freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


عربستان برای نخستین بار در آستانه فروش اوراق قرضه بین‌المللی قرار گرفته است که از عمیق شدن بحران اقتصادی در این کشور حکایت می‌کند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ نشریه فوربز در گزارشی به قلم "تیم دایاس" نوشت: عربستان به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت در جهان و عضو تاثیرگذار سازمان اوپک به دنبال اجرای طرح‌های جدید مالی است تا بار دیگر روزهای خوش اقتصادی را به این کشور بازگرداند.

عربستان در نوامبر 2014 تصمیم گرفت نقش راهبردی خود را در تولیدات نفتی تغییر دهد و با توجه به افزایش منابع نفتی در بازار و کاهش بهای طلای سیاه، از تولیدات خود کم کند؛ اما تولیدات نفت شیل آمریکا و خطر از دست رفتن سهم سنتی نفت عربستان در بازار مانع از آن شد تا سعودی‌ها بر این تصمیم خود پایبند باقی بمانند.

با گذشت دو سال از طرح کاهش تولیدات نفتی در عربستان که هرگز به طور عملی اجرا نشد، خزانه این کشور با رکودی بی‌سابقه روبرو شد. عربستان 92 درصد از درآمد خود را از ناحیه فروش نفت تامین می‌کند و پایین امدن بهای طلای سیاه در کنار مازاد تولیدات در بازار موجب شد کسری بودجه این کشور به 98 میلیارد دلار برسد. کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند کسری بودجه این کشور 87 میلیارد دلار باشد.

مقامات سعودی مجبور شدند رقم فروش ارواق قرضه بین‌المللی این کشور را به 16.5 میلیارد دلار افزایش دهند. سهام آرامکو به عنوان بزرگترین شرکت دولتی عربستان و بزرگترین شرکت نفتی جهان هم به فروش می‌رسد و به زودی مالکیت آن به بخش عمومی واگذار می‌شود.

عرضه اولیه عمومی شرکت آرامکو در سال 2018 انچام می‌شود و 2 هزار میلیارد دلار از سهام آرامکو به فروش می‌رسد. این حجم از واگذاری عمومی در نوع خود یک رکورد بی‌سابقه به حساب می‌آید.

اگر بهای جهانی نفت پایین باقی بماند، حتی واگذاری شرکت آرامکو نیز نمی‌تواند گره‌ای از مشکلات اقتصادی عربستان باز کند. مشکلات بودجه عربستان برای شهروندان عادی این کشور دشواری‌های فراوانی به همراه می‌آورد. جمعیت 32 میلیون نفری عربستان از یارانه‌های دولتی و دیگر خدمات رایگان دولتی بهره می‌برند؛ اما از این پس باید محدودیت‌هایی برای اعطای یارانه در این کشور اعمال شود. 30 درصد از جمعیت عربستان کمتر از 15 سال سن دارند و هنوز نیازمند دریافت یارانه هستند. یک کارشناس مسائل خاورمیانه در این باره گفت: شهروندان سعودی با بهره‌بردن از یارانه‌های دولتی به زندگی در رفاه عادت کرده‌اند؛ اما افزایش جمعیت و پایین بودن بهای نفت که مهمترین منبع درآمد این کشور است دیگر اجازه دست و دلبازی‌های بیشتر را به مقامات سعودی نمی‌دهد. عربستان باید از این پس درمورد خدمات رفاهی رایگان و یارانه‌های کلان دولتی تجدید نظر کند تا بحران کسری بودجه در این کشور بیشتر از آنچه هست نشود.

با توجه به افزایش سطح تولیدات نفتی ایران به دوران پیش از تحریم اقتصادی این کشور و خطری که از جانب تولیدات نفتی روسیه احساس می‌شود، عربستان تمایلی به کاهش سطح تولیدات نفتی این کشور نیست.

تولیدات نفتی روسیه به 11 میلیون بشکه و ایران به حدود 4 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. مقامات سعودی نگران هستند ادامه این روند موجب از دست رفتن جایگاه سنتی عربستان در بازارهای نفتی جهان شود. 

تولیدات نفت عراق به 4.5 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است و "جابر علی لعیبی،" وزیر نفت عراق، هفته گذشته از تمام شرکت‌های این کشور که در حوزه‌های نفتی و گاز طبیعی فعالیت می‌کنند خواست بر حجم تولیدات خود تا حد ممکن اضافه کنند. سخنان لعیبی در حالی ادا شد که کشورهای عضو اوپک در حال چانه‌زنی برای کاهش تولیدات نفتی هستند. عربستان و دیگر کشورهای عضو اوپک قصد دارند در نشست نوامبر این سازمان که به میزبانی وین برگزار می‌شود، بر سر کاهش یک درصدی تولیدات رایزنی کنند.

کارشناسان معتقدند اگر عربستان تولیدات نفتی کشور را کاهش دهد، نفت ایران، روسیه، عراق و شیل آمریکا جایگزین آن خواهد شد. در همین زمان ممکن است آنگولا، ونزوئلا و نیجریه تصمیم بگیرند برای جبران مشکلات اقتصادی خود بر حجم تولیدات نفتی اضافه کنند. به این ترتیب سر و سامان دادن به حجم تولیدات نفتی کار بسیار دشواری خواهد بود.

بهای جهانی نفت در معاملات روز جمعه کاهش یافت؛ اما همچنان بالاتر از 50 دلار در هر بشکه باقی ماند. عربستان برای رهایی از فروپاشی اقتصادی، ناچار به اجرای طرح‌های مالی بدون وابستگی به نفت خواهد بود. تا زمانیکه اقتصاد عربستان به نفت وابسته است، ترمیم و احیای آن کار دشواری به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۴۶:۳۵ دیده شده : ۸۱بار نویسنده : admin

در لبه تاریکی در البهج دار البهجة مسلسل دار البهجة لبه در شهرسازی تعریف لبه در شهرسازی مفهوم لبه در شهرسازی لبه در فضای شهری لبه آب در فضای شهری لبه در تحلیل فضای شهری زن در لبه زمان تشخیص لبه در پردازش تصویر الگوریتم تشخیص لبه در پردازش تصویر تشخیص لبه پردازش تصویر الگوریتم های تشخیص لبه در پردازش تصویر تشخیص لبه در پردازش تصویر در متلب مفهوم تشخیص لبه در پردازش تصویر خشکی لبها در بارداری خشکی لب در بارداری علت خشکی لبها در بارداری خشكي لب در بارداري خشکی لب در دوران بارداری دلیل خشکی لب در بارداری خشکی لب بارداری علت خشکی لب در بارداری درمان خشکی لب در بارداری خشکی لب در اوایل بارداری آشکارسازی لبه در پردازش تصویر تشخیص لبه در تصاویر پایان نامه تشخیص لبه در تصاویر روشهای تشخیص لبه در تصاویر رنگی تشخیص لبه تصویر در متلب پایان نامه روش های تشخیص لبه در تصاویر تشخیص لبه در تصویر روشهای تشخیص لبه در تصاویر دانلود پایان نامه روشهای تشخیص لبه در تصاویر فروپاشی اقتصادی فروپاشی اقتصادی ایران فروپاشی اقتصادی چیست فروپاشی اقتصادی در ایران علل اقتصادی فروپاشی شوروی فروپاشی شوروی اقتصادی دلایل اقتصادی فروپاشی شوروی فروپاشی اقتصاد ایران قرار دارد به انگلیسی قرار دارد مشاهده د Google واژن کجا قرار دارد واژن در کجا قرار دارد واژن چیست و در کجا قرار دارد واژن زن کجا قرار دارد واژن زن در کجا قرار دارد کبد کجا قرار دارد کبد در کجا قرار دارد کبد انسان در کجا قرار دارد كبد كجا قرار دارد کبد در کجا بدن قرار دارد کبد انسان کجا قرار دارد کبد کجا بدن قرار دارد کبد در کجا ی بدن قرار دارد لوزالمعده کجا قرار دارد لوزالمعده در کجا قرار دارد غده لوزالمعده در کجا قرار دارد معده کجا قرار دارد معده در کجا قرار دارد آپاندیس کجا قرار دارد آپاندیس در کجا قرار دارد اپاندیس درکجا قرار دارد آپاندیس چیست و در کجا قرار دارد اپاندیس در کجا بدن قرار دارد كليه كجا قرار دارد کلیه انسان کجا قرار دارد کلیه دقیقا کجا قرار دارد كبد در كجا قرار دارد رحم كجا قرار دارد رحم زن در کجا قرار دارد دهانه رحم کجا قرار دارد رحم زنان در کجا قرار دارد دهانه رحم در کجا قرار دارد کلیه کجا قرار دارد فوربز: عربستان در لبه فروپاشی اقتصادی قرار دارد

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۲۱
  • تعداد حاضران : ۲۱۴
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها