار و امور اجتماعی اصفهان کار و امور اجتماعی افغانستان کار و امور اجتماعی تهران کار و امور اجتماعی فارس کار و امور اجتماعی یزد کار و امور اجتماعی گیلان کار و امور اجتماعی کردستان کار و اندیشه کار و اندیشه ابارا کار و اندیشه کارتون کار و اندیشه چیلر کار و اندیشه نوآور کار و اندیشه دانلود کار و اندیشه ایران پتک کار و اندیشه دایکین کار و اندیشه تهویه مطبوع کار و اندیشه آپارات کارتون و انیمیشن کارتون و انیمیشن دوبله فارسی کارتون و انیمیشن تبیان کارتون و انیمیشن 2014 کارتون و انیمیشن های جدید کارتون و انیمیشن دانلودها کارتون و انیمیشن دوبله کارتون و انیمیشن دانلود كارتون و انيميشن دانلود کارتون و انیمیشن جدید کارنیتین و لاغری کارنیتین لاغری قرص ال کارنیتین و لاغری قرص کارنیتین و لاغری شربت ال کارنیتین و لاغری نحوه مصرف ال کارنیتین و لاغری کاروفناوری هشتم کاروفناوری هشتم با جواب کاروفناوری هشتم پودمان الکترونیک کاروفناوری هشتم کلاله کاروفناوری هشتم پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم برش حرارتی کاروفناوری هشتم ماکت سازی کاروفناوری هشتم پودمان 2 کاروفناوری هشتم پودمان بافت کاروفناوری هشتم Pdf کار و دانش كار و دانش کار و دانش دخترانه کار و دانش چیست کار و دانش رشته کامپیوتر کار و دانش کتاب رشته کار و دانش دیپلم کار و دانش کنکور کار و دانش هنرستان کار و دانش ایران باستان ایران باستان عکس ایران باستان موزه ایران باستان هیاهو برای هیچ ایران باستان پیرنیا ایران باستان زنان ایران باستانی ايران باستان نقشه ایران باستان شناسی ایران باستان+نقشه ایران بالیوود ایران بانو ایران بانو حبیب ایران بانو مدل لباس ایران بانو آشپزی ایران بانو بانک کشاورزی ایران بانو مادر من ایران بانو صیغه ایران بانو بافتنی ايران بانو حبيب ایران بانو از حبیب ایران بالکان ایران بالکان ایربا خبری ایران بالکان خبرگزاری ایران بالکان ایران و بالکان سایت خبری ایران بالکان پایگاه خبری ایران بالکان ایران بابا ايران بابا سايت ايران بابا ایران علی بابا ایران موزیک علی بابا نمایندگی بابازاده ایران خودرو تبریز نمایندگی بابایی ایران خودرو ایران بان ایران بانک ایران بانک ملی ایران باند ایران بانک ملت ایران بانک مرکزی ایران بارکد ايران بارکد ایران بارکد اصفهان ایران بارکد اندروید ایران بارکد برای اندروید بارکد ایران خودرو ايران باركد بارکدهای ایران شرکت ایران بارکد سایت ایران بارکد ایران باب ايران باب المندب ایران بابل ایران باب کشتیرانی ایران بابک زنجانی ایران بابلسر بابك ایران بان بابلر ایران دریپ ایران باتری ایران باطری امجد ايران باتري بانک باطری ایران شرکت پلاتین ایران(باتری نیل) نمایندگی باطری ایران باتری ایران خودرو پلاتین ایران باتری نیل سایت ایران باتری فروشگاه ایران باتری عکس های ایران باستان موزه ایران باستان عکس عکس ايران باستان عکسهاي ايران باستان جهان زیرنویس جهان زیرنویس فارسی جهان زیرنویس Game Of Thrones جهان زیرنویس Arrow جهان زیرنویس The 100 جهان زیرنویسچ جهان زیرنویسی جهان زیرنویس Forever World زیرنویس زیرنویس جهان دانلود جهان نیوز جهان نیوز سیاسی جهان نیوز توقیف شد جهان نیوز توقیف جهان نیوز فارسی جهان نیوز ورزشی جهان نیوز تابناک جهان نیوز موبایل جهان نیوزنیوز جهان نیوز وابسته به کیست جهان خواننده جهان خواننده قدیمی جهان خواننده Mp3 جهان خواننده دانلود جهان خواننده ايراني جهان خواننده ایرانی درگذشت جهان خواننده نگاه کن جهان خواننده ویکی پدیا جهان خواننده بندری جهان خواننده اهنگ جهان کیت جهان کیت الکترونیک جهان کیت جمهوری جهان کیت سنسور جهان کیت یزد جهان کیت سایت جهان کیت Rfid جهان کیت تلفن جهان کیت پیزو جهان کيت جهان پی جهان پیر است بی بنیاد جهان پی فیلتر شد جهان پیامک جهان پیمان بار جهان پی سامان جهان پیام جهان پیرامون ما جهان پیما جهان پیوند رایانه سنندج جهان های موازی جهان های موازی Pdf جهان های موازی به زبان ساده جهان های موازی در قرآن جهان های موازی میچیو کاکو جهان های موازی میچیو کاکو Pdf جهان های موازی و متافیزیک جهان های موازی عرفان حلقه جهان های موازی استاد طاهری جهان های موازی با نگاه کوانتوم جهان هولوگرافیک جهان هولوگرافیک Pdf جهان هولوگرافیک چیست جهان هولوگرافیک ویکی جهان هولوگرافیک دانلود جهان هولوگرافیک مایکل تالبوت جهان هولوگرافیک آرین جهان هولوگرافیک صوتی جهان هولوگرافیک یعنی چه جهان هولوگرافیک مغز جهان سوم جهان سوم به انگلیسی جهان سوم جاییست که جهان سوم جایی است که جهان سوم جایی است که مردمش جهان سوم جایی است که اگر جهان سومی ها جهان سوم جاییست جهان سوم و مسائل آن جهان سوم یعنی جهان صنعت جهان صنعت تابلو جهان صنعت فولاد جهان صنعت پدیده جهان صنعت شمال جهان صنعت بایگان جهان صنعت انصار جهان صنعتی جهان صنعت نوران جهان صنعت سدید جهان نيوز جهان نيوز سياسي جهان نيوز ورزشي جهان نیوز هواپیمای مالزی ارزیابی مقایسه‌ای فضای کسب و کار ایران با جهان

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۹۷
  • تعداد حاضران : ۱۹۷
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها