freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


در حدود ۵۶ میلیون سال پیش، زمین یکی از مهم‌ترین و چشمگیرترین رویدادهای گرمایشی خود را در طول تاریخ ۴.۵ میلیارد ساله‌ی خود تجربه کرده است. دمای سیاره‌ی ما در آن هنگام در حدود ۸ درجه‌ی سلسیوس افزایش یافته است و این احتمال وجود داشته که در هیچ جایی از کره‌ هم آثاری از یخ‌های طبیعی وجود نداشته باشد.

 در طی این مدت از گرم شدن پایدار کره‌ی زمین ، اولین پستانداران پایه‌‌ی روی زمین پدید آمده است و در طول یک زمان بسیار طولانی، مسیری را هموار کرده‌اند که در نهایت به تکامل انسان منجر شود. اکنون گروهی از زمین‌شناسان مدعی یافتن شواهدی هستند که نشان می‌دهد، تاثیر یک ستاره‌ی دنباله‌دار رازآلود روی زمین نیز می‌توانسته است روی این رویداد حیاتی در کره‌ی زمین اثرگذار باشد.

 حدود ۵۶ میلیون سال پیش و در واقع تقریبا ۱۰ میلیون سال پس از انقراض دایناسورهای غیر پرنده، عاملی باعث بالا رفتن سرسام‌آور دمای زمین به صورت دوره‌ای شده است. این اثر حرارتی در زمین که با نام افزایش دمای پالئوسن-ائوسن (PETM) شناخته می‌شود، به منزله‌ی پایانی بر عصر پالئوسن و آغاز عصر ائوسن بوده که تا حدود ۳۳.۹ میلیون سال پیش نیز به طول انجامیده است.

 بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که PETM به عنوان بهترین عامل قیاس‌پذیر باستانی از تغییرات آب و هوایی مدرن است. زیرا در این دوره سطح دی‌اکسید کربن در اتمسفر به سرعت در حال افزایش بوده و درجه‌ی حرارت در سراسر جهان هم به میزان ۵ تا ۸ درجه‌ی سانتی گراد افزایش یافته است.

 دمای سطح دریا در مناطق استوایی تا ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش یافته بود و درجه‌ی حرارت بستر دریاها نیز به میزان ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بالاتر از مقدار امروز بوده است. اقیانوس‌ها اسیدی شده‌ بودند، پرمافراست (یخبندان دائمی) زمین ذوب شده و آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل‌ها را تحت تاثیر قرار داده بودند و به طور کلی زندگی روی زمین برای مقابله با شرایط جدید تکامل یافته بود.

بسیاری از پستانداران زمین مجبور شده‌اند تا از جنگل‌ها به دشت‌های باز کوچ کنند. این انتقال به آنها اجازه می‌داده تا به مقدار بیشتری رشد کنند و بزرگ‌تر شوند و همین گروه‌ها در ادامه اساس کرگدن‌های امروزی، اسب، خوک، شتر، و اسب‌های آبی را تشکیل داده‌اند.

پستانداران در PETM

اجداد باستانی نهنگ‌های کنونی هم به نظر می‌رسد که در همین زمان‌ها به سوی دریاها رفته باشند و همچنین پستانداران جفت با بدن‌های بزرگتر و مغز‌های بزرگتر نیز در بازمانده‌های فسیلی در این دوره بیشتر به دست آمده‌اند.

اولین دسته‌ی واقعی از نخستیان (primates) هم برای اولین بار در طول این بازه‌ی زمانی تکامل یافته‌اند. این دسته دارای توانایی چنگ زدن بر روی اشیا و شاخه‌ها با استفاده از دست و پای خود را داشته‌اند. در واقع قابلیت اخیر همان چیزی است که بستگان میمونِ آنها در میلیون‌ها سال بعد را شکل می‌دهند.

 اما هر چقدر هم که در مورد اهمیت PETM برای تاریخ زمین اطلاعات زیادی ارائه دهیم، اما هنوز هم به طور دقیق نمی‌دانیم که «چه عاملی» باعث آغاز آن دوران بوده و این پرسش به عنوان یکی از مرموزترین سوالات دنیای زمین‌شناسی باقی مانده است.

 در حال حاضر، گروهی از زمین‌شناسان پیشنهاد کرده‌اند که شاید تاثیر یک ستاره‌ی دنباله‌دار کوچک روی این سیاره، توانسته باشد باعث آغاز رویداد گرم شدن کره‌ی زمین شود. آنها همچنین باور دارند که شواهدی از کره‌های شیشه‌ای میکروسکوپی از بخش‌های بالاتر و پایین‌تر ساحل شرق آمریکا در اختیار دارند که به نوعی از فرضیه‌ی آنها پشتیبانی می‌کند.

 در واقع باید بگوییم همانطور که برخورد یک سنگ آسمانی با زمین باعث پایان دادن به زندگی بسیاری از دایناسورها شده بود، در زمانی حدود ۱۰ میلیون سال بعد از آن هم احتمالا یک رویداد مشابه رخ داده باشد که توانسته است منجر به شروع اولیه‌ی تکامل گونه‌های بی‌شماری از گیاهان و حیواناتی شود که در هوای گرم زمینه‌ی بیشتری را برای گسترش داشته‌اند.

 زمین‌شناس و محقق مورگان شالر (Morgan Schaller)، از موسسه‌ی پلی تکنیک Rensselaer نیویورک در گفتگو با توماس سامنر از پایگاه Science News گفت:

زمان‌بندی و تطبیق آن واقعا استثنایی است.

 چند روز پیش در نشست سالانه‌ی انجمن زمین شناسی امریکا در کلرادو، شالر و تیم او دو مقاله‌ی تحقیقاتی ارائه دادند که در آن به تشریح اکتشاف دانه‌های عجیب سیلیس با هشت هسته‌ی رسوبی مربوط به زمان آغاز دوره‌ی PETM پرداختند.

 آنها باور دارند که این کره‌های شیشه‌ای در سه سایت ساحلی اقیانوسی پیدا شده‌اند و به نظر می‌رسد که منشاء فرازمینی داشته باشند و برای ده‌ها سال از دید ما مخفی مانده باشند. همان طور که پول ووسن (Paul Voosen) توضیح می‌دهد:

گوی‌ها همانند میکروتکتیت‌ها به نظر می‌رسیدند. میکروتکتیت‌ها به بازمانده‌های ایجاد شده و پرتاب شده پس از برخورد ستاره‌های دنباله‌دار یا سیارک‌ها با زمین با سرعت‌های بالا گفته می‌شود. یافته‌ی اخیر برای گروه کاملا شگفت‌اور بود. این رسوبات پیش از این بارها مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. شاید کره‌های یاد شده با پس‌زمینه‌هایی از لایه‌های سیاه آمیخته شده‌ باشند که این لایه‌ها معمولا برای به دست آوردن روزن‌داران (foarms) استفاده می‌شود. روزن‌داران به فسیل‌هایی با ارگانیزم‌های زنده‌ی میکروسکوپی اطلاق می‌شوند.

تغییرات دمای زمین در PETM

 چنین کره‌هایی به طور معمول با فوران‌های آتشفشانی مرتبط هستند. فوران‌ها هم یکی از فرضیه‌های پیشرو برای پاسخ به پرسش‌های مطرح شده پیرامون اینکه چه عاملی باعث آغاز PETM شده، به شمار می‌روند.

اما گروه پژوهشی اشاره کرده‌اند که محتویات این میکروتکتیت‌ها دارای کمتر از ۰.۰۳ درصد آب است که چنین مقداری از آب به مراتب کمتر از آن آبی است که به طور متدوال در میکروتکتیت‌های آتشفشانی یافت می‌شود. علاوه بر این، آنها دارای درونگیره‌هایی از بلورهای کواترز هستند که مشخصا نشانگر یک برخورد با دمای بالا است.

 پژوهشگران همچنین پی برده‌اند که سه هسته‌ی رسوبی مربوط به PETM، دارای خوشه‌های بزرگی از زغال بوده‌اند که درست در محلی در بالای لایه‌های میکروتکتیتی قرار داشته است. این زغال‌ها ما را به این نتیجه می‌رساند که درست در زمانی پس از وقوع برخورد پیشنهادی، یک حریق گسترده نیز آغاز شده است.

 گروه پژوهشی همچنین به تشریح اینکه زغال چگونه دارای بازمانده‌های حفظ شده از گیاهان سوخته هستند، پرداخته‌اند. به باور آنها وجود این گیاهان پایه‌های فرضیه‌ی پیشنهادی آنها را تقویت می‌کند. گروه در یکی از مقالات خود چنین نتیجه می‌گیرند:

ما به این نتیجه می‌رسیم که ناآرامی‌های حرارتی ناشی از برخورد و پرتاب ذرات احتمالا باعث آتش‌سوزی‌های گسترده شده است. شواهد چنین رویدادی قبلا از دیگر بخش‌های پالئوسن-ائوسن در سطح جهانی مستند شده است.

 این یافته که هنوز بازبینی کارشناسی را به طور کامل پشت سر نگذاشته است، با بحث‌های زیادی در کنفرانس همراه شد. برخی از زمین‌شناسان با نگاه بازی به این موضوع نگاه کردند و یافته‌های گروه را به عنوان شواهدی از یک برخورد ستاره‌ی دنباله‌دار با زمین و آثار حیاتی آن روی سیاره تلقی کردند. این در حالی بود که برخی دیگر از زمین‌شناسان نیز با دیده‌ی شک و تردید به این موضوع نگاه کردند. بیرگر اشمیتز (Birger Schmitz) زمین‌شناس از دانشگاه لوند سوئد در این باره به ووسن گفت:

این یافته واقعا کشف جالبی است. دیتاهای به دست آمده نیز سازگار به نظر می‌رسند.

 در همین حال، جری دیکنز اقیانوس‌شناس در دانشگاه رایس در هیوستون تگزاس در این باره اظهار کرده که او شکی در اینکه آن گوی‌ها ناشی از یک برخورد فضایی بوده‌اند یا اینکه زغال‌های یافت شده از یک آتش‌سوزی گستره حاصل شده‌اند، ندارد. اما وی پیشنهاد می‌دهد که آن کره‌ها و زغال‌ها می‌توانسته‌اند در میان لایه‌های رسوبی مربوط به PETM نیز به دست آمده باشند و نمی‌توان آنها را لزوما به معنای شروع یک روند جدید دانست.

 تیم پژوهشی در حال حاضر باید بتوانند توضیح دهند که چگونه چنین برخورد کوچکی (برآورد شده است که مقدار قطر برخورد حدود چند کیلومتر بوده باشد.) می‌تواند چنین رویداد گرمایشی گسترده‌ای را بر روی سیاره‌ی زمین ایجاد کند. اما یک احتمال این است که شاید ستاره‌ی دنباله‌دار مذکور به یک منطقه‌ی کربن‌خیز عظیم، مانند مخزن روغن‌های طبیعی برخورد کرده باشد.

 هیئت داوران هنوز به طور قطعی نظر خود را اعلام نکرده‌اند، اما اگر پژوهشگران بتوانند شواهد بیشتری را برای پشتیبانی از فرضیه‌ی خود ارائه دهند، به این معنا خواهد بود که در طی تاریخ زمین، نه فقط یک برخورد، بلکه دو برخورد تاثیر گذار از سوی اجرام آسمانی روی زنجیره‌ای از رویدادها تاثیر گذاشته است؛ رویدادهایی که در نهایت منجر به پیدایش و رشد نیاکان ما روی این سیاره شده است.

شما می‌توانید در صورت تمایل، خلاصه‌ی دو مقاله‌ی ارایه شده از سوی پژوهشگران را از اینجا و اینجا مشاهده کنید.

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲:۳۸ دیده شده : ۵۱بار نویسنده : admin

احتمال جنگ جدید برخورد یک سیاره با زمین برخورد یک سیارک با زمین برخورد با یک آرزو برخورد با یک آرزو قسمت شانزدهم برخورد با یک آرزو قسمت هفدهم برخورد با یک آرزو قسمت اول برخورد با یک آرزو قسمت دوم برخورد با یک آرزو قسمت چهارم برخورد با یک آرزو قسمت سوم برخورد با یک ارزو قسمت یازدهم برخورد با یک ارزو قسمت هشتم برخورد با یک ارزو قسمت هفتم برخورد با یک ارزو قسمت پانزدهم برخورد با یک ارزو قسمت دهم برخورد با یک ارزو قسمت چهاردهم برخورد با یک ارزو قسمت سیزدهم برخورد با یک ارزو قسمت نهم برخورد با یک پسر برخورد اول با یک پسر اولین برخورد با یک پسر نحوه برخورد با یک پسر طرز برخورد با یک پسر چگونگی رفتار با یک پسر چگونه با یک پسر برخورد کنیم؟ رفتار با یک پسر رفتار با یک پسر مغرور چگونگی برخورد با یک پسر برخورد با یک ارزو قسمت ششم دنباله دار دنباله دار هالی دنباله دار ۶۷پی دنباله دار آیسون دنباله دار آیسان دنباله دار لاوجوی دنباله دار Ison دنباله دار هالي دنباله دار هیل باپ دنباله دار چیست کاشف ستاره دنباله دار هالی عکس ستاره ی دنباله دار هالی عکس دنباله دار هالی مدار دنباله دار هالی ستاره دنباله دار هالی چیست کاشف دنباله دار هالی ستاره های دنباله دار هالی تصاویر ستاره دنباله دار هالی فیلم دنباله دار آیسون ستاره دنباله دار آیسون رصد دنباله دار آیسون آخرین اخبار از دنباله دار آیسون دنباله دار آيسان ستاره دنباله دار آیسان رصد دنباله دار آیسان وضعیت دنباله دار آیسان آخرین وضعیت دنباله دار آیسان آخرین اخبار دنباله دار آیسان ستاره دنباله دار لاوجوی طلوع دنباله دار لاوجوی رصد دنباله دار لاوجوی ستاره دنباله دار Ison عبور دنباله دار Ison ستاره دنباله دار هیل باپ ستاره ی دنباله دار چیست؟ چیستان دنباله دار نام ستاره دنباله دار چیست معنی ستاره دنباله دار چیست تعبیر خواب ستاره دنباله دار چیست با زمین خیلی غریبم با هوای تو صمیمی با زمین خیلی غریبم با زمين خيلي غريبم دانلود آهنگ با زمین خیلی غریبم زمین با کاربری ورزشی زمین با کاربری ورزشی در تهران زمین با کاربری ورزشی در کرج فروش زمین با کاربری ورزشی قیمت زمین با کاربری ورزشی فروش زمین با کاربری ورزشی در تهران فروش زمین با کاربری ورزشی در شیراز با سیب زمینی چی بپزم با سیب زمینی پخته چی بپزم شام چی بپزم با سیب زمینی با سیب زمینی ابپز چی بپزم با سیب زمینی و قارچ چی بپزم عکس با زمینه مشکی عکس با زمینه سیاه عکس گل با زمینه مشکی عکس عاشقانه با زمینه مشکی عکس دختر با زمینه مشکی عکس هایی با زمینه مشکی عکس با زمینه ی مشکی عکس شمع با زمینه مشکی عکس های عاشقانه با زمینه مشکی عکس های زیبا با زمینه مشکی آشتی با زمین انجمن آشتی با زمین تور آشتی با زمین خدمات مسافرتی آشتی با زمین تشکل آشتی با زمین گروه آشتی با زمین آژانس مسافرتی آشتی با زمین عکس با زمینه سفید عکس با پس زمینه سفید دانلود عکس با زمینه سفید عکس با زمینه ی سفید دانلود عکس با پس زمینه سفید تصاویر با زمینه سفید عکس گل با زمینه سفید عکس عاشقانه با زمینه سفید عکس دختر با زمینه سفید عکس ماشین با زمینه سفید مبارزه با زمین خواری مبارزه با زمين خواري راهکارهای مبارزه با زمین خواری کمیته مبارزه با زمین خواری دادسرای ویژه مبارزه با زمین خواری ستاد مبارزه با زمين خواري مقابله با زمین خواری قانون مبارزه با زمین خواری ستاد مبارزه با زمین خواری سازمان مبارزه با زمین خواری قالب با زمینه مشکی قالب با زمینه مشکی برای بلاگفا قالب با زمینه مشکی برای وبلاگ قالب وبلاگ با زمینه مشکی قالب عاشقانه با زمینه مشکی قالب با پس زمینه مشکی قالب عاشقانه با زمینه مشکی برای وبلاگ قالب عاشقانه با زمینه مشکی برای بلاگفا قالب وبلاگ عاشقانه با زمینه مشکی قالب های عاشقانه با زمینه مشکی فرش با زمینه فیروزه ای مش با زمینه مشکی مش مو با زمینه مشکی مدل+مش+با+زمینه+موی+مشکی انواع مش با زمینه مشکی مدل مش با زمینه مشکی مش سوزنی با زمینه مشکی مش زیتونی با زمینه مشکی چرا ازدواج باعث تکامل میشود پستانداران منقرض شده است یا هست است اثيكا مستشفى است اثيكا است و هست تفاوت است و هست کاربرد است و هست فرق بین است و هست فرق بين است و هست تفاوت فعل است و هست فرق بين است و هست چيست است هستم است المراة است المراة يوتيوب است المراة فيديو معنى است المراة ماهو است المراة شكل است المراة است يمنيه است يمنيه تويتر اجمل است يمنيه احلى است يمنيه است مره اكبر است مره اجمل است مره است معنى معنى است في اللغه العربيه معنى است باللغه العربيه ما معنى است معنى است بالجنوبي معنى است بالانجليزي معنى است بالفارسية معنى است كبش معنى است في المعجم احتمال جدید: برخورد یک دنباله دار با زمین باعث تکامل پستانداران شده است

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۴۲
  • تعداد حاضران : ۱۷۳
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها