freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا، پایگاه خبری – تحلیلی نشنال اینترست در ادامه گزارش خود نوشت:‌ اغلب بر این باورند که عربستان برای ایران به همان اندازه نگران کننده است که تهران برای ریاض اما حقیقت این است که اگرچه ایران مهم‌ترین نگرانی عربستان در عرصه سیاست خارجی است، عربستان حتی در اولویت‌های نگرانی ایران قرار ندارد.

در ادامه این گزارش آمده است: نگرانی درباره هژمونی منطقه‌ای ایران مدت‌هاست که وجود دارد و این رقابت دارای چندین عامل سیاسی، مذهبی، فرهنگی و نژادی است. تهران همواره نیرویی بوده است که در مسائل منطقه‌ای روی آن حساب شده است و این چیزی است که جمهوری اسلامی برای یادآوری‌اش به کشورهای عربی به خود تردید راه نمی‌دهد.

برای عربستان سعودی، اساس این تهدید حمله احتمالی ایران نیست بلکه این است که تهران اساسا مشروعیت قانونی، سیاسی  و منطقه‌ای پادشاهی آل سعود را به چالش می‌کشد.

عربستان در پاسخ یک استراتژی منطقه‌ای چند لایه را اتخاذ کرده تا با ایران مقابله کند و برای این کار دست به تشدید تنش‌ها زده که به ظهور جبهه‌های جدید منجر شده است. ریاض در سوریه یا هر طرح صلحی که شامل حفظ اسد (رئیس جمهور سوریه) در قدرت باشد مخالفت می‌کند، چراکه ایران حامی اسد است. ریاض در یمن و افغانستان نیز به دنبال تضعیف تهران است.

در ادامه این گزارش آمده است: برعکس ایران به عربستان بی‌اعتناست و این کشور در اولویت‌های سیاست خارجی تهران بعد از روابط با قدرت‌های بزرگ و مقابله با تروریسم قرار دارد. ایران علیرغم ادبیات رسمی‌اش، همواره روی بازیگران اصلی یعنی اتحادیه اروپا، آمریکا، روسیه و چین متمرکز است. ایران خود را بعنوان رهبر طبیعی در همسایگی‌اش می‌بیند که دیگران در منطقه باید به منافعش احترام بگذارند. ایران معتقد است که مشروعیت خود را از داخل از تاریخیش و فرهنگش می‌گیرد، در حالیکه کشورهای عرب حاشیه خلیج(فارس) این مشروعیت را از تائید دیگران و ثروت بادآورده شان کسب می‌کنند. از نظر ایران، از آنجایی که خاندان آل سعود فاقد تاریخ و توانمندی بومی و محلی است با صرف مقادیر هنگفت تلاش دارد تا این کمبود را جبران کند. ایران بر این باور است که فقدان توانمندی بومی عربستان و وابستگی‌اش به تسلیحات و محافظت غرب مقاومت این کشور را تضعیف می‌کند؛ بنابراین این دیدگاه ریاض را در چشمان تهران بی‌ارزش می‌کند.

به گزارش نشنال اینترست، در نتیجه سیاست خارجی ایران حول تهدید احتمالی عربستان سعودی بنا نشده است بلکه در نظر دارد بین نظام‌های ضعیف در منطقه نفوذ کند تا خودش را به منطقه به عنوان طرفی منزوی و اجتناب‌ناپذیر معرفی کند و نمایش قدرت دهد صرف نظر از حضور ریاض، ایران در تمام صحنه‌هایی که اکنون در منطقه درآنها نقش دارد، حضور خواهد داشت؛ بنابراین در حالیکه تهدید ایران سیاست منطقه‌ای عربستان را رهبری می‌کند، ریاض تنها بخش کوچکی از محاسبات تهران است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۱:۳۱ دیده شده : ۱۶۴بار نویسنده : admin

رياض دريس رياض دريس فساتين رياض دريس للفساتين رياض دريس كوم رقم رياض دريس عنوان رياض دريس فروع رياض دريس رياض درس درس رياض الصالحين رياض الاطفال درس نموذجي تحضير درس رياض الاطفال درس رياض اطفال درس رياض الاطفال موقع رياض درس تحضير درس رياض اطفال خطة درس رياض الاطفال شرح درس رياض اطفال رياض درار لايك رياض درار الشيخ رياض درار من هو رياض درار رياض درباشي رياض درباشي فيديو مصرع رياض درباشي مقتل رياض درباشي رياض درويش رياض درويش الطباع رياض حسين درويش النوايسه دكتور رياض درويش ابو طالب رياض درجة الحرارة درجة الحرارة رياض الخبراء رياض دردشه دردشه رياض صوتيه شات دردشه رياض موقع دردشه رياض رياض دراغمه رياض درقاوي ایران سهم ایران سهم کارگزاری ايران سهم سهم ایران از دریای خزر سهم ایران از دریای خزر چقدر است؟ سهم ايران از درياي خزر سهمیه ایران درلیگ قهرمانان آسیا سهم ایران خودرو سهم ایران در دریای خزر سهم ایران از خلیج فارس ایران سهم آنلاین سهم ایران از دریای خزر در زمان شاه سهم ایران از دریای خزر در زمان پهلوی سهم ایران از دریای خزر چند درصد است سهم ایران از دریا خزر سهم ایران از دریای مازندران درصد سهم ایران از دریای خزر کاهش سهم ایران از دریای خزر سهم ایران از نفت دریای خزر میزان سهم ایران از دریای خزر سهم ایران خودرو دیزل سهم ايران خودرو سهام ایران خودرو سهام ایران خودرو دیزل سهام ایران خودرو قیمت سهام ایران خودرو در بورس سهام ایران خودرو بورس سهام ايران خودروديزل سهام ایران خودرو دیزل خاور سهم ايران در درياي خزر سهم ایران دریای خزر سهم ایران در رژیم حقوقی دریای خزر سهم ایران در دریا خزر سهم ایران از سواحل خلیج فارس سهم ایران در خلیج فارس عشق امای کوچکی دارد کتاب عشق امای کوچکی دارد کوچکی بیضه درمان دارد ایا کوچکی بیضه درمان دارد بیضه کوچک درمان دارد ریاض در محاسبات منطقه‌ای ایران سهم کوچکی دارد

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۵۲
  • تعداد حاضران : ۱۳۰
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها