freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

مدیر انتشارات سرانه (کرمانشاه) در گفت و گو با کردپرس:
شمار کتابخوانان کرمانشاهی به مراتب بالاتر از شهرهای دیگر است
سرویس کرمانشاه-_«غلام مرادی» می گوید: به صورت کلی شمار کتابخوانان کرمانشاهی به مراتب بالاتر از شهرهای دیگر است.
 به گزارش کردپرس،_«غلام مرادی»، مترجم و مدیر انتشارات «سرانه» در گفت و گویی با سرویس فرهنگی کردپرس درخصوص وضعیت نشر و توزیع و پخش و تولید کتاب و جامعه ی کتاب خوان این استان،توضیحاتی ارائه داده است. گفتگو به شرح زیر است:
وضعیت نشر و توزیع و پخش کتاب را در استان کرمانشاه چه گونه است؟
پاسخ این پرسش را باید در دو بازه زمانی داد. اول از سال های دور تاکنون، دوم در حال حاضر. از زاویه ای دیگر باید نشر را از پخش باید جدا پاسخ گفت. معمولاً در افوا و اذهان چنین است که بازار چاپ و نشر از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست. امّا این مطلوبیت یک امر نسبی است و بستگی به این دارد که چه معیارهایی برای سنجش این مطلوبیت در نظر گرفت. در بازه زمانی عقب تر وضعیت بهتر از اکنون بوده چون عوامل گوناگونی از جمله وضعیت اقتصادی، تکنولوژیک، حمایت های فرهنگی از سوی دولت های پیشین کاملاً متفاوت و بهتر از حال حاضر بوده است. ولیکن در بازه زمانی کنونی این بازار هم مستثنی از بازار کالاها و خدمات دیگر نیست و وضعیت نسبت به قبل از شرایط نامطلوبتری برخوردار است.
از سوی دیگر وضعیت تولید کتاب بهتر از وضعیت پخش ارزیابی می گردد، بنده به عنوان یک ناشر هنوز موفق نشده ام با پخش کننده ای به توافق برسم که بتواند تیراژ 1000 جلد را با شرایطی پخش نمایدکه ما رغبت کنیم برای باری دیگر کتابی برای پخش به وی بسپاریم. پخش کننده ها نیز مشکلات متعدد خاص خود را دارند که باید آنان پاسخ دهند.  
چرا مولفان کرمانشاهی بیشتر با ناشران غیر بومی و تهرانی قرارداد می بندند و آثارشان را در جایی غیر از کرمانشاه منتشر می کنند؟
این می تواند دلایل متعدد و متفاوت داشته باشد. امّا به زعم بنده یکی از دلایل و اصلی ترین آن این است که در تهران قدرت انتخاب برای مولف بیشتر است. چه به لحاظ گزینه های متعدد ناشران و به تبع آن قیمت، کیفیت، سرعت انجام کار و چه به لحاظ امکان و احتمال پخش کتاب. دلیل دیگر آن مشکل فرهنگی و اجتماعی است چرا که ضرب المثل عامه که مرغ همسایه غاز است، این جا مصداق پیدا می کند. اگر صاحبان قلم ما به جای دوری گزینی از چاپ و نشر کرمانشاه، آن را حمایت کتتد، قطعاً ما هم امکاناتی فراهم می کنم که راه حلی باشد برای این مسئله. ولیکن صاحبان قلم شهر ما نباید قضیه را از بعد شخصی نگاه کنند، بلکه باید به این موضوع هم بیاندیشند که ما تا کی باید کارمان را به دیگران بسپاریم در حالی که شهر ما می تواند در همین زمینه بهتر از قم و اصفهان و تهران عمل کند و این نیاز به تعصب و از خودگذشتگی برای این شهر و این مردم دارد.
 تیراژ کتاب در استان کرمانشاه به بحران تلخی تبدیل شده.گاه شنیده می شود که تیراژ تا کمتر از 50 جلد سقوط کرده.این مشکل بزرگ و تأسف بار را چه گونه بررسی و تحلیل می کنید؟
به نظر من این نمی تواند اشکال محسوب شود، چرا که هر کتاب یک گستره خاصی از مخاطبان را می طلبد. شمار مخاطبان یک رمان قطعاً با شمار مخاطبان یک کتاب موسیقی یا علمی تفاوت دارد. چه اشکالی دارد که مولف برای تست بازار کتاب اش یا برای دیدن عکس العمل کتابخوانان 50 جلد از کتابش را چاپ کند؟! از سوی دیگر اگر منظورتان کم بودن مقدار تولید کتاب است، به طور کلی دلیل اش این است که مردم ما کتابخوان نیستند که خود دلایل متعددی دارد جای بحث زیادی دارد.
مشکلات ناشران کرمانشاهی از نگاه شما؟
مشکلات زیادی وجود دارد که می توان به مهمترین آنها اشاره کرد: اول زمان طولانی صدور فیپا از سوی مرکز اسناد و کتابخانه ملی و مجوز چاپ از سوی وزارت ارشاد. ما برای گرفتن مجوز اقلاً سه ماه باید صبر کنیم، البته در شرایط عادی. در صورتی که این زمان برای تهران و برخی از شهرهای دیگر خیلی کمتر از این زمان است. دوم عدم وجود چاپخانه ای که بتواند با قیمتی رقابتی با دیگر شهرها کتاب ها را چاپ کند. سوم عدم وجود پخش کننده در این شهر است. چهارم عدم امکان نظارت بر چاپ کتاب از سوی ناشر به علت بعد مسافت تا تهران و خیلی موارد دیگر. 
یک ناشر موفق و فعال و تاثیرگذار در عرصه ی فرهنگ و ادب، چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
ناشری که بتواند بازار نشر را علمی و اصولی مدیریت کند، موفق است: یعنی در مشتری احساس نیاز به دانش و اندیشه ایجاد کند و به خواسته ای که کتاب باشد مبدل سازد چون ممکن است این نیاز به دانش و اندیشه با مطالب اینترنتی و مطبوعات و سایر منابع مرتفع گردد. ولیکن ناشر باید به نفع خود مشتری را متقاعد کند که این نیاز را با کتاب مرتفع سازد. در مرحله بعد با توافق بر سر امکانات و توان مالی که مشتری دارد، این خواسته را به تقاضا تبدیل کند و در نهایت کالایی را که کتاب است با قیمت مناسب، کیفیت مطلوب و در زمان و مکان مناسب در اختیارش قرار دهد. علاوه بر این رضایت مشتری حرف اول و آخر را می زند.
از دغدغه های مهم ناشران، پخش و توزیع به موقع و مناسب آثار منتشر شده است.لطفاُ در این خصوص توضیح دهید.
بله پیشتر در این مورد اشاره ای کردیم. متاسفانه پخش کننده ها رغبتی به پخش کتاب ها بویژه کتاب ناشران شهرستانی و نویسنده های تازه کار نشان نمی دهند و اگر هم بپذیرندف شرایط بازگشت هزینه های آن آنقدر کند و با تاخیر نامناسب است که بهتر از نفروختنش نیست.
این روزها ناشران به انتشار و توزیع کتاب های کمک درسی و دانش گاهی و تست و راهنماهای آموزشی، کتاب های زرد و بازاری و... بیشتر تمایل دارند تا آثار ادبی فاخر.به نظر شما علت چیست؟
خوب ببینید این به استراتژی ناشر برای حفظ بقا در گردونه بازار نشر بستگی دارد. همه ی ناشران این طور نیستند. این نوع ناشران استراتژی بازارگرایی دارند. به این معنا که به تقاضای بازار و مشتری نگاه می کنند. هر چه بازار و مشتری بطلبد همان را عرضه می کنند. به نظر بنده اشکالی بر آنها وارد نیست. آثار ادبی فاخر را ناشرانی عرضه می کنند که بر آن بخش از بازار کتاب تمرکز می کنند و مشتریان خود هم دارند.
پیشنهاد شما برای برون رفت از این مشکل چیست؟
حل این مشکل با این عرض و طول، راه حل مشخص و معینی دارد. این بازار را باید به خوبی مدیریت کرد. دست اندرکاران این حرفه باید به دانش مدیریت آن مجهز شوند. باید به آن اعتقاد پیدا کنند. نگرش شان را متناسب روش های امروزی تغییر دهند و به آن عمل نمایند. همت مردم و دولت را می طلبد که مردان بزرگ از همت بلند به جایی رسیده اند.
شما به عنوان ناشری که خود اهل قلم و ترجمه است.جایگاه ترجمه در استان را چه گونه ارزیابی و بررسی می کنید؟
ترجمه اهمیت بسیار والا و نقش خیلی بزرگی در فرهنگ و اقتصاد و سیاست و دیگر زمینه های یک جامعه ایفا می کند. ترجمه پلی است میان فرهنگ و تمدن دو ملت یا کشور است. به نظر بنده کار ترجمه باید به صورتی سازماندهی شده از راس دولت و حکومت هدایت گردد و نیازهای جامعه ی ما به منابع مختلف دانش تدوین گردد و از مترجمین برای رفع این نیازها بهره گرفته شود. در کشور ما این طور نیست. هر فرد بنا بر سلیقه خود یا برای پاسخ به خواسته ی سازمان متبوع دست به ترجمه می زند. چه بسا مطالبی ترجمه می شود که استفاده چندانی از آن نمی شود یا که مطالبی هست که نیاز ملت ماست امّا کسی متوجه آن نیست. شهر ما هم از این امر مستثنی نیست. کار ترجمه به مراتب کمتر از تالیف و گردآوری است.
نشر سرانه در هفته ی کتاب و کتاب خوانی امسال چه برنامه هایی دارد؟
نشر سرانه نه در هفته ی کتاب بلکه در طول سال در سرای خود همواره آماده ارائه هر گونه خدمت به فرهنگ این مرز و بوم است. به صورت ویژه در این هفته هر مولفی کتابش را به نشر ما بسپارد، امتیازات ویژه ای را در نظر گرفتیم که پیش از این ارائه نشده است. در ضمن اعلام می کنم هر کس در این هفته می تواند به صورت رایگان از کتاب های چاپ شده توسط این نشر بهره مند گردد.
وضعیت استقبال جامعه ی کتاب خوان کرمانشاه از کتاب را چه گونه بررسی می کنید؟
شما باید مطلوبیت کتابخوانی در کرمانشاه را در نمایشگاه استانی کرمانشاه ببییند. همه چیز را در مقایسه با نوع خود سنجید. ما در نمایشگاه های زیادی شرکت می کنیم. در سال های مختلف استقبال متفاوت بوده است ولیکن به صورت کلی شمار کتابخوانان کرمانشاه به مراتب بالاتر از شهرهای دیگر است.
این انتشارات در سال های 91 و 92 و 94 به عنوان ناشری موفق از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انتخاب و تقدیر شد. به نظر شما دلایل این توفیق چه بوده است؟
از آقای حجه الاسلام آفتابی مدیرکل پیشین و آقای دکتر رحیمی زنگنه مدیرکل فرهیخته کنونی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین معاونت فرهنگی آن اداره آقای دکتر جسری بسیار سپاسگزارم که همواره ما را در این راه حمایت بی دریغ نمودند. به نظرم اگر موفقیتی وجود دارد، به خاطر حسن نیتی است که همواره سعی داریم برای حفظ شان فرهنگ و بویژه کتاب داشته باشیم.
چه آثاری در دست چاپ دارید؟
گزیده ای از اشعار شاعران انگلیسی زبان با برگردان خودم، کتاب هزاره ی سوم تالیف: آقای مهدی داوری نژاد و خانم سحر یزدانفر، کتاب شیمی و آنالیزهای آب نوشته ی: مهندس امید امیدوار، کتاب ورزش معلولین تالیف: آقای دکتر پرمون و دکتر قبا سیاه.                         
سخن پایانی؟
از خبرگزاری بین المللی کردپرس(سرویس فرهنگ و هنر و ادب) و مدیرمسئول نشریه صدای آزادی(آقای دکتر جلیل آهنگرنژاد) و مدیرمسئول نشریه نقدحال،(آقای دکتر غلامرضا نوری علا)و استاد کاوه حیدری مدیر ژوان سافت وسایر عزیزانی که به جدمشوق بنده درامرچاپ و نشرکتاب بوده اند،کمال قدردانی را دارم.
با سپاس از حضور شما در این گفت و گو
گفت وگو:حاتمی

کد مطلب: 115547  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۳  |  ساعت: ۱۹ : ۳۷

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۴:۱۰ دیده شده : ۱۰۴بار نویسنده : admin

بهزاد کرمانشاهی شعر استاد بهزاد کرمانشاهی بهزاد كرمانشاهي یدالله بهزاد کرمانشاهی استاد بهزاد کرمانشاهی اشعار بهزاد کرمانشاهی دبیرستان استاد بهزاد کرمانشاهی مدرسه استاد بهزاد کرمانشاهی اشعار یدالله بهزاد کرمانشاهی اشعار استاد بهزاد کرمانشاهی کرمانشاه به تهران کرمانشاه به تهران پرواز پروازهای کرمانشاه به تهران مسیر کرمانشاه به تهران بلیط کرمانشاه به تهران پروازهاي كرمانشاه به تهران پرواز كرمانشاه به تهران بليط كرمانشاه به تهران مسافت کرمانشاه به تهران اتوبوس کرمانشاه به تهران کرمانشاه به اصفهان مسیر کرمانشاه به اصفهان پرواز کرمانشاه به اصفهان بلیط کرمانشاه به اصفهان اتوبوس کرمانشاه به اصفهان مسافت کرمانشاه به اصفهان پرواز كرمانشاه به اصفهان جاده کرمانشاه به اصفهان بلیط اتوبوس کرمانشاه به اصفهان نقشه راه کرمانشاه به اصفهان کرمانشاه به مشهد كرمانشاه به مشهد پرواز کرمانشاه به مشهد تور کرمانشاه به مشهد پروازهای کرمانشاه به مشهد مسیر کرمانشاه به مشهد تورهای کرمانشاه به مشهد بلیط هواپیما کرمانشاه به مشهد تور هوایی کرمانشاه به مشهد برنامه پروازهای کرمانشاه به مشهد کرمانشاه به کیش تور کرمانشاه به کیش بلیط کرمانشاه به کیش تورهای کرمانشاه به کیش پروازهای کرمانشاه به کیش پرواز مستقیم کرمانشاه به کیش بلیط هواپیما کرمانشاه به کیش قیمت تور کرمانشاه به کیش قیمت بلیط کرمانشاه به کیش ساعت پرواز کرمانشاه به کیش کرمانشاه به استانبول تور کرمانشاه به استانبول پرواز کرمانشاه به استانبول بلیط کرمانشاه به استانبول قیمت تور کرمانشاه به استانبول قیمت بلیط کرمانشاه به استانبول پرواز مستقیم کرمانشاه به استانبول پرواز از کرمانشاه به استانبول ساعت پرواز كرمانشاه به استانبول بلیط هواپیما کرمانشاه به استانبول کرمانشاه به شیراز كرمانشاه به شيراز پرواز کرمانشاه به شیراز مسیر کرمانشاه به شیراز پروازهای کرمانشاه به شیراز تور کرمانشاه به شیراز بلیط کرمانشاه به شیراز راه کرمانشاه به شیراز بلیط اتوبوس کرمانشاه به شیراز بلیط هواپیما کرمانشاه به شیراز کرمانشاه به تبریز مسیر کرمانشاه به تبریز پرواز کرمانشاه به تبریز مسافت کرمانشاه به تبریز اتوبوس کرمانشاه به تبریز بهترین مسیر کرمانشاه به تبریز بلیط اتوبوس کرمانشاه به تبریز بلیط هواپیما کرمانشاه به تبریز نقشه راه کرمانشاه به تبریز نقشه مسیر کرمانشاه به تبریز کرمانشاه به اهواز بلیط پرواز کرمانشاه به اهواز مسیر کرمانشاه به اهواز پرواز کرمانشاه به اهواز پروازهای کرمانشاه به اهواز مسير كرمانشاه به اهواز مسافت کرمانشاه به اهواز بلیط اتوبوس کرمانشاه به اهواز نقشه راه کرمانشاه به اهواز بهترین مسیر کرمانشاه به اهواز کرمانشاه به همدان مسیر کرمانشاه به همدان نقشه کرمانشاه به همدان فاصله کرمانشاه به همدان مسافت کرمانشاه به همدان نقشه راه کرمانشاه به همدان مسیر جاده کرمانشاه به همدان نقشه راههای کرمانشاه به همدان ساعت حرکت اتوبوس کرمانشاه به همدان مشتق مراتب بالاتر مشتق مراتب بالاتر توابع مثلثاتی مشتق مراتب بالاتر توابع چند متغیره مشتق مراتب بالاتر مثلثاتی مشتقات مراتب بالاتر فرمول مشتق مراتب بالاتر جزوه مشتق مراتب بالاتر مشتق جزیی مراتب بالاتر مشتق گیری مراتب بالاتر مشتقات جزئی مراتب بالاتر مشتقات جزیی مراتب بالاتر فرمولهای مشتق مراتب بالاتر مشتق جزئی مراتب بالاتر از شهرهای استان فارس یکی از شهرهای استان فارس از شهرهای کرمانشاه از شهرهای استان کرمانشاه یکی از شهرهای کرمانشاه شهری از کرمانشاه از شهرهای استرالیا عکس از شهرهای استرالیا تصاویری از شهرهای استرالیا از شهرهای مهم استرالیا عکسهایی از شهرهای استرالیا از شهرهای همدان از شهرهاي همدان یکی از شهرهای همدان از شهرهای تاریخی همدان از شهرهای استان مرکزی شهری از استان مرکزی یکی از شهرهای استان مرکزی از شهرهای مهم برزیل یکی از شهرهای مهم برزیل از شهرهای استان گلستان از شهرهاي استان گلستان یکی از شهرهای استان گلستان از شهرهای اصفهان یکی از شهرهای اصفهان از شهرهای خوزستان تصاویری از شهرهای خوزستان یکی از شهرهای خوزستان از شهرهای بندری مهم استان خوزستان از شهرهای کردستان از شهرهای کردستان ترکیه از شهرهاي کردستان یکی از شهرهای کردستان است دیگر دیگربس است دختر است دیگر پسر است دیگر زن است دیگر مرد است دیگر دل است دیگر دختر است دیگر گاهی آدمیزاد است دیگر مادر است دیگر استیکر دیگر کشورها استیکر کشورهای دیگر لاین استیکر کشورهای دیگر دانلود استیکر کشورهای دیگر دانلود استیکر کشورهای دیگر در لاین دانلود استیکر کشورهای دیگر لاین گرفتن استیکر کشورهای دیگر در لاین گرفتن استیکر کشورهای دیگر هک استیکر کشورهای دیگر استیکر کشورهای دیگر برای لاین دیگر بس است ديگر بس است دیگر بس است عدل دیگر بس است زحمت عمه نمیدهم دیگر جنگ بس است خدایا دیگر بس است زندگی دیگر بس است شعر دیگر بس است هموابستگی دیگر بس است هم وابستگي ديگر بس است نام دیگر استخوان ران نام دیگر استخوان پاشنه پا کتاب هموابستگی دیگر بس است نام دیگر استامینوفن نام دیگر استفراغ نام دیگر استخوان جمجمه دیگر دیر است دیگر اکنون دیر است حالا دیگر دیر است حالا دیگر دیر است من نام شعر دیگر دیر است شمار کتابخوانان کرمانشاهی به مراتب بالاتر از شهرهای دیگر است

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۳۷
  • تعداد حاضران : ۲۳۹
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها