freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


 ستاره های نوترونی به واقع اجرام آسمانی با میادین مغناطیسی فوق العاده قوی هستند که از هسته های متلاشی شده ستاره ساخته می شوند.

بر اساس تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه ایندیانا در آمریکا، انسان ها و ستاره های نوترونی دستکم یک وجه اشتراک با یکدیگر دارند که آن هندسه ماده سازنده ماست.

به گفته این محققان، شباهت پوسته (یا لایه های بیرونی) یک ستاره نوترونی با غشای سلولی انسان می تواند به این معنی باشد که به رغم تفاوت های زیربنایی، اما هر دو یک هندسه دارند.

چارلز هوروویتس متخصص حوزه اخترفیزیک از دانشگاه ایندیانا گفت: مشاهده اشکال بسیار مشابه در چنین سیستم های کاملا متفاوتی نشان می دهد که انرژی یک سیستم ممکن است به شکل آن وابسته باشد.

وی ادامه داد: برای درک این یافته، لازم است در جهان عجیب و غریبی از ماده هسته ای فرو رویم که دانشمندان آن را 'پاستای هسته ای ' می نامند زیرا بسیار شبیه اسپاگتی و لازانیا است.

این پاستای هسته ای به کمک نیروهای دوربرد دافعه ای که با یک نیروی قوی پیوند دهنده کوارک ها در رقابت است، در غشای متراکم یک ستاره نوترونی ساخته می شود. 

به بیان دیگر، دو نیروی قدرتمند علیه یکدیگر عمل کرده و ماده -- متشکل از ذرات مختلف - را مجبور می سازند تا خود را در یک روش داربست مانند (پاستا) بسازد.

اکنون مشخص شده است که این ساختارهای پاستا مانند، بسیار شبیه ساختارهای درون سلول های بیولوژیکی هستند، هر چند بسیار متفاوت می باشند. 

گرچه این شباهت بسیار جالب است و باعث می شود احساس کنیم که به نحو عجیبی با کهکشان ارتباط داریم، اما تفاوت ها حاکی از اهمیت این کشف است زیرا نشان می دهند که دو چیز بسیار متفاوت --سلول ها و ستاره های نوترونی -- احتمالا توسط همان قوانین هندسی هدایت می شوند که ما تازه شروع به فهمیدان آنها کرده ایم.

با این حال محققان خاطرنشان کردند که برای درک اتفاقاتی که در این زمینه رخ می دهد، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

تحقیق این محققان در نشریه Physical Review C منتشر شده است.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۰:۱۱ دیده شده : ۷۸بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۷۳
  • تعداد حاضران : ۷۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها