freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

  • جُغرافیا یا جُغرافی یا گیتاشناسی در حقیقت مطالعهٔ روابط بین جوامع متشکل انسانی و محیط زندگی آنهاست. به بیانی دیگر جغرافیا دانشی است که دربارهٔ سطح زمین و پدیده‌های طبیعی، آب و هوا، رستنی‌ها، خاک، فراورده‌ها و مانند آن و پراکندگی آن‌ها بر روی زمین و روابط آن‌ها با انسان گفتگو می‌کند. هر یک از موارد مورد بررسی این دانش رشتهٔ ویژه‌ای را پدید می‌آورد مانند جغرافیای انسانی، جغرافیای طبیعی،زمین‌شناسی، زمین‌ریخت‌شناسی، و جز این‌ها.

  • واژهٔ «جغرافیا» عربی‌شده «ژئوگرافیا» (به یونانی: γεωγραφία) است که معنی واژه‌به‌واژه‌اش «زمین‌نگاری» است. جغرافیا مطالعهٔ زمین و اراضی، سیما، جمعیت و پدیده‌هایش است.

  • نخستین شخصی که از واژهٔ «جغرافیا» استفاده کرد، اراتوستن (سال ۸۹۷/۹۸ تا ۸۱۵/۱۶ پیش از هجرت) بود.

  • چهار سنت تاریخی در پژوهش‌های جغرافیایی عبارت است از: واکاوی (تجزیه و تحلیل) مکانی پدیده‌های طبیعی و انسانی (جغرافیا به عنوان بررسی‌ای در بارهٔ پراکندگی)، مطالعات منطقه‌ای (اماکن و مناطق)، مطالعهٔ انسان و رابطهٔ او با زمین، و پژوهش در علوم زمین است. با این وجود، جغرافیای نوین نظم و انضباطی همه‌فراگیر است که در درجهٔ نخست به دنبال درک زمین و همهٔ پیچیدگی‌های انسان و طبیعت بوده و تنها منحصر به چیزها و جایشان نیست، بلکه در مورد آن که چگونه تغییر کرده و خواهندکرد نیز می‌باشد.

  • جغرافیا به عنوان «پلی میان انسان و علوم فیزیکی»، به دو شاخهٔ اصلی جغرافیای انسانی و جغرافیای طبیعی تقسیم شده‌است. جغرافیا را می‌توان همان‌طور که ویدال دولابلاش بیان کرده علم روابط متقابل انسان و طبیعت دانست. وی بیان می‌کند که طبیعت امکان‌هایی را در اختیار انسان قرار می‌دهد و انسان براساس فرهنگش از آنها بهره‌برداری می‌کند، البته باید توجه داشت که در دهه‌های اخیر انتقادهای بسیاری به این تعریف وارد شده‌است و امروزه اقتصاد سیاسی، مفهوم بازساخت، اقتصاد بازار آزاد در مرکز همه تعاریف جغرافیایی قرار گرفته‌است

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۷:۲۴ دیده شده : ۶۰بار نویسنده : admin

علم جغرافیا علم جغرافیای سیاسی علم جغرافیا در قرآن علم جغرافیا در اسلام علم جغرافیا در تمدن اسلامی علم جغرافيا علوم جغرافیا علوم جغرافیایی علم جغرافيا چیست؟ جغرافیا علم زندگی قطب علمی جغرافیای سیاسی انجمن علمی جغرافیای سیاسی تاریخ علم جغرافیا در اسلام تاریخچه علم جغرافیا در اسلام تاریخچه علم جغرافیا در تمدن اسلامی علم جغرافیا و تطورات آن در جهان اسلام علم جغرافية السكان علم جغرافية مصر تعريف علم جغرافيا پدر علم جغرافيا ما هو علم جغرافيا جغرافيا علم الخرائط جغرافيا علم الفلك جغرافيا علم المساحة علوم جغرافیایی تربیت معلم علوم جغرافیایی مشهد علوم جغرافیای ایران علم جغرافیا چیست همایش علوم جغرافیایی ایران مجله علوم جغرافیایی همایش علوم جغرافیایی ایران 93 همایش علوم جغرافیایی دانشگاه تهران کنفرانس علوم جغرافیایی دانشکده علوم جغرافیایی دانشگاه اصفهان فصلنامه علوم جغرافیایی مشهد هدف از علم جغرافیا چیست فایده علم جغرافیا چیست جغرافیا علمی برای زندگی علم جغرافیا

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۵۳
  • تعداد حاضران : ۲۷۴
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها