freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

در مصاحبه با دکتر سید هاشم هدایتی مطرح شد:
موانع و راهکارهای توسعه در کردستان با رویکرد امنیت پایدار
کردپرس- این روزها محرومیت و توسعه‌نیافتگی استان کردستان به یکی از دغدغه‌های جامعه کردستان تبدیل‌شده است به شیوه‌ای که شاهد فعالیت گسترده انجمن‌های علمی، کانون‌های دانشگاهی، مؤسسات پژوهشی و حتی گروه‌های موجود در فضای مجازی استان هستیم. بی­شک پشت­سر نهادن محرومیت و حرکت به‌سوی توسعه اقتصادی نیازمند آسیب‌شناسی عمیق موانع توسعه می‌باشد.

 یکی از عمده موانع توسعه‌یافتگی استان کردستان که از سوی بسیاری از صاحب‌نظران به آن تأکید می‌شود وجود ناامنی و یا حداقل تصور وجود ناامنی در استان است. بی‌شک بین میزان امنیت و انباشت سرمایه رابطه مستقیمی وجود دارد.

ازآنجایی‌که هر مفهومی در مکان جغرافیایی ابعاد ویژه‌ای به خود می‌گیرد بی‌شک امنیت و توسعه اقتصادی در استان کردستان نیز ابعاد خاصی است که بایستی به‌صورت موردی و ریشه‌ای به آن پرداخته شود. در همین راستا گفتگویی با آقای دکتر سید هاشم هدایتی تهیه‌شده است.

آقای دکتر سیدهاشم هدایتی عضو بازنشسته هیئت‌علمی دانشگاه صنایع و معادن و نیز مدیر گروه اسبق گروه مدیریت دانشگاه صنایع و معادن هستند. دکترای ایشان در رشته مدیریت دولتی گرایش مدیریت استراتژیک بوده است و دارای کتب، مقالات و سخنرانی‌های بسیاری در رابطه با توسعه استان کردستان هستند.

کردپرس-  منظور از توسعه اقتصادی چیست؟ و وضعیت توسعه اقتصادی استان کردستان را چگونه می‌بینید؟

توسعه در عرف فضای اقتصادی و مدیریتی کشور ما معادل واژه­ای است که خاستگاه آن اقتصاد است. توسعه زمانی موضوعیت پیدا کرد که صاحب‌نظران اقتصادی در پی راه‌حل‌هایی بودند که بتواند فاصله بین کشورهای عقب‌مانده و پیشرفته اقتصادی را سریع‌تر پر کنند. نظریه­های اقتصادی جهان پیشرفته و بعدها جهان سوم با این منظور ارائه شد که امکان رشد شاخص‌های اقتصادی نظیر رشد، تولید ناخالص ملی، درآمد سرانه، اشتغال و امثالهم را فراهم سازد؛ اما بعدها همین صاحب‌نظران متوجه شدند که برخی از موانع توسعه اقتصادی، به امور اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مربوط می‌شود، لذا به‌تدریج ابعاد دیگری نیز برای توسعه پدیدار گشت و در حال حاضر هرگاه از توسعه سخن به میان می‌آید، منظور توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است. با این مقدمه تا حدودی، معنای توسعه اقتصادی نیز روشن شد.

 ارزیابی وضعیت توسعه اقتصادی استان کردستان نیازمند دسترسی به اطلاعات در مورد رشد اقتصادی سالانه، تولید ناخالص داخلی، نرخ اشتغال، درآمد سرانه و ... است. متأسفانه به دلیل فقدان آمار دقیق از این شاخص‌ها نمی‌توان اظهارنظر درستی ارائه کرد اما از مجموع بررسی‌هایی که در بخش‌هایی مثل صنعت، معدن، کشاورزی و تجارت انجام‌گرفته و برخی آمارها مقایسه‌ای سازمان برنامه‌وبودجه و مرکز آمار از استان‌های کشور ارائه نموده است. می‌توان گفت کردستان ازنظر اقتصادی یک استان توسعه‌نایافته و یا کمتر توسعه‌یافته است. تعداد اندک مراکز تولیدی، تجاری و واحدهای کسب‌وکار پردرآمد و اشتغال‌زا و ضعف زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری و ... می‌تواند مؤید این ادعا باشد.

کردپرس-  منظور از امنیت پایدار چیست؟ و وضعیت امنیت پایدار استان کردستان را چگونه می‌بینید؟

در یک تعریف عام به جامعه­ای امن گفته می‌شود که هیچ فعالیت غیرقانونی، خشن و مغایر با قانون در آن انجام نگیرد. امنیت پایدار در رابطه با توسعه پایدار معنا پیدا می‌کند. منظور از توسعه پایدار توجه جامعه به همه عوامل ذی‌ربط با فرایند رشد و توسعه اقتصادی است، در جامعه‌ای که هم‌زمان با شاخص‌های اقتصادی به عوامل اجتماعی و فرهنگی، سیاسی و حقوقی، اقلیمی و محیطی، به‌ویژه محیط‌زیست توجه شود، می‌گویند توسعه پایدار مدنظر قرارگرفته است. علی‌القاعده می‌توان گفت در جامعه‌ای که امنیت لازم برای تحقق توسعه پایدار وجود داشته باشد، این امنیت، پایدار خوانده می‌شود. در امنیت پایدار صرف توجه به ابزارهای فیزیکی و انتظامی برای رعایت قوانین و ایجاد آرامش در فرایند توسعه کافی نیست و در یک شبکه به‌هم‌پیوسته عوامل اقتصادی و فرهنگی همان اندازه مهم خواهند بود که ابزارهای صرفاً امنیتی و انتظامی دارای اهمیت‌اند.

در استان کردستان، سال‌هاست گفته می‌شود امنیت سخت‌افزاری صرف نمی‌تواند حافظ و حامی توسعه باشد. بارها شنیده‌ایم از حاکمیت تفکر امنیتی بر تحولات استان انتقاد شده و صاحب‌نظران عرصه توسعه، به‌جای آن، رویکرد سیاسی و فرهنگی را توصیه کرده­اند. بنده توصیه جایگزینی ندارم و عرض می‌کنم اگر با عینک توسعه پایدار، به امنیت استان نگریسته شود، امنیت هم جای خودش را خواهد داشت. کسی نمی‌تواند بگوید امنیت را می‌توان از فرایند توسعه پایدار یک استان یا یک کشور حذف کرد. واقعیت‌های جوامع و اینک در شرایط کنونی واقعیت‌های دردناک خاورمیانه به ما می‌گوید، امنیت در مسیر ثبات، توسعه و پیشرفت یک جامعه یک رکن اساسی است؛ اما سخن سر این است که نگاه ما به امنیت و ابزارهای آن صرفاً سخت‌افزاری و به صورت جزیره‌ای نباشد. امنیت باید بتواند آرامشی را در جامعه فراهم کند که فقط قانون حاکمیت داشته باشد و همه در سایه قانون بتوانند در فرایند توسعه پایدار نقش‌آفرینی بکنند.

در مناطق کردنشین، امنیت، به دلایل زیاد همواره نقش مهمی را ایفا کرده است تا جایی که عده‌ای بر این باورند که یکی از عوامل اثرگذار بر میزان توسعه­نایافتگی، امنیت منطقه بوده است و معتقدند که رابطه معناداری بین میزان توسعه‌یافتگی و امنیت کردستان وجود داشته و دارد؛ یعنی در مقاطعی که کردستان از امنیت کامل بی‌بهره بوده و جریان‌های مخل نظم و قانون به ‌انحاء مختلف آرامش را برای سرمایه‌گذاران خدشه‌دار کرده‌اند، فرایند توسعه بسیار کند بوده است، اما در مقاطعی که امنیت بهتری بر منطقه حاکم گردیده فرایند سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های توسعه باقوت بیشتری پیش رفته است. این نظریه تا حدی درست است اما منتقدان می‌گویند اگر چنین است چرا در سه دهه اخیر که تقریباً امنیت به‌تدریج بسیار پررنگ و قوی در منطقه حاکم بوده، هنوز کردستان رنگ و روی محرومیت و توسعه‌نایافتگی دارد و شاخص‌های توسعه پایدار در مقایسه با سایر مناطق توسعه‌یافته کشور، تغییر چشم‌گیری نداشته است؟ این سؤال مهم و غیرقابل‌اغماض است اما یادآوری چند نکته را در این رابطه ضروری می‌دانم:

اول اینکه، بله باید بپذیریم روند توسعه‌یافتگی مناطق کردنشین ایران بسیار کند و غیره قابل‌قبول بوده است.

دوم اینکه امنیت شرط لازم توسعه پایدار است و نه شرط کافی. می‌بایست در کنار امنیتی که پس از جنگ تحمیلی در منطقه ایجاد شد، عوامل دیگری نیز نقش‌آفرینی می‌کردند که نکردند. این عوامل متعددند و جای بحثشان اینجا نیست.

سوم اینکه وقتی در مورد امنیت و توسعه سخن می‌گوییم، نگاه ما نسبی است و نه مطلق، یعنی امنیت مطلق و توسعه‌یافتگی مطلق یا توسعه‌نایافتگی مطلق وجود ندارد، با این نگاه و رویکرد می‌توان مدعی شد که آن میزان از سرمایه‌گذاری و کارهای زیرساخت توسعه که در کردستان انجام‌گرفته است در سایه امنیت موجود بوده است. شما بنگرید به سال‌های 58 تا 67 که ناامنی‌های جدی در مناطق مختلف کردستان وجود داشته است، حضور سرمایه‌گذاری اندک در هر منطقه به‌تناسب ایجاد امنیت نسبی روبه رشد بوده است و برعکس.

چهارم اینکه به برخی افراد مخل امنیت بگوییم اگر دوستدار و دلسوز مردم کرد هستید اجازه دهید امنیت منطقه حفظ شود با برخی سخنان و اقدامات یکی از شروط لازم توسعه را حذف نکنید و به دولتمردان کشور و مدیران منطقه‌ای نیز بگوییم نگاهتان به امنیت فقط سخت‌افزاری نباشد و امنیت را تنها عامل توسعه نشمارید، برای تحقق توسعه‌یافتگی کردستان باید برنامه­ریزی استراتژیک با مشارکت بخش خصوصی و نخبگان مدنی داشته باشید، باید برای ایجاد توازن منطقه‌ای، سرمایه‌گذاری دولتی را در اموری که اکنون دولت در سایر مناطق ورود پیدا کرده گسترش دهید، باید برای سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه تسهیلاتی فراهم کنید، باید برای تقویت زیرساخت‌های توسعه به‌ویژه سیستم حمل‌ونقل و زیرساخت‌های گردشگری و امثالهم تدبیری بیندیشد وگرنه صرف امنیت نظامی نمی‌تواند توسعه­زا باشد.

کردپرس-  توسعه را مقدم بر امنیت می‌دانید یا امنیت را مقدم بر توسعه؟

اگر بخواهم از منظر پژوهش علمی به این سؤال بنگرم، می‌گویم توسعه متغیر وابسته و امنیت متغیر مستقل است، یعنی میزان توسعه‌یافتگی هر کشور یا منطقه بستگی دارد به میزان امنیت آن کشور یا منطقه، البته به فرض ثابت بودن سایر عوامل مؤثر؛ اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد زیرا عوامل یا متغیرهای دیگر نظیر زیرساخت‌ها، نظام سیاسی، نحوه توزیع قدرت و منابع ملی، میزان تبعیض و نابرابری‌های قانونی و غیرقانونی، میزان مشارکت مردم، موقعیت جغرافیایی و اقلیمی، ویژگی‌های فرهنگی و امثالهم دارای تعامل هستند و نه الزاماً رابطه خطی و منفک از هم. از سوی دیگر نمی‌توان تأثیر میزان توسعه‌یافتگی بر امنیت یک جامعه را نادیده گرفت. ما می‌توانیم بگوییم امنیت و توسعه دارای ارتباط متقابل بوده و روی یکدیگر تأثیر متقابل می‌گذارند. به‌عبارت‌دیگر میزان امنیت بر میزان توسعه‌یافتگی تأثیر می‌گذارد و میزان توسعه‌یافتگی نیز بر میزان امنیت. شاید به‌صورت قاطع نتوان یکی را مستقل و دیگری را وابسته محسوب کرد.

کردپرس-  آیا دستیابی به پایداری امنیتی بدون دستیابی به توسعه و به‌ویژه توسعه اقتصادی مقدور است؟

همان‌طوری که در پاسخ به سؤال سوم شما توضیح دادم اثرات این­ها متقابل است اما می‌توان در تشریح این پاسخ گفت که امروزه در جوامع پیشرفته از عنصر اقتصاد برای ایجاد امنیت در مرزها بهره‌برداری می‌شود بدین‌صورت که به‌جای هزینه کردن میلیاردها تومان در ایجاد پایگاه‌ها، استحکامات و سنگرهای دفاعی و نظامی و سخت‌افزاری صرف، با گسترش کسب‌وکارهای موفق صادراتی و وارداتی و ایجاد اشتغال، امنیت پایدار به وجود می‌آورند. اهمیت این موضوع برمی‌گردد به این نظریه رفتاری که امنیت را به‌عنوان اطمینان از تداوم تأمین نیازهای مادی همچون برخورداری از امکانات مادی، منبع تأمین معاش و نیازهای زندگی نظیر اشتعال، مسکن و... معنی کرده است. از این منظر نداشتن شغل و درآمد کافی و به تعبیر دیگر فقدان یا ضعف توسعه اقتصادی خود تهدیدکننده امنیت یک جامعه به شمار می‌رود. کما اینکه در عمل نیز مشاهده می‌شود، جز موارد استثناء جوامعی که از درجه توسعه‌یافتگی اقتصادی بالاتری برخوردارند عموماً دارای امنیت پایدارتری هستند و برعکس در جوامعی که درجه توسعه‌یافتگی اقتصادی پائین است، ضریب امنیت نیز پائین تر است.

کردپرس-  آیا کندی روند توسعه در استان کردستان را مربوط به ضعف امنیتی می‌دانید؟

بله، اما امنیت فیزیکی و سخت‌افزاری را فقط یکی از دلایل توسعه‌نایافتگی یا کمتر توسعه‌یافتگی مناطق کردنشین می‌دانم و نه تمام دلایل را. البته همان‌طوری که پیش‌تر گفتم اولاً تعریف من از امنیت صرفاً سخت‌افزارهای نظامی و انتظامی و رفع مظاهر خشونت نیست بلکه فراتر از آن هر چیزی که آرامش جان یک فرد یا گروه انسانی را تهدید کند به‌منزله عوامل امنیتی به‌حساب می‌آورم، ثانیاً معتقدم خود توسعه اقتصادی هم بر میزان امنیت تأثیر دارد. همان نکته‌ای که پیش‌تر عرض کردم امنیت و توسعه اقتصادی تأثیرات متقابل روی‌هم دارند. اجازه بدهید به اتکای واقعیت‌های سه دهه اخیر نکاتی را از عوامل مخل امنیت در کردستان برشمارم. به نظر حقیر هر عامل نگران‌کننده‌ای که آرامش یک انسان یا یک جامعه را خدشه‌دار کند ضد امنیت تلقی می‌شود و درنهایت به‌عنوان ضد توسعه عمل خواهد کرد. گاهی برخی به خطا بر این تصور هستند که حضور گروه‌های سیاسی مسلح به‌تنهایی مخل امنیت و مانع توسعه‌یافتگی کردستان به شمار می‌روند درحالی‌که همان‌طوری که پیش‌تر گفتم گروه‌های مسلح یا جریانات خشونت‌طلب صرفاً یکی از عوامل مخل امنیت پایدار هر کشور یا منطقه تلقی می‌شوند. نداشتن منبع درآمد، بیکاری و نداشتن شغل شرافتمندانه می‌تواند یک جوان را به انبار باروت تبدیل کند. وجود این حس که یک جوان نمی‌تواند در یک فرایند طبیعی و قانونی و شفاف، مسیر دستیابی به شغل یا ارتقای شغلی یا ثروتمند شدن را طی کند و وجود احساس و درک واقعی از فساد اداری و وجود تبعیض‌های آشکار و امثالهم انبارهای باروتی هستند برای نابودی امنیت یک جامعه. وقتی ما نتوانسته‌ایم پس از قریب چهار دهه مسئله مبادلات مرزی را به‌عنوان یک کسب‌وکار و شغل شرافتمندانه حل کنیم و هرروز و هر هفته و ماه، شاهد تلف شدن جان انسان‌های شریفی هستیم که برای امرارمعاش کولبه­ری می‌کنند چگونه انتظار داریم امنیت پایدار در منطقه استقرار یابد! چگونه می‌توان از حفظ و توسعه جنگل‌ها به‌عنوان مهم‌ترین عامل محیط‌زیست دم زد درحالی‌که مردمانی فقط برای امرارمعاش درختان جنگل‌ها را قطع می‌کنند! بله زمانی می‌توان شاهد نبود قاچاق و فروش مواد مخدر، دزدی، تن‌فروشی و دیگر رفتارها و آسیب‌های اجتماعی بود که امکان دستیابی به مشاغل قانونی شرافتمندانه وجود داشته باشد. زمانی می‌توانیم از فقدان مفاسد اخلاقی و اجتماعی اطمینان یابیم که هزاران مرد شهری و روستایی کرد برای امرارمعاش راهی شهرهای دوردست نشوند. تمام صاحب‌نظران، آسیب‌های اجتماعی را ازجمله عوامل مخل امنیت می‌شمارند، این عوامل زمانی ریشه‌کن خواهند شد و یا دستکم تقلیل خواهند یافت که زمینه و بسترهای لازم برای کار و اشتغال وجود داشته باشد. یک مثال دیگر اینکه بسیاری از صاحب‌نظران، محققان و جامعه شناسان، ورزش را یکی از عناصر تقویت سلامت جامعه و ایجادکننده امنیت پایدار می‌شمارند. ورزش زمانی تقویت می‌شود که اسپانسرهای قوی برای ایجاد یا حمایت از باشگاه‌های ورزشی وجود داشته باشند. من از شما می‌پرسم در 30 سال گذشته تاکنون چند کارخانه متمکن و چه مقدار برای ورزش در کردستان هزینه کرده‌اند! این چند مثال را به‌عنوان نمونه ذکر کردم وگرنه ده‌ها و صدها عامل ایجادکننده امنیت پایدار وجود دارند که وزنشان در مقایسه با سخت‌افزارهای امنیتی و پایگاه‌ها نظامی بسی بالاتر و بیشتر است، بی‌توجهی و غفلت از این عوامل ناامنی را تشدید می‌کند. وقتی گفته می‌شود نگاه امنیتی باید از کردستان حذف شود تا توسعه پایدار مسیر طبیعی خود را طی کند منظور این نیست که پایگاه‌های نظامی را برچینید بلکه منظور این است که عوامل امنیت­زای بیشتری وجود دارند که بی‌توجهی به آن‌ها مانع جدی توسعه‌یافتگی کردستان است.

کردپرس-  با توجه به این‌که دولت معتقد است که شاهراه توسعه کردستان به‌واسطه سرمایه‌گذاری خارجی مقدور است؛ شما جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی را تا چه میزان منوط به استقرار امنیت پایدار در کردستان می‌دانید؟

سرمایه‌گذاری خارجی را امروزه اقتصاددانان یکی از مهم‌ترین راه‌های کمک به توسعه اقتصادی یک کشور یا منطقه به شمار می‌آورند. در عمل نیز مشاهده‌شده که حتی کشورهای پیشرفته اقتصادی نیز به‌وسیله سرمایه‌گذاری خارجی رشد اقتصادی خود را افزایش داده‌اند. این موضوع در جهان سوم و کشورهایی نظیر ایران و مناطقی چون کردستان پراهمیت‌تر است تا جایی که برخی بر این باورند به دلیل کمبود منابع مالی در این کشورها و مناطق بدون سرمایه‌گذاری خارجی هرگز توسعه اقتصادی تحقق نخواهد یافت؛ اما نکته مهم این است که سرمایه‌گذار خارجی زمانی به یک کشور روی می‌آورد و پول و سرمایه و فناوری خود را وارد خواهد کرد که احساس امنیت مضاعفی نسبت به سرمایه‌گذاران داخلی داشته باشد. امنیت داخلی یک کشور الزاماً فقط به معنای عدم وجود خشونت یا حرکت‌های مخل قانون نیست، این‌ها شرط لازم‌اند، شرایط کافی هم باید باشد ازجمله وجود زیرساخت‌ها، وجود سرمایه‌گذاران داخلی و به‌ویژه حضور پررنگ دولت. در مناطقی نظیر کردستان، مشارکت دولت در سرمایه‌گذاری این اطمینان را به سرمایه‌گذار خارجی می‌دهد که منطقه جای امن و مناسبی برای سرمایه‌گذاری است. زمانی که دولت حاضر نباشد به این منطقه کمک کند و در این منطقه سرمایه‌گذاری کند درحالی‌که هنوز هم سالانه میلیاردها دلار در سایر مناطق کشور سرمایه‌گذاری دولتی اتفاق می‌افتد، از بخش خصوصی یا سرمایه­گذار خارجی چه انتظاری می‌رود سرمایه خود را در این منطقه وارد کنند. این حس در سرمایه گذار ایجاد امنیت خاطر می‌کند، از این منظر می‌توان گفت سرمایه­گذاران خارجی تاکنون منطقه کردستان را منطقه امنی برای سرمایه‌گذاری ندیده­اند و علیرغم سفرها و مذاکرات متعدد هنوز یک مورد سرمایه‌گذاری خارجی اثربخش، اشتغال‌زا در استان محقق نشده است. به نظر می‌رسد هر زمان دولت با ایجاد تسهیلات قانونی و روان کردن فرآیند مجوزهای سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز در کردستان حضور پررنگ داشته باشد می‌توان انتظار داشت سرمایه‌گذار خارجی نیز ورود پیدا کند.

کردپرس-  چه پیشنهادهایی در راستای دستیابی همگام به توسعه اقتصادی و تأمین امنیت پایدار دارید؟

به‌عنوان جمع‌بندی توضیحاتی که در پاسخ به سؤالات قبلی شما دادم عرض می‌کنم برای تحقق توسعه پایدار و نه صرفاً توسعه اقتصادی و برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه کردستان مجموعه عوامل حکمرانی خوب شامل دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی و صنفی باید اقدامات زیر را انجام دهند:

یک، ارائه تعاریف کاربردی و معقول از توسعه و امنیت و شناخت اجزای متعدد آن‌ها و پرهیز از تک عاملی فرض کردن توسعه و امنیت.

دوم، ارائه تعاریف کاربردی و معقول از نقش دولت، بخش خصوصی، نهادهای مدنی و صنفی و مشارکت مردم در فرایند توسعه و امنیت پایدار در منطقه و پایان دادن به سلطه مطلق دولت بر سیستم برنامه‌ریزی استراتژیک ملی و منطقه‌ای.

سوم، تغییر نگاه صرف سخت‌افزاری به مقوله امنیت و توسعه پایدار در استان به نگاه سیستمی و استراتژیک و قائل شدن نقش پررنگ برای مردم، فعالیت‌های اقتصادی و سایر اجزای امنیت پایدار در منطقه

چهارم، تکمیل و اجرای طرح آمایش سرزمین و تنظیم سند تقسیم‌کار ملی برای تمام مناطق کشور که در این رهیافت کردستان هم درخواهد یافت به‌عنوان بخشی از ایران بزرگ چه نقشی را در اقتصاد ملی و سند چشم‌انداز ملی بر عهده دارد. یکی از نواقص آشکار و مهم برنامه‌های پنج‌ساله ملی این است هیچ چشم‌اندازی را در استان پیش روی خود ندارد و لذا هیچ ارزیابی درستی هم از میزان نزدیک شدن به چشم‌انداز برگرفته از تقسیم‌کار ملی در این استان و سایر استان‌ها وجود ندارد و طرح‌های توسعه‌ای غالباً به‌تناسب میزان قدرت چانه‌زنی نمایندگان و ذی قدرت‌های استان‌ها در فرایند تنظیم سند توسعه تعریف می‌شود نه در چارچوب طرح آمایش سرزمین.

 پنجم، تنظیم چشم‌انداز 20 ساله و سندهای استراتژیک پنج‌ساله با مشارکت حقیقی - و نه فرمالیته و فرمایشی - بخش‌های دولتی، خصوصی و نهادهای مدنی و صنفی استان

ششم، تنظیم سند جامع امنیت پایدار، ذیل چشم‌انداز و سند استراتژیک استان با لحاظ کردن کلیه عوامل اثرگذار بر امنیت و فرایند توسعه پایدار

هفتم، اجرای طرح‌های جبرانی عمرانی، زیرساختی و توسعه‌ای از سوی دولت در چارچوب سندهای استراتژیک پنج‌ساله به‌عنوان بسترسازی برای حضور بخش‌های خصوصی داخلی و خارجی و حمایت قانونی و مالی از این بخش‌ها و ارائه تسهیلات جذاب در این رهگذر در قالب طرح‌های توازن منطقه‌ای و به‌منظور کاهش فاصله بین استان‌های محروم مرزی و سایر استان‌های برخوردار و درنهایت حذف محرومیت از چهره کردستان.

هفتم، ایجاد بسترهای قانونی و واقعی برای مشارکت چشمگیر مردم در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و واقعی فرهنگی در قالب نهادهای مدنی و صنفی و واقعی تشکل‌های قانونی سیاسی

هشتم، بازتعریف اقتصاد مرزنشین واقعی ارائه تعریف کاربردی از مبادلات مرزی و ایجاد انسجام در قالب منطقه آزاد تجاری کردستان شامل شهرستان‌های بانه، مریوان و سقز

نهم، بازتعریف نقش کردستان در گردشگری داخلی و خارجی کشور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی استان در کسب درآمد و ایجاد اشتغال.

دهم، ایجاد فضای شاداب و امید به‌وسیله حمایت وسیله گسترش فعالیت‌های فرهنگی وسیله هنری و پذیرش این حقیقت که وجود فضای ناامیدی و غیر شاداب همواره می‌تواند مانع جدی برای امنیت پایدار باشد.

کد مطلب: 116183  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۵  |  ساعت: ۱۶ : ۲۱

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۹:۳۱ دیده شده : ۱۴۵بار نویسنده : admin

موانع وقوع الطلاق ماهي موانع وقوع الطلاق موانع وضو موانع وضو بعد از نماز موانع وضوابط التكفير احکام موانع وضو موانع در وضو موانع و مشکلات ازدواج جوانان موانع و مشکلات ازدواج موانع و مشکلات ازدواج در حال حاضر موانع ورود به بازار موانع ورود به بازارهای ایران موانع ورود و خروج به بازار موانع ورود به صنعت موانع ورود به صنعت پرورش قارچ موانع ورود به صنعت خودرو موانع و محدودیت های تحقیق موانع وشروط التكفير شروط وموانع التكفير موانع و مشکلات کارآفرینی مشکلات و موانع کارآفرینی در سازمان موانع و مشکلات کارآفرینی در ایران موانع و مشکلات خصوصی سازی مشکلات و موانع خصوصی سازی در ایران بررسی مشکلات و موانع خصوصی سازی در ایران راهکارهای توسعه گردشگری راهکارهای توسعه گردشگری شهری راهکارهای توسعه گردشگری روستایی راهکارهای توسعه گردشگری در ایران راهکارهای توسعه گردشگری فرهنگی راهکارهای توسعه گردشگری ایران راهکارهای توسعه گردشگری مذهبی راهکارهای توسعه گردشگری سلامت راهکارهای توسعه گردشگری در جمهوری اسلامی ایران راهکارهای توسعه گردشگری در مالزی راهکارهای توسعه ورزش همگانی راههای توسعه ورزش همگانی راهکار توسعه ورزش همگانی راهكارهاي توسعه ورزش همگاني در دانشگاه هاي ايران راهکارهای توسعه راهکارهای توسعه روستایی راهکارهای توسعه صادرات راهکارهای توسعه ورزش قهرمانی راهکارهای توسعه کشاورزی راهکارهای توسعه ورزش راهکارهای توسعه فرهنگی راهکارهای توسعه ورزش بانوان راهکارهای توسعه روستایی در ایران راهکارهای توسعه کارآفرینی و اشتغالزایی روستایی راهکار توسعه روستایی راهکارهای توسعه روستا راهکارهای توسعه روستاها راهکار توسعه روستاها راهکارهای توسعه پایدار روستایی راهکارهای توسعه صادرات غیر نفتی راهکار توسعه صادرات راهکارهای توسعه فرهنگ صادراتی راهکارهای توسعه کشاورزی در ایران راهکار توسعه کشاورزی راهکارهای توسعه پایدار کشاورزی راهکارهای توسعه ورزش در خوابگاه ها راهکارهای توسعه ورزش در مدارس راهکار توسعه ورزش راهکارهای توسعه فرهنگی در ایران راهکار توسعه فرهنگی راهکارهای توسعه فرهنگ کارآفرینی راهکارهای توسعه فرهنگ کتابخوانی راهکارهای توسعه فرهنگ نماز راهکارهای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی راهکارهای توسعه فرهنگ راهکارهای توسعه فرهنگ قرآنی راههای توسعه ورزش بانوان در کردستان چه خبر است کردستان در خاورمیانه نقشه کردستان در خاورمیانه جدید کردستان در جنگ ایران و عراق کردستان در زمان جنگ ایران و عراق کردستان در زمان جنگ کردستان در زمان جنگ تحمیلی کردستان زمان جنگ کردستان در جنگ کردستان در جنگ جهانی دوم کردستان در جنگ جهانی اول کردستان در جنگ تحمیلی نقش کردستان در جنگ تحمیلی کردستان جنگ نقش کردستان در جنگ کردستان در نقشه ایران کردستان ایران+نقشه کردستان در دفاع مقدس نقش کردستان در دفاع مقدس کردستان دفاع مقدس نقش مردم کردستان در دفاع مقدس نقش استان کردستان در دفاع مقدس کردستان در هشت سال دفاع مقدس کردستان و دفاع مقدس نقش کردستان در 8 سال دفاع مقدس کردستان در اوایل انقلاب ساختمان با رویکرد معماری پایدار هتل با رویکرد معماری پایدار طراحی هتل با رویکرد معماری پایدار رساله هتل با رویکرد معماری پایدار کارآفرینی با رویکرد Kab نمونه سوالات کارآفرینی مقدماتی با رویکرد Kab طراحی با رویکرد معماری پایدار طراحی مجتمع تجاری با رویکرد معماری پایدار طراحی موزه با رویکرد معماری پایدار طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد معماری پایدار طراحی مدرسه با رویکرد معماری پایدار طراحی دانشکده با رویکرد معماری پایدار معماری با رویکرد پایداری اجتماعی معماری پایدار با رویکرد اجتماعی معماری با رویکرد اجتماعی معماری با رویکرد پایداری دانشکده معماری با رویکرد پایدار معماری با رویکرد پایدار مدیریت با رویکرد معنوی مدیریت دانش با رویکرد جهادی همایش مدیریت دانش با رویکرد جهادی همایش ملی مدیریت دانش با رویکرد جهادی اولین همایش ملی مدیریت دانش با رویکرد جهادی کنفرانس مدیریت دانش با رویکرد جهادی سایت همایش مدیریت دانش با رویکرد جهادی کنفرانس ملی مدیریت دانش با رویکرد جهادی سایت اولین همایش ملی مدیریت دانش با رویکرد جهادی مشاوره با رویکرد اسلامی مراکز مشاوره با رویکرد اسلامی مرکز مشاوره با رویکرد اسلامی امنیت پایدار امنیت پایدار چیست امنیت پایدار مقاله امنیت پایدار+pdf امنیت پایدار ویکی پدیا امنیت پایدار تحقیق امنیت پایدار در خلیج فارس امنیت پایداری امنیت پایدار مردمی امنیت پایدار در زندانها امنیت پایداری چیست امنیت پایدار در زندان موانع و راهکارهای توسعه در کردستان با رویکرد امنیت پایدار

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۷۹۸۸
  • تعداد حاضران : ۱۷۶
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها