freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

کردپرس گزارش می دهد؛
قرآن تاریخی «کانی مشکان» سنندج؛ نیازمند توجه مسئولان
سرویس کردستان- قرآن تاریخی «کانی مشکان» دارای قدمتی بیش از 800 سال است و سالانه گردشگران زیادی از سراسر کشور برای زیارت و طواف این قرآن تاریخی به این مکان سفر می کنند و این مهم می توانند سبب رونق گردشگری مذهبی در استان باشد.

به گزارش کردپرس؛ کردستان را بیشتر با عنوان استان مساجد و مناره‌ها می شناسند استانی که دارای مساجد تاریخی و قدیمی است و در این استان چندین نسخ قرآن تاریخی وجود دارد که قدمت آنها به دوره های اسلامی تیموریان و اشکانیان برمی گردد که می توان به قرآن‌های تاریخی نگل در سنندج، کاشتر در کامیاران، سلیندر سروآباد، هفت تاش و شوی و نجه علیا در بانه، حسینیه بیجار، مولان آباد سقز،  کانی مشکان اشاره کرد

قرآن «کانی مشکان« یکی از قرآنهای تاریخی است که در روستای قدیمی به نام کانی مشکان در 11کیلومتری شهر سنندج قرار گرفته است این قرآن برای اهالی منطقه از جایگاه ویژه ای برخوردار است که بنا به گفته اهالی زوار زیادی از سراسر کشور ایران اسلامی برای زیارت و طواف این آن به روستا سفر می کنند.

باوجودی که این اثر تاریخی دارای ارزش و جایگاه خاصی در نزد مردم استان برخوردار است اما متاسفانه در سایه کم مهری  مسئولان  واقع شده است  برای تهیه گزارشی به روستای «کانی مشکان» می رویم تا از نزدیک این قرآن را زیارت و گزارشی را تهیه کنیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید.

400سال خادمی قرآن

از شهر سنندج به سمت روستای کانی مشکان به راه می افتیم و پس از سپری کردن روستاهای «وشکه  ول», کره سی, به روستا می رسیم روستایی با طبیعت بکر و کوهستانی که چشم هر رهگذری را به خود مجذوب می کند با ورود به روستا یکی از اهالی ما را به یکی از ریش سفیدان و کهنسالان روستا معرفی می کند کسی که خانواده  او بیش از 400خادمی قرآن تاریخی کانی مشکان را برعهده داشته اند و خود او نیز بیش از 50سال خادمی را عهدار بوده است و اکنون نیز خود را خادم قرآن  می داند و«ابولوفا قصیرانی»  در گفت گو با کردپرس پیرامون این قرآن می گوید: قرآن دارای معجزه است و از دیرباز تاکنون مردم استان و به ویژه اهالی روستای کانی مشکان به معجزه های آن باور داشته و دارند.

وی با اشاره به عقبه فرهنگی خانوادگی خود در استان, ادامه می دهد: من در سال 1316در روستای «کانی مشکان» در یک خانواده فرهنگی مذهبی چشم به دنیا گشوده‌ام و پدرم یکی از چهره های مطرح و صاحب نام در منطقه بوده است و با کسانی همچون «بابامردوخ روحانی» و دیگر عالمان وقت در ارتباط بوده است و قرآن تاریخی که قدمت آن به بیش از 800سال می رسد از پدران و نیاکانم به صورت مورثی به دست ما رسیده است.

این ریش سفید آبادی با اشاره به مهاجرت اجداد خود به این منطقه در کردستان عنوان می‌کند: طایفه و خانواده ما، به دلیل جنگ و مسائل دیگر از منطقه خود به شهر سنندج مهاجرت می‌کنند و در ایام حکمرانی «خان احمد خان» پدران ما پس از کسب اجازه از خان در این منطقه اسکان پیدا می‌کنند و ایشان زمین‌های کشاورزی این منتطقه را به پدران ما اهدا می‌کند و آنها مالک منطقه می‌شوند در دو قرن گذشته بیشتر این زمین‌ها در میان مردم تقسیم می‌شود.

وی همچنین به کرامات خادمان قرآن تاریخی کانی مشکان اشاره می کند و می‌گوید: «حاج شیخ احمد قصیرانی» که یکی از اجداد ما بوده است در این روستا اقدام به احداث «چله خانه» مکانی برای ریاضت و راز ونیاز با معبود خویش می‌کند در این هنگام یکی از اولیا الله منطقه پس از شنیدن این خبر، خشمگین می‌شود و سوار بر حیوانی درنده به سوی جد ما می‌آید که ایشان در حال بنا نهادن دیوارهای چله خانه بوده‌اند که به دیوار دستور می‌دهد که به اذن پرودگار برو و دیوار حرکت می‌کند و «شیخ ره‌ش نایسر» وقتی کرامت ایشان را می‌بیند از رفتار خود پوزش می‌طلبد.

این خادم قرآن تاریخی به قدمت تاریخی قرآن کانی مشکان اشاره می‌کند و می‌افزاید: اجداد من و به ویژه پدرم از علمای منطقه بوده‌اند و تحصیلات فقهی را در کشورهای مصر و سوریه گذرانده‌اند و بر اساس نظر کارشناسان و صاحبنظران که قرآن را از نزدیک دیده‌اند اظهار کرده‌اند که این کتاب آسمانی در کشور سوریه نگاشته شده است.

سرقت قرآن و بازگشت دوباره به روستا

وی عنوان می‌کند: این قرآن تاکنون در اختیار خانواده قصیرانی بوده و در 12سال گذشته نیز با مصلحت اندیشی ما و اهالی روستا، قرآن را در مسجد قرار داده‌ایم و با وجود خطرها و تهدیداتی که در منطقه وجود داشته است توانسته‌ایم به خوبی از این کتاب آسمانی پاسداری کنیم.

این ریش سفید که خود چندین سال امام جماعات مسجد روستا بوده است به ربوده شدن قرآن توسط چند نفر اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در چند سال گذشته که هیچ گونه امکاناتی وجود نداشت تعدادی از افراد سود جو در قالب زوار و گردشگر به روستا سفر می‌کنند و با مشاهده این اثر تاریخی اقدام به طراحی نقشه‌ای شوم می‌کنند و با به قتل رساندن خادم آن در مسجد قرآن را به سرقت می‌برند و اهالی روستا و مردم منطقه را داغدار کردند.

«ابوالوفا قصیرانی» قرآن را ضامن امنیت و آسایش مردم روستا عنوان می‌کند و می‌افزاید: این قرآن متعلق به مردم است و کسی هم نمی‌تواند از آن سو استفاده کند و خوشبختانه با دستگیری سارقان، طی مراسمی با حضور مسئولان و مردم منطقه قرآن دوباره به روستا برگردانده شد.

نقش مردم روستا در نگهداری از قرآن خطی

وی تصریح می‌کند: در حال حاضر این اثر تاریخی در درون محفظه‌ای با امکانات و سیستم امنیتی در مسجد جامع روستا نگهداری می‌شود اما بازهم نیاز است که مسئولان توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند.

این ریش سفید در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های این اثر تاریخی می‌گوید: این قرآن که به صورت دست نوشته است دارای قواعد دستوری و اعراب گذاری شده است که این موضوع در سایر قرآنهای خطی وجود ندارد به طور مثال قرآن خطی نگل فاقد اعراب گذاری است و کمتر کسی می‌تواند به راحتی آن را قرائت کند مگر این که حافظ  قرآن باشد.

قصیرانی به کرامات قرآن اشاره می‌کند: در ابتدا باید اشاره کنم که کرامات مختص به اولیا الله است و معجزه مختص قرآن می‌باشد و معجزه این قرآن نیز بسیار است و کسانی که با هر نیازی برای زیارت آمده‌اند نیاز آنها برآورده شده است که می‌توان به مواردی همچون بچه دار شدن، مشکلات روحی و روانی، و دیگر مسائل دیگر اشاره کرد

وی ادامه می‌دهد:  در چند دهه گذشته اهالی روستا در آسایش و امنیت کامل به سر برده‌اند و و این مهم ازبرکات حضور این قرآن آسمانی در روستا بوده است وبارها این قرآن ما را از بلایا و حوادث غیرمترقبه همچون سیل، و زلزله و بسیاری مواد دیگر محفوظ داشته است در صورتی که روستاهای همجوار بارها دچار خسارت شده‌اند.

حضور زوار در روستا

در ادامه خادم قرآن تاریخی که خود شورای اسلامی روستا است می‌گوید: قرآنی تاریخی کانی مشکان یکی از آثار تاریخی در استان کردستان است که سالانه دهها نفر از سراسر کشور و از شهرهای اهواز، تهران، قزوین، تالش برای زیارت قرآن به روستا سفر می‌کنند و نذر و نیازهای خود را برآورده کرده‌اند.

«ناصر »  به تشریح خصوصیات قرآن اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: قدمت این قرآن تاریخی و نفیس به 800سال می‌رسد و نوع خط نسخ و زمان کتابت آن در دوره تیموریان ( قرن 8) و تعداد صفحات آن 313 ورق است و تزئینات قرآن ساده و فاقد تذهیب‌کاری است و تنها سطرهای اول، هشتم و پانزدهم طلایی نوشته شده و آخر سوره‌ها دارای تذهیب ساده به شکل گل‌های طلایی هشت پر است.

رفع مشکلات نیازمند اعتبارات است

وی به مشکلات موجود اشاره می‌کند و می‌افزاید: در حاضر این قرآن تاریخی در داخل ویترینی در داخل مسجد روستا نگهداری می‌شود و این ویترین دارای سیستم ضد حریق و ضد گلوله است و همچنین دارای دوربین مداربسته و دید در شب نیز می‌باشد و طوری طراحی شده که از نفوذ گرد و خاک و رطوبت و آسیب‌رسانی به قرآن جلوگیری می‌کند و از هر لحاظ ایمن است.

این خادم در ادامه تصریح می‌کند: متاسفانه در چند ماه گذشته سنسورهای آن غیر فعال شده است و متاسفانه قرآن در درون ویترین مانده است که با مراجعه به مسئولان و ارجاع به تعمیرکاران مبلغ 3میلیون تومان برای تعمیر آن برآورد شده است که از توان ما خارج است و نیاز است که مسئولان نسبت به تعمیر آن اقدام کنند.

در ادامه کارشناس مسئول ثبت آثار فرهنگی و تاریخی میراث فرهنگی استان کردستان نیز پیرامون موضوع می‌گوید: قران کانی مشکان یکی از آثار تاریخی در استان کردستان است که مرمت آن در دستور کار سازمان میراث فرهنگی استان قرار گرفته است و با تخصیص اعتبارات این امر اجرایی می‌شود.

«محمد عبدالله پور» ادامه می‌دهد: در استان کردستان قرآن‌های تاریخی شناسایی شده‌ و در حال انجام مراحل ثبت ملی این آثار هستیم.

وی تصریح می‌کند: این اثر تاریخی یکی از ظرفیت‌های مناسب برای توسعه گردشگری مذهبی در منطقه است  و توسعه صنعت گردشگری آن نیازمند همکاری و تعامل اهالی روستا با متولیان امر است که با انجام کارهای محیطی از جمله انجام تبلیغات بتوانیم این اثر را به همه هموطنان معرفی کنیم.

این مسئول در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در مسجد روستای کانی مشکان نیز اظهار می‌کند: بر اساس ضوابط و مقررات، باید ببینیم که قرارداد با چه سازمان و ارگانی است و رفع این مشکلات نیازمند همکاری اهالی روستا و مسئولان است.

عبدالله پور در ادامه تصریح می‌کند: مرمت قرآن های خطی در استان انجام شده وبرای قرآن‌های روستای کاشتر و سلن نیز ویترین‌های حفاظتی تهیه شده است و سیستم‌ مدار بسته آن نیز طی مراسم نصب و رونمایی شده است.

تهیه و تنظیم؛ فردین کمانگر

 

کد مطلب: 116390  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۸  |  ساعت: ۱۰ : ۵۷

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۸:۵۶ دیده شده : ۱۱۴بار نویسنده : admin

قرآن تاریخی روستای نگل قرآن تاریخی نوگل قرآن تاریخی نگل تاریخ قران نگل قرآن تاریخی قرآن تاریخی کردستان تکوین تاریخی قرآن اعجاز تاریخی قرآن تفسیر تاریخی قرآن صحت تاریخی قرآن خانه تاریخی قران تاریخ تفسیر قرآن تاریخ تفسیر قرآن کریم تاریخ تفسیر قرآن کریم فتح الهی تاریخ تفسیر قرآن کریم 2 تاریخ تفسیر قرآن کریم حبیب الله جلالیان نیازمندیهای سنندج نیازمندیهای سنندج روی دیوار نيازمنديهاي سنندج نیازمندیها سنندج نیازمندیهای همشهری سنندج نیازمندیهای روز سنندج نیازمندیهای امروز سنندج نیازمندیهای مسکن سنندج نیازمندیهای خودرو سنندج نيازمنديهاي شهر سنندج نیازمندیها در سنندج روزنامه نیازمندیهای سنندج نیازمندیهای روزنامه همشهری سنندج دیوار نیازمندیهای سنندج نیازمندیهای استخدام سنندج نیازمندیهای همشهری استخدام سنندج سایت نیازمندی سنندج سایت نیازمندیهای سنندج آگهی نیازمندیهای سنندج نیازمندی های سنندج استخدام قرآن تاریخی «کانی مشکان» سنندج؛ نیازمند توجه مسئولان

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۲۰۳
  • تعداد حاضران : ۱۴۴
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها