freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


ترانزیستورها اطراف ما را گرفته‌اند. در همه جا اثری از آن‌ها دیده می‌شود: کامپیوتر؛ ماشین؛ گوشی؛ یخچال. اما در این بین یک مشکل وجود دارد. رشد و پیشرفت این ترانزیستورها به اندازه‌ای نیست که عطش همیشگی ما برای داشتن دستگاه‌های سریع‌تر را برطرف کند. اما شاید تمام این مسائل به یک‌باره تغییر کند. محققان موفق به ساخت ترانزیستور مبتنی بر نور شده‌اند.

اول از همه با یک تعریف خیلی ساده از ترانزیستور شروع می‌کنیم: ترانزیستور یا به شکل صحیح‌تر ترانزیستور اثر میدانی؛ قطعه‌ای میکروسکوپی است که در تمام دستگاه‌های الکترونیکی دیده می‌شود و در حقیقت به مانند یک سوئیچ بسیار ریز عمل می‌کند. ترانزیستور سه ترمینال دارد: سورس؛ درین و گیت. با تغییر ولتاژ در پایه گیت می‌توان مقدار جریانی که از سورس به درین می‌رود را کنترل کرد. به همین سادگی. حالا کافی است که یک تعداد ترازیستور را کنار هم روی یک مدار پیچیده قرار دهید تا درست به مانند یک چیپ‌ست کامپیوتر اعمال منطقی را انجام دهد.

اما مشکل اصلی زمانی پیش می‌آید که بخواهیم اندازه این ترانزیستورها را کوچک کنیم؛ چون این کار بسیار سخت و دشوار است. با توجه به پیشرفت فناوری؛ امروزه شاهد ترانزیستورهایی هستیم که اندازه آن‌ها بسیار کم و در حد نانومتر است. ترانزیستور از لایه‌های فوق نازک سیلیکون ساخته شده که در محل مورد نظر پخش شده‌اند. از نظر فنی اصطلاحا به آن دوپ گفته می‌شود که در کنار سایر اتم‌ها قابلیت‌های سوئیچینگ آن‌ها فعال می‌شود. ولی هر چه اندازه ترانزیستور کمتر و کوچک‌تر شود؛ کنترل این‌که چگونه اتم‌ها به آن اضافه شود سخت‌تر می‌شود و نتیجه نهایی می‌تواند یک سوئیچ غیرقابل پیش‌بینی باشد که کار را بدتر می‌کند چون در این حالت به‌هیچ عنوان قابل اطمینان نیست.

آیا ترانزیستورهای نوری رویای سرعت را تحقق می‌بخشند؟

تیمی از محققان دانشگاه کارولینای شمالی در شارلوت موفق به ابداع روشی برای ساخت ترانزیستور شده‌اند که با استفاده از نور جهت جریان را کنترل می‌کند. می‌توان به آن به‌عنوان سیم میکروسکوپی هوشمند نگاه کرد: وقتی روشن می‌شود اجازه می‌دهد تا الکترون‌ها جریان پیدا کنند؛ اما وقتی که خاموش می‌شود هیچ الکترونی عبور نمی‌کند.

شاید در ابتدا چندان قابل استفاده به‌نظر نرسد اما به گفته تیم سازنده با این ترانزیستورها می‌توان دستگاه‌های کوچک‌تری ساخت که به دوپ کمتری نسبت به ترانزیستورهای اثر میدانی نیاز دارند. از طرفی در همان مقیاس می‌توان تعداد بیشتری ترانزیستور قرار داد که باعث بالارفتن سرعت تا حدی می‌شود که طرفداران تشنه سرعت را راضی می‌کند.

منطقی که پشت این علم قرار دارد بسیار ساده است. همان‌طور که ثابت شده مواد؛ هادی نور هستند و با توجه به میزان روشنایی؛ الکتریسیته کمتر یا بیشتر تولید می‌شود. تیم دانشگاه کارولینا موفق شده نواری از کادمیوم و سلنیوم درست کند که ضخامت الکترونی آن فقط در حد چند اتم است. در آزمایش‌ها با استفاده از لیزر به این ماده نور تابانده شد و نتیجه آن تولید جریانی در حالت روشن بود که میلیون‌ها بار بیشتر از میزان جریانی است که فناوری قبلی برای تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به این مطالب باید اذعان داشت که همه چیز خوب به‌نظر می‌رسد. ولی هنوز برای استفاده از ترانزیستورهای مبتنی بر نور موانع زیادی وجود دارد که باید از سر راه برداشته شود. اگر بخواهیم با استفاده از ترانزیستورهای مرسوم و شبکه‌های الکترونیکی لازم برای سوئیچ کردن آن؛ شبکه برق درست کنیم چندین دهه زمان نیاز است. البته جایگزین کردن سیستم‌های فعلی به سیستم‌های مبتنی بر نور همچنان نامشخص است و سئوالات زیادی مطرح است: چگونه قرار است برای هر نرانزیستور نور ارسال شود؟ برای آن چه میزان انرژی نیاز است؟ سوئیچ‌ها با چه سرعتی باید خاموش و روشن شوند؟

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۰:۱۰ دیده شده : ۵۲بار نویسنده : admin

سرعت راه رفتن انسان سرعت رایت دی وی دی سرعت رایت دی وی دی با نرو سرعت رایت دی وی دی تصویری سرعت رایت دی وی دی برای ضبط ماشین سرعت رایت دی وی دی برای دستگاه خانگی سرعت رایت دی وی دی ویندوز سرعت رایت دی وی دی در نرو سرعت رایت دی وی دی 9 گیگ سرعت رایت دی وی دی برای ماشین سرعت رایت دی وی دی چیست سرعت رایتل سرعت رایتل بیشتره یا ایرانسل سرعت رایتل 4g سرعت رایتل یا ایرانسل سرعت رایتل چطوره سرعت رایتل اینترنت سرعت رایتل دانشجویی سرعت رایتل دیتا سرعت رایتل 128 سرعت رایتل در مشهد سرعت رایت سی دی سرعت رایت سی دی برای ضبط ماشین سرعت رایت سی دی چیست سرعت رایت سی دی برای دستگاه خانگی سرعت رایت سی دی با نرو سرعت رایت سی دی Mp3 برای ماشین سرعت رایت سی دی در نرو سرعت رایت سی دی صوتی سرعت رایت سی دی باید چند باشد سرعت رایت سی دی تصویری سرعت رایت سی دی برای ماشین بهترین سرعت رایت سی دی برای ماشین سرعت مناسب برای رایت سی دی برای ماشین سرعت رایت Cd برای ماشین سرعت رایت سی دی ماشین بهترین سرعت رایت سی دی ماشین سرعت رانا حداکثر سرعت رانا تست سرعت رانا اخرین سرعت رانا نهایت سرعت رانا سرعت ماشین رانا سرعت خودروی رانا سرعت با رانا فیلم سرعت رانا اخر سرعت رانا سرعت رايتل رايتل سرعت اينترنت تست سرعت رايتل افزايش سرعت رايتل سرعت اینترنت رايتل اينترنت پر سرعت رايتل سرعت سيم كارت رايتل سرعت اينترنت سيم كارت رايتل سرعت اينترنت در رايتل سرعت رايتل يا ايرانسل سرعت رایت سرعت رایت Dvd سرعت رایت سی دی Mp3 سرعت رایت برای ضبط ماشین سرعت رایت Cd سرعت رایت Dvd 9 بهترین سرعت رایت Dvd سرعت مناسب برای رایت Dvd سرعت رایت فیلم روی Dvd بهترین سرعت برای رایت Dvd سرعت رایت فیلم Dvd سرعت اینترنت رایتل چطوره آیا ترانزیستورهای نوری رویای سرعت را تحقق می‌بخشند؟

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۳۷
  • تعداد حاضران : ۲۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها