freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


ثبت آنلاین و لحظه‌ای وقایع حیاتی توسط داشبورد مدیریت جمعیتی، می‌تواند کمکی بزرگ و گام موثری برای مسئولان در جهت برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر باشد.

ثبت آنلاین وقایع حیاتی توسط داشبورد مدیریت جمعیتی
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ثبت احوال به صورت منسجم در جهان مربوط به قرن19 میلادی است و در ایران در تاریخ 30 آذر ماه1297 هجری شمسی به تصویب هیئت وزیران رسید و تا قبل از آن ثبت وقایع حیاتی از جمله ولادت و وفات براساس اعتقادات مذهبی و سنت‌های رایج موجود در کشور بوده که با نگارش نام و تاریخ ولادت فرد در پشت جلد کتاب مقدس قرآن مجید انجام می‌شد و برای افراد متوفی نیز جز نام و تاریخ وفات آنها بر روی سنگ قبر، اثر دیگری موجود نبود.

* "فاطمه ایرانی" دارنده نخستین شناسنامه در ایران

با گسترش فرهنگ، دانش بشری، افزایش جمعیت، توسعه شهرها و روستاها نیاز به سازمان و تشکیلاتی برای ثبت وقایع حیاتی ضرورتی اجتناب ناپذیر به شمار می‌رفت و به همین منظور اداره‌ای تحت عنوان اداره سجل احوال در وزارت داخله (کشور) وقت بوجود آمد و نخستین شناسنامه به شماره یک در تاریخ 16 آذر1297 هجری شمسی به نام خانم"فاطمه ایرانی" صادر شد.

سه سال بعد از تصویب نخستین قانون ثبت احوال یعنی در سال1307 هجری شمسی قانون جدید مشتمل بر16 ماده به تصویب رسید که براساس این قانون، وظیفه جمع آوری آمارهای مختلف نیز به اداره سجل احوال محول شد. سازمان ثبت احوال کشور به دلیل در اختیار داشتن اسناد هویت، تابعیت فردی و آمارهای حیاتی یکی از ارکان مهم حکومت تلقی می‌شود که ارائه خدمات عمومی به مردم و اطلاعات ویژه جمعیتی به سازمان های مختلف دولتی از ویژگی های اختصاصی و انحصاری این سازمان است.

*ثبت نیمه مکانیزه آمارها از سال68

از سال51 فرم‌هایی برای ثبت ولادت، فوت، ازدواج و طلاق مورد استفاده قرار گرفت و از سال 68 نیز استفاده از رایانه برای ثبت نیمه مکانیزه آمارها آغاز و اعلامیه ها از دفاتر اسناد به سازمان ثبت احوال منتقل و در آنجا تجمیع شد.

حمید پارسایی معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در این باره می گوید: از سال71 وضعیت ثبت آمارها متحول و اطلاعات و گزارشات بیشتری به صورت نیمه مکانیزه جمع آوری شد همچنین از سال 75 تا 83  رایانه در مراکز استان ها و ادارات راه اندازی شد و در نهایت سال89 نخستین سالی بود که آمارها بصورت یکپارچه و بدون استفاده از شیوه های دستی به ثبت رسید، در سال 83 نیز نخستین سیستم متمرکز در سازمان به صورت فایل ارسال و تجمیع شد.

در سال92 برای نخستین بار امکان گزارشگری سریع فراهم و بخشی از آمار بر روی سایت سازمان قرار گرفت. 

در سال89 آمارها بصورت یکپارچه و بدون دخالت سیستم دستی ارسال شد به طوری که ادارات700 نقطه در کشور به سازمان ثبت احوال متصل شد.

*ثبت آنلاین وقایع حیاتی توسط داشبورد مدیریت جمعیتی

داشبورد مدیریت جمعیتی به منظور ثبت دقیق تر آمار و نزدیک شدن به محل وقوع است که هم اکنون در62 بیمارستان و 11 آرامستان در کشور به ثبت لحظه ای آمار وفات و ولادت اقدام می‌کند.

پارسایی معتقد است: آمار وقایع حیاتی به تفکیک شهرستان هر استان در داشبورد مدیریتی جمعیت مشخص است در حالی که پیش از این با سرشماری های نفوس و مسکن در فاصله ای 10 ساله این اطلاعات به دست می آمد و در واقع 2 سالی است که با فعالیت های صورت گرفته این آمار به صورت آنلاین در داشبورد مذکور به تصویر کشیده می شود.

*راه اندازی سامانه ثبت تغییر کد پستی در آینده ای نزدیک

در سامانه ثبت تغییر کد پستی که بزودی فعال خواهد شد، اطلاعات هویتی و نیز شماره تلفن همراه فرد متقاضی اخذ و کد ویژه ای به او پیامک می شود که برای ادامه فرایند ثبت تغییر کد پستی، پس از ورود به سامانه باید این کد را وارد و در نهایت تغییر نشانی و کد پستی در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور ثبت شده و سازمان هایی که به این پایگاه متصل هستند از نشانی فعلی هموطنان اطلاع می‌یابند.

معاون فناوری اطلاعات و جمعیت سازمان در این مورد افزود: با سامانه ثبت تغییر نشانی سعی می شود تا آمار مهاجرت های داخل شهری و خارج از استانی به صورت دقیق تر به دست آید و در بحث ایرانیان خارج از کشور، گزارش ولادت در شهرهای مختلف را در اختیار داریم.

*داشبورد مدیریت جمعیتی در اختیار نهاد ریاست جمهوری

در حال حاضر نهاد ریاست جمهوری خواستار در اختیار داشتن این داشبورد جمعیتی است زیرا علاوه بر چهار واقعه حیاتی؛ آمار جابجایی، مهاجرت، هرم سنی و جنسی در آن نمایش داده می شود که برای نخستین بار در اختیار ریاست جمهوری قرار گرفته است و از این آمارها برای سیاست گذاری های کلان کشور استفاده می شود.

پارسایی درباره مزیت های این داشبورد تصریح کرد: امروزه می توان آمارهای وقایع حیاتی را به صورت آنلاین و در بین سرشماری های مختلف اعلام و همچنین ترکیب و ساختار جمعیت را به سرعت از آن استخراج کرد و با ارتقای پایگاه اطلاعات جمعیت کشور از این پس بخش نفوس در سرشماری ها در حجم کمتر و کم هزینه تر انجام می شود.

هم اکنون سازمان ثبت احوال ثبت فوت افراد در آرامستان های کشور را به صورت آنلاین آغاز کرده است ولی هنوز به دلیل عدم امکانات لازم در برخی از استان ها و شهرستان ها امکان ثبت لحظه ای وجود ندارد و امیدواریم مسئولان مربوطه در شهرستان های مختلف نهایت همکاری را با مأموران ثبت داشته باشند.

همچنین طبق توافق با وزارت بهداشت مقرر شده تا آمار و اطلاعات زایشگاه ها و بیمارستان ها که بیشتر از 15 ولادت در روز دارند، توسط مأمور ثبت احوال مستقر در بیمارستان ثبت و شناسنامه کودک صادر شود که در حال حاضر این طرح در71 بیمارستان کشور اجرایی شده و ارسال روزانه آمار فوت و ولادت به صورت الکترونیکی از سوی وزارت بهداشت به سازمان ثبت احوال گامی موثر در روز آمد بودن این آمار در سراسر کشور است.

گفتنی است، دسترسی مسئولان به داشبورد مدیریت جمعیت باعث آگاهی از آخرین تحولات کلان جمعیتی کشور و در نتیجه برنامه ریزی صحیح و منطقی برای پیشرفت کشور خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳:۴۷ دیده شده : ۶۹بار نویسنده : admin

ثبت آنلاین شرکت ثبت آنلاین شرکت سهامی خاص ثبت آنلاین شرکتها ثبت آنلاين شركت مشاوره آنلاین ثبت شرکت ثبت نام آنلاین شرکت کروز ثبت نام آنلاین شرکت راهنمای ثبت شرکت آنلاین همشهری آنلاین ثبت شرکت ثبت آنلاین دامنه ثبت آنلاین دامنه Ir ثبت آنلاین دامنه روتر ثبت آنلاين دامنه ثبت آنلاین دامنه ملی سامانه ثبت آنلاین دامنه روتر پارس آنلاین ثبت دامنه اسکریپت ثبت آنلاین دامنه خرید و ثبت دامنه آنلاین ثبت آنلاین برند ثبت آنلاین زلزله ثبت آنلاین زلزله ایران سایت ثبت زلزله آنلاین ثبت آنلاین زلزله در ایران ثبت آنلاین آگهی در روزنامه همشهری درج اینترنتی آگهی در روزنامه همشهری ثبت اینترنتی آگهی روزنامه همشهری ثبت آگهی اینترنتی در روزنامه همشهری درج آگهی آنلاین در روزنامه همشهری ثبت آنلاین آگهی همشهری درج آگهی آنلاین همشهری ثبت اینترنتی آگهی همشهری ثبت آگهی در همشهری آنلاین ثبت اینترنتی شرکت سهامی خاص راهنمای ثبت اینترنتی شرکت سهامی خاص ثبت نام اینترنتی شرکت سهامی خاص مراحل ثبت اینترنتی شرکت سهامی خاص نحوه ثبت اینترنتی شرکت سهامی خاص ثبت اینترنتی تغییرات شرکت سهامی خاص سامانه اینترنتی ثبت شرکت سهامی خاص ثبت آنلاین آگهی روزنامه خراسان ثبت آگهی اینترنتی روزنامه خراسان ثبت اینترنتی آگهی در روزنامه خراسان بازی آنلاین ثبت نامی بازی آنلاین ثبت نامی ماشینی بازی آنلاین ثبت نامی فوتبال بازی آنلاین ثبت نامی جنگی بازی آنلاین ثبت نامی کشتی کج بازی آنلاین ثبت نامی جدید بازی انلاین ثبت نامی استراتژیک بازی آنلاین ثبت نامی ماشین بازی آنلاین ثبت نامی فوتبالی بازی آنلاین ثبت نامی خارجی وقایع حیاتی وقایع حیاتی چهارگانه اهمیت ثبت وقایع حیاتی جلسه پوشش وقایع حیاتی ثبت وقایع حیاتی ثبت وقایع حیاتی شهرستان ثبت وقایع حیاتی چیست آمار وقایع حیاتی کشور جلسه ثبت وقایع حیاتی شورای ثبت وقایع حیاتی ثبت به موقع وقایع حیاتی جلسه ثبت وقایع حیاتی شهرستان کارشناس ثبت وقایع حیاتی تعریف ثبت وقایع حیاتی جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی شهرستان جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی ثبت آنلاین وقایع حیاتی توسط داشبورد مدیریت جمعیتی

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۲۷۳
  • تعداد حاضران : ۲۸۲
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها