freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

گزارش اختصاصی کردپرس؛
«طوزخورماتو» شهری در جدال
سرویس اقلیم کردستان - شهر طوزخورماتو در استان صلاح‌الدین عراق یکی از مناطق مورد مناقشه مابین اقلیم کردستان و دولت بغداد است که نیروهای ترکمن نیز به عنوان گروه سوم و تاثیرگذار در آن حضور دارند. بعد از سربرآوردن داعش در عراق و خروج نیروهای ارتش از این منطقه، نیروهای پیشمرگه کنترل شهر را در دست گرفتند. پس از مدتی حشدالشعبی هم به عنوان نیروهای شیعه ترکمن وارد شهر شدند و در این بین درگیری هایی میان دو طرف روی داد که در نهایت با توافق طرفین درگیری ها به پایان رسید.
کردپرس - برای تهیه گزارش از جاده فرعی شهر (کلار) به سمت شهرک (کفری) به قصد رفتن به شهر (طوزخورماتو) به راه می افتیم. در راه شهرک کفری قرار دارد که فاصله بین آنها 40 کیلومتر است. مسیر کفری به سوی طوزخورماتو به دلیل آسفالت نامرغوب جاده در برخی نقاط فرو رفتگی های شدیدی دیده می شود به نحوی که فرمان ماشین در حرکت بر روی چال های این آسفالت نامرغوب به این سو و آن سو کشیده می شود. هر چند کیلومتر ایستگاه های بازرسی پیشمرگه های وابسته به اتحادیه میهنی کردستان در بین جاده خودنمایی می کند. به دلیل آب و هوای گرم و خشک، روستاهای مسیر در فاصله دوری از هم قرار دارند. در قسمت جنوبی جاده روستاهای عرب نشین قرار گرفته اند و در شمال جاده روستاهای کردنشین وجود دارند. بعد از طی مسیری 50 کیلومتری به سه راهی (سلیمان بگ، داقوق و کفری) می رسیم. از این مسیر به بعد جاده دو بانده آغاز می شود که از غرب به طوزخورماتو و داقوق و کرکوک، از شمال به کفری، از شرق به آمرلی، بعقوبه، سلیمان بگ، بغداد و از جنوب به تکریت متصل می شود.
پس از حرکت از مسیر سه راهی و بعد از عبور از روی پل رود (خاصه) به ایستگاه بازرسی دروازه شهر خورماتو می رسیم. در آنجا نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان و چند نفری از نیروهای حشدالشعبی به بازرسی ماشین ها که از دروازه شهر می گذرند، می پردازند. بعد از عبور از ایستگاه بازرسی وارد شهر می شویم. شهر دارای بافت قدیمی و معماری عربی است که از هر سو پرچم های اقلیم کردستان و عراق و در مقیاس کمتر پرچم نیروهای ترکمن از در و دیوارها آویزان شده است. پس از خروج نیروهای دولتی از شهر، سریعا نیروهای پیشمرگه خود را به شهر می رسانند و تمام نقاط شهر را کنترل می کنند. داعش از مسیر تکریت تا دروازه جنوبی شهر آمده بود و گویا نبردی سنگینی در آن منطقه با پیشمرگه انجام داده بود. نیروهای پیشمرگه توانسته بودند با جنگ سرنوشت سازی، داعش را از شهر دور کنند.
تا قبل از درگیری ها بر اساس آمار دولت عراق، جمعیت منطقه طوزخورماتو صد و پنجاه هزار نفر اعلام شده بود. بر اساس گفته یکی از فرماندهان نیروهای پیشمرگه نیمی از شهر، از کُردها تشکیل شده و نیمی دیگر عرب سنی و ترکمن های سنی و شیعه هستند. آنچه که از استقرار نیروها و پرچم های آویزان در شهر مشخص است گویا نیروهای پیشمرگه کنترل شهر را در دست دارند و اداره شهر توسط آنها انجام می شود. در قسمت جنوبی شهر رودخاصه از کنار شهر می گذرد و به رودخانه حمرین می ریزد.
شهر از چندین محله نه چندان مدرن تشکیل شده که مرزکشی بین قومیتها در آن کاملا محرض است و همه می دانند که مثلا منطقه کردنشین و یا عرب نشین و ترکمن شیعه و سنی در کدام قسمت شهر قرار دارد. تا قبل از سقوط صدام، عرب های سنی در این شهر بیشتر مورد توجه بودند و کُردها و ترکمن های شیعه از سوی حکومت بعث مورد ظلم واقع می شدند. بازار اصلی شهر بیشتر در اختیار بازاریان عرب و ترکمن قرار دارد. اما بعد از رفتن حکومت بعث و پس از آمدن داعش، کُردها برای خود بازار جدیدی در شهر ایجاد کرده اند که به بازار کُردها شناخته می شود. از یکی از شهروندان کُرد دلیل این موضوع را می پرسم که می گوید کُردها به خاطر فشار حکومت بعث اهتمامی به تجارت و کاسبی در این شهر نمی دادند که الان اوضاع فرق کرده است.
پس از گشتی در شهر به قهوه خانه ای که نزدیک به حسینیه تازه ساز خورماتو است می روم. در آنجا تعدادی از شهروندان نشسته اند. خودم را معرفی می کنم و از طریق یکی از همراهانم که عربی می داند در خصوص اوضاع شهر از آن ها می پرسم:
مرد تقریبا 55 ساله ای که محمد نام دارد و ترکمن سنی است می گوید: شهر آرام است و ترس داعش نمانده است اما به دلیل بلاتکلیفی در آینده عراق ما امید خود را به همه از دست داده ایم.
وی ادامه می دهد: ما از جنگ خسته شده ایم و نمی خواهیم درگیری بین قومیت ها و مذاهب به وجود بیاید ما سالهاست که با هم زندگی می کنیم و مشکلی با هم نداشته ایم.
جوانی که علی نام دارد و عرب است و مشغول خوردن چایی است تاکید می کند: کسی نباید اینجا تعیین تکلیف کند و خودش را بر ما تحمیل کند. دولت باید خودش وارد عمل شود تا درگیری در شهر به وجود نیاید.
از وی در مورد نیروهای پیشمرگ و حشدالشعبی می پرسم که جواب می دهد: نباید به جز نیروهای دولتی کس دیگری کنترل شهر را در اختیار داشته باشد.
جوانی که خود را رجب و ترکمن شیعی معرفی می کند اشاره کرد: ما باید برای حراست از خودمان نیروی مخصوصی داشته باشیم چرا که هیچ چیزی در این دنیا معلوم نیست.
مردم مشغول کار روزانه خود هستند و زندگی در جریان است. گویا تنشی که بین کُردها و ترکمن ها چندی پیش باعث کشته شدن چندین نفر از دو طرف شد، در فضای سنگین نظامی، شهر خود را پنهان کرده و یا خود را به دست فراموشی سپرده یا آتش زیر خاکستری است که هر لحظه احتمال مشتعل شدنش وجود دارد.
تقریبا از چند نفر سوالاتی پرسیدم، اما کسی جوابی به من نداد، گویا حضور نیروهای کُرد و ترکمن فضای دو قطبی در شهر ایجاد کرده است و این منجر شده مردم با احتیاط با غریبه ها رفتار کنند.
سری به محله های جمهوری، هی عسکری، هی جمیله و... میزنم آنجا برخی مقرهای حزبی متعلق به کُردها خودنمایی می کند. در شهر تنها یک مقر بسیار کوچک متعلق به ارتش عراق مشاهده می شود، اما نیروهای پلیس عراق در شهر حضور دارند. در برخی نقاط نیروهای حشدالشعبی حضور دارند که تعداد آنها زیاد نیست. اکثریت شهر در اختیار کُردهاست. روستاهای جنوب منطقه خورماتو عرب هستند و روستاهای شمال متعلق به کُردهاست. دو  روستای ترکمن نشین به نام (بستانلی و ینگیجه) هم در فواصل این روستاها قرار گرفته اند.
طوزخورماتو یک موزاییک قومیتی و یک گسل فوق العاده شکننده است که این را از صحبت های شخصی که خود را وکیل معرفی می کند متوجه شدم.
این وکیل جوان که قادر نام دارد می گوید: بعد از ورود نیروهای مختلف به شهر دیگر نمی توانیم اتحاد مدنی ایجاد کنیم زیرا زبان اسلحه موجب شده تا هر کدام از طرف ها خود را حق جلوه دهد.
وی می گوید این شهر جزیی از خاک کردستان است که در خارج از مناطق اقلیم قرار گرفته بود که اینک دوباره باید به جای خود برگردد.
از او می پرسم به نظر شما آیا عرب ها و ترکمن ها همان نظر را که شما دارید، قبول می کنند، گفت: جغرافیا و تاریخ در این باره شهادت می دهد.
برای آگاهی از وضعیت محورهای جنگ و همچنین آخرین وضعیت از مرز نیروهای پیشمرگه با دولت مرکزی به دیدار فرمانده محور طوزخورماتو (سرهنگ عبدالله بور) رفتیم و از او در خصوص شرایط میدانی پرسیدیم.
این فرمانده که به همراهش برای سرکشی در آخرین نقطه مرزی با حکومت مرزی که رود زرگه بین طوز و تکریت است، رفته بودیم، گفت: پس از خروج ارتش عراق، جنگ سختی در این مناطق روی داد و داعش تا نزدیکی خورماتو آمد با نبردی سنگین داعش را عقب راندیم و در نهایت داعش از این منطقه شکست خورد.
وی دامه داد: در حال حاضر رود زرگه بین ما و نیروهای دولتی قرار دارد و ارتباط مناسبی بین ما است.
از وی در مورد ارتباطشان با نیروهای حشدالشعبی می پرسم که جواب می دهد: شهر در اختیار ما قرار دارد و برادران حشدالشعبی هم در برخی مناطق حضور دارند. در حال حاضر مشکلی وجود ندارد.
بعد از برگشتن از رود زرگه به دیدار جانشین مسئول اتحادیه میهنی در منطقه طوز می رویم وی می گوید: با اعلام موجودیت تروریست های داعش، مثلث سنی (موصل، رمادی و تکریت) در منطقه به دست تروریست ها افتاد. ارتش عراق در منطقه خورماتو و نیروهای امنیتی و پلیس همه از هم پاشیدند و فرار کردند و منطقه بدون محافظ ماند. در این موقع نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان به یاری طوزخورماتو شتافتند و نگذاشتند بخش زیادی از این منطقه و شهر به تصرف داعش بیافتد. پیشمرگه توانست کُرد و عرب و ترکمن را از نسل کشی نجات دهد. بعد از آن که ناحیه آمرلی که ترکمن های شیعه در آن حضور دارند به مدت 72 روز از سوی تروریست های داعش محاصره شد، دوستان، حکومت عراقی و ائتلاف جهانی و کشورهای منطقه از ما خواستند که به نیروهای حشدالشعبی اجازه دهیم تا به آمرلی بیایند و این شهر را از محاصره آزاد کنند. بعد از رایزنی فراوان گروه های مختلف با اتحادیه میهنی، توافق شد که حشدالشعبی به طوزخورماتو بیاید و تنها برای آزادسازی شهر آمرلی که در 25 کیلومتری جنوب خورماتو است، عملیات انجام دهند.
او ادامه می دهد: از ماه آگوست 2014 بخشی از نیروهای حشدالشعبی در خورماتو مقر نظامی ایجاد کردند و جوانان ترکمن را در زیر نام حشدالشعبی مسلح کردند که این برخلاف توافق اولیه بود که تنها ماموریتشان آزادکردن آمرلی عنوان شده بود. در فاصله زمانی سه، چهار ماه بخشی از ساکنان شهر تبدیل به نیروهای مسلح شد و آنها در مقابل عرب سنی و کُرد و ترکمن سنی قرار گرفتند. بعد از مدتی سعی کردند که کنترل مراکز دولتی و نظامی را در دست بگیرند. فشار آنها باعث شد که گروهی از عرب ها و ترکمن های سنی و کُردها به مناطق اربیل و کرکوک و کلار و چمچمال کوچ کنند و برخی به محلات کُردها در خورماتو پناه آورند. این قضایا موجب شد ما به عنوان اتحادیه میهنی کردستان که نیروی اصلی این منطقه هستیم بگوییم که تا این نقطه کافی است و مواظب رفتارتان باشید، لذا به آنها گفته شد که شما برای مبارزه با داعش به اینجا آمده اید و نباید تحرک دیگری انجام دهید.
گزارش از افشین غلامی

کد مطلب: 114131  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۸  |  ساعت: ۱۱ : ۱۲

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۵:۵۳ دیده شده : ۲۶۲بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۱۸۸
  • تعداد حاضران : ۱۷۳
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها