freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

به مناسبت روز جهانی نابینایان؛
ضرورت رفع محدودیت ها و توجه به حقوق روشندلان
سرویس کردستان- قوانین مختلفی در رابطه با احقاق حقوق نابینایان وجود دارد که برخی از آنها نیاز به بازنگری دارد، علاوه بر این موضوع حقوق شهروندی نابینایان هم از موارد بسیارمهم است که نیاز به توجه بیشتر دارد.
به گزارش کردپرس؛ امروز روز جهانی عصای سفید است، روزی ویژه برای دیده شدن و اهمیت دادن به نابینایان و کم بینایان،  روشندلانی که به لطف کم کاری های قانون و مسئولان از بسیاری از مصادیق حقوق شهروندی محروم هستند. با همه محرومیت ها بسیاری از افراد با آسیب های بینایی به موفقیت های چشمگیری دست می یابند. به سراغ یکی از همین افراد موفق از جامعه با آسیب بینایی رفتیم، فردی که با تلاشهای بسیار، امروز حقوقدان و استاد دانشگاه شده و در امور حقوق شهروندی هم دستی بر آتش دارد.
ناصر سرگران دکتری حقوق بین الملل و مدرس دانشگاه پیام نور سقز، در گفتگو با مهر در خصوص وضعیت حقوقی نابینایان در جامعه گفت: در جامعه ای که زندگی می کنیم، اقلیت هایی هستند که به عنوان بزرگترین اقلیت های هر کشور از جمله کشور ما محسوب می شوند و آن هم معلولان هستند. یکی از این معلولیت ها مختص افراد با آسیب بینایی است که  با توجه به اینکه دارای نیازهای خاص خود هستند، برای آنها حقوق ویژه در کنار حقوق کلی که هر شهروند به موجب شهروند بودن دارد، پیش بینی شده است.
وی افزود: ضرورت توجهی که باید نسبت به این اقلیت ها وجود داشته باشد، ریشه در نیازهایی است که دارند.
این استاد دانشگاه در خصوص مصادیق حقوق شهروندی مختص نابینایان و کم بینایان، اظهار داشت: مصادیق در رابطه با حقوقی که باید برخوردار شوند، متعدد است. این مصادیق باعث استقلال هرچه بیشتر و افزایش فعالیت های افراد دارای آسیب های بینایی است که در صورت برخورداری از حقوق خود از جمله حقوق شهروندی به وجود می آید.
مناسب سازی دسترسی به شهر، از مصادیق اصلی حقوق شهروندی نابینایان
عضو کمیته علمی کنگره حقوق شهروندی به یکی از اصلی ترین مصادیق حقوق شهروندی نابینایان اشاره و تصریح کرد: یکی از این موارد، مناسب سازی دسترسی به شهر است. یک فرد با آسیب بینایی باید بتواند در سطح شهر به راحتی حرکت کند، که این مسئله در گروی خوانا بودن شهرها است. دسترس پذیری عام تر از مناسب پذیری شهر است به این معنی که دسترس پذیری خود مصادیق متعددی دارد.
این حقوق‌دان افزود: دسترسی مناسب به فضای مجازی، خدمات بانکی و استفاده از خودپردازهاو همچنین استفاده از صفحات گویا یا سیستم بریل در سیستم بانکی تنها بخشی از مصادیق حقوق شهروندی است.
سرگران اظهار داشت: در دسترس پذیری علاوه بر اینکه همه افراد باید از حقوق و منافع آن بهره مند شوند، افراد دارای معلولیت و به طور ویژه افراد با آسیب بینایی هم باید از آن برخوردار شوند. در نگاه اول شاید سرمایه گذاری در این حوزه ها به طور ویژه به چشم مسئولان نیاید، اما امری ضروری است.
وی با اشاره به وجود 27 تا 35 میلیون نابینا در جهان، گفت: بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی جمعیت نابینایان در دنیا میلیونی است که از این تعداد، وجود 700 هزار نابینا و کم بینا در ایران به تایید رسیده است. با این حال بر اساس پرونده های تشکیل شده در سازمان بهزیستی، یک میلیون و 300 هزار پرونده برای معلولیت ها تشکیل شده است که تنها 10 و نیم درصد از آنها از خدمات توان بخشی استفاده می کنند. ممکن است این مسئله از جهت سرمایه گذاری به صرفه نباشد، با این حال باید به این جمعیت طوری نگاه کرد که از توانایی های آنها در جهت توسعه جامعه استفاده شود.
ضرورت دسترسی به خدمات بانکی به عنوان مصداق حقوق شهروندی
این حقوقدان دارای آسیب بینایی به یکی از مشکلات جامعه نابینایان و کم بینایان اشاره و تصریح کرد: در رابطه با دسترس پذیری خدمات شهری، یکی از مشکلاتی که وجود داشت و دارد، موضوع دسترس پذیری به خدمات بانکی است. در همین رابطه بانک مرکزی بخشنامه ای را صادر کرد و بانکها مستلزم ارائه خدمات به افراد دارای آسیب بینایی شدند که در این میان تنها 5 بانک برخی خدمات را ارائه می دهند.
ضرورت ارائه خدمات آنلاین فروشگاه‌ها و مراکز خرید به نابینایان
سرگران به یکی دیگر از مصادیق مناسب سازی دسترسی به شهر برای جامعه نابینایان اشاره و اظهار کرد: استفاده آنلاین از فروشگاه ها از جمله موارد دیگر است، فروشگاه‌ها با ارائه خدمات آنلاین به این افراد، می توانند بسیاری از مشکلات را حل کرده و مصداق دسترس پذیری را فراهم کنند.
اشتغال، از حقوق شهروندی نابینایان/ اصلاح قانون مربوط به اشتغال نابینایان
این استاد دانشگاه با اشاره به حق اشتغال به عنوان یکی از مصادیق حقوق شهروندی نابینایان گفت: اشتغال نیز یکی دیگر از اصلی ترین حقوق شهروندی افراد دارای آسیب بینایی است. حق مذکور باید مورد توجه ویژه قرار گیرد چرا که ساختارهای اداری و سازمانی در بخشهای دولتی و خصوصی برای اکثریت طراحی شده است و نیاز به سهمیه های بیشتری برای افراد خاص وجود دارد. در سال 83، قانون‌گذار  به این مسئله توجه کرد و سهمیه سه درصدی نابینایان در پست های دولتی را اعمال کرد، اما این مسئله در روند اجرا به کندی راه تکامل خود را طی می کند. با این حال این مسئله نیز مشکلاتی را به همراه داشت و امیدواریم در لایحه اصلاحی این قانون، موانع موجود برداشته شود.
عضو کمیته علمی کنگره حقوق شهروندی به برخورداری از حق سیاسی به عنوان یکی دیگر از مصادیق حقوق شهروندی نابینایان اشاره و تصریح کرد: در حوزه حقوق شهروندی، در قانون اساسی حول اصل 19 قانون می گوید که هر فردی صرف نظر از قومیت و سایر جنبه های دیگر، حق ممنوعیت از حقوق کلی را ندارد. با این حال برخی حقوق اقتصادی - اجتماعی در چارچوب قانون حمایت از معلولان مصوب 83 پیش بینی شد اما این قانون به صورت خاص به حقوق مدنی و سیاسی ویژه معلولان اشاره ای ندارد.
حذف نابینایان از حضور در انتخابات مجلس، نقض حقوق شهروندی است
وی با بیان یکی از موارد نقض حقوق شهروندی نابینایان گفت: در رابطه با حق انتخاب شدن نابینایان به عنوان  نماینده مجلس است که در سال 1387 در قانون انتخابات مجلس بند 6 ماده 28، این قانون در شرایط انتخاب شوندگان آمده است که افراد دارای آسیب بینایی و شنوایی حق شرکت به عنوان کاندیدای نمایندگی مجلس را ندارند.
این استاد حقوق افزود: این ممنوعیت در حالی انجام می شود که هیچ فردی بنا به هیچ دلیلی از هیچ حقوقی از جمله حقوق سیاسی نباید منع شود. از طرف نمایندگان مجلس قبل، این مسئله اصلاح بند شش ماده 28 قانون انتخابات در دستور کار قرار گرفت متاسفانه در صحن علنی مجلس اصلاح این بند که اجازه می داد افراد با آسیب بینایی به مجلس راه پیدا کنند به تصویب نرسید.
امیدواریم این مسئله در لایحه اصلاحی دیده شود و یا در لایحه ای مستقل در مجلس جدید طرح بشود چرا که حضور افراد با آسیب بینایی در شورای شهر دیده شده است اما در انتخابات مجلس حق حضور ندارند
این استاد دانشگاه پیام نور سقز در خصوص حمایت های قانونی از جامعه نابینایان و کم بینایان گفت: در کنوانسیون حمایت از افراد دارای معلولیت، بخشی از پشتوانه های حقوقی به معلولیت ناشی از بینایی برمی گردد. در قانون سال 83 حمایت از معلولان، حمایت هایی لحاظ شد اما دارای نواقص اجرایی بود. در رابطه با این قانون در چندسال اخیر، لایحه اصلاحی به مجلس ارسال شد و در فروردین ماه امسال نیز شورای نگهبان این طرح را رد و دوباره به مجلس بازگشت تا ایرادات آن رفع شود.
سرگران افزود: قوانین خاص در این زمینه وجود دارد و حتی دولت در قالب بخشنامه هایی می تواند موضوع حقوق شهروندی نابینایان و افراد دارای آسیب بینایی را تامین کرده و به آن بپردازد.
جای خالی نابینایان در منشور حقوق شهروندی
این حقوقدان دارای آسیب بینایی در پاسخ به این سوال که آیا در منشور حقوق شهروندی که قرار است از سوی رئیس جمهور نهایی شود، به حقوق شهروندی نابینایان اشاره ای شده است یا خیر، گفت: در رابطه با منشور حقوق شهروندی شاهد جایگاه و توجه به این افراد و اینکه به صورت خاص  این منشور انواع معلولیت ها را لحاظ کند، نیستیم و امیدواریم بشود با نگاه به نیازها این مسئله در منشور حقوق شهروندی دیده شود.
عضو کمیته علمی کنگره حقوق شهروندی با تاکید بر ضرورت تغییر نگاه فرهنگی به این قشر گفت: صرف نظر از اینکه باید قانون گذاری مناسب باشد، نگاه فرهنگی و رویکرد فرهنگی است که باید تغییر کند.
صدا و سیما طبق قانون موظف به اختصاص برنامه برای معلولان است
این استاد دانشگاه به نقش صدا و سیما در تغییر نگاه فرهنگی به جامعه افراد دارای آسیب بینایی اشاره و تصریح کرد: بر اساس قانون حمایت از معلولین، صدا و سیما باید ساعاتی را به حوزه معلولان اختصاص بدهد و این امر کم و بیش انجام می شود اما پیشنهاد من به عنوان فردی که این آسیب را دارد این است که افراد معلول به صورت مستقل در برنامه های تلویزیونی و صرفا به خاطر معلولیتشان حضور نیابند بلکه همچون کارشناسان عادی، از کارشناسان با معلولیت و موفقان این حوزه دعوت شود چرا که تاکید بر معلولیت مدام هیچ تاثیر مثبتی نخواهد داشت.
ضرورت توجه مدیریت شهری به رفاه نابینایان
با توجه به این گفته ها و همچنین وجود مشکلات بسیار زیاد در حمل و نقل و تردد نابینایان در شهر و به طور ویژه در اماکن عمومی و استفاده از خدمات عمومی، ضرورت توجه هر چه بیشتر به مناسب سازی دسترسی به شهر برای نابینایان وجود دارد که مسئولان شهری باید در این زمینه فکری اساسی بیندیشند.
علیرغم کم لطفی ها، موفقیت روشندلان قابل تحسین است
علیرغم تمامی محرومیت هایی که به خاطر کم لطفی هایی برای جامه نابینایان و کم بینایان به وجود آمده است، اما بسیاری از افراد جامعه روشندلان به موفقیت های خاصی دست پیدا کردند که قابل تحسین است، با وجود این موفقیت ها اما هنوز بسیاری از روشندلان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که راه حل آن خیلی هم پیچیده نیست و شاید با یک فضاسازی مناسب در شهر، تسهیل در رفت و آمد، توجه بیشتر به آموزش و...حل شود.

کد مطلب: 116060  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۴  |  ساعت: ۱۱ : ۴۷

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷:۵۷ دیده شده : ۱۱۶بار نویسنده : admin

محدودیت های اپل در ایران محدودیت های اپل برای ایران محدودیت های ترافیکی محدودیت های ترافیکی جاده چالوس محدودیت های ترافیکی جاده هراز محدودیت های ترافیکی عید فطر محدودیت های ترافیکی آخر هفته محدودیت های ترافیکی جاده ها محدودیت های ترافیکی نوروز 94 محدودیت های ترافیکی راههای کشور محدودیت های ترافیکی نوروز 93 محدودیت های ترافیکی روز ارتش محدودیت های Ios محدودیت های Ios در ایران محدودیت های Ios 8 محدودیت های سیستم عامل Ios رفع محدودیت های Ios محدودیت های تحقیق در پایان نامه محدودیت های تحقیق محدودیت های تحقیق چیست؟ محدودیت های تحقیق کیفی محدودیت های تحقیقات محدودیت های تحقیق علمی محدودیت های تحقیق پایان نامه محدودیت های تحقیق در ایران محدودیت های تحقیق کتابخانه ای محدودیت های تحقیق پرسشنامه ای محدودیت های پژوهش محدودیت های پژوهش های کیفی محدوديت هاي پژوهش محدودیت های پژوهش چیست محدودیت های پژوهش روانشناسی محدودیت های پژوهش در ایران محدودیت های یک پژوهش محدودیت های این پژوهش محدودیت های در اختیار پژوهشگر انواع محدودیت های پژوهش محدودیت های ترافیکی جاده کرج چالوس محدودیت های گواهینامه پایه سوم محدوديت هاي گواهينامه پايه سوم محدودیت های رانندگی با گواهینامه پایه سوم محدودیت های گواهینامه پایه سه محدودیت های گواهینامه رانندگی پایه سوم محدودیت های رانندگی محدودیت های رانندگی در گواهینامه محدودیت های رانندگی با گواهینامه ب1 محدودیت های رانندگی در سال اول محدودیت های رانندگی 31 محدودیت های رانندگی با گواهینامه ب2 محدودیت های رانندگی پایه سوم محدوديت هاي رانندگي کدهای محدودیت رانندگی لیست محدودیت های رانندگی محدوديت هاي ترافيكي محدوديت هاي ترافيكي جاده چالوس محدوديت هاي ترافيكي در تهران محدوديت هاي ترافيكي نوروز ٩٣ محدودیت های ترافیکی تهران محدودیت های معافیت پزشکی محدودیت های معافیت پزشکی اعصاب و روان محدودیت های معافیت پزشکی برای استخدام محدودیت های معافیت پزشکی چشم محدودیت های کارت معافیت پزشکی محدودیت های شغلی معافیت پزشکی J In Cursive J In Cursive Capital J In Cursive Lowercase J In Cursive Writing J In Cursive Uppercase J In Cursive Font J In Cursive Capital Tattoo J In Cursive Copy And Paste Lowercase J In Cursive Writing Small J In Cursive J In Spanish J In Spanish Alphabet J In Spanish Pronounced J In Spanish Words J In Spanish Sounds Like J In Spanish Jota J In Spanish Language J In Spanish Translation Letter J In Spanish J Names In Spanish J Images J Images Hd J Images Download J Images Love J Images Photography J Images Lenox Ia J Images Logo Jlo Images Images J Cole Images J&k J Iron Word J Iron Word Wiki J Iron Word Quotes J Iron Word Books J Iron Word Etsy J Iron Works J Iron Word Poems J Iron Word Complex Simplicities J Iron Word Messy Hair J Iron Word Mermaid J I Packer J I Packer Knowing God J I Packer Quotes J I Packer Books J I Packer Youtube J I Packer Pdf J I Packer Evolution J I Packer Theology J I Packer Wife J I Packer Audio J I J In Email J Ivy J Immunol J In Graffiti J In Email Slang J In Emails+emoticons J In Email Messages J In Emails Smiley J In Email Signature J Ivy Poems J Ivy Poems Lyrics J Ivy Instagram J Ivy Lyrics J Ivy Never Let Me Down Lyrics J Ivy Kanye West J Ivy Net Worth J Ivy Dear Father J Ivy Dear Father Lyrics J Immunol Impact Factor J Immunol Methods J Immunol Methods Impact Factor J Immunol Res J Immunol Methods Abbreviation J Immunol Impact Factor 2016 J Immunol Impact J Immunol Impact Factor 2014 J Immunol Bioxbio J In Graffiti Letters Letter J In Graffiti Step By Step J Graffiti Font J Graffiti Style How To Draw J In Graffiti How To Write J In Graffiti Letters حقوق به زبان ساده حقوق به زبان ساده در امور حسبی حقوق خانواده به زبان ساده حقوق تجارت به زبان ساده حقوق مدنی به زبان ساده اموزش حقوق به زبان ساده کلیات حقوق به زبان ساده حقوق شهروندی به زبان ساده کتاب حقوق به زبان ساده حقوق بشر به زبان ساده حقوق به انگلیسی حقوق به انگلیسی چی میشه حقوق ثابت به انگلیسی مرخصی بدون حقوق به انگلیسی رشته حقوق به انگلیسی حقوق خصوصی به انگلیسی حقوق به زبان انگلیسی دانشجوی حقوق به انگلیسی لیسانس حقوق به انگلیسی فیش حقوق به انگلیسی رشته حقوق به زبان انگلیسی حقوق بشر به زبان انگلیسی حقوق زنان به زبان انگلیسی متون حقوق به زبان انگلیسی مقالات حقوق به زبان انگلیسی حقوق اساسی به زبان انگلیسی فیش حقوق به زبان انگلیسی حقوق شهروندی به زبان انگلیسی متون حقوقی به زبان انگلیسی حقوق به دانشجویان دکتری پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری دادن حقوق به دانشجویان دکتری پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری وزارت بهداشت دادن حقوق به دانشجویان دکترا پرداخت حقوق ماهیانه به دانشجویان دکتری آیا به دانشجویان دکتری حقوق می دهند حقوقدان به انگلیسی حقوق به زبان فرانسه متون حقوقی به زبان فرانسه اصطلاحات حقوقی به زبان فرانسه لغات حقوقی به زبان فرانسه کتب حقوقی به زبان فرانسه سوالات متون حقوقی به زبان فرانسه کتاب متون حقوقی به زبان فرانسه متون حقوق به زبان فرانسه مقالات حقوقی به زبان فرانسه کتاب حقوقی به زبان فرانسه احترام به حقوق ديگران احترام به حقوق دیگران در اسلام احترام گذاشتن به حقوق دیگران حدیث احترام به حقوق دیگران احادیث احترام به حقوق دیگران شعر احترام به حقوق دیگران احترام به حقوق دیگران در رانندگی مقاله احترام به حقوق دیگران فرهنگ احترام به حقوق دیگران رعایت احترام به حقوق دیگران احترام به حقوق شهروندی قانون احترام به حقوق شهروندی احترام به آزادی های مشروع وحفظ حقوق شهروندی قانون احترام به آزادیهای مشروع وحفظ حقوق شهروندی قانون احترام به آزادیهای مشروع و حقوق شهروندی دانلود قانون احترام به حقوق شهروندی اعتراض به حقوق فرهنگیان اعتراض به حقوق معلمان اعتراض به افزایش حقوق فرهنگیان اعتراض به افزایش حقوق معلمان اعتراض به حقوق کم معلمان اعتراض فرهنگیان نسبت به حقوق اعتراض فرهنگیان به افزایش حقوق 94 اعتراض فرهنگیان به افزایش حقوق 93 اعتراض فرهنگیان به افزایش حقوق 91 احترام به حقوق یکدیگر روشندلان کرج ورزش روشندلان ورزش مخصوص روشندلان نام ورزش روشندلان ورزش مخصوص روشندلان اسمش چیه ورزش مخصوص روشندلان چیست ورزش مخصوص روشندلان چیه اسم ورزش روشندلان نام ورزش روشندلان چیست ورزش مخصوص روشندلان اسمش چیست پل روشندلان پل روشندلان تهران پل روشندلان منطقه 7 عکس پل روشندلان عکس پل روشندلان تهران تصویر پل روشندلان خیابان انقلاب پل روشندلان خیابان روشندلان نقشه خیابان روشندلان تهران رستوران منصور خیابان روشندلان پارچه مبلی خیابان روشندلان نقشه خیابان روشندلان آدرس خیابان روشندلان دروازه شمیران خیابان روشندلان خیابان روشندلان تهران بازی روشندلان شعر روشندلان شعر برای روشندلان شعر درباره روشندلان شعر در مورد روشندلان روز روشندلان روشندلان ایران سایت روشندلان دکتر روشندلان ضرورت رفع محدودیت ها و توجه به حقوق روشندلان

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۱۴
  • تعداد حاضران : ۱۹۴
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها