freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

به مناسبت روز عصای سفید:
گفتگو با نابینای بانه ایی که قربانی انفجار مین شد
سرویس کردستان- مهدی فردیان کارشناس ارشد جامعه شناسی و هنرمند عرصه موسیقی در سال 63 در بانه به دنیا آمد.وی هنگام بازی با دوستانش در محله ای که در آن زندگی می کرد روی مین افتاد و در شش سالگی از ناحیه دست و چشم دچار نقص عضو شد.
فردیان که یکی از قربانیان مین در کردستان است با وجود معلولیت خاص فعالیت های زیادی را در عرصه اجتماعی، فرهنگی و هنری انجام داده و با تلاش و پشتکار فراوان در توانسته به عنوان یک چهره فعال در اجتماع حضور پیدا کند و انجمن نابینایان و کم بینایان را در بانه تاسیس کرد.

گفت وگوی کردپرس را با این توانجوی فعال فرهنگی و اجتماعی بانه را در ادامه بخوانید:

کردپرس- به عنوان یک جامعه شناس نگرش خود را در مورد زندگی جامعه و بویژه افراد خاص بیان کنید؟

فردیان- وقتی صحبت از زندگی، جامعه و افراد خاص می شود این تصور در ذهن شکل می گیرد که افراد خاص در جامعه زندگی خاصی نیز دارند. اگر منظور شما از افراد خاص معلولین یا توان یابان است، بنده نه معلولین را افراد خاص می دانم و نه زندگی آنها را زیرا در جامعه هر کسی که با فرم نرمال جامعه از لحاظ جسمی و روحی متفاوت باشد غیر نرمال شناخته می شود و به انواع مختلف به وی لقب یا برچسب زده می شود. در بین مردم شکل نرمال افراد ارزشمند است و به طبع زندگی این افراد نرمال و با ارزش است. لذا معلولین، سالمندان، بیماران روانی در مواردی نیز فقرا بیوه ها و غیره چون با شکل نرمال یک فرد معمولی در جامعه سازگاری ندارند در نتیجه هم خودشان و زندگیشان به عنوان یک زندگی خاص شناخته می شود.

 به نظر بنده خاص بودن افراد و زندگیشان به معلولیت ارتباطی ندارد بلکه تفاوت فرهنگی و جغرافیایی باعث می شود که ملتی یا افرادی در مقایسه با ملت و افراد دیگر متفاوت و خاص زندگی کنند.

حال اگر در مورد معلولین و زندگیشان همین نگاه وجود دارد ناشی از آن است که موقعیت اجتماعی نا مناسب در یک جامعه منجر می شود که عده ای در مقایسه با عده ای دیگر صرفاً به خاطر معلولیت یا هر نقص دیگری که دارند متفاوت دیده شوند. در کل آنچه معلولین را به به سمت خاص بودن سوق می دهد صرف نقصی که دارند نیست بلکه نگاه متفاوت جامعه به آنها و در مواردی نوع رفتار و بینش خود معلولین است که ایشان را ویژه می نماید ونوع نگاه مردم به افراد نابینا متفاوت، ویژه و خاص است.

کردپرس-  زمینه فرهنگی و هنری نیز فعالیت های زیادی انجام داده اید بیشتر در این خصوص توضیح دهید و این که هنر چگونه و چه جایگاهی را در زندگی، اندیشه و نگرش شما داشته است؟

فردیان- کولین به عنوان روانشناسی اجتماعی معتقد است که نقشهایی که امروز بر عهده می گیریم بازتاب همان بازی های کودکانه ما است. به یاد دارم که در کودکی در بسیاری از مواقع در بازی های دسته جمعی من نوازنده بودم یا از همان پنج شش سالگی بهانه خریدن ساز را می گرفتم. من از کودکی به موسیقی علاقه داشتم اما نابینا شدن بنده در شش سالگی عاملی بزرگ بود تا استعداد موسیقایی من بیشتر رشد و نمود پیدا کند. موسیقی با صوت سر و کار دارد و مهمترین راه ارتباطی نابینایان با جهان پیرامون نیز از طریق شنیدن ممکن می شود. این عامل تأثیر بسزایی در گرایش من به سمت موسیقی ایفا می کند. موسیقی نه تنها مورد علاقه من است بلکه راه و فرصتی است که بوسیله آن با اجتماع  ارتباط برقرار می کنم. جدا از آرامشی که در موسیقی احساس می کنم، تأثیر زیبایی شناسی آن منجر شده تا جهان را به اجزای موسیقایی مانند ریتم و نت تقسیم نمایم و از این منظر به پیرامون کالبدی و ذهنی زیبا بنگرم به تعبیری دیگر جهان برای من موزیکال شده است.

کردپرس- چه فعالیت های که تاکنون انجام داده اید به صورت خلاصه اشاره کنید؟

فردیان- مقام اول استانی در مسابقات علمی کلاس سوم ابتدایی، کسب مقام اول در اولین جشنواره موسیقی نابینایان کشور در بانه، کسب چندین مقام قهرمانی استانی و کشوری در رشته ورزشی گلبال نابینایان، کسب مقام اول در مسابقات نقد رمان در کشور که به همت فرهنگ سرای عطار در تهران برگزار شد، کسب مقام اول کشوری  حوزه پایان نامه ی جنگ، انتشار آلبوم موسیقی اوینة دبیر سومین جشنواره موسیقی نابینایان و کم بینایان سراسر کشور در بانه.

کردپرس- شرایط خاص جسمی و روحی شما چه تأثیری در زندگی و بینش خود و اطرافیانتان داشته است؟

فردیان- نابینا شدن در سن شش سالگی و مشکلات دیگر جسمی از ناحیه دست و زیبایی ظاهری، عواملی هستند که در کل من را با درد و مسئله آشنا کرد. به طبع چنین شرایط جسمی می تواند در وضعیت روحی  موثر باشد. می گویند سلامتی تاجی است بر سر انسان سالم که فقط فرد بیمار قدرت دیدن آن را دارد. هر چند که یکی از ویژگی بارز انسان فراموشی است اما نابینایی حد اقل با فرد نابینا در هر شرایطی به عنوان یک مسئله خود نمایی می کند و کلیه امورات وی را تحت الشعاع خود قرار می دهد زیرا که بینایی مهمترین عامل ارتباطی فرد با جهان پیرامون محسوب می شود. وجود این حالت برای من منجر شده که خواسته یا نا خواسته با افرادی که با مشکل یا مسئله ای درگیر هستند بیشتر احساس همدردی داشته باشم و آنها را بفهمم. از زمان وقوع حادثه در شش سالگی تاکنون که قریب به 27 سال می گذرد، من توانسته ام روحیه خود را حفظ نمایم و تا حد ممکن خود را شاد نگه داشته ام. من معلولیت خود را قبول نموده و این اولین قدم در حل مشکل است که خودت، خودت را با هر آنچه که دارید قبول کنید. تلاش کردم نابینایی را بر خود هموار سازم و با تمام پیامدهایش زندگیم را بسازم، انگار که از بدو تولد نابینا بوده ام. اینها را که می گویم شعار نیست بلکه به مرحله ظهور و عمل رسانده ام.

 آدمی باید مبارزه کند نه برای هدفی خاص بلکه برای نهادینه شدن مبارزه در هر شرایطی. نا برده رنج گنج میسر نمی شود. با توجه به چنین توصیفی از خود، می توانم بگویم که وجود من در کنار اطرافیان نه موجب نا امیدی است بلکه توانسته است راه گشا و محرک حرکتهای آنها هم باشد.

کردپرس- پایان نامه شما متخب رتبه اول حوزه پیامدهای جنگ در کشور بوده. لطفاً بیشتر در مورد ویژگی هایی که این پایان نامه توضیح دهید؟

فردیان- عنوان پایان نامه این جانب در مقطع کارشناسی ارشد رشته جامعه شناسی، مطالعه پیامدهای اجتماعی جنگ هشت ساله عراق علیه ایران در تجربه نابینایان جانباز استان کردستان بود که در نهایت با نمره بیست در دانشگاه تهران قبول واقع شد .

نتایج یافته های این تحقیق نشان می‌دهد که جنگ به عنوان پدیده‌ای گسترده دارای تبعاتی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، آموزشی و غیره می‌باشد و جامعه‌ای که با این پدیده مواجه می‌شود تحت تأثیر این تبعات قرار می‌گیرد. پیامد های اجتماعی جنگ در دو بعد جانبازی و نابینایی بر زندگی نابینایان جانباز و تا حدودی خانواده‌های آنها تأثیر گذاشته است. رابطه معناداری میان سن مجروحیت و پیامد های ناشی از جانباز نابینا شدن وجود دارد. بدین معنا که هرچه سن فرد مجروح پایینتر بوده باشد پیامد‌ها در سطح پایینتری قرار داشته‌اند و بلعکس. نابینایان جانباز با مشکلات فراوانی در امر تحصیل مواجه هستند، نبود منابع کافی و در دسترس جهت مطالعه، وجود مشکل در رفت و آمد به محیط های تحصیلی، نگرش منفی به امتیازات تحصیلی که به ایشان داده می‌شود مانند سهمیه قبولی در کنکور، محدودیت در انتخاب رشته به غیر از حوزه علوم انسانی. یکی از یافته‌های دیگر این پژوهش این است که علاوه بر تمام مشکلات ناشی از نبود بینایی، نابینایان جانباز متفاوت در جامعه دیده می‌شوند و متفاوت شناخته می‌شوند. زمانی که فرد نابینا فعالیتی همچون تحصیل را انجام می‌دهد در ذهن بعضی افراد نمی‌گنجد که نابینا هم می‌تواند تحصیل کند، او قهرمان فرض می‌شود. زمانی هم که با داشتن مدرک تحصیلی مناسب برای پیدا کردن شغلی به ارگان یا مؤسسه‌ای مراجعه می‌کند او را ناتوان و نالایق فرض می‌کنند. آنچه این پایان نامه را برجسته می کند موضوع آن است که تا کنون در این زمینه هیچ پایان نامه ای نوشته نشده است. عامل دیگر نیز آن است.

کردپرس- در بانه که یک نقطه مرزی است بسترهای فعالیت برای نابینایان و معلولان فراهم است؟

فردیان- طبیعتا هنگامی که فضا کوچک تر و بسته تر است به همان اندازه که زندگی در این فضا بریا افراد عادی سخت است چندین برابر برای افراد معلول سخت تر می شود و بر این باورم که تفاوت چندانی میان بانه و سنندج و یا سنندج و تهران وجود ندارد مشکل اصلی ما ساختاری است وقتی که ما در جامعه سخن از مناسب سازی می کنیم و در کشور از سوی مدیریت شهری فعالیتی صورت نمی گیرد به همان اندازه هم در بانه این فعالیت ها کمتر خواهد بود.

دلیل راحتی معلولان در شهرهای بزرگ، استفاده از حمل نقل عمومی آسان تر است و معلولان می توانند در حوزه های هنری و فرهنگی و تحصیل و کار فعال باشند. البته من بر این باورم که تفاوت چندانی میان شهرهای کوچک و بزرگ وجود ندارد.

تهیه و تنظیم: زینب طلایی

کد مطلب: 116048  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۴  |  ساعت: ۹ : ۵۳

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲:۵۰ دیده شده : ۱۰۳بار نویسنده : admin

گفتگو با خدا گفتگو با خدا جلد پنجم گفتگو با خداوند گفتگو با خدا بعد از نماز گفتگو با خدا از زبان هالو گفتگو با خدا کتاب گفتگو با خدا ریتا استریکلند گفتگو با خدا به زبان انگلیسی گفتگو با خدا Pdf گفتگو با خدا جلد دوم گفتگو با ساسی گفتگو با ساسی در تپش گفتگو با ساسی مانکن مصاحبه با ساسی مانکن مصاحبه با ساسی مصاحبه ساسی با بی بی سی مصاحبه ساسی با منوتو مصاحبه ساسی با منو تو پلاس مصاحبه ساسی با بلور بنفش گفتگو با عباس کیارستمی گفتگو با استاد گفتگو با استاد کریمخانی گفتگو با استاد الهی گفتگو با استاد دانشگاه مصاحبه با استاد غلامحسین بنان مصاحبه با استاد اقبال آذر مصاحبه با استاد ناظری مصاحبه با استاد دانشگاه مصاحبه با استاد شجریان مصاحبه با استاد گفتگو با ساسي مصاحبه با ساسي مانكن مصاحبه با ساسي مانکن گفتگو با قاتل ستایش گفتگو با قاتل ستایش قریشی گفتگو با زنان خیابانی مصاحبه تصویری با زنان خیابانی مصاحبه با زنان خیابانی مصاحبه با زنان خیابانی در ایران مصاحبه با زنان خیابانی و تن فروش مصاحبه با زنان خیابانی تهران مصاحبه با زنان خياباني گفتگو با زن خیابانی گفتگو با یک زن خیابانی کلیپ مصاحبه با زنان خیابانی گفتگو با فرح پهلوی گفتگو با شهبانو فرح پهلوی مصاحبه با فرح پهلوی مصاحبه با فرح دیبا دانلود مصاحبه با فرح پهلوی سجاده ایی که نماز میخواند سجاده ای که نماز میخواند سجاده ای که نماز میخواند اپارات سجاده ای که در اردبیل نماز می خواند کلیپ سجاده ای که نماز میخواند دانلود سجاده ای که نماز میخواند ماجرای سجاده ای که نماز میخواند داستان سجاده ای که نماز میخواند سجاده ای که خودش نماز می خواند جریان سجاده ای که نماز میخواند سجاده ایی که نماز خواند سجاده ای که نماز خواند سجاده اي كه نماز خواند سجاده ای که نماز خواند در اردبیل اپارات سجاده ای که نماز میخواند سجاده ای که شروع به نماز خواندن کرد دانلود کلیپ سجاده ای که نماز خواند سجاده ای که نماز خوانده سجاده ای که نماز خواند اپارات از لحظه ایی که آمدی از لحظه ای که آمدی سجاده ایی که نماز میخونه سجاده ای که نماز میخونه فیلم سجاده ای که نماز میخونه کلیپ سجاده ای که نماز میخونه دانلود سجاده ای که نماز میخونه دانلود کلیپ سجاده ای که نماز میخونه بچه ایی که زن میخواد بچه ای که زن میخواد بچه اي كه زن ميخواد کلیپ بچه هایی که زن میخواد آپارات بچه ای که زن میخواد دانلود بچه ای که زن میخواد ویدیو بچه ای که زن میخواد دانلود کلیپ بچه ای که زن میخواد فیلم پسر بچه ای که زن میخواد دانلود فیلم بچه ای که زن میخواد سجاده ایی که نماز میخاند پدیده ایی که پدیده ای که مين جربت شد الوجه بالخيوط مين جربت شد الوجه بالخيط مين عملت شد الوجه بالخيوط مين جربت شد الوجه بالليزر مين جربت شد الوجه مين جربت عملية شد الوجه مين جربت خيوط شد الوجه مين جربت تمارين شد الوجه مين جربت كريم لشد الوجه مين جربت الثيرماج لشد الوجه مين سوت عملية شد البطن في الرياض مين سوت عملية شد البطن مين سوت عملية شد البطن والصدر مين سوت عملية شد بطن مين جربت تمارين شد البطن مين جربت عملية شد البطن مين عملت عملية شد البطن مين عملت عملية شد بطن مين سوت عملية شد الذراعين مين سوت عملية شد الذراع مين سوت عملية شد الزنود مين شدت بطنها بعد الولاده گفتگو با نابینای بانه ایی که قربانی انفجار مین شد

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۶۶
  • تعداد حاضران : ۲۱۶
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها