freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

کردپرس گزارش می دهد
کام شیرین دلالان با مجوزهای بی ضابطه در مرز تمرچین پیرانشهر
سرویس آذربایجان غربی- می گویند معابر و شهرهای مرزی ویترین تمام نمای یک کشور هستند اما این ویترین در مرز تمرچین با صدور مجوزهای بی ضابطه، نابسامان و گردوخاک گرفته است و این نابسمانی مرز پیرانشهر را به کام دلالان شیرین کرده و برای مرزنشینان حسرت استفاده از مزایای مرز را به ارمغان آورده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، شهرستان پیرانشهر دارای یک معبر مرزی غیر رسمی  و یک مرز رسمی به نام گمرک تمرچین است که صادرات و واردات  رسمی به اقلیم کردستان عراق از طریق این گمرک انجام می شود و در معبر غیر رسمی تنها واردات کالا آنجام می شود آنهم با شانه های کولبران. البته این واردات با مجوز فرمانداری شهرستان پیرانشهر و نظارت هنگ مرزی صورت می گیرد.
به دنبال داستان وارادت کالا از این معبر، ظهر یک روزمهرماه به مرز پیرانشهر سفر کردم، از طریق جاده ای پر پیچ وخم که به جاده های ترانزیتی شباهتی ندارد  به گمرک تمرچین رسیدم؛ از شلوغی که در گمرکهای رسمی دیده می شود، خبری نیست، مرزی  خشک و بی روح که  سکوتی سنگین آن را فرا گرفته است و رفت و آمد معدود مسافران  تنها تکاپویی است که در این مرز دیده می شود.
ناگهان از تپه ای که در فاصله چند صد متری پایانه گمرگی تمرچین قرار دارد، گردوخاکی بلند می شود؛ به محل بلند شدن گردوخاک به دقت نگاه می کنم؛ کاروانی از موتورسواران را می بینیم که به سرعت در حال پایین آمدن از آن تپه هستند و خود را به زمین مسطحی می رسانند که چند صد مترقبل از پایانه مرزی قرار دارد.  با رسیدن این موتورسوارها که بسته های بزرگی را با خود حمل می کنند و به سختی خود را روی موتور نگه داشته اند،  آشوبی به پا می شوند.
مردانی که تاقبل از رسیدن این موتورسوارها در زیر سایه ماشینهای باری خود را از تیررس شلاقهای بادپاییزی در امان نگه داشته بودند، به استقبال آنها می روند.
 برای این موتورسوارها توقف معنی ندارد، درحالی که با صدای بلند اسم هایی را فریاد می زنند، بسته ها را در محل هایی که به آنها نشان داده می شود رها می کنند و  به سمت تپه ای  که از آن آمده بودند گاز موتور خود را می گیرند و  در چند ثانیه تنها گردوخاک از آنها به جا می ماند.
با آمدن موتورسوارها دیگر از آن سکوت خبری نیست و به ناگاه چهره مرز رسمی تمرچین را آشوب و گردوغبار فرا می گیرد و من که در این میان گیج شده بودم،سراغ جوانی می روم که گرد و خاک،  لباسهایش را به رنگ خاکی در آورده و درحالی که دفتری زیر بغل خود دارد و به استقبال موتور سواران می رود، از او در خصوص بارهایی که از موتورسواران تحویل می گیرند، می پرسم. خود را علی معرفی می کند و  می گوید: این بارها که پتو هستند با اخذ مجوزهایی از فرمانداری توسط کول برهایی که دارای کارت تردد هستند از اقلیم کردستان عراق به داخل خاک ایران آورده  شده اند وسپس توسط موتورسواران تحویل ما داده می شود.
می پرسم اگر از فرمانداری مجوز می گیرید چرا کولبرها اجناس را وارد می کنند.در معابر غیر رسمی سردشت که اینگونه نیست. می گوید: خوب اونجا سردشت است واینجا پیرانشهر.
با پرس و جو کردن ، یکی از صاحبان بارها را پیدا می کنم. مردی میان سال که سر رسیدی کوچک دردست دارد و در حالی بر تحویل گرفتن بارهایش از موتورسواران نظارت می کند، در خصوص نحوه صدور مجوزها می گوید: برای دریافت این مجوزها باید به فرمانداری مراجعه  کنند و در آنجا مجوزها توسط مشاور اقتصادی فرماندار صادر می شود.
وی در ادامه گفت: در این مجوزها  با ذکر نام و نام خانوادگی صاحب مجوز به وی اجازه می دهد که به تعداد  20 نفریا 30 نفر و... جنس وارد کند  و نوع جنسی که مجاز به واردات آن هستند، نیز مشخص شده است.
می پرسم که برای صدور این مجوزها ضابطه خاصی وجود ندارد، می گوید: نه. فقط رابطه است، حتی اگر رابطه داشته باشید می توانید به اسم دیگران هم مجوز وارد کردن کالا دریافت کنید.
معابر مرزی به هدف بهبود معیشت مرزنشینان به ویژه کولبران راه اندازی شده است، اما به علت نبود ضابطه خاص در صدور مجوزها وجود معبر غیر رسمی در پیرانشهر تنها به کام دلالان و افراد صاحب نفوذ تمام شده است و مجوز وارد کردن کالا به سختی به دست کولبران و بازاریان پیرانشهر می افتد و اگر مجوزی هم در دست این افراد باشد این دلالان هستند که سود واقعی را خواهند برد، چرا که وارد کردن کالا دارای پروسه ای پیچیده است که از حلقه هایی چون کولبران، موتورسواران، ماشینهای باری، انبار، شناخته شده بودن نزد تجار منطقه و... تشکیل شده است و این حلقه ها همگی در اختیار دلالان هستند که هم می توانند مجوز بگیرند و هم می توانند مجوزهای دست مردم را بخرند.
 یکی از این دلالان که در حال تحویل گرفتن بارهای خود است، کاغذی مچاله شده را از جیبیش بیرون می آورد و به من می گوید: امروز این تعداد مجوز را از مردم خریده ام.
به صورت سطحی به کاغذ نگاه می کنم، نزدیک به 10 اسم در کاغذ نوشته شده بود و در کنار هر اسم میزان افرادی که اجازه دارند کالا وارد کنند، نوشته شده بود.
می پرسم مجوزها را با چه قیمتی می خرید. می گوید: در مجوزها معیار برای ورود کالا وزن نیست بلکه فرد است و ما برای هر فرد 200 هزار تومان می دهیم. یعنی برای یک مجوز 20 نفره دومیلیون تومان پرداخت می کنیم البته اگر مجوز برای ورود پارچه باشد قیمتها تا نفری 350 هزارتومان افزایش پید ا می کند که این نوع مجوز فقط دست عده ای خاص است.
در جواب این سئوالم که صاحبان این مجوزها همگی پیرانشهری هستند، به اسمها نگاهی می اندازد و با انگشت دو اسم را به من نشان می دهد و می گوید: فقط این دو اسم را می شناسم که پیرانشهری هستند و در مرز مشغول به کار هستند. وقتی تعجب من را می بیند، به سخنانش ادامه می دهد و می گوید:برای گرفتن مجوز ساکن پیرانشهر بودن و نیازمند بودن ملاک نیست بلکه باید آشنا داشته باشید و تا آشنای تو صاحب نفوذ تر باشد مجوز تو از لحاظ مالی با ارزش تر است.
 صدور مجوز برای کسانی که نه کولبرند و نه بازاری، جویی از بدینی را نسبت به عملکرد مسئولان به همراه داشته است به گونه ای فعالان معبر غیر رسمی تمرچین معتقدند که سودهای میلیاردی این معبر برای عده ای خاص است و مرزنشینان و بازاریان همچنان از مزایای مرز محروم مانده است.
دلالی که با او گفت وگو می کردم نیز همین عقیده را داشت.وی می گوید: در هفته های اخیر وضعیت نسبت به گذشته بهتر شده است اما باز مجوز اجناسی چون پارچه  در حجمهای چند تنی در اختیار عده ای خاص قرار دارد و در ماه های گذشته مجوزهای وار کردن دو هزار تن و سه هزار تن جنس در اختیار یک عده افراد خاص قرار داشت که سودهای میلیاردی را به جیب می زند.
با شنیدن این حرف یاد نامه "رسول خضری" نماینده پیرانشهر و سردشت به وزیر کشور افتادم که در آن از اعطای مجوز وارادت چندین هزار تن خشکبار به پیمانکار پروژه بزرگراه نقده- پیرانشهر تحت عنوان تسریع در ساخت و اتمام پروژه بزرگراه پیرانشهر- نقده و چندین پروژه راهسازی و رفع نقاط حادثه خیز جاده های سردشت و پیرانشهر خبر داده بود.
نابسمانی وضعیت معبر غیر رسمی تمرچین به همین جا ختم نمی شود چرا که دلالها نه تنها مجوز دیگران را می خرند بلکه می توانند برای خود نیز مجوز بگیرند و دیگران را در گرفتن مجوز کمک کنند.
دلالی که با وی گفت وگو داشتم به من پیشنهاد گرفتن مجوز وارد کردن کالا داد و گفت: اگر آشنا و رابطه دارید برای گرفتن مجوز اقدام کن و من نام چند نفر را به شما می دهم تا نام شما محفوظ بماند و مجوز را نقدا می خرم.
می گویم بعدا این افراد که مجوزها به اسم آنها صادر شده  مدعی نمی شود، می گوید: نه. اصلا نمی دونند که به اسم آنها مجوزی صادر  شده و نگران نباش مجوز را گرفتید نقدا می خرم.
آنچه آشکار است روش فعلی صدور مجوز توسط فرمانداری پیرانشهر این مرز را ساماندهی نکرده و عواید آن را نصیب مرزنشینان نکرده است و باید در این روش تجدید نظر شود تا هم دست واسطه ها کوتاه و هم بازار  و کسب وکار مرز نشینان رونق پیدا کند.
سلام کردن مردی ریز اندام، نقطه پایان گفت وگوی نیم ساعته من وفرد دلال است و به دنبال صاحب صدا می روم، فردی میان سال و ریز اندام از دلالی که طرف گفت وگوی من بود، می پرسد ماشین نمی خواهید برای بار کردن بارها. در حالی که با نه دلال روبه رو می شود از او می پرسم فقط با ماشین در مرز کار می کنی؟، می گوید نه. کولبر هستم.جنس آوردن با کول تموم شده و خواستم در  راه برگشت به خانه مقداری جنس نیز بار کنم.
بدون اینکه سئوالی دیگر را مطرح کنم به سخنانش ادامه می دهد و می گوید: در یک فاصله 200 متری اجناس را با کول به داخل خاک ایران می آوریم که در مسافتی که در خاک عراق است می توان استراحت کرد اما در خاک ایران به خاطر وضعت راه نمی توان استراحت کرد.
می گویم هر کسی می تواند کولبری کند،می گوید: نه، برای کولبری باید کارت داشته باشید که چند سالی است کارتی صادر نشده است، و درآمد کولبر هم بستگی به بزرگی بسته هایی است که حمل می کنید از 250 هزار تومان شروع می شود.
وقتی از سختی کارش می پرسم می گوید: چند روز قبل یکی از کولبران بعد از اینکه بارش را تحویل دارد ایست قلبی کرد و جانش را از دست دارد.
می گویم چرا برای گرفتن مجوز اقدام نمی کنید. می گوید چند بار درخواست کردم اما به من مجوز نمی دهند، تنها سهم من از این مرز کولبری و سنگینی بارهایی است که با کول حمل می کنم.
در ظاهر ریز اندام بود اما آخرین حرفش، حرف بزرگی بود که از واقعیتهای تلخ مرز تمرچین حکایت داشت.مرز را  با چهره نابسامانش، کولبران خسته و دلالان کام شیرینش  تنها می گذارم.اما در طول مسیر بازگشت به داخل شهر پیرانشهر سئوالاتی ذهنم را درگیر کرده بود. چرا نماینده مردم این شهر و این کولبران صدای دردهای مرز تمرچین در مجلس شورای اسلامی نشده و نمی شود؟ آیا مسئولین پیرانشهر و استانداری آذربایجان غربی از بازار گرم دلالان در این معبر آگاه هستند و برای قطع دست دلالان چاره جویی نمی کنند ویا مصلح آن است که آگاه نباشند؟  و چرا  مسافتی که کولبران به بدترین وجه بارهای سنگین را بدوش می کشند با اتخاذ تدابیری ساماندهی کنند؟ برای بافتن جوابی برای این سئوالها با «اردوان نوسودی» فرماندار پیرانشهر تماس گرفتم اما   تماسم بی جواب ماند، پیامکی ارسال کردم و ضمن معرفی خود گفتم در خصوص وضعیت مرز تمرچین در حال تهیه گزارشی هستم و چند سئوالی داشتم، باز جوابی نگرفتم و گویا اراده ای برای ساماندهی مرز تمرچین وجود ندارد./
 

کد مطلب: 116137  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۵  |  ساعت: ۹ : ۴۶

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۵۲:۱۳ دیده شده : ۹۵بار نویسنده : admin

کام شیرین کام شیرین آپارات قنادی شیرین کام تهران شیرینی کام شیرین کام باشید شیرین کام به انگلیسی شعر کام شیرین فریدون شیرین کام میثاق شیرین کام سارا شیرین کام شیرینی کاملیا شیرینی کامور شیرینی کاملیا کرج شیرینی کامران شیراز شیرینی کاملیا در کرج شیرینی کام کیوان شیرینی کاملیا تهران شيريني كام شیرینی فروشی کاملیا پیشگامان رشد فریدون شیرین کام وبلاگ میثاق شیرین کام دلالان بازار خودرو خروج دلالان از بازار خودرو دلالان بازار دارو دلالان بازار میوه دلال باب الحارة دلال باب الحارة 8 دلال باب الحارة اسمها الحقيقي دلال باب الحارة وزوجها الحقيقي دلال باب الحارة 6 دلال باب الحارة ويكيبيديا دلال باب الحارة في غزة دلال مسلسل باب الحارة طلاق دلال باب الحارة ولادة دلال باب الحارة دلال بالانجليزي دلال بالانجليزية دلال بالانجليزي مزخرف ترجمة دلال بالانجليزي ما معنى دلال بالانجليزية معنى كلمه دلال بالانجليزي اسم دلال بالانجليزي معنى دلال بالانجليزي معنى اسم دلال بالانجليزي كلمة دلال بالانجليزي دلال بارود دلال بارود كف الدهر الشاعرة دلال بارود شعر دلال بارود قصائد دلال بارود دلال باجس مؤلفات دلال باجس كتاب دلال باجس دلال باحنشل دلال عبدالرحمن باحنشل دلال ع. باحنشل مجوزهای بیز مجوزهای شرکت بیز ضابطه در ریاضی ضابطه در ریاضی چیست ضابطه تابع در ریاضی تعریف ضابطه در ریاضی مفهوم ضابطه در ریاضی ضابطه ریاضی ضابطه در تابع ضابط تابع ضابطه تابع معکوس ضابطه تابع چیست ضابطه تابع وارون ضابطه تابع نمایی ضابطه تابع گاما ضابطه تابع علامت ضابطه درز انقطاع ضوابط درز انقطاع ضوابط درز انقطاع ساختمان ضابطه در لغت ضابطه ساختمان در شیراز ضابطه ساخت در شیراز مرز تمرچین مرز تمرچین پیرانشهر مرز تمرچین کجاست مرز زمینی تمرچین نقشه مرز تمرچین گمرک مرز تمرچین وضعیت مرز تمرچین اخبار مرز تمرچین سایت مرز تمرچین نقشه مرز تمرچین پیرانشهر بازارچه مرزی تمرچین پیرانشهر گمرک مرزی تمرچین پیرانشهر کجاست؟ پیرانشهر در کجاست شهر پیرانشهر کجاست پیرانشهر بازارچه مرزی پیرانشهر بازار پيرانشهر بازار بازارچه پیرانشهر بازارهای پیرانشهر بازارچه پيرانشهر سایت بازار پیرانشهر عکس بازار پیرانشهر بازارمرزی پیرانشهر قیمت بازار پیرانشهر پیرانشهر چت پيرانشهر چت اتاق چت پیرانشهر وی چت پیرانشهر پیرانشهر به اربیل نقشه پیرانشهر به اربیل پیرانشهر منطقه آزاد پیرانشهر منطقه آزاد تجاری پیرانشهر منطقه ازاد میشود آیا پیرانشهر منطقه آزاد میشود پیرانشهر قدیم عکس پیرانشهر قدیم عکسهای قدیمی پیرانشهر نام قدیم پیرانشهر عکس قدیمی پیرانشهر عکسهای قدیم پیرانشهر تصاویر قدیمی پیرانشهر نام قدیمی پیرانشهر پیرانشهر نقشه پيرانشهر نقشه نقشهی پیرانشهر دانلود نقشه پیرانشهر پیرانشهر در نقشه ایران پیرانشهر در نقشه پیرانشهر روی نقشه ایران عکس نقشه پیرانشهر پیرانشهر خبر خبرگزاری پیرانشهر خبرهای پیرانشهر اخبار پیرانشهر خبر فارسی سایت خبری پیرانشهر جدیدترین خبر پیرانشهر پایگاه خبری پیرانشهر خبری پیرانشهر خبرخون پیرانشهر اخرین خبر پیرانشهر پیرانشهر فرمانداری اخبار فرمانداری پیرانشهر گزینه فرمانداری پیرانشهر پیرانشهر هتل هتلهای پیرانشهر لیست هتلهای پیرانشهر رزرو هتل پیرانشهر کام شیرین دلالان با مجوزهای بی ضابطه در مرز تمرچین پیرانشهر

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۱۹
  • تعداد حاضران : ۱۷۶
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها