freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


شکل کره زمین، در واقع نامنظم است و شبه کرهgeoid نامیده می شود. اما انحرافهایی از یکی از اجسام تابع محاسبه ریاضی نسبت به اندازه آنها کوچک اند. 

تحلیل مسیرهای ماهواره های زمینی مصنوعی نشان داده است که یک بیضی وار مناسب با سه محور بهترین شکل را برای شبه کره به دست می دهد. 

در واقع تفاوت بین دو محور واقع در صفحه استوایی(equatorial plane) آنقدر کوچک است که تاکنون برای اندازه گیریهای زمینی مشخص نشده است. 

بنابراین در ژئودرزی عالی، کره زمین به صورت کره وار spheroid در نظر گرفته می شود. 

در این مورد، اولین محاسبات دقیق توسط فردریش ویلهلم بسل انجام گرفت. 

در 1924 بیضوار محاسبه شده توسط "J.HAYFORD"از لحاظ بین المللی شناخته شد. 

جدیدترین مقادیر توسط "F.N.KRASOVSKIL" مشخص شده اند.این مقادیر برای کار در ژئودزی در روسیه به کار میروند. 

نجوم کروی

مواضع کشتیها و هواپیماها، غیر از روش وضعیت، حتی امروزه نیز با استفاده از ستاره ها مشخص می شود. این روش زمانی تنها روش دریانوردی در دریاهای بزرگ بود و سیاحان سرزمینهای ناشناخته تنها به آنها اطمینان می کردند. 

در این مورد اندازه گیریهای لازم با قطب نما، تئودولیت، سکستانت آیینه ای یا ابزار زاویه- اندازه گیری مشابه و ساعتی دقیق انجام می گرفت. 

بعدها از رادیو برای انتقال علامت زمانی برای جهت یابی تقریبی کفایت می کند. در تعیین دقیق موضع مورد نظر باید اطلاعات مربوط به وضعیت ستارگان بسادگی قرار گرفته و حرکت خورشید، سیارات، ماه و ماههای مشتری و دستگاههای مختصاتنجومی را که وضعیتهای واقع در افلاک درآنها داده شده اند بدانیم. 

اطلاعاتی از نجوم کروی که برای مقاصد دریانوردی دارای اهمیت اند در تقویمهای دریانوردی و نجومی آورده شده اند از دستگاههای افقی و استوایی. 

این دستگاهها مانند تمام دستگاههای مختصاتی نجومی، مبتنی بر این حقیقت اند که آسمان پرستاره در نظر رصدکننده به صورت قسمتی از کره ای عظیم موسوم به کره سماوی آشکار می شود. موضع هر نقطه واقع بر این کره را می توان با استفاده از دو مختص عددی مشخص کرد. 

هر دایره عظیمه با قطبهایش به عنوان دستگاهی مرجع برای این دو مختص مناسب است. بر این دایره یک زاویه در جهت مشخص شده از نقطه ای معلوم اندازه گیری می شود و اندازه دومی بر اندازه عظیمه عمومی گذرنده از نقطه ای که می خواهیم موضعش را معین کنیم و قطب دایره مبنا معین می شود. 

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۸۴ساعت 16:25  توسط محمد خداپرستان  |  نظر بدهید

قضیه فیثاغورث

در علم ریاضی، قضیه فیثاغورث، یک رابطه در فضای اقلیدسی بین اضلاع یک مثلث قائم الزاویه را بیان میکند. اگر چه این قضیه قبل از آن که فیثاغورث آن را بیان کند توسط بابلیان و هندوها به کار برده می شد ولی به نام او ثبت گردید 

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۲:۶ دیده شده : ۵۰بار نویسنده : admin

مثلثات ویکی پدیا روابط مثلثاتی ویکی پدیا مثلثات در ویکی پدیا دایره مثلثاتی ویکی پدیا مثلثات ویکی مثلثات و دایره مثلثاتی مثلثات دایره مثلثاتی آموزش مثلثات و دایره مثلثاتی مثلثات ويكيبيديا المثلثات ويكيبيديا مثلثات قطرب ويكيبيديا حساب مثلثات ويكيبيديا مثلثات واكتاف تمرين مثلثات واكتاف المثلثات والبرهان الاحداثي المثلثات والبرهان الاحداثي شرح المثلثات والبرهان الاحداثي شبكة الرياضيات المثلث والبرهان الاحداثي شرح المثلثات والبرهان الاحداثي اول ثانوي درس المثلثات والبرهان الاحداثي حل المثلثات والبرهان الاحداثي بحث عن المثلثات والبرهان الاحداثي تقرير عن المثلثات والبرهان الاحداثي معلومات عن المثلثات والبرهان الاحداثي المثلثات والزوايا المثلثات والزوايا للصف الرابع قوانين المثلثات والزوايا قوانين المثلثات والزوايا Pdf انواع المثلثات والزوايا حساب المثلثات والزوايا الموجهة المثلث والزوايا حساب المثلثات والزوايا استكشاف المثلثات والزوايا بحث عن المثلثات والزوايا المثلثات وخصائصها انواع المثلثات وخصائصها لغز مثلثات وارقام لغز المثلثات والارقام لغز مثلثات الارقام علم جغرافیا علم جغرافیای سیاسی علم جغرافیا در قرآن علم جغرافیا در اسلام علم جغرافیا در تمدن اسلامی علم جغرافيا علوم جغرافیا علوم جغرافیایی علم جغرافيا چیست؟ جغرافیا علم زندگی علم جغرافیا چیست علم جغرافی چیست؟ هدف از علم جغرافیا چیست فایده علم جغرافیا چیست علم جغرافیه علم جغرافية السكان علم جغرافيه تعریف علم جغرافیه مبادی علم جغرافیه علم جغرافية الجريمة علم جغرافية المدن علم جغرافية البحار والمحيطات تاریخ علم جغرافیه دانشمندان علم جغرافیه تاریخ علم جغرافیا در اسلام تاریخچه علم جغرافیا در اسلام تاریخچه علم جغرافیا در تمدن اسلامی علم جغرافیا و تطورات آن در جهان اسلام جغرافیا علمی برای زندگی علم جغرافي علم جغرافية مصر علم جغرافيا النبات جغرافیا علم پراکندگی پدر علم جغرافیای ایران پدر علم جغرافیای ایران وموسس سازمان هواشناسی پدر علم جغرافیای ایران درگذشت پدر علم جغرافیا ایران پدر علم جغرافیایی ایران پدر علم جغرافیا در ایران مثلثات و علم جغرافی

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۰۰۰۵
  • تعداد حاضران : ۲۵۰
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها