freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


محققان کانادایی شواهدی یافته اند که نشان می دهد ساعت بیولوژیک بدن حس تشنگی پیش از خواب را با هدف قراردادن نورون های تشنگی به وجود می آورد. ساعت بیولوژیک ما به این طریق از دهیدراته شدن بدن در طی خواب شبانه جلوگیری می کند.
به نظر این گروه محققین، درک بهتر روند تشنگی هنگام خواب می تواند دید بهتری از جنبه های عجیب و گاه آزاردهنده زندگی روزمره که ریتم شبانه روزی ما را تحت تاثیر قرار می دهند در اختیار ما بگذارد. از جمله موارد تاثیرگذار می توان به خستگی ناشی از پرواز و شیفت های کاری اشاره کرد.
چارلز بورکه از دانشگاه مک گیل که در این تیم تحقیقاتی همکاری می کند اظهار کرده است که اگرچه این تحقیق بر روی جانوران انجام شده، اما می تواند شواهدی در خصوص علت احساس تشنگی پیش از خواب و نوشیدن آب یا شیر در این زمان را در اختیار ما قرار دهد.
محققان پیشتر هم می دانستند که موش ها پیش از خواب مقدار آب بیشتری می نوشند، اما از آنجایی که موش ها در لحظه نوشیدن آب دهیدراته نبودند جستجو برای یافتن دلیل این رفتار آغاز شد.برای یافتن پاسخ، محققان نخست میزان دسترسی موش ها به آب را پیش از خواب محدود کردند که به دهیدراته شدن آنها پس از بیداری انجامید.به اعتقاد محققان، این بدین معنی است که مصرف آب پیش از خواب معیاری پیشگیرانه برای ممانعت از دهیدارته شدن بدن موش ها در حین خواب است. این روند موضوع مکانیسمی بیولوژیکی را مطرح می کند که حس تشنگی را علیرغم اینکه بدن دهیدراته نیست تحریک می کند.با وجودیکه محققان می دانستند مغز می تواند نیاز بدن به آب را درک کند، به این نتیجه رسیدند که منطقه ای از مغز که مسئول ریتم شبانه روزی بدن است نیز به طریقی با نورون های تشنگی در تعامل است که باعث می شود موشها پیش از خواب به دنبال آب بگردند.


محققان این روند را با کنترل مقادیر نوروپپتید وازوپرسین که در منطقه مذکور مغز تولید می شود و مواردی همچون نگهداشت آب و محدودیت گردش خون را کنترل می کند، دنبال کردند. این کنترل با استفاده از سلول های اسنیفر (Sniffer Cell) انجام می شود.این سلول ها در واکنش با موادی خاص فعال می شوند. برای مطالعه این سلول ها، محققان نمونه ای از این سلول ها که به طور خاص برای واکنش در مقابل وازوپرسین طراحی شده بودند را به موش ها تزریق کردند و سپس بخش مربوطه در مغز (SCN) را تحریک کردند.بلافاصله سلول های اسنیفر فعال شدند و نشان دادند که مقادیر زیادی از وازوپرسین با تحریک الکتریکی ساعت بیولوژیکی ترشح می شود.


بورکه توضیح داد که:

افزایش زیادی در تولید سلول های اسنیفر دیده شد که نشان می دهد وازوپرسین زیادی به دنبال تحریک ساعت بیولوژیک در آن منطقه آزاد شده است.


سپس برای تعیین تاثیر وازوپرسین بر روی نورون های تشنگی، از نوعی موش که از نظر ژنتیکی دستکاری شده بود استفاده شد.در نهایت، محققان متوجه شدند که وازوپرسین می تواند نورون های تشنگی را فعال کند و باعث شود که موش بدون نیاز به آب، شروع به نوشیدن آب کند.این بدین معنی است که ساعت بیولوژیک موش – SCN – دارای ویژگی درونی است که می تواند زمان خواب را پیش بینی کند و مغز را برای دریافت منابع موردنیاز مانند آب تحریک کند تا در زمان خواب سلامتی بدن حفظ شود.البته این تحقیقات بر روی موش ها انجام شده و بنابراین نتایج آن را باید با کمی احتیاط به انسان تعمیم داد. اما در هر حال این یافته ها می تواند به درک بهتر ما از بدنمان بیانجامد. یافته های این تحقیق و نحوه عملکرد ساعت بیولوژیک می تواند به یافتن راهکارهایی برای خستگی ناشی از پرواز و شیفت های کاری کمک کند.
تمام اعضا بدن ما از یک ریتم شبانه روزی تبعیت می کنند که عملکرد آنها را به حداکثر می رساند. کارهایی که در شیفت های مختلف انجام می شوند بدن ما را از ریتم معمول خود خارج می کند و سلامتی ما را تهدید می کند. درک بهتر از عملکرد این ریتم می تواند راهکارهای متعددی در اختیار ما قرار دهد.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۲:۴ دیده شده : ۵۹بار نویسنده : admin

احساس تشنگی احساس تشنگی زیاد احساس تشنگی شدید احساس تشنگی در دوران بارداری احساس تشنگی در اوایل بارداری احساس تشنگی زیاد در بارداری احساس تشنگی و خشکی دهان احساس تشنگی نشانه چیست احساس تشنگی نکردن احساس تشنگی مداوم علت احساس تشنگی زیاد پیش از اینت بیش ازین پیش از اینت بیش ازین اندیشه ی عشاق بود پیش از اینت بیش ازاین اندیشه عشاق بود تعبیر پیش از اینت بیش ازاین پیش از بارداری پیش از بارداری چه کنیم پیش از بارداری نی نی سایت پیش از بارداری چه بخوریم تغذیه پیش از بارداری آزمایشات پیش از بارداری نکات پیش از بارداری پیشگیری از بارداری آزمایش پیش از بارداری مشاوره پیش از بارداری پیش از غروب دانلود پیش از غروب فيلم پيش از غروب دیالوگ پیش از غروب دانلود فیلم پیش از غروب نقد فیلم پیش از غروب دانلود زیرنویس پیش از غروب داستان فیلم پیش از غروب دیالوگ فیلم پیش از غروب دانلود رایگان فیلم پیش از غروب پیش از طلوع پیش از طلوع خورشید پیش از طلوع ویکی پدیا پیش از طلوع آفتاب پيش از طلوع پيش از طلوع فيلم پیش از طلوع دیالوگ فیلم پیش از طلوع آفتاب دانلود فیلم پیش از طلوع نقد فیلم پیش از طلوع پیش از تموز پیش از آنکه واپسین نفس پيش از آنكه واپسين نفس را برآرم پیش از آنکه در اشک پیش از آنکه در اشک غرقه شوم پیش از آنکه در اشک غرق شوم چیزی بگو پیش از آنکه در اشک غرقه شوم چیزی بگوی پیش از آنکه در اشک شاملو پيش از آنكه در اشك غرقه شوم چيزي بگو پيش از آنكه در اشك غرقه شوم پیش از طلوع خورشید وقتی سپیده سر زد قبل از طلوع خورشید فیلم قبل از طلوع خورشید شعر پیش از طلوع خورشید کتاب پیش از طلوع خورشید دعای قبل از طلوع خورشید اعمال قبل از طلوع خورشید خواب راحت حصین خواب راحت حصین متن خواب راحت خواب راحت حسین خواب راحت حسین ابلیس خواب راحت حصين خواب راحت از حصین خواب راحت در شب خواب راحت داشتن خواب راحت شبانه دانلود آهنگ خواب راحت حسین توکلی خواب را دریابیم خواب را دریابیم که در آن خواب راحت نوزادان در شب خواب راحت شب خواب راحت نوزاد در شب داشتن خواب راحت در شب خواب راحت شبانه نوزاد خواب راحت شب کنکور دانشمندان علت احساس تشنگی پیش از خواب را یافتند

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۹۷
  • تعداد حاضران : ۱۷۲
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها