freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

کد خبر: 1365835/2  زمان: 10:45  1395/07/27  بازدید: 1,712

انتشار گسترده فیلم شعارهای آمیخته به فحاشی‌های زشت، بار دیگر لزوم توجه جدی به موضوع لیدرهایی که خود منبع و منشأ بی‌اخلاقی در ورزشگاه‌ها هستند را نشان می‌دهد.

به گزارش "ورزش سه"، ساده‌انگاری‌ است اگر که این نوع فحاشی‌ها را تنها محدود به تماشاگران یک تیم کرد؛ چرا که یک‌ بار حضور در ورزشگاه‌های ایران به‌خصوص در حین بازی‌های دو تیم محبوب پایتخت، کافی‌ است تا میزان بداخلاقی‌ها به وضوح به هر ناظر بی‌طرفی اثبات شود. آن‌چه این موضوع را دردناک‌تر می‌کند، نقش برخی لیدرها در به راه انداختن جوّ فحاشی و توهین بر روی سکوهاست. لیدرهای مواجب بگیری که تحت عنوان اعضای کانون هواداران، وظیفه هماهنگ کردن شعارهای تماشاگران را دارند، به جای جلوگیری از سر دادن شعارهای توهین‌آمیز، خود اقدام به تحریک تماشاگران برای سر دادن شعارهای ساخته‌شده توسط خود که اغلب آغشته به فحاشی‌ است، می‌کنند.

 

«لیدر» به عنوان منصبی ساخته‌ی دست فوتبال ایران، همواره نقشی مهم در عزل و نصب‌ها و رفت و آمدهای مدیران، مربیان و بازیکنان داشته‌است. پدیده شوم لیدر‌های مزدور از اوایل دهه‌ی هفتاد و با ورود پول دولتی به فوتبال، پا به ورزشگاه‌های ایران گذاشت. تا قبل از آن منصب لیدری نیز برای خود کسوت و شأنی درخور داشت و هر کسی قادر نبود با گرفتن بوق و طبلی در دست، عنوان «لیدر» بگیرد. در دهه شصت و در فوتبال باشگاه‌های تهران حداکثر توهینی که بر روی سکوها سر داده می‌شد، شامل دادن چند لقب بامزه به بازیکنان و مربیان حریف بود.


تفاوت جو سکوها در دو دهه‌ی شصت و هفتاد را می‌توان در مواجهه‌ی هواداران استقلال با علی‌پروین دید؛ پروینی که به عنوان مهمترین رقیب آبی‌ها، پنج سال پیاپی پرسپولیس را قهرمان لیگ تهران کرده‌ و دست استقلال را از جام کوتاه کرده‌بود، همواره مورد احترام هواداران رقیب قرار داشت؛ اما همین پروین به محض بازگشتش به پرسپولیس در سال 77، صابون شعارهای توهین‌آمیز به تنش خورد؛ یا منصور پورحیدری که در زمان سرمربیگری‌اش با استقلال در اواخر دهه‌ی ۶۰ و اوایل دهه‌ی ۷۰ چند بار پرسپولیس را در دربی برده بود، توهینی از سوی پرسپولیسی‌ها متوجهش نبود؛ اما در سال 78 وقتی در کسوت سرمربی تیم ملی به ورزشگاه آزادی رفت تا بازی پرسپولیس را از نزدیک ببیند، شعارهای زشتی علیه خود شنید. کاملا مشخص بود که با گذشت چند سال، جو ورزشگاه‌ها به مراتب بدتر شده و فحاشی‌های دسته‌جمعی (که اغلب از تلویزیون نیز قابل شنیدن بود)، جو غالب تشویق‌های تماشاگران را در بر‌ می‌گرفت. این جو، حاصل حضور لیدرهای مواجب‌بگیری بود که در فوتبالی که تازه رنگ پول‌های آنچنانی دولتی به خود دیده است، برای خوشایند این و آن، سکوها را با شعارهای بی‌ادبانه و هتاکانه علیه افراد مخالف کارفرمایان  خود، به قهقرای اخلاقی بردند.

 

نکته تامل‌برانگیز در مورد جو بد ورزشگاه‌ها (که می‌توان آن را با مدیریت صحیح اصلاح کرد)، این است که در طی همه‌ی این سال‌ها اراده‌ای برای تغییر شرایط و جو ورزشگاه‌ها وجود نداشته است. مدیران باشگاه‌ها خود به نوعی مقهور جو «لیدر سالاری» ورزشگاه‌ها بوده‌اند و ترجیح داده‌اند به جای برخورد، آن را به اطاعت خود درآورند تا در منازعات مدیریتی، دست‌بالا را داشته باشند. معدود مدیرانی هم که مثل اکبر غمخوار (در پرسپولیس) یا واعظ‌ آشتیانی (در استقلال) که سعی کردند هوای تازه‌ای به اتمسفر آلوده‌ی سکوها بدمند، خود خیلی زود در منازعات مدیریتی حذف شدند تا بدین‌ ترتیب جایگاه لیدرها تقویت شود.

 

اتفاقات تاسف‌برانگیزی که در ورزشگاه‌های ایران رخ می‌دهد، حاصل ساز و کار و مناسبات غیرحرفه‌ای در سطوح مدیریتی فوتبال است. وقتی لیدرهای منصوب و مواجب‌بگیر خود عامل و منبع بی‌اخلاقی و فحاشی در ورزشگاه‌ها هستند، دیگر هیچ جای دفاعی برای مدیرانی که سعی می‌کنند، در کنار کارنامه‌ی فنی، سیاهه‌ای از اقدامات فرهنگی‌شان را هم به رخ بکشند، باقی نمی‌ماند.


سوال اساسی در این میان این است: در کشوری که مسابقات فوتبال در آن با تلاوت قرآن آغاز می‌شود، چرا مدیران در طی این همه سال نه‌تنها قدم اساسی برای رفع بی‌اخلاقی‌ها در ورزشگاه برنداشته‌اند؛ بلکه خود با استخدام لیدرهایی که بعضاً فاقد صلاحیت اخلاقی برای هدایت تماشاگران هستند، آتش فحاشی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها را نیز تندتر می‌کنند؟ چرا هیچ‌گاه در کشوری که بر در و دیوار شهرهای آن پر از شعائر مذهبی است و رسانه‌ها دائماً مسائل شرعی و اخلاقی را به شهروندان گوشزد می‌کنند، اراده‌ای برای اصلاح جو ورزشگاه‌ها نبوده است؟


نویسنده : حجت شفیعی

 


منبع : ورزش 3 ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹:۲۲ دیده شده : ۴۴بار نویسنده : admin

یادداشت روز خبرنگار یادداشت به مناسبت روز خبرنگار یادداشت روز کیهان یادداشت روز کیهان امروز یادداشت روز روزنامه کیهان یادداشت روز روزنامه اطلاعات یادداشت روز قدس یادداشت روز پزشک یادداشت روز قلم یادداشت روز دختر یادداشت روزانه یادداشت روزانه اندروید يادداشت روزانه یادداشت روزانه یک دیوانه یادداشت روزانه برای اندروید یادداشت روزانه به زبان انگلیسی یادداشت های روزانه یک دیوانه برنامه یادداشت روزانه دفتر یادداشت روزانه یادداشت های روزانه من یادداشت روزنامه بهار یادداشت روزنامه بهار چه بود یادداشت غروی در روزنامه بهار متن یادداشت روزنامه بهار متن کامل یادداشت روزنامه بهار یادداشت جنجالی روزنامه بهار یادداشت روز لیدر در انتالیا لیدر انتالیا لیدر در ترکیه لیدری در ترکیه استخدام لیدر در ترکیه تور لیدر در ترکیه لیدر شدن در ترکیه لیدر ترکیه استخدام تور لیدر در ترکیه لیدر فارسی زبان در ترکیه شرایط لیدر شدن در ترکیه راهنما و لیدر در ترکیه لیدر در ارمنستان لیدر ارمنستان لیدر فارسی زبان در ارمنستان لیدر در استانبول تور لیدر در استانبول لیدر استانبول استخدام تور لیدر در استانبول لیدر فارسی زبان در استانبول استخدام لیدر در استانبول لیدر در کلش اف کلنز لیدر خوب کلش اف کلنز لیدر کلش اف کلنز لیدر در بازی کلش اف کلنز تور لیدری در ترکیه استخدام تور لیدری در ترکیه شرایط تور لیدری در ترکیه کار لیدری در ترکیه کار تور لیدری در ترکیه لیدر در تایلند لیدر تایلند استخدام تور لیدر در تایلند لیدر ایرانی در تایلند لیدر در کلش چیست لیدر در کلش وظایف لیدر در کلش لیدر کلش لیدر و کولیدر در کلش لیدری در کلش لیدر شدن در کلش لیدر در بازی کلش یادداشت روز: لیدرها در ورزشگاه‌ها چه می‌کنند؟

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۰۰۰۴
  • تعداد حاضران : ۲۰۹
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها