freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


فکر کنید روی صخره‌های نارنجی‌رنگی قدم می‌زنید که لایه لایه‌، زمین را بالا رفته‌اند و آب از بلورهای سنگی‌شان چکه می‌کند. رو که برمی‌گردانید، پشت سرتان زمین لایه لایه‌ سبزآبی است. کمی آن طرف‌تر، لایه لایه زرد. فکر کنید مشت‌تان را زیر یکی از قندیل‌های سنگی گرفته‌اید و آب صخره‌ها را مزه مزه می‌کنید؛ ترش، خنک، متفاوت! بعد یکی پیدا شود و از جادویی بودن این معجون زردرنگ بگوید که شفای بیماری‌هاست و دوای دو هزار درد! برای سفر به چنین سرزمین شگفت‌انگیزی حاضرید چه بهایی را بپردازید؟

مشابه این چشمه‌ها تنها در سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند وجود دارد که اتفاقاً برخلاف باداب‌سورت که در کشور ما در حد یک چشمه‌ی محلی باقی مانده است، از توریستی‌ترین جاذبه‌های طبیعی این کشورها محسوب می‌شوند.

یک بلیط به مقصد ساری کفایت می‌کند تا اسرارآمیزترین نقطه‌ی زمین را ببینید. این‌جا سرزمین عجایب است. جایی که طبیعت بازی رنگ‌ها و سنگ‌ها را بهانه‌ی چند قرن شگفت‌زدگی انسان‌ها قرار داده است. کافی است پای‌تان به چشمه‌های آب معدنی باداب‌سورت برسد تا این تابلو اسرارآمیز را مقابل چشمانتان ببینید. پدیده‌ی حیرت‌آوری که در 68 كیلومتری شمال دامغان و غرب روستای بادله قرار گرفته و دومین اثر میراث طبیعی ثبت‌شده‌ی ایران به شمار می‌رود.

باداب‌سورت دو چشمه دارد با آب‌هایی که هر کدام رنگ، بو و مزه‌ی خودشان را دارند. یكی شور شور و دیگری ترش و شیرین!  چشمه‌ی شور باداب‌سورت استخر آبی كوچكی است كه معمولاً در تابستان برای آب‌تنی و شنا استفاده می‌شود و درمان دردهای كمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستی است. روستاییان سنگ‌های این صخره‌ها را داخل آتش می‌گذارند و وقتی خوب داغ شد، آن‌ها را در آب گوگردی قرار می‌دهند و از آن برای التیام پوست و دردهای مختلف استفاده می‌كنند.

چشمه‌ی دیگر باداب‌سورت كه در نزدیکی این چشمه قرار گرفته، با آب زرد و نارنجی‌رنگش که از صخره‌ها نشئت می‌گیرد، اكسید آهن را از قعر صخره‌ها به زمین می‌آورد. آب‌های رسوبی این دو چشمه، هزاران سال است که از كوه سرازیر می‌شوند و ده‌ها حوضچه‌ی كوچك رنگین را در دل صخره‌ها پر می‌کنند. حوضچه‌هایی که تماشای سرخی و زردی و سبزی آن‌ها سر ذوقتان می‌آورد و باور طبیعی بودن منطقه را برای‌تان دشوار می‌کند. اگر خوش‌شانس باشید و بتوانید طلوع و غروب خورشید را هم در باداب‌سورت ببینید، از این هم شگفت‌زده‌تر می‌شوید! تلألؤ خورشید در حوضچه‌ها و انعكاس نور آن‌ها در سایه‌روشن طبیعت شاید زیباترین صحنه‌ای باشد که در عمرتان دیده‌اید.

برای دیدن این چشمه باید به شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه سفر کنید یا از جاده‌ی شهمیرزاد (سمنان)- ساری به سمت کیاسر حرکت کنید و در 35 كیلومتری كیاسر به سمت روستای اروست و مالخاست بروید. از این‌جا به بعد، 25 كیلومتر جاده‌ی فرعی پیش روی شماست که ظاهراً آسفالت چندان مناسبی هم ندارد. هر چند جاده‌های استان سمنان مسافت کم‌تری دارد و ایمن‌تر هستند اما در مقابل، جاده‌های استان مازندران (محور کیاسر) به‌مراتب زیباترند و به عنوان طولانی‌ترین جاده‌ی جنگلی کشور لقب گرفته‌اند که گذر از آن خالی از لطف نیست. این چشمه که هم‌زمان با آخرین چین‌خوردگی‌های البرز شكل گرفته، از شمال با ارتفاعات و تپه‌های پوشیده از جنگل‌های سوزنی‌برگ، از جنوب با دره، از شرق با ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه و از غرب با معدن سنگ‌های تزیینی احاطه شده است.

باداب‌سورت به همین جا ختم نمی‌شود. اگر در امتداد این چشمه‌ها صدها متر به سمت شمال بروید، در ارتفاعات به باداب‌سورت قدیمی می‌رسید که البته از سال‌ها پیش خشک شده است اما آثار شگفت‌‌‌انگیز آن هنوز پابرجاست. غیر از این، باداب‌سورت دیگری هم وجود دارد که به باداب‌سورت کوچک یا شورسر معروف است. این چشمه‌ی بسیار کوچک که در روستای اروست قرار گرفته، خواص درمانی بسیار بیش‌تری دارد و یکی از گردشگرپذیرترین نواحی روستای اروست به حساب می‌آید.

اگر معنای باداب‌سورت را از محلی‌های این چشمه بپرسید، برای‌تان خواهند گفت که باداب به معنی آب گازدار است و سورت به معنای شدت اثر و این کلمه روی‌هم‌رفته معنای اثر آب گازدار را خواهد داد. با این حال، این چشمه‌ها در ایران به چشمه‌های طلایی یا قصر طلایی معروف شده‌اند که نامشان را از رنگ زرد و نارنجی‌شان وام گرفته‌اند.

به شهر ما بیایید - چشمه‌های اسرارآمیز باداب‌سورت

به شهر ما بیایید - چشمه‌های اسرارآمیز باداب‌سورت

به شهر ما بیایید - چشمه‌های اسرارآمیز باداب‌سورت

به شهر ما بیایید - چشمه‌های اسرارآمیز باداب‌سورت

به شهر ما بیایید - چشمه‌های اسرارآمیز باداب‌سورت

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱:۳۶ دیده شده : ۷۶بار نویسنده : admin

به شهرو دیاری ببر تو مرا به شهرو دیاری ببر دانلود به شهرو دیاری ببر تو مرا به شهرو دیاری ببر تو مرا+افتخاری به شهر و دیاری ببر تو مرا متن آهنگ به شهرو دیاری ببر تو مرا شعر به شهر و دیاری ببر تو مرا متن آهنگ به شهرو دیاری ببر تو مرا متن ترانه به شهرو دیاری ببر تو مرا به شهر شهریور به میلادی شهربازی به انگلیسی شهر به زبان آذری شهرداری به انگلیسی شهریور به انگلیسی شهرک به انگلیسی شهربابک به روایت تصویر به شهرو دیاری ببر تو مرا مهستی به شهرو دياري ببر تو مرا دانلود آهنگ به شهرو دیاری ببر تو مرا از مهستی دانلود آهنگ به شهرو دیاری ببر تو مرا افتخاری شهریور به میلادی چی میشه 18 شهریور 1392 به میلادی شهريور به ميلادي ماه شهریور به میلادی چی میشه 27 شهریور به میلادی 31 شهریور به میلادی 22 شهریور به میلادی شهربازی به انگلیسی چه میشود ترجمه شهربازی به انگلیسی وسایل شهربازی به انگلیسی شهربازی به زبان انگلیسی کلمه شهربازی به انگلیسی شهربازی سرپوشیده به انگلیسی قطار شهربازی به انگلیسی معنی کلمه شهربازی به انگلیسی معنی شهر به زبان آذری شهر به زبان تركي کلمه شهر به زبان آذری شهرداری به انگلیسی چه میشود عوارض شهرداری به انگلیسی فاضلاب شهری به انگلیسی شهردار به انگلیسی کلمه شهرداری به انگلیسی بافت شهری به انگلیسی مبلمان شهری به انگلیسی شهردار به زبان انگلیسی طراحی شهری به انگلیسی شهریور به انگلیسی چی میشه ماه شهریور به انگلیسی چه میشود شهریور به زبان انگلیسی ترجمه شهریور به انگلیسی نماد ماه شهریور به انگلیسی ماه شهریور به زبان انگلیسی معنی شهریور به انگلیسی اسم شهریور به انگلیسی کلمه شهریور به انگلیسی شهرک به انگلیسی چی میشه شهرک صنعتی به انگلیسی شهرک مسکونی به انگلیسی شهرک غرب به انگلیسی شهرک به زبان انگلیسی شهرک اکباتان به انگلیسی آدرس شهرک به انگلیسی آدرس شهرک غرب به انگلیسی شهرک ویلایی به انگلیسی چشمه های باداب سورت چشمه های باداب سورت کجاست چشمه های باداب سورت ،ساری ،استان مازندران چشمه های باداب سورت+عکس چشمه هاي باداب سورت استان مازندران چشمه های باداب سورت کیاسر چشمه های باداب سورت سمنان چشمه های باداب سورت دامغان چشمه های باداب سورت ، ساري ، مازندران چشمه های باداب سورت نقشه چشمه های ایران چشمه هاي ايران چشمه های آبگرم ایران نام چشمه های ایران چشمه های معروف ایران اسامی چشمه های ایران زیباترین چشمه های ایران چشمه های دیدنی ایران چشمه های زیبای ایران چشمه های نفتی ایران چشمههای نور چشمههای مازندران به شهر ما بیایید - چشمه‌های اسرارآمیز باداب‌سورت

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۴۱
  • تعداد حاضران : ۱۷۸
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها