freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


میراژ ۲۰۰۰ جنگنده‌ای است که در نبردهایی برضد ارتش قذافی و شورشیان به اصطلاح اسلام‌گرای مالی به کار رفت.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ میراژ ۲۰۰۰ جنگنده پیشرفته و بسیار موفقی بود، طی نبردهای زیادی از جنگ اول خلیج فارس ۱، نبرد بر ضد یوگوسلاوی در سال ۱۹۹۹، اشغال افغانستان در سال ۲۰۰۱، برضد ارتش سرهنگ قذافی و همچینین  بر ضد شورشیان به اصطلاح اسلام‌گرای مالی به کار رفت.

میراژ -۲۰۰۰ جت جنگنده چندمنظوره تک‌موتورهٔ بال‌مثلثی ساخت شرکت هوایی داسو فرانسه است که بر اساس جنگنده موفق داسو میراژ ۳ برای نیروی هوایی فرانسه طراحی شد. اولین پیش‌نمونه این هواپیما در سال ۱۹۷۸ پرواز کرد و از سال ۱۹۸۲ در نیروی هوایی فرانسه به خدمت گرفته شد.

میراژ ۲۰۰۰ از نظر ظاهری شباهت زیادی به مدل ۵ و ۵۰ میراژ ۳ داشت اما یک هواپیمای کاملاً جدید محسوب می‌شد. طراحی این جنگنده بازگشتی به طراحی بال‌مثلثی بودند که شرکت داسو آن را در میراژ ۳ آزموده بود، اما در میراژ اف-۱ کنار گذاشته بود. بال مثلثی در آن زمان از مد افتاده بود و استفاده از آن از نظر بسیاری یک عقب‌گرد محسوب می‌شد. بال‌های مثلثی از نظر مشخصات پرواز فوق سریع، سادگی ساخت، کاهش نسبی نیمرخ راداری و افزایش حجم داخلی انتخاب مناسبی هستند اما نقطه ضعف آن‌ها در مانورپذیری، پرواز در ارتفاع پائین و مسافت مورد نیاز برای برخاست و فرود است. اما داسو در میراژ ۲۰۰۰ موفق شد با اصلاح آیرودینامیکی هواپیما ثبات و کنترل هواپیما را افزایش دهد و به سطح بالاتری از چالاکی بالاتری نسبت به میراژ ۳ و ۵ دست یابد به طوری‌که این جنگنده به خوش‌دستی معروف شده است.

جنگنده میراژ

تولید این جنگنده تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت و حدود ۶۰۰ فروند از آن در ۹ کشور فرانسه، هند، تایوان، امارات متحده عربی، یونان، مصر، پرو، قطر و برزیل ساخته شد. این هواپیما در مدل‌های مختلف تک‌سرنشین و آموزشی، دوسرنشین تولید شده است و مدل N آن قابلیت حمل موشک کروز با کلاهک هسته‌ای را دارد. جدیدترین مدل میراژ ۹-۲۰۰۰ است که به سفارش امارات متحده عربی طراحی شده و تحویل آن از سال ۲۰۰۳ آغاز شد.

همانطور که گفته شد جنگنده چند منظوره تک‌سرنشینه و تک موتوره داسو میراژ۲۰۰۰ اولین پرواز خود را در سال ۱۹۷۸ انجام داد و در سال ۱۹۸۲ وارد خدمت شد. طرح ساخت میراژ ۲۰۰۰ به اواخر دهه ۱۹۶۰ بر می‌گردد زمانی که فرانسه به همراه انگلستان و آلمان به دنبال یک جنگنده تهاجمی بال متغیر بودند که البته در نهایت با خروج فرانسه از طرح ،دو کشور دیگر تورنادو را توسعه دادند. مدتی داسو بر روی طرح بال متغیر داخلی با نام میراژ جی کار کرد ولی در نهایت این طرح نیز به نفع یک طرح جدید با بال‌های سنتی دلتا شکل کنار رفت.  

جنگنده میراژ

داسو در اواسط دهه ۱۹۷۰ بر روی طرحی با نام سوپر میراژ کار می‌کرد، اما این طرح بسیار پیچیده و گران‌قیمت بود، ولی سرانجام پس از بهسازی و بازنگری در طرح سوپر میراژ، میراژ۲۰۰۰ متولد شد. از دیگر دلایل آشکار توسعه میراژ۲۰۰۰ می‌توان به شکست میراژ اف۱ در رقابت جنگنده ناتو (در رقابت با اف۱۶ آمریکایی)در اواخر دهه ۱۹۷۰ بود که باعث شد تا داسو برای رقابت با اف۱۶  طرح جدیدی را توسعه دهد. در این رقابت میراژ اف۱ با موتور توربوفن ام ۵۳ که بعدها بر روی میراژ ۲۰۰۰ نصب شد شرکت کرد ولی در نهایت عرصه را به چالاکی و توان حمل تسلیحات بیشتری اف۱۶ باخت.

جنگنده میراژ

البته یکی دیگر از دلایل توسعه میراژ ۲۰۰۰  جایگزینی میراژ ۳ نیز بود. هنگامی که اولین پرواز میراژ ۲۰۰۰ انجام شد، داسو با توسعه فناوری‌های بسیار پیشرفته از جمله سامانه کنترل پرواز برای میراژ۲۰۰۰، مشکلات که را معمولا به دلیل ناپایداری در سرعت کم و ارتفاع کم برای جنگنده‌های بال دلتا وجود داشت را حل کرد. میراژ ۲۰۰۰ دارای دو بالچه کوچک بر روی ورودی هوا می‌باشد و کنترل کامل پروازی با کمک فلپ‌های بال انجام می‌شد .هواپیما از سیستم هدایت دیجیتال با سیم بهره می‌برد که برای اولین بار بود که روی یک جنگنده فرانسوی نصب می‌شد ،کابین دارای دید بهتری نسبت به جنگنده‌های قبلی داسو(به غیر از سوپر اتندارد )می‌باشد؛ اگرچه به صورت چشمگیری از اف۱۶ دید کمتری دارد. میراژ ۲۰۰۰ دارای سرعت  چرخش به دور خود ۲۷۰ درجه در ثانیه بوده و گفته شده بعد از اف۱۶ چالاک‌ترین جنگنده غربی است.

جنگنده میراژ

اولین نمونه عملیاتی میراژ ۲۰۰۰ نسخه سی بود که یک رهگیر تمام عیار آب و هوا بود. این هواپیما در سال ۱۹۸۲ وارد خط تولید شد و در سال ۱۹۸۴ رسما عملیاتی شد. میراژ ۲۰۰۰ سی از موتور ام ۵۳ -۵ با قدرت ۱۲۲۳۰ پاوند بدون پس سوز و ۱۹۴۰۰ پاوند با پس سوز بهره می‌برد؛ اما از نمونه 38 به بعد،  میراژ ۲۰۰۰ سی به بعد موتور ام ۵۳ –پی ۲ نصب شد که بیشترین قدرتش با پس سوز به ۲۱۴۰۰ پاوند نیز می‌رسید. از رادار پالاس داپلر آر دی ام بهره می‌برد . این رادار دارای  برد کشف ۱۰۰ کیلومتر بود و توان درگیری با دو هدف را داشت  و می‌توانست اهداف دریایی را کشف و با آنها درگیر شود، اما در سال ۱۹۸۶  میراژ ۲۰۰۰ به رادار RDI مجهز شد که یک دارای توان نگاه به پایین وشلیک به پایین بود و برد آن به ۱۵۰ کیلومتر نیز می‌رسید.

جنگنده میراژ

در کابین دارای یک نمایشگر اچ یو دی و یک نمایشگر تک رنگ چند منظوره  بود که 3عدد سامانه هوتاس داشت. تقریبا  تمامی نمایشگرها آنالوگ بود. میراژ ۲۰۰۰ سی با رادار ار دی ام توان حمل موشک ار ۵۳۰ اف با برد ۲۵ کیلومتر را داشت، اما با تجهیز به رادار RDI مجهز به موشک ار ۵۳۰ دی با برد ۵۰ کیلومتر شد که کارایی  بهتر در برابر جنگ الکترونیک و همچنین درگیری در ارتفاع پایین داشت. همچنین  بر روی این نمونه موشک فروسرخ ماژیک ۱ و ۲ و بمب‌های سقوط آزاد مارک ۸۲ و ۸۴ و راکت ۶۸ م م حمل می‌شد. بعدها طی ارتقاء در فرانسه میراژ ۲۰۰۰ سی به موشک رادار فعال میکا با برد ۸۰ کیلومتر نیز مجهز شد، اگرچه نسخه تصویرساز فروسرخ از این مدل میراژ پرتاب نمی‌شد. گفتنی است در مجموع ۱۲۴ فروند میراژ ۲۰۰۰ سی ساخته شد. بر اساس این مدل نسخه میراژ ۲۰۰۰ بی در سال ۱۹۸۰ توسعه پیدا کرد که نسخه آموزشی دو سرنشینه است که البته فاقد توپ داخلی ۳۰ م م است.

جنگنده میراژ

 تمامی نسخه‌های میراژ ۲۰۰۰ به غیر از میراژ ۲۰۰۰ بی مجهز به دو توپ داخلی م۳۰ م م هستند

بر اساس نسخه سی، میراژ ۲۰۰۰ ائی (E) ساخته شد که نسخه چند منظوره صادراتی بود. این نمونه به هر کشوری صادر شد نام آن کشور را به خود گرفت (در واقع بعد از میراژ ۲۰۰۰ حرفی می‌آمد که نشان‌دهنده  نام آن کشور بود). میراژ ۲۰۰۰ ائی مجهز به رادار ار دی ام پلاس بود و توان حمل موشک ضدکشتی و غلاف نشان‌گذاری لیزری اطلس را داشت تا بتواند بمب‌های هدایت لیزری حمل کند. اولین مشتری خارجی میراژ ۲۰۰۰ مصر بود که ۱۶ فروند میراژ ۲۰۰۰ ائی ان  و ۴ فروند نسخه آموزشی بی ام تحویل گرفت. این جنگنده در درازمدت مجهز به غلاف نشان‌گیری لیزری شد. هند نیز ۵۱ فروند  میراژ ۲۰۰۰ اچ(همان ائی) را سفارش داد که شامل  ۴۱ فروند نسخه تک‌سرنشینه اچ و ۱۰ فروند نسخه دو سرنشینه تی اچ بود. میراژ‌های هندی مجهز به بمب لیزری در نبرد گارگیل شرکت کرد و دست به حملات هوایی دقیق زد. این کشور  هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ارتقاء میراژهای خود به سطح میراژ ۲۰۰۰ -۵ مارک ۲ است.

جنگنده میراژ

پرو نیز ده فروند میراژ ۲۰۰۰ پی و دو فروند نسخه  آموزشی با ترکیب تسلیحاتی  مشابه میراژ ۲۰۰۰ مصری دریافت کرد. یونان نیز ۴۰ فروند میراژ ۲۰۰۰ ائی جی  شامل ۳۰ فروند نسخه رزمی تک‌سرنشینه  را دریافت کرد که آنها توان حمل موشک اگزوسه نیز دارند. در سال ۲۰۰۰ تعدادی از این میراژها به نسخه پیشرفته سری  ۵ ارتقاء یافتند. امارت در سال ۱۹۸۳ دست به خرید  ۲۲ فروند نسخه  تک‌سرشنیه رزمی ائی ای دی ،۶ فروند نسخه آموزشی رزمی دی ای دی و همچنین هشت فروند  نسخه  کاملا خاص فقط برای امارت برای انجام عملیات شناسایی ار ای دی  تحویل گرفت. نسخه شناسایی ار ای دی در کنار توان کامل رزم هوایی مشابه نسخه‌های دیگر می‌تواند غلاف شناسایی  سی او ار ۲ با توان عکس‌برداری دید حرارتی و غلاف رادار نقشه‌بردار اس ال ای ار ۲۰۰۰  و همچنین یک غلاف عکس‌بردار ارتفاع بالا را حمل کند.

میراز۲۰۰۰ یکی از بهترین جنگنده چند منظوره  نسل چهارم بود که طی دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ تولید شد اگرچه  از نظر برد، مصرف سوخت و توان حمل  سلاح پایین تر از اف۱۶ و اف۱۸ غربی بود ولی یک جنگنده تمام عیار بود . در مجموع ۶۰۱ فروند  تا پایان خط تولید در سال ۲۰۰۷ تولید شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۵۷:۲۵ دیده شده : ۱۳۷بار نویسنده : admin

جنگنده میراژ4 جنگنده میراژ4000 جنگنده میراژ جنگنده میراژ 2000 جنگنده میراژ اف 1 جنگنده میراژ ایران جنگنده میراژ (2000- 9) جنگنده میراژ 4000 جنگنده میراژ F1 جنگنده میراژ ایرانی جنگنده میراژ۲۰۰۰ هواپیمای جنگنده میراژ 2000 جنگنده ی میراژ 2000 مشخصات جنگنده میراژ 2000 مشخصات جنگنده میراژ اف 1 جنگنده ی میراژ اف 1 جنگنده ميراژ ايران جنگنده ميراژ ايراني جنگنده های میراژ ایران جنگنده میراژ در ایران عقاب آسمان عقاب آسمان قشم عقاب آسمان ایران عقاب آسمانها شرکت عقاب آسمان قشم عکس عقاب آسمان عقاب اسمانها عکس عقاب در آسمان فرانسه رادیو رادیو فرانسه به زبان فارسی فرانسه در سفر فرانسه در سفر برای موبایل فرانسه در سفر با تلفظ فرانسه در سفر برای اندروید دانلود زبان فرانسه در سفر فرانسوی در سفر فرانسوی در سفر Pdf کتاب فرانسه در سفر كتاب فرانسه در سفر آموزش فرانسه در سفر فرانسه به فارسی فرانسه به فارسی دیکشنری فرانسه به فارسی آنلاین فرانسه به فارسی اندروید فرانسه به فارسی ترجمه فرانسه به فارسی بابیلون فرانسوي به فارسي دیکشنری فرانسه به فارسی برای اندروید دیکشنری فرانسه به فارسی با تلفظ ترجمه فرانسه به فارسی آنلاین فرانسه ویکی پدیا پرچم فرانسه ویکی پدیا قهوه فرانسه ویکی پدیا انقلاب فرانسه ویکی پدیا کشور فرانسه ویکی پدیا لیگ فرانسه ویکی پدیا زبان فرانسه ویکی پدیا آچار فرانسه ویکی پدیا زبان فرانسوی ویکی پدیا بوسه فرانسوی ویکی پدیا فرانسه قدیم فرانسه قديم نام فرانسه قدیم لباس فرانسه قدیم اسم فرانسه قدیم پول قدیم فرانسه بازیگران قدیمی فرانسه خوانندگان قدیمی فرانسه اهنگهای قدیمی فرانسه فرانسه هندوراس فرانسه و هندوراس بازی فرانسه هندوراس نتیجه فرانسه هندوراس نتيجه فرانسه هندوراس گلهای فرانسه هندوراس فرانسه در برابر هندوراس خلاصه بازی فرانسه هندوراس پیش بینی فرانسه هندوراس نتيجه بازي فرانسه هندوراس فرانسه لهستان فرانسه لهستان واليبال فرانسه لهستان والیبال نتیجه فرانسه لهستان را برد لهستان فرانسه نتیجه بازی فرانسه لهستان فرانسه و لهستان بازی فرانسه لهستان والیبال فرانسه و لهستان والیبال بازي فرانسه لهستان واليبال فرانسه 24 France 24 France 24 Arabic France 24 Live France Tv 24 France 24.fr اخبار فرانسه 24 قناة فرنسا 24 شبکه 24 فرانسه فرانسه نیجریه فرانسه و نیجریه بازی فرانسه نیجریه نتیجه فرانسه نیجریه نتیجه بازی فرانسه نیجریه خلاصه بازی فرانسه نیجریه پیش بازی فرانسه نیجریه فرانسه در برابر نیجریه پیش بینی فرانسه نیجریه فرانسه سوئیس مسابقه فرانسه سوئیس فرانسه و سوئیس بازی فرانسه سوئیس نتیجه فرانسه سوئیس نتیجه بازی فرانسه سوئیس خلاصه بازی فرانسه سوئیس تور فرانسه سوئیس تور فرانسه سوئیس ایتالیا گلهای فرانسه سوئیس تصاویر زیبا تصاویر زیبا از طبیعت تصاویر زیبای جهان تصاویر زیبا برای پروفایل تصاویر زیبا عاشقانه تصاویر زیبای گل تصاویر زیبای پروفایل تصاویر زیبا از تهران تصاویر زیبا از گل تصاویر زیبای متحرک تصاویر عاشقانه تصاویر عاشقانه و رمانتیک تصاویر عاشقانه بوسه تصاویر عاشقانه متن دار تصاویر عاشقانه شب بخیر تصاویر عاشقانه متحرک تصاویر عاشقانه دختر و پسر تصاویر عاشقانه زیبا تصاویر عاشقانه غمگین تصاویر عاشقانه جدید تصاویر خنده دار تصاویر خنده دار+18 تصاویر خنده دار جدید تصاویر خنده دار و جالب تصاویر خنده دار خفن تصاویر خنده دار ایرانی تصاویر خنده دار متحرک تصاویر خنده دار فیسبوکی تصاوير خنده دار جديد تصاویر خنده دار 93 تصاویر سه بعدی تصاویر سه بعدی متحرک تصاویر سه بعدی جادویی تصاویر سه بعدی عاشقانه تصاویر سه بعدی زیبا تصاویر سه بعدی طبیعت تصاویر سه بعدی جدید تصاویر سه بعدی مکه تصاویر سه بعدی با عینک تصاویر سه بعدی کربلا تصاویر خفن تصاویر خفن و باحال تصاویر خفن بازیگران تصاویر خفن فیس بوک تصاویر خفن دختر تصاویر خفن عاشقانه تصاویر خفن خنده دار تصاویر خفن بازیگران ایرانی تصاویر خفن جام جهانی تصاویر خفن ایرانی تصاویر جالب تصاویر جالب فیسبوکی تصاویر جالب المپیک ریو تصاویر جالب از المپیک ریو تصاویر جالب و دیدنی تصاویر جالب برای پروفایل تصاویر جالب برای تلگرام تصاویر جالب برای فیس بوک تصاویر جالب روز تصاوير جالب و خنده دار تصاویر المپیک ریو تصاویر المپیک ریو 2016 تصاویر المپیک ریو بدون سانسور تصاویر المپیک ریو زنان تصاویر جشن حافظ تصاویر جشن حافظ 95 تصاویر جشن حافظ بازیگران تصاویر جشن حافظ 94 تصاوير جشن حافظ تصاویر جشن حافظ چهاردهم تصاویر جشن حافظ 93 تصاویر جشن حافظ ۹۴ تصاویر جشن حافظ سال 94 تصاویر جشن حافظ بازیگران 94 تصاویر عاشقانه و رمانتیک همراه با متن تصاویر عاشقانه و رمانتیک جدید تصاویر عاشقانه و رمانتیک دو نفره تصاویر عاشقانه و رمانتیک متحرک تصاویر عاشقانه و رمانتیک Hd تصاویر عاشقانه و رمانتیک با متن تصاویر عاشقانه و رمانتیک زیبا عکس عاشقانه و رمانتیک جدید عکس عاشقانه و رمانتیک 2013 تصاویر متحرک تصاویر متحرک عاشقانه تصاویر متحرک زیبا تصاویر متحرک خنده دار تصاویر متحرک طبیعت تصاویر متحرک گل تصاویر متحرک باران تصاویر متحرک گلها تصاویر متحرک عید قربان تصاویر متحرک بوسه جنگنده میراژ؛ عقاب آسمان فرانسه + تصاویر

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۱۳
  • تعداد حاضران : ۱۲۴
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها