freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


روزنامه السفیر در گزارشی نوشت: پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، یک زلزله سیاسی تمام عیار بود و رویای کلینتون برای رسیدن به ریاست جمهوری را برای دومین بار ناکام گذاشت.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از روزنامه السفیر، پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور این کشور یک زلزله سیاسی تمام عیار بود که بازارهای بورس و قیمت طلا و نفت را نیز به شدت تحت تاثیرقرار داد و رویای هیلاری کلینتون برای رسیدن به ریاست جمهوری را برای دومین بار ناکام گذاشت.

برخلاف نظر سنجی ها که از احتمال پیروزی کلینتون حکایت داشت و نیز سروصدای احتمال تقلب در انتخابات به اضافه اظهارات نگران کننده در مورد آینده مبهم آمریکا، ترامپ موفق شد به کاخ سفید راه یابد و به این ترتیب با اظهاراتی که محور آن بر ایجاد تغییر در کشورش متمرکز بود، توانست در دیوار نظام سیاسی کشورش شکاف ایجاد کند.

اکنون پیروزی میلیاردر نیویورکی که از حمایت چندان حزبش نیز برخوردار نبود، شوک بزرگی ایجاد کرده است، حال آنکه محافل سیاسی، نظامی و رسانه ای امریکا نیز حامی او نبودند در نتیجه چه بسا در مورد این انتخابات بتوان گفت که هر چند دموکراتیک بودن آن حفظ شد اما ملت آمریکا تغییر زیادی خواهند کرد.

ترامپ خیلی زود در ایالت های مهم آمریکا اکثریت آراء را از آن خود کرد در نتیجه آرزوی جمهوری خواهان برای بازگشت به کاخ سفید تقویت شد.

پیروزی ترامپ بازار بورس داخلی و جهانی را به لرزه در آورد زیرا ارزش سهام در بازار بورس آمریکا با بیش از پنج درصد کاهش همراه شد و بازرهای جهانی نیز با نزدیک شدن لحظه جمع آوری آرا لازم برای پبروزی در کاخ سفید با کاهش شدید همراه شدند تا جایی که بازار بورس توکیو بیش از پنج درصد کاهش را به ثبت رساند.

همچنین دلار در برابر ین و یورو سقوط کرد و با کاهش ارزش بیش از سه درصدی در برابر ین همراه بود و در برابر یورو نیز بیش از دو درصد کاهش داشت.

این درحالی است که سرمایه داران امیدواربودند پیروزی کلینتون خطرات بزرگ ناشی از احتمال پیروزی ترامپ را از بین ببرد.

در این میان پیروزی ترامپ بهای طلا را نیز بیش از پنج درصد افزایش داد اما قیمت نفت از صبح امروز تحت تاثیر واکنش سرمایه گذاران به نتایج اولیه شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  و قوت گرفتن احتمال پیروزی ترامپ به میزان زیادی در بازار آسیا کاهش یافت.

صندوق های آرا امروز نتیجه ای را به ثبت رساند که بسیار مهم تر و خطرناک تر از شخصی است که برای چهار سال وارد کاخ سفید می شود، این خطر همان شکاف بزرگ در نظام سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آمریکا است زیرا این انتخابات شکاف و تفاوت بزرگی را در آمریکا به نمایش گذاشت.

در همین ارتباط مجله فارین پالیسی نیز نوشت: موسسات و اصول سیاست آمریکا امروز سخت ترین مراحل خود را سپری می کنند و با چالش هایی روبه رو هستند و علاوه بر این اصول اخلاقی دموکراسی آمریکا نیز در معرض خطر قرار دارد.

از نظر اقتصادی نیز اوضاع آمریکا تحت تاثیر سیاست هایی که در سال های اخیر در پیش گرفته شد، اوضاع نامساعدی دارد.

در این شرایط تبلیغات نامزدهای انتخاباتی دسته بندی سیاسی را به شکل کاملا شفاف به نمایش گذاشت آن هم در حالی که دو نامزد رقیب یعنی کلینتون و ترامپ به میزان زیادی؟ به شدت این دسته بندی ها افزودند.

برملا شدن عمق شکاف بین دموکرات ها و جمهوری خواهان و لیبرال ها و محافظه کاران و بین طبقه ثروتمند و متوسط و نیز کارگران وفقرا و اقلیت های دینی و نژادی یکی دیگر از مسائلی بود که در جریان تبلیغات انتخاباتی اخیر به خوبی نمایان شد.

در این میان خواسته عموم آمریکایی ها پیروزی رئیس جمهوری بود که در مقایسه با روسای سال های گذشته قوی تر باشد تا جایی که بر اساس نظر سنجی ها 36درصد رای دهندگان به قدرت رسیدن یک رئیس جمهور قوی را خواستار بودند و ترامپ نیز تبلیغات انتخاباتی خود را بر لزوم قدرتمند بودن رئیس  جمهور آینده متمرکز کرد.

نکته عجیب و غیرمنتظره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آرا بالای زنان به ترامپ بود حال آنکه وی در تبلیغات انتخاباتی اظهاراتی در تحقیر زنان به زبان آورده بود.

در واکاوی این موضوع گفته می شود که نظرسنجی هایی که در مورد ارزیابی اظهارات ترامپ علیه زنان صورت گرفت، نشان داد که بسیاری از زنان اظهارات او را عادی دانستند و بسیاری از آنان اعلام کردند آنچه برایشان مهم است، عمکرد رئیس جمهور آینده و آمادگی او برای پاسخگویی به برخی مسائل مهم جامعه زنان از جمله سقط جنین است.

نکته قابل توجه در این خصوص اینکه موضوع سقط جنین برای بسیاری از مسیحیان مهم و نگران کننده است و ترامپ نیز قول داد  اقدام به سقط جنین با مجازات همراه باشد و همین اظهارات موجب شد حمایت طیف گسترده ای از زنان محافظه کار را از آن خود کند.

علاوه بر این، اکثر زنان آمریکایی با حمایت از نامزدی ترامپ اعلام کردند که نکته مثبت و خوبی در هیلاری کلینتون نمی بینند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۰:۱۱ دیده شده : ۴۹بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۲۰۳
  • تعداد حاضران : ۱۲۰
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها