freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


عربستان سعودی با هزينه 10 درصدی از توليد ناخالص داخلی خود به مبلغ 70 ميليارد دلار بيشترين سهم هزينه نظامی از توليد ناخالص داخلی در سطح جهان را دارد.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پس از آنکه عربستان مسئولیت کشتار بیش از 140 غیرنظامی یمنی را در یک مراسم ختم در صنعا برعهده گرفت، دولت انگلیس روز شنبه اعلام کرد در شرایط فروش تسلیحات به این کشور تجدیدنظر خواهد کرد.

حمله هوایی 8 اکتبر (17 مهر) ائتلاف نظامی عربستان به پایتخت یمن بار دیگر تجارت تسلیحاتی انگلیس با متحد خاورمیانه‌ای خود را در معرض انتقاد شدید نهادهای بین‌المللی قرار داده است.

با تشدید موج محکومیت‌های بین‌المللی، عربستان سعودی سرانجام روز شنبه با انتشار گزارشی مسئولیت کشتار صنعا را بر عهده گرفت؛ اما تقصیر آن را متوجه متحدان خود در داخل دولت یمن کرد. ائتلاف نظامی عربستان در گزارش خود مدعی شد اطلاعات غلط متحدان مورد حمایت این کشور در داخل یمن باعث کشته و زخمی شدن حدود 700 غیرنظامی یمنی در هفته گذشته شد. 

مدعیان حقوق بشر و نقش پررنگ در تجارت تسلیحات

به ادعای عربستان، ساختمان برگزاری مراسم ختم هفته گذشته در صنعا به عنوان محل تجمع نیروهای انصارالله یمن معرفی شده بود و متحدان این کشور در داخل یمن از نیروهای ائتلاف خواسته بودند این ساختمان را فوراً مورد بمباران هوایی قرار دهند. با این حال، وزارت امور خارجه انگلیس با استقبال از این گزارش، عنوان کرد منتظر انتشار جزئیات بیشتری از این حادثه در گزارش بعدی ائتلاف نظامی عربستان است تا درباره میزان پایبندی این کشور به "حقوق بین‌المللی بشردوستانه" و تداوم صادرات تسلیحات به آن تصمیم‌گیری کند.

انگلیس تنها در فاصله زمانی آوریل 2015 تا مارس 2016 یعنی در اولین سال از جنگ یمن، حدود 3.3 میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی فروخته است. اما با وجود انتشار گزارش‌های متعدد درمورد کشته شدن غیرنظامیان یمنی در حمله جنگنده‌های ائتلاف نظامی عربستان، دولت انگلیس تاکنون در برابر درخواست نهادهای بین‌المللی و نمایندگان مجلس خود برای توقف فروش سلاح به این کشور مقاومت کرده است.

مدعیان حقوق بشر و نقش پررنگ در تجارت تسلیحات

آماری تلخ برای مدعیان حقوق بشر

ایالات متحده آمريکا با 700 ميليارد دلار بودجه نظامی در صدر جدول کشورهای جهان قرار دارد. پس از آمريکا، چين، روسيه و عربستان سعودی به ترتيب با 188، 91 و 70 ميليارد دلار بيشترين بودجه نظامی و هزينه‌های تسلیحاتی را به خود اختصاص داده‌اند. سهم هزينه‌های نظامی در توليد ناخالص داخلی ایالات متحده آمریکا، چین، روسیه و عربستان سعودی، به ترتيب 3/8 درصد، 2 درصد، 4 درصد و  10 درصد است.

عربستان سعودی با هزينه 10 درصدی از  توليد ناخالص داخلی خود به مبلغ 70 ميليارد دلار بيشترين سهم  هزينه نظامی ازتوليد ناخالص داخلی در سطح جهان را دارد؛ در حالی که ژاپن تنها يک درصد از توليد ناخالص داخلی خود را صرف هزينه‌های نظامی می‌کند که کمترين هزينه نظامی از توليد ناخالص در جهان است.

سیاست آل‌سعود در قبال دشمنان؛ شلیک کن و فراموش کن

هزينه‌های نظامی کشورهای پيشرفته صنعتی در دو قاره اروپا و آمريکا به مقدار بسیار کمی کاهش نشان می‌دهد؛ در حالی که در کشورهای در حال توسعه و مناطق متشنج در جهان هزينه‌های نظامی بيشتر شده است؛ به ويژه منطقه خاورميانه با عربستان سعودی در صدر آن شاهد رشد چشمگير هزينه‌های نظامی و امنيتی بوده است.

رشد هزينه‌های نظامی در خاورميانه بيشتر مربوط به عربستان سعودی می‌شود که حدود 15درصد رشد داشته، اما هزينه‌های نظامی در بحرين و عراق هم افزايش چشمگيری نشان می‌دهند با این تفاوت که در عراق این سلاح برای مقابله با داعش و تروریسم استفاده می‌شود، در بحرین این سلاح‌ها بر ضد مردم و انقلابیون. دليل اين افزايش در مورد عربستان و بحرين اين است که به خاطر اعتراض‌هايی که در سال‌های اخیر در این دو کشور بوده است، اين کشورها برای کنترل اوضاع داخلی و حفظ امنيت و همچنين راضی نگه داشتن نيروهای امنيتی با خريد تجهيزات مدرن برای مقابله با اعتراضات داخلی، هزينه‌های نظامی و امنيتی خود را بالا برده اند. 

مدعیان حقوق بشر و نقش پررنگ در تجارت تسلیحات

در مورد عربستان يک فاکتور ديگر هم نقش بازی می‌کند و آن از يک طرف تنش ميان عربستان و جمهوری اسلامی ايران در رقابت قدرت منطقه‌ای است و از طرف ديگر تنش عربستان با ایران به دلیل حمایت ویژه ایران از حاکمیت قانونی و مردمی در سوریه.

عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان و متحد نزدیک آمریکا از قدرت گرفتن هر چه بیشتر تهران بیمناک است و خود را در نگرانی جهان غرب از هدف برنامه‌های صلح‌آمیزهسته‌‌ای ایران شریک می‌داند. کشورهای غربی به رغم تکذیب‌های مکرر ایران معتقدند که تهران در حاشیه فعالیت‌های هسته‌ای خود در صدد دست‌یابی به فن‌آوری تولید تسلیحات هسته‌ای است. عربستان سعودی در گذشته در دیدارهای رسمی و دیپلماتیک چنان که عرف است از ابراز نگرانی درباره پروژه‌های هسته‌ای ایران اجتناب می‌کرد؛ اما امروز در تمامی دیدارهای خود علنی به مخالفت با ایران می‌پردازند.

در سال‌های اخیر مهمترين فروشندگان اسلحه در جهان کشورهای آمريکا، روسيه، آلمان، چين و فرانسه بودند که به ترتيب 30 درصد، 28 درصد، 7 درصد ، 6 درصد و 5 درصد سهم از کل معالات اسلحه در جهان را از آن خود کرده‌اند. آمریکا به 170 کشور جهان اسلحه می‌فروشد و حداقل 30 درصد تجارت سلاح در جهان را در دست دارد.

مدعیان حقوق بشر و نقش پررنگ در تجارت تسلیحات

با توجه به این آمار آمریکا بزرگترین فروشنده اسلحه در جهان است. این کشور به 170 کشور جهان اسلحه می‌فروشد و حداقل 30 درصد تجارت سلاح در جهان را در دست دارد. به هر جهت اگر نگاهی به فروش اسلحه در جهان داشته باشیم، موضوع تجارت اسلحه برابر است با تجارت مرگ و ایجاد ناامنی در جهان. البته بسیاری از کشورهای جهان برای تقویت توان دفاعی خود به خرید تجهیزات جنگی اقدام می‌کنند؛ اما با توجه به سیاستی که در پس گستردگی این بازار هست نمی‌توان خوش‌بین بود که اغلب موارد خرید و فروش سلاح برای مقاصد صلح طلبانه انجام می‌پذیرد. مساله اصلی اینجاست که بیشترین سلاح را کشورهایی خریداری می‌کنند که به تشدید ناامنی و سرکوب مخالفان خود و تقویت تروریسم مبادرت می‌ورزند. 

البته باید این نکته را در نظر داشت که تحقیقات ثبت‌شده در رسانه‌ها بیشتر شامل بازار رسمی اسلحه باشد و به بازار قاچاق اسلحه اشاره خاصی صورت نگرفته است. از این رو اگر بخواهیم موضوع تجارت اسلحه را مورد بازبینی قرار بدهیم خرید و فروش اسلحه شاید عددی بسیار بالاتر از این رقم را نشان دهد. عربستان سعودی که بزرگترین خریدار اسلحه محسوب می‌شود، این روزها به بزرگترین حامی گروه‌های تروریستی در منطقه غرب آسیا نیز تبدیل شده است.

مدعیان حقوق بشر و نقش پررنگ در تجارت تسلیحات

سیاست‌های آمریکا در تشدید بحران درخاورمیانه که بخشی از آن ایجاد ایران‌هراسی در کشورهایی مثل عربستان و بحرین است موجب تشدید تقاضای عربستان برای خرید سلاح جنگی شده و از این نظر آمریکا پول هنگفتی را به جیب می زند. البته باید یادآور شد که وجه منفی تجارت اسلحه دامن آمریکا را گرفته است و از این رو هر ساله شاهد تیراندازی و کشتار مردم این کشور در سالن‌های سینما و حتی مدارس به همین علت هستیم.

گزارش از حمیدرضا قربانی

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۵۱:۴۸ دیده شده : ۲۹۳بار نویسنده : admin

در قبال در قبال به انگلیسی وام در قبال سپرده وام در قبال طلا وام در قبال سند ملکی تسهیلات در قبال سپرده بلند مدت تسهیلات در قبال سپرده وام در قبال سپرده بلند مدت واردات در قبال صادرات وام در قبال سرمایه گذاری در مقابل به انگلیسی معنی در مقابل به انگلیسی در برابر به انگلیسی وام در قبال سپرده طلا وام در قبال سپرده مهر اقتصاد وام در قبال سپرده موسسه کوثر پرداخت وام در قبال سپرده دریافت وام در قبال سپرده وام بانکی در قبال سپرده دریافت وام در قبال سپرده گذاری دریافت وام در قبال سپرده بلند مدت وام در قبال طلا بانک ملی پرداخت وام در قبال طلا دریافت وام در قبال طلا وام بانکی در قبال طلا گرفتن وام در قبال طلا اعطای وام در قبال طلا شرایط وام در قبال طلا نحوه گرفتن وام در قبال طلا تسهیلات در مقابل سپرده بلند مدت تسهیلات در قبال سپرده گذاری تسهيلات در قبال سپرده تسهيلات در قبال سپرده مدت دار تسهيلات در قبال سپرده سرمايه گذاري مدت دار دریافت تسهیلات در قبال سپرده اعطای تسهیلات در قبال سپرده پرداخت تسهیلات در قبال سپرده وام در مقابل سپرده بلند مدت وام در قبال سرمایه گذاری موسسه مالی و اعتباری سینا کنوانسیون ژنو کنوانسیون ژنو 1951 کنوانسیون ژنو در مورد پناهندگان کنوانسیون ژنو 1930 کنوانسیون ژنو در مورد چک کنوانسیون ژنو اسناد تجاری متن کنوانسیون ژنو کنوانسیون چهارگانه ژنو کنوانسیون چهارم ژنو کنوانسیون سوم ژنو کنوانسیون حقوق کودک کنوانسیون حقوق کودک Pdf کنوانسیون حقوق کودک 1989 کنوانسیون حقوق کودک در ایران کنوانسيون حقوق کودک کنوانسیون حقوق کودک در افغانستان کنوانسیون حقوق کودک چیست کنوانسیون حقوق کودک ایران کنوانسیون حقوق کودک افغانستان کنوانسیون حقوق کودک و ایران کنوود کنوود 718 کنوود X400 کنوود لوازم خانگی کنوود باند کنوود ضبط ماشین کنوود پخش کنوود بخارشوی کنوود بیسیم کنوود ساب کنون کنون 600d کنون یا نیکون کنون 80d کنون 700d کنون 70d کنون 5d کنون 7d کنون 6 دی کنوت هامسون گرسنگی کنوت هامسون رازها کنوت هامسون کنوت هامسون کتابناک کنوت هامسون میوه های زمین فهرست آثار کنوت هامسون کتاب رازها کنوت هامسون اثری از کنوت هامسون خانه دانلود کنوت هامسون اسرار کنوت هامسون کنوز کنوز المعزمین کنوز در جدول کنوز الاسرار الخفیه کنوز الاسرار کنوز ودفائن کنوز المعزمین+دانلود کنوز مدیا کنوز الحقائق کنوز خفیه کنور کوردی لڑکی سے سیکس کنکور اسان است کنکوری لڑکی کنکور 93 کنوری چوت کنورتور چیست کنور Tsetmc کنور سهام یاب کنورتور 12 به 220 کونول کونول خاسیوا کونول خانم کونول باکو کونول دانلود کونول کریم اف کونولوسکوپی چیست کونول خواننده اذری کونول Mp3 کونول آذربایجان کنوانسیون اروپایی حقوق بشر کنوانسیون اروپایی حقوق بشر متن کنوانسیون اروپایی حقوق بشر Pdf کنوانسیون اروپایی حقوق بشر 1950 کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر کنوانسیون آفریقایی حقوق بشر ترجمه کنوانسیون اروپایی حقوق بشر مواد کنوانسیون اروپایی حقوق بشر کنوانسیون دادگاه اروپایی حقوق بشر متن کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر Kenwood 718 Kenwood 718ex Kenwood 718 Price In Pakistan Kenwood 718 Speakers Price In Karachi Kenwood 718 Specification Kenwood 718 Speakers For Sale In Karachi Kenwood 718 Vs Pioneer 6975v2 Kenwood 7180 Manual Kenwood 718 Review سیاست آل‌سعود در قبال دشمنان؛ شلیک کن و فراموش کن!

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۴۱
  • تعداد حاضران : ۱۷۸
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها