freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

گزارش کردپرس از کمپ آوارگان «تازه ده» در اقلیم کردستان:
زندگی آوارگی و حسرت های آینده
سرویس عراق و اقلیم کردستان - پس از هجوم داعش به عراق، جمعیت زیادی از اهالی مناطق مرکزی و شمالی جنوبی این کشور به سمت اقلیم کردستان آمدند. بخشی از این آورگان در شهرها و بخشی در کمپ ها اسکان داده شدند. وزارت داخلی اقلیم کردستان با بیان این مطلب که موضوع آوارگان باعث مشکلات اقتصادی فراوانی در این منطقه شده از جامعه جهانی درخواست کمک های انسانی و مالی دارد.
کردپرس - سرویس عراق و اقلیم کردستان / افشین غلامی: بنا به آمارهای کمیته تحقیق وضعیت مهاجرین سازمان ملل، 529 هزار خانواده که نزدیک به سه میلیون و صد و هفتاد و شش هزار نفر هستند از ابتدای ورود داعش در عراق آواره شده اند که براساس آمار مسئولین اقلیم کردستان از این تعداد، نزدیک به یک میلیون و هفتصد وشصت و یک هزار از آنها در کمپ های مختلف این منطقه اسکان پیدا کرده اند. این در حالی است که مسئولین استان تعمیم (کرکوک) می گویند، 460 هزار از این آواره ها به این استان آمده اند. در این باره مسئولین اداره مهاجرت استان سلیمانیه می گویند که 182 هزار مهاجر عرب در این منطقه حضور دارند.
حضور آوارگان عراقی در اقلیم کردستان علاوه بر اضافه شدن جمعیت سرانه ای به جمعیت اقلیم موجب نگرانی مسئولین و نویسندگان این منطقه شده است. «نیچروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان با گلایه از جامعه جهانی در خصوص وعده نکردن به قول هایشان در مورد آوارگان می گوید: ما به مبلغی نزدیک به یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار برای سرپرستی موضوع آواره ها نیازمندیم و در این وضعیت و بحران اقتصادی که اقلیم کردستان با آن دست و پنجه نرم می کند، تامین مایحتاج آوارگان برای ما بسیار سنگین است.
وی با اذعان به این موضوع که باید دولت عراق و جامعه جهانی بیشتر به این موضوع توجه کنند، معتقد است: در نقاطی تعداد آواره ها از تعداد مردم منطقه زیادتر است و این بر وضعیت رفاهی مردم تاثیر گذاشته است. در این میان برخی از نویسنگان و سیاستمداران این منطقه هم با تردید به حضور آوارگان نگاه می کنند و می گویند که: در حال حاضر صدایی وجود دارد که این آوارگان به مناطق خود بازنگردند. این باعث تغییر دموگرافی منطقه می شود و برای آینده اقلیم بسیار خطرناک است.
به همین منظور خبرنگار کردپرس با حضور در یکی از کمپ های آوارگان عرب در منطقه (گرمیان) اقلیم کردستان از نزدیک به وضعیت آوارگان آنجا نگاهی انداخته که مشروح آن نظر خوانندگان کردپرس می گذرد:
کمپ (تازه ده) در 8 کیلومتری شهر کلار و در کنار رود سیروان قرار گرفته است. این کمپ سومین کمپ در منطقه (اداره گرمیان) است که مسئولین این منطقه سرپرستی آن را بر عهده دارند. دو کمپ (آلوند در خانقین)، کمپ (خوره تو در نزدیکی پرویزخانو) و کمپ (تازه ده کلار) نزدیک به بیست هزار نفر را در خود جا داده اند.
آنچه که از بازدید کمپ آوارگان تازه ده به نظر می رسد، کمپ از کابین ها و ساختمان های مناسب آوارگان درست شده و با توجه به برق 24 ساعته که برای آنها تعبیه شده آنها از نعمت کولر آبی بهرمندند. دو مدرسه ابتدایی و متوسطه در کمپ برای آوارگان افتتاح شده و مسجدی هم برای فرائض دینی آنها درست شده است. درمانگاه و آمبولانس هم در کمپ مشاهده می شود. دستگاه تسویه آب مدام در حال کار است و ماشین حمل زباله هم به کمپ رفت و آمد می کند.
برای گرفتن اطلاعات بیشتر به سراغ «زیاد قاسم» مسئول پلیس های مستقر در کمپ می رویم و از او در خصوص جمعیت و وضعیت کمپ می پرسیم که او به ما می گوید: جمعیت آوارگان این کمپ از عرب های مناطق رمادی، جرف صخر و فلوجه متشکل شده که تعداد آنها به 392 خانواده می رسد.
وی ادامه می دهد: این تعداد آواره، دو سال است که اینجا هستند. هم از طریق حکومت مرکزی و هم از سوی حکومت اقلیم مایحتاجشان تامین می شود.
وی در مورد خدمات رفاهی کمپ می گوید: برق آنها 24 ساعته کار می کند. رفت و آمدنشان از ساعت 3 صبح تا 9 شب است و از لحاظ امنیتی مشکلی ندارند.
برای دانستن اطلاعات بیشتر از وضعیت آوارگان سری به داخل کمپ زدیم و گفتگویی با چند نفر از این آواره ها انجام دادیم.
«احمد راشد» که اهل رومادی است با اشاره به زحمات مسئولین کمپ و اداره گرمیان برای آوارگان توضیح می دهد: اقلیم کردستان خود شرایط اقتصادی مناسبی ندارد، اما با این وصف سخاوتمندانه با ما برخورد کرده و در مرزهایش را بر روی ما نبسته است.
وی خدمت رسانی به کمپ تازه ده را مناسب می داند و بیان می کند: تقریبا همه خدمات رفاهی در اینجا ایجاد شده و آب و برق کافی در اختیار ما است.
«محمد عبود» که اهل استان انبار و شهر فلوجه است، می گوید: زندگی ما بصورت عمومی تراژدی است و همکاری مناسبی با ما نمی شود.
وی می افزاید: ماهانه آذوقه به ما می دهند. اما از لحاظ خدمات رسانی بسیار با مشکل مواجه‌ایم. 6 ماه است که از سوی دولت مرکزی و دولت اقلیم کمکی به ما نشده و تنها کمی فقط آذوقه برای ما می فرستند.
وی در خصوص وضعیت درمانی و بهداشتی کمپ تصریح می کند: درمانگاه اینجا به جز قرص سر درد چیز دیگری در آن وجود ندارد. مریض، اینجا معالجه نمی شود. حشرات اینجا جولان می دهند اما کسی توجهی نمی کند.
وی تصریح می کند: آزاد نیستیم. هر لحظه از طریق پلیس کمپ به ما فشار می آورند. برای نمونه دیروز 10 نفر از جوانان ما را دستگیر کردند و با خشونت با آنها برخورد کردند و آنها را بردند. به ما گفتند که این ها قرص و مشروب استفاده می کنند بی آنکه مدرکی داشته باشند و این در حالی است که مشروب در بازار فروخته می شود.
این آواره عرب اظافه می کند: این اتهام بی اساس است ما عشایر هستیم و اصولا این کارها را انجام نمی دهیم. از سوی دیگر آنها مدارک شناساییمان را از ما گرفته اند و تا الان آن را به ما برنگردانده اند.
وی ادامه می دهد: دعا می کنیم که خداوند راه نجاتی برایمان پیدا کند و ما بتوانیم به خاک و دیارمان برگردیم.
برخلاف محمد عبو «صالح فرج حمادی» که اهل استان انبار و شهر فلوجه است، می گوید: وضیت ما مناسب است. ماهانه از سوی وزارت مهاجرین عراق نزدیک به یک میلیون دینار به ما می دهند و همچنین آذوقه ما از سوی حکومت مرکزی و حکومت اقلیم کُردستان تامین می شود.
وی تصریح می کند: ارتباط اقلیم با ما بسیار خوب است و تا امروز از ما دریغی نکرده است. رفت و آمد ما به شهرکلار بسیار مناسب است و تنها اسم ما را یادداشت می کنند که این موضوع طبیعی است.
این آواره عراقی به موضوع داعش اشاره کرد و توضیح داد: با آمدن داعش به انبار ما فرار کردیم چرا که تعامل داعش با مردم بسیار خراب بود و ماندن در آنجا مساوی با کشته شدن بود.
وی ادامه می دهد: امیدواریم به مناطق خود برگردیم . در این مدت کسانی به مناطق خود برگشته اند. ما منتظر  موافقت دولت هستیم تا بتوانیم به محل سکونت خود برگردیم.

کد مطلب: 114170  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۴  |  ساعت: ۱۳ : ۳۶

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۰:۴۵ دیده شده : ۲۳۶بار نویسنده : admin

Ps Vita Ps Vita Games Ps Vita Memory Card Ps Vita Emulator Ps Vita Slim Ps Vita Price Ps Vita Hack Ps Vita Charger Ps Vita 2 Ps Vita Games 2016 Psvjeugd Psvjeugd Twitter Psvjeugd.nl Otten Cup Psvjeugd Otten Cup Inschrijven Psvjeugd Depay Psvjeugd Psv Jeugd Tv Psv Jeugd Fundament Psv Jeugd Herdgang سلاح های آینده سلاح های آینده ایران سلاح های آینده من و تو سلاح های آینده امریکا سلاح های آینده دانلود Manoto1 سلاح های آینده دانلود مجموعه سلاح های آینده سلاح هاي آينده سلاح های اینده منو تو اسلحه های آینده گوشی های آینده گوشی های آینده سامسونگ گوشی های آینده سونی گوشی های آینده مایکروسافت گوشی های آینده اپل گوشی های آینده ال جی گوشی های آینده نوکیا گوشی های آینده Htc گوشی های آینده Glx گوشی های آینده اچ تی سی ماشین های آینده ماشین های آینده ایران ماشین های آینده سایپا ماشین های آینده بازار ایران ماشین های آینده بازار ماشین های آینده ی ایران ماشین های اینده بنز ماشین های اینده لامبورگینی عکس ماشین های آینده ماشین های نسل آینده بازی های آینده لیگ برتر بازي هاي آينده ليگ برتر بازی های اینده لیگ برتر فوتبال بازی های آینده لیگ برتر فوتبال ایران بازی های آینده لیگ برتر انگلیس بازی های هفته آینده لیگ برتر جدول بازی های آینده لیگ برتر برنامه بازی های اینده لیگ برتر بازی های هفته اینده لیگ برتر ایران بازی های آینده ی لیگ برتر اولی های آینده ساز اولي هاي آينده ساز اولی های آینده ساز جوانمرد سایت اولی های آینده ساز بازی های آینده بارسلونا بازی های آینده بازی های آینده رئال مادرید بازی های آینده استقلال بازی های آینده Ps4 بازی های آینده پرسپولیس بازی های آینده Xbox 360 بازی های آینده Pc بازی های آینده بارسا بازی های آینده بارسلونا در لالیگا بازی های اینده ی بارسلونا جدول بازی های آینده بارسلونا بازی های اینده ی بارسا بازي هاي بارسلونا در آينده لیست بازی های اینده بارسلونا بازی های بارسلونا در آینده جنگ های آینده جنگ های آینده بر سر آب جنگ های آینده جهان جنگ های آینده ایران جنگ های آینده چیست مقاله در مورد جنگ های آینده ماهیت جنگ های آینده ویژگی جنگهای آینده جنگ افزارهای آینده حوزه جنگ های آینده تکنولوژی های آینده کلیپ تکنولوژی های آینده تکنولوژی موبایل های آینده معرفی تکنولوژی های آینده دانلود مستند تکنولوژی های آینده فیلم تکنولوژی های آینده تکنولوژی خانه های آینده ویژگی های تکنولوژی آینده پیش بینی تکنولوژی های آینده موبایل های اینده سامسونگ مشخصات گوشی های اینده سامسونگ زندگی آوارگی و حسرت های آینده

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۸۳
  • تعداد حاضران : ۲۱۴
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها