freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


موسسه فناوری ماساچوست(MIT)با راکتور فیوژن هسته ای بنام Alcator C-Mod رکورد جدیدی را در آخرین روز فعالیت در "مرکز علم پلاسما و همجوشی" ثبت کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیتت، به دلیل کمبود بودجه دولتی این راکتور آزمایشی در اواخر سپتامبر درست بعد از شکست رکورد فشار پلاسما توسط دانشمندان بسته شد. MITرکورد قبلی را یک دهه پیش به نام خود ثبت کرده بود.

انرژی همجوشی(فیوژن) نیروی خورشید را تامین می‌کند و تکرار این عملکرد در زمین آسان نیست. برای اینکه دانشمندان به تولید موفق انرژی همجوشی برسند، پلاسما باید در زمان مشخص به دما و چگالی مشخص برسد. چگالی و دما باعث ایجاد فشار می‌شود

به گفته موسسه MIT دو سوم از آنچه دانشمندان برای تولید موفقیت آمیز انرژی همجوشی به آن نیاز دارند فشاری است که چگالی و دما به وجود می‌آورند. بنابراین ثبت فشار بسیار حائز اهمیت است.

رکوردزنی جدید راکتور موسسه فناوری ماساچوست

آخرین رکورد ثبت شده در سال 2005 با دمای 1.77 اتمسفر بود. رکورد جدید دمای 2.05 اتمسفر به معنای افزایش فشار تا 15 درصد توسط MIT است.

راکتور Alcator C-Mod با رسیدن به دمای داخلی 35 میلیون درجه سلسیوس که تقریبا دو برابر گرمای مرکز خورشید است این رکورد جهانی را ثبت کرد. در دیگر آزمایشات همجوشی نیز چنین دمای بالایی البته با فشار بسیار کمتر حاصل شده بود. پلاسما در این رآکتور در هر ثانیه 300 تریلیون واکنش همجوشی داشت. مکان مورد استفاده برای این کار عظیم بسیار کوچک و یک متر مکعب است.

راکتور Alcator C-Mod تا زمان توقف تامین مالی کنگره در سال 2012، 23 سال فعالیت داشت و سپس تصمیم گرفته شد سه سال بر فعالیت آن اضافه شود که این مهلت 30 سپتامبر 2016 پایان یافت

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹:۲۰ دیده شده : ۸۰بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۹۵
  • تعداد حاضران : ۱۷۹
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها