freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، ماژول فرودگر شیاپارلی روز گذشته(یکشنبه) در ساعت 14:42 به وقت گرینویچ از فضاپیمای حامل خود یعنی "مدارگرد ردیاب گاز" در ارتفاع 496 کیلومتری مریخ جدا شد.                                                 

اگر همه چیز طبق نقشه پیش برود، هر دو فضاپیما که ماموریت مشترک اروپایی روسی اگزومارس 2016 را تشکیل می‌دهند، روز چهارشنبه وارد مدار مریخ شده و شیاپارلی روی سطح سیاره فرود خواهد آمد. مدارگرد ردیاب گاز نیز به ماموریت خود در مدار مریخ ادامه خواهد داد.

آغاز ماموریت‌های شیاپارلی و مدارگرد ردیاب گاز در روز چهارشنبه، نشانگر مرحله نخست ماموریت بلندپروازانه اگزومارس با هدف بررسی نشانه‌های احتمالی حیات در مریخ است. ماموریت دوم شامل ارسال کاوشگر اگزومارس و ایستگاه علمی سطحی در سیاره سرخ در سال 2020 است.

مدارگرد ردیاب گاز برای بررسی انباشت‌های یخ آب در سطح مریخ یا زیر آن طراحی شده است. این فضاپیما همچنین به بررسی وجود متان در جو مریخ خواهد پرداخت که به دانشمندان در درک چگونگی شکل‌گیری این گاز کمک خواهد کرد. متان می‌تواند در پی فرآیندهای زمین‌شناسی و زیست‌شناسی تولید شود.

این مدارگرد پس از ورود به مدار اطراف مریخ، مجموعه‌ای از مانورهای ترمز هوایی را آغاز خواهد کرد که تا سال 2017 ادامه دارد و پس آن، ماموریت علمی‌اش آغاز خواهد شد.

ماژول شیاپارلی در اصل یک خودروی نمایشی برای آزمایش فناوری ورود، سقوط و فرود مورد نیاز برای نشست ایمن روی سطح مریخ است. نیروی این فرودگر توسط باتری‌های داخلی تامین می‌شود و تنها برای چند روز فعالیت در سطح سیاره سرخ طراحی شده است.

این ماژول از یک سپر حرارتی، یک چتر نجات بزرگ و رانشگرها برای فرود در منطقه مریدیانی پلانوم که کاوشگر فرصت ناسا نیز در آن حضور دارد، استفاده خواهد کرد.

طی این فرود شش دقیقه‌ای، دوربین شیاپارلی تا 15 تصویر از سقوط خود را ثبت خواهد کرد. این کاوشگر همچنین از مجموعه‌ای از ابزارهای علمی برای نظارت بر جو سیاره سرخ برخوردار است.

برای تضمین اینکه فرود طبق برنامه باشد، حسگرهای فرودگر روی ارتفاع آن بالای سطح مریخ نظارت خواهند کرد. هنگامیکه که فرودگر به فاصله دو متری بالای سطح مریخ رسید، مدتی ثابت خواهد ماند و پیشرانه را کاهش داده و روی سطح مریخ می افتد.

این فرودگر پس از فرود ایمن روی سیاره سرخ به بررسی سرعت وزش باد و مسیر آن در مریخ، میزان رطوبت، سطح فشار، دمای هوا و دیگر مسائل خواهد پرداخت. سپس اندازه گیری های انجام شده توسط شیاپارلی به مدارگرد تریس ارسال خواهد شد. هدف اصلی این ماموریت هموار کردن مسیر ماموریت دیگری به مریخ است که در سال 2018 انجام خواهد شد.

ویدئوی زیر نحوه فرود فضاپیمای شیاپارلی روی سطح مریخ را نشان می‌دهد.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۳:۲۰ دیده شده : ۶۷بار نویسنده : admin

فضاپیمای اروپایی فضاپیمای اروپایی روزتا فضاپیمای اتحادیه اروپا چهارشنبه در گاهشمار آریایی چهارشنبه درگاهشماری اریایی چهارشنبه در گاه شماری آریایی چهارشنبه در گاه شمار اریایی چهارشنبه سوری در لندن چهارشنبه سوري در لندن چهارشنبه سوری در لندن 2015 چهارشنبه سوري لندن چهارشنبه سوری لندن 2015 چهارشنبه سوری لندن 2013 چهارشنبه سوری در تورنتو چهارشنبه سوری در تورنتو 2014 چهارشنبه سوری در تورنتو 2015 چهارشنبه سوری در تورنتو ٢٠١٤ مراسم چهارشنبه سوری در تورنتو 2013 مراسم چهارشنبه سوری در تورنتو 2014 برنامه چهارشنبه سوری در تورنتو چهارشنبه سوری ٢٠١٥ تورنتو چهارشنبه سوری تورنتو ۲۰۱۵ چهارشنبه سوری تورنتو 2013 چهارشنبه سوری در استکهلم چهارشنبه سوری در استکهلم 2014 چهارشنبه سوری در استکهلم 2015 چهارشنبه سوری در استکهلم 2013 جشن چهارشنبه سوری در استکهلم جشن چهارشنبه سوری در استکهلم 2015 چهارشنبه سوری استکهلم چهارشنبه سوری استکهلم 2014 چهارشنبه سوری استکهلم 2013 چهارشنبه سوري استكهلم چهارشنبه سوری در لس آنجلس چهارشنبه سوری در لس آنجلس 2013 چهارشنبه سوری در لس آنجلس 2014 چهارشنبه سوری در لس آنجلس 2015 درباره چهارشنبه سوری به زبان انگلیسی درباره چهارشنبه سوری درباره چهارشنبه سوري تحقیق درباره چهارشنبه سوری درباره ی چهارشنبه سوری متن درباره چهارشنبه سوری شعر درباره چهارشنبه سوری انشا درباره چهارشنبه سوری مطلب درباره چهارشنبه سوری مقاله درباره چهارشنبه سوری تحقيق درباره چهارشنبه سوري شعر درباره چهارشنبه سوري درباره ي چهارشنبه سوري پيامك درباره چهارشنبه سوري فضاپیمای اروپا چهارشنبه در مریخ می‌نشیند

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۱۶۹
  • تعداد حاضران : ۱۲۸
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها