freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


آخرین یافته‌های محققان آمریکایی نشان می‌دهد سطح کره ماه با سرعتی بسیار بیش‌تر از آنچه تصور می‌شد تغییر می‌کند و برای ما هنوز بسیار ناشناخته است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌ نقل از New Scientist، نزدیک‌ترین و وفادارترین رفیق زمین همواره فقط یک روی خود را به او نشان می‌دهد اما همین روی ماه نیز یک شکل باقی نمی‌ماند.

خاک نرم، جاذبه اندک، کشش زمین و نبودن جو در اطراف ماه باعث می‌شود که سطح این سیاره در معرض تغییرات و برخوردهای زیادی قرار داشته باشد اما دانشمندان از این اطلاعات که چند دهه قبل به‌ دست آمده است نیز توقع نداشتند که صورت ماه 33 درصد طی سال‌های اخیر تغییر کرده باشد. عده‌ای از محققان اخترشناسی دانشگاه آریزونا طی یک تحقیق با مقایسه 14 هزار عکسی که در گذشته و امروز از مناطق مشخصی گرفته شده توانستند 222 دهانه آتشفشانی تازه با قطر بیش‌تر از یک متر کشف کنند. این تیم با بررسی سطح ماه همچنین 47 هزار لکه جدید را ثبت کردند که پیش از این یا مشاهده نشده بود یا اصولا وجود نداشت.

نزدیک به نیم قرن قبل وقتی انسان روی ماه پیاده شد و پس از آن طی چندین مأموریت تکراری، به جمع‌آوری نمونه‌هایی از خاک این کره و شهاب‌سنگ‌هایی که روی سطح آن بدون تغییر باقی مانده بودند پرداخت، فکر می‌کرد که گودال‌هایی که فرود فضاپیما روی این سیاره ایجاد کرده است، تا میلیون‌ها سال باقی‌خواهد ماند اما یافته‌های تازه نشان می‌دهد که لایه بیرونی خاک ماه هر 80 هزار سال یک بار کاملا تغییر می‌کند.

این سرعت تغییر در مقابل تغییرات خاک زمین که میلیون‌ها سال به‌ طول می‌انجامد، بسیار سریع است و موجب می‌شود پروژه‌هایی که سودای استخراج مواد معدنی از ماه را داشتند، نیازمند بازبینی شوند. نتایج حاصل از این تحقیق، که با کمک ماهواره مدارگرد ماه به‌دست آمده است، تأیید می‌کند که مأموریت سفر به ماه بسیار مفیدتر از آنچه قبلا اندیشیده می‌شد است و هنوز چیزهای زیادی درباره این نزدیک‌ترین جسم فلکی به زمین وجود دارد که برای ما ناشناخته و اعجاب‌آور است.

چهره ماه مدام تغییر می‌کند

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۷:۵ دیده شده : ۶۵بار نویسنده : admin

چهره ماه تو چهره شناسی از روی ماه تولد چهره ماه ماه چهره خليلي و همسرش ماه چهره خلیلی و شاهد احمدلو ماه چهره خلیلی فرزند عکسای ماه چهره خلیلی و همسرش ماه چهره خلیلی و همسرش و فرزندش ماه چهره خلیلی همسرش عکسهای جدید ماه چهره خلیلی و همسرش عکس جدید ماه چهره خلیلی و همسرش ازدواج ماه چهره خلیلی و شاهد احمدلو ماه چهره خلیلی شاهد احمدلو عکس ماه چهره خلیلی و همسرش شاهد احمدلو طلاق ماه چهره خلیلی و شاهد احمدلو عکس های ماه چهره خلیلی و شاهد احمدلو ماه چهره خلیلی همسر شاهد احمدلو ماه چهره خليلي و فرزندش عکس ماه چهره خلیلی و فرزندش عکسهای ماه چهره خلیلی و فرزندش نام فرزند ماه چهره خلیلی اسم فرزند ماه چهره خلیلی جنسیت فرزند ماه چهره خلیلی عکس جدید ماه چهره خلیلی و فرزندش می کند به انگلیسی تقدیم میکند به انگلیسی هدف وسیله را توجیه میکند به انگلیسی چه فرقی می کند به انگلیسی می کند یا میکند می کند انگار چشمش می کند انگار چشمش باز غوغایی دگر شعر می کند انگار چشمش باز غوغایی دگر چهره ماه مدام تغییر می‌کند

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۲۱
  • تعداد حاضران : ۲۰۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها