freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


حضور نظامیان ترکیه‌ای در پایگاه بعشیقه عراق، تنش بی‌سابقه‌ای را در روابط بغداد - آنکارا به وجود آورده است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، در حالیکه برخی منابع غربی و عربی تلویحاً از نزدیک بودن عملیات آزادسازی موصل از چنگ تروریست‌های داعش خبر می‌دهند، روابط ترکیه و عراق طی روزهای اخیر با اظهارات تند مقامات عالیرتبه این دو کشور علیه یکدیگر به بحرانی‌ترین نقطه خود رسیده است.

روابط بغداد - آنکارا از دسامبر گذشته که ترکیه حدود 2000 نیروی نظامی خود را در اردوگاهی در منطقه بعشیقه عراق در شمال شرق موصل مستقر کرد دچار تنش شده است. بغداد بارها استقرار این نیروها را نقض آشکار حاکمیت ملی خود خوانده و خواستار خروج فوری آنها از شمال عراق شده است. اما آنکارا تاکنون درخواست دولت عراق را نادیده گرفته و هدف از ورود نیروهای نظامی خود به خاک این کشور را آموزش کردها و اعراب سُنی عراق برای مقابله با داعش عنوان کرده است.

اما تنش بی‌سابقه اخیر در روابط این دو کشور پس از آن آغاز شد که پارلمان ترکیه اول اکتبر سال جاری (10 مهر 95) با تمدید حضور نظامیان این کشور در عراق با هدف آنچه "مبارزه با تروریسم" خوانده شد، به مدت یک سال دیگر موافقت کرد. به دنبال این مصوبه، پارلمان عراق ضمن محکوم کردن تمدید حضور ارتش ترکیه در اردوگاه بعشیقه، از نظامیان ترکیه‌ای با عنوان "نیروهای متجاوز اشغالگر" یاد کرد.

«حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق نیز روز پنجم اکتبر (14 مهر) در مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور با بیان اینکه رفتار رهبران ترکیه از دید ملت عراق قابل قبول نیست، گفت بغداد از طرف ترکیه‌ای خواسته است از دخالت در مسائل عراق خودداری کند. وی همچنین خواستار نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برای پایان دادن به نقض حاکمیت ملی عراق از سوی دولت ترکیه شد. 

به نوشته آسوشیتد پرس، رجب طیب اردوغان - رئیس جمهور ترکیه -  در واکنش به انتقاد حیدر عبادی از حضور نظامیان ترکیه‌ای در شمال شرق موصل در اظهاراتی که با واکنش تند و گسترده مقامات عراقی مواجه شد، گفت نخست وزیر عراق همتا و هم‌سطح او نیست و بهتر است در خطاب قرار دادن مقامات آنکارا حد خود را بداند. وی همچنین در ادامه با تاکید بر لزوم مشارکت آنکارا و نیروهای عراقی تحت آموزش آن در عملیات آزادسازی موصل گفت داد زدن مقامات عراقی برای او اهمیتی ندارد و دولت ترکیه برای مبارزه با تروریسم به راه خودش در عراق ادامه می‌دهد.

پس از این اظهارنظر تند اردوغان بود که جدال لفظی مقامات بغداد و آنکارا به نوعی جنگ سرد میان دو کشور تبدیل شد. به نوشته راشا تودی، حیدر عبادی روز سه شنبه هفته جاری بلافاصله در واکنش به سخنان توهین‌آمیز اردوغان طی بیانیه‌ای اعلام کرد ملت عراق به زودی تمامی خاک سرزمین خود را از وجود داعش آزاد خواهد کرد و طرف‌هایی که می‌خواهند ملت و دولت عراق را از هدف اصلی خود دور و وارد جنگ رسانه‌ای کنند، هرگز موفق نخواهند شد.

وی همچنین در اظهاراتی کنایه‌آمیز خطاب به رئیس جمهور ترکیه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "ما سرزمین‌مان را با اراده مردانمان آزاد می‌کنیم نه با تماس تصویری از طریق موبایل." منظور نخست‌وزیر عراق از تماس تصویری با موبایل، مصاحبه اردوغان با شبکه تلویزیونی "سی‌ان‌ان ترک" از طریق نرم‌افزار تماس تصویری "فیس تایم" و دعوت موبایلی او از مردم ترکیه برای حضور در خیابان‌ها در بحبوحه کودتای نافرجام اخیر در این کشور بود. 

در ادامه واکنش‌های تند مقامات عراقی به اظهارات اردوغان، «حنان الفتلاوی» رئیس فراکسیون اراده در پارلمان عراق از رئیس جمهور ترکیه خواست برای سربازانش تابوت‌های چوبی آماده کند. «زینب عارف البصری» از دیگر نمایندگان زن پارلمان عراق نیز با بیان اینکه عراق بخشی از ولایت عثمانی نیست، خواستار اخراج سفیر ترکیه از عراق شد.

«هادی العامری» دبیرکل سازمان بدر، «قیس الخزعلی» دبیرکل اهل الحق و «احمد الاسدی» سخنگوی حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) که گفت در میدان نبرد مشخص می‌شود چه کسی باید حد خود را نگه دارد، از دیگر شخصیت‌های عراقی بودند که به اظهارات رئیس جمهور ترکیه واکنش تندی نشان دادند. «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق نیز روز چهارشنبه از اردوغان خواست نیروهای کشورش را محترمانه از استان نینوا خارج کند؛ در غیر اینصورت به دست نیروهای عراقی بیرون رانده خواهند شد. 

در این میان، گروهی از مردم عراق نیز با حمل پلاکاردهایی در محکومیت حضور نظامیان ترکیه‌ای در شمال این کشور، در مقابل سفارت ترکیه در بغداد دست به اعتراض زدند.

با این حال، ترکیه همچنان با این ادعای عجیب که آزادسازی موصل با محوریت نیروهای مردمی عراق باعث جنگ فرقه‌ای در موصل می‌شود، معتقد است که باید نیروهای نظامی خود را برای آموزش نیروهای مردمی ساکن شمال عراق (پیشمرگه‌ها و اعراب سنی) و مشارکت دادن آنها در عملیات آزادسازی موصل حفظ کند. اقدامی که در چارچوب قوانین بین‌المللی نوعی "اشغالگری" محسوب می‌شود. 

ترکیه همچنین مدعی است هدف از استقرار نیروهای نظامی در شمال عراق مشارکت در عملیات آزادسازی موصل در قالب ائتلاف بین‌المللی ضد داعش است؛ درحالیکه واشینگتن این ادعا را تکذیب کرده است. «جان دوریان» سخنگوی ائتلاف نظامی آمریکا هفته گذشته با تکذیب این ادعا گفت اقدامات آنکارا در شمال عراق در راستای دستور کار ائتلاف نیست. وی در عین حال تاکید کرد هر عملیاتی در عراق باید با اجازه دولت عراق باشد. «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه اعلام کرد حضور نیروهای خارجی در عملیات آزادسازی موصل باید با موافقت دولت مرکزی عراق باشد.

در ادامه، «جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز از تمامی همسایگان عراق خواست به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند. وی همچنین با اشاره به نزدیک بودن عملیات آزادسازی موصل از دو طرف خواست مسئله اردوگاه بعشیقه را هر چه سریعتر بین خود حل کنند. 

با این حال، تزاحم منافع آنکارا و واشینگتن بر سر عملیات موصل تا این لحظه مانع از حل این مسئله شده است. به نوشته رویترز، اوباما می‌خواهد آزادسازی موصل به عنوان دومین شهر بزرگ عراق و پایگاه اصلی داعش که از سال 2014 در چنگ این گروه است را به عنوان آخرین میراث از خود به یادگار بگذارد. اما در واپسین ماه‌های باقیمانده از ریاست جمهوری وی، ترکیه که در پی کودتای نافرجام اخیر در این کشور و متعاقب آن، امتناع آمریکا از استرداد «فتح الله گولن» به عنوان مغز متفکر کودتا از دید اردوغان چندان دل خوشی از واشینگتن ندارد، نه تنها معادلات آمریکا در شمال عراق را به هم زده؛ بلکه با مداخله نظامی خود در این منطقه کار را برای عملیات ضد تروریستی دولت و نیروهای مردمی عراق نیز مشکل کرده است.

در چنین شرایطی، «نومان کورتولموش» معاون نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه بار دیگر اعلام کرد ترکیه برای تامین امنیت خود از کسی دستور نمی‌گیرد و نظامیان این کشور تا آزادی کامل موصل در بعشیقه باقی خواهند ماند و در مقابل، «عبدالعزیز حسن» عضو کمیته دفاعی امنیتی پارلمان عراق نیز تاکید کرد مادامیکه نیروهای ترکیه در این اردوگاه حضور دارند عملیات موصل آغاز نخواهد شد. «هاشم علوی» سفیر عراق در آنکارا نیز روز گذشته با بیان اینکه عراق دفاع از منافع و حاکمیت خود را حق مسلم خود می‌داند، تاکید کرد اگر اوضاع به همین منوال پیش رود عراق گزینه‌های دیگری را برای برخورد با نظامیان ترکیه‌ای مدنظر قرار خواهد داد.

به نوشته یو اس ای تودی، مهمترین دلیل ترکیه برای اعزام نظامیان خود به شمال عراق، مناقشه قدیمی این کشور با کردهاست. مقامات آنکارا در حال حاضر، دل خوشی از حمایت آمریکا از کردهای سوریه و عراق که آنها را دارای ارتباطاتی با گروه‌های جدایی‌طلب ترکیه می‌دانند، ندارند. به همین دلیل، نگرانی عمده آنکارا از این بابت است که پس از آزادسازی موصل، خلأ قدرت در این منطقه به دست کردها پر شود؛ بویژه اکنون که هیلاری کلینتون – نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا – نیز هفته گذشته در دومین مناظره انتخاباتی خود با «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری‌خواهان در تبیین رویکرد خود برای مقابله با گروه تروریستی داعش علناً از قصد خود برای تسلیح کردهای عراق در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده خبر داد. ترکیه در ماه اوت نیز در اقدامی که واکنش‌های بین‌المللی زیادی به همراه داشت، برای عقب راندن گروه‌های کُرد مورد حمایت آمریکا با تانک وارد شمال سوریه شد.

در هر صورت، نیت واقعی ترکیه از حضور نظامی در اردوگاه بعشیقه و اصرار آن به مشارکت در عملیات آزادسازی موصل چه به ادعای این کشور، جلوگیری از وقوع جنگ‌ فرقه‌ای در شمال عراق باشد و چه جلوگیری از قدرت گرفتن کردها در مرزهای جنوبی  خود، تنش میان این کشور و عراق در حال حاضر روند آماده‌سازی عملیاتی که منابع غربی و عربی از قریب الوقوع بودن آن خبر می‌دهند را با یک مانع جدی مواجه کرده و با تداوم اظهارات تند مقامات دو کشور علیه یکدیگر این تنش شاید طی روزهای آینده به یک بحران بزرگ در روابط دو کشور تبدیل شود. بحرانی که بدون شک، ترکیه بواسطه تجاوز نظامی به کشور همسایه خود در شکل‌گیری آن نقشی اساسی و محوری ایفا می‌کند.

نویسنده: مهدی حاجت‌پور

انتهای پیام /

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۸:۳۱ دیده شده : ۵۱بار نویسنده : admin

جنگ سرد جنگ سرد ایران و عربستان جنگ سردارسلیمانی با داعش جنگ سرد جدید جنگ سردار سلیمانی جنگ سرد ایران و آمریکا جنگ سرد فرهنگی جنگ سرد و گرم جنگ سرد ایران و اعراب جنگ سرد دوم جنگ سرد ايران و عربستان جنگ سرد ایران و عربستان سعودی جنگ سرد بین ایران و عربستان جنگ سرد ایران عربستان یمن و جنگ سرد ایران و عربستان سردار سلیمانی در جنگ با داعش فیلم جنگ سردارسلیمانی با داعش جنگ سرد جدیدی در کار نیست ریشه های جنگ سرد جدید جنگ سردار سلیمانی با داعش جنگ سردار سلیمانی با داعش اپارات جنگ سردار سلیمانی و داعش جنگ سردار سلیمانی در عراق جنگ سردار سلیمانی به داعش جنگ سردار سلیمانی با گروه داعش جنگ سردار سلیمانی علیه داعش جنگ سردار سليماني با داعش فیلم جنگ سردار سلیمانی با داعش کتاب جنگ سرد فرهنگی دانلود کتاب جنگ سرد فرهنگی جنگ سرد و گرم چیست تفاوت جنگ سرد و گرم جنگ های سرد و گرم جنگ سرد وجنگ گرم شکل گیری جنگ سرد دوم خطر آغاز جنگ سرد دوم ترکیه و داعش تركيه و داعش روابط ترکیه و داعش اخبار ترکیه و داعش رابطه ترکیه و داعش همکاری ترکیه و داعش ارتباط ترکیه و داعش مردم ترکیه و داعش تركيه داعش ترکیه داعش کوبانی ترکیه ویکی پدیا واحد پول ترکیه ویکی پدیا کردستان ترکیه ویکی پدیا ارتش ترکیه ویکی پدیا فوتبال ترکیه ویکی پدیا لیر ترکیه ویکی پدیا خوانندگان ترکیه ویکی پدیا آنالیا ترکیه ویکی پدیا احزاب ترکیه ویکی پدیا پرچم ترکیه ویکی پدیا ترکیه و ایران تركيه و ايران مرز ترکیه و ایران تقویم ترکیه و ایران جنگ ترکیه و ایران ارتش ترکیه و ایران مقایسه ترکیه و ایران اخبار ترکیه و ایران مردم ترکیه و ایران نقشه ترکیه و ایران ترکیه و کردها جنگ ترکیه و کردها تركيه و كردها انتخابات ترکیه و کردها صلح ترکیه و کردها ترکیه کردها کردهای ترکیه و ایران ترکیه و اسرائیل روابط ترکیه و اسرائیل ترکیه اسرائیل کشتی مرمره ترکیه اسرائیل ترکیه و روسیه جنگ ترکیه و روسیه روابط ترکیه و روسیه ترکیه روسیه ترکیه و سوریه تاریخچه روابط ترکیه و سوریه اخبار ترکیه و سوریه مرز ترکیه و سوریه روابط ترکیه و سوریه ترکیه و بحران سوریه علویان ترکیه و سوریه نقشه ترکیه و سوریه تحولات ترکیه و سوریه درگیری ترکیه و سوریه ترکیه ویزا میخواهد؟ ایا ترکیه ویزا میخواهد سفر به ترکیه ویزا میخواهد رفتن به ترکیه ویزا می خواهد ایا سفر به ترکیه ویزا میخواهد ایا کشور ترکیه ویزا میخواهد ایا رفتن به ترکیه ویزا میخواهد ترکیه و ناتو روابط ترکیه و ناتو ترکیه ناتو ترکیه و کودتا عراق دريم جات عراق دريم دردشة عراق دريم جات عراق دريمس عراق دراما عراق دراما نتائج السادس عراق دراما نتائج عراق دراما نتائج الثالث متوسط عراق دراما نتائج الثالث متوسط 2014 عراق دراما وادي الذئاب عراق دراما نتائج القبول المركزي عراق دراما نتائج الوقف الشيعي عراق دراما نتائج الدور الثالث عراق دراما حريم السلطان عراق در آخرالزمان اوضاع عراق در آخرالزمان حوادث عراق در آخرالزمان عراق آخرالزمان وضعیت عراق در آخرالزمان تحولات عراق در آخرالزمان عراق و شام در آخرالزمان عراق دراما نتائج السادس ابتدائي عراق دراما نتائج السادس الدور الثاني عراق دراما نتائج السادس 2014 عراق در زمان صدام عراق در زمان صدام حسین عراق در دوران صدام ارتش عراق در زمان صدام ارتش عراق در زمان صدام حسین پرچم عراق در زمان صدام وضعیت عراق در زمان صدام پرچم عراق در زمان صدام حسین عراق زمان صدام کردستان عراق در زمان صدام عراق در اخر الزمان وضعیت عراق در آخر الزمان اوضاع عراق در اخر الزمان عراق درر صوتيات درر عراق جنگ در رمادی عراق باسم درر عراق موقع درر عراق تعيينات درر عراق صوت درر عراق عراق دردشة دردشة عراق الرومانسية دردشة عراق الخير دردشة عراق الحرية دردشة عراق الاصالة دردشة عراق روز دردشة عراق كوم دردشة عراق الحب دردشة عراق لوف دردشة عراق النبلاء عراق در جنگ جهانی دوم عراق در جنگ عراق در جنگ جهانی چهارم عراق در جنگ با داعش عراق در جنگ داعش تلفات عراق در جنگ با ایران حامیان عراق در جنگ با ایران حامیان عراق در جنگ تحمیلی فرماندهان عراق در جنگ تلفات عراق در جنگ تحمیلی آزادسازی موصل عملیات آزادسازی موصل آزادسازی سد موصل اخبار آزادسازی موصل آزادسازی شهر موصل فیلم آزادسازی سد موصل جنگ سرد ترکیه و عراق در آستانه عملیات آزادسازی موصل

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۵۳
  • تعداد حاضران : ۲۷۴
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها