freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به دور از تمامی صحبت‌های روتین و کلیشه‌ای در مورد حال و روز کنونی سری Call of Duty، جای هیچ شکی نیست که این سری با آغاز خود، از قسمت اول بازی ندای وظیفه گرفته تا سری Modern Warfare و Black Ops، دارای بخش تک‌نفره بسیار هیجان‌انگیزی در میان آثار تیراندازی نظامی بوده‌اند. در میان این بخش‌های تک نفره و داستانی، سری Call of Duty لحظاتی را رقم زده که حتی با فکر کردن به آن‌ها حسی آمیخته شده از هیجان، احساسات و حتی نوستالژی درون‌ ما برانگیخته می‌شود. از قسمت‌های اول که ما را به جنگ‌ جهانی دوم برد و حس واقعی ویرانی و نابودی را به تصویر کشید، تا ماجراهای سری بی‌نظیر Modern Warfare که با کاپیتان پرایس، سوپ مکتاویش و گوست در برابر تروریست‌‌ها ایستادگی کردیم و سپس پا به سری Black Ops گذاشتیم و همراه با شخصیت‌هایی مانند فرانک وودز اتفاقاتی عجیب را رقم زدیم، همه و همه تجربه‌ای فوق‌العاده را برای هر گیمری رقم زدند. سری Call of Duty پر از صحنه‌هایی بود که همگی جذابیت عجیبی را در خود جای داده بودند. حال در زومجی به ۱۲ لحظه تاریخی، فوق‌العاده و جذاب سری Call of Duty نگاهی خواهیم انداخت. لحظاتی که گاه تلخ بودند و گاه شیرین، گاه هیجان‌انگیز بودند و گاه دلهره‌آور.

 «این مقاله داستان و اتفاقات غیر منتظره سری Call of Duty را فاش می‌کند»

«مطالب این مقاله شامل بازی Call of Duty: Infinite Warfare نمی‌شود»

Call of Duty

ورود به استالینگرد

Call of Duty 1

اولین صحنه فوق‌العاده‌ای که در سری Call of Duty با آن رو به رو شدیم به ۱۳ سال پیش مربوط می‌شود. زمانی که هنوز خبری از کنسول‌های پلی‌استیشن 3 و ایکس‌باکس 360 نبود و برای اولین بار، اولین قسمت مجموعه Call of Duty را روی رایانه‌های شخصی خود نصب کردیم. Call of Duty 1 که مربوط به جنگ جهانی دوم می‌شد، بازیکن را در سه بخش آمریکا، بریتانیا و شوروی با نبردها و ویرانی‌های این جنگ آشنا می‌کرد. یکی از مراحل خاطره‌انگیز این بازی Battle of Stalingrad نام داشت و سوار بر قایقی به سمت شهر ساحلی ویران  شده‌ای حرکت می‌کردیم. حتی با گرافیک بصری نچندان طبیعی آن زمان، دلهره و اضطراب از رفتار سربازها مشخص بود و فرمانده نظامی شوروی هر سربازی را که از شدت ترس پا به فرار می‌گذاشت گلوله باران می‌کرد. دشمنان از سمت ساحل قایق‌ها را به رگبار می‌بستند و هواپیماهای جنگی تک سرنشین با صدای نعره‌آمیز خود سوهان روحی برای سربازان می‌شدند. استودیو اینفینیتی وارد که وظیفه ساخت این بازی را بر عهده داشت، جزییاتی را در بازی پیاده کرده بود که حتی اگر بازی را امروز هم تجربه کنید برای‌تان جذاب خواهد بود. وقتی که به شهر رسیدیم و از هیاهوی رگبار دشمن‌ جان سالم به در بردیم، سربازان هیچ اسلحه‌ای نداشتند و باید در صفی مرگ‌آور منتظر می‌ماندند تا یک اسلحه یا چند خشاب به آن‌ها برسد. از بخت بد ما، تنها یک خشاب به ما می‌رسد و باید بدون اسلحه وارد شهر شویم. انقدر باید پیش‌ برویم و از یک سنگر به سنگری دیگر بدویم تا این‌که یکی از همراهانمان کشته می‌شد و بالاخره اسلحه به دست به سمت ارتش نازی‌های آلمانی حرکت کنیم. به عنوان یک بازی تیراندازی نظامی، با ظهور بازی Call of Duty، سری Medal of Honor کم‌رنگ شد و همین صحنه از بازی توانست به یکی از خاطره‌انگیز‌ترین اتفاقات بازی Call of Duty 1 تبدیل شود.

Call of Duty

پیش به سوی ساحل

 Call of Duty 2

همانند مرحله ورود به استالینگرد قسمت اول، یکی از مراحل بخش آمریکا بازی Call of Duty 2 در یک قایق، به سمت ساحلی پوشیده شده از دشمنان، زیر رگبار گلوله و بمب، به سمت هدف خود حرکت می‌کنیم. این بخش از بازی Call of Duty 2 سعی داشت تا صحنه ورود به ساحل در فیلم تحسین شده نجات سرباز رایان را در قالب یک بازی و صحنه‌سازی یکی از روزهای تاریخی جنگ جهانی دوم به نام D-Day را پیاده کند. این‌بار با گرافیک بصری طبیعی‌تر، استودیو اینفینیتی‌ توانست درگیری‌های میان دو کشور را به خوبی نشان دهد و حالتی سینمایی‌تر به بازی بدهد. دریای طوفانی و بارانی از گلوله، موج‌های پر تلاطم و انفجارهای گاه و بی‌گاه، اولین چیزهایی بودند که در این صحنه با آن‌ها رو به رو شدیم. جالب است که وقتی پا به ساحل می‌گذاریم، قایق منفجر می‌شود و نقش بر شن‌های ساحل به زمین می‌افتیم. سربازانی به سرعت به جلو حرکت می‌کنند و برخی دیگر در حال سوختن و دست و پا زدن در آتش هستند. همه چیز به همین صحنه ختم نشد. در همین حین که به خاطر انفجار ناگهانی همه چیز دور سر ما می‌چرخید، سربازی کشان کشان ما را پشت سنگری برد و در آن شلوغی نجات پیدا کردیم. برخلاف نسخه قبل، اسلحه‌ای در دست داشتیم که قادر بودیم از همان ابتدا شروع به کشتن یک به یک افراد دشمن کنیم. شاید موضوع این صحنه در این لیست تکراری باشد و شبیه به مرحله ورود به استالینگرد به نظر برسد، اما اینفینیتی وارد به قدری این صحنه را جذاب طراحی کرده که عدم حضور آن در این لیست یک اشتباه محسوب می‌شد. نکته دیگری که این صحنه را نسبت به صحنه قبلی متمایز می‌کند، سینمایی‌تر شدن این بازی است که احتمالا منبع الهام آن، فیلم فوق‌العاده Saving Private Ryan بوده است و استودیو اینفینیتی وارد با شبیه‌سازی این بخش از فیلم در بازی توانست به جذابیت Call of Duty 2 کمک شایانی کند.

Call of Duty

اولین حضور زامبی‌ها

Call of Duty: World At War

درست است که استودیو اینفینیتی وارد با عرضه متعدد بازی‌های Call of Duty همراه با داستان‌سرایی و ایجاد لحظاتی فوق‌العاده به استودیی محبوب تبدیل شده بود. اما استودیو تری‌آرک با معرفی حالت زامبی، آن هم به بهترین شکل ممکن باعث ایجاد محبوبیت خود شد و حالتی را معرفی کرد که بسیاری از بازیکنان برای تک تک شماره‌های سری Call of Duty انتظار آن را می‌کشند. کل مراحل بازی Call of Duty: World At War را کنار بگذارید و تنها صحنه ورود زامبی‌ها را بچسبید! پس از به اتمام رساندن بازی و به پایان رسیدن نمایش لیست اسامی سازندگان، بازیکنان با صحنه‌ای عجیب رو به رو می‌شوند. پس از اتفاقات بازی، در نزدیکی کلبه‌ای مخروبه به هوش خواهید آمد و در دور دست شاهد نزدیک شدن انسان‌هایی بودیم که نه می‌دانستیم چه هستند و نه حتی می‌دانستیم قرار است چه اتفاقی رخ دهد! همانطور که آن‌ها نزدیک می‌شدند، تازه متوجه شدیم که انسان نیستند، بلکه زامبی‌های نازی هستند! این بخش تنها لحظه فوق‌العاده بازی World At War نبود، اما تبدیل به یکی از شوکه کننده‌ترین لحظه این بازی شد و بازیکنان را به حیرت واداشت! با معرفی بخش زامبی به این شکل، این حالت حتی تا امروز به یکی از برترین بخش‌های سری Call of Duty محسوب می‌شود.

Call of Duty

در قلب دشمن

Call of Duty 4: Modern Warfare

در بسیاری از  لیست بهترین‌ها، مرحله All Ghillied Up از سری Modern Warfare به یکی از بهترین مراحل بازی‌های ویدیویی تبدیل شده است. در این مرحله از Call of Duty 4، به ۱۵ سال قبل سفر می‌کنیم و در نقش شخصیت جان پرایس (بله همان کاپیتان پرایس دوست داشتنی) همراه با کاپیتان مَک‌میلان با پوشیدن لباس استتار مخصوص، وارد یکی از مراحل نفس‌گیر قسمت اول Modern Warfare خواهیم شد. در این مرحله که وارد خاک دشمن می‌شویم، باید آرام آرام همراه با کاپیتان میلان، رو به جلو و بدون برداشتن یک قدم اشتباه مسافت را طی کنید، مسافتی که در گوشه گوشه آن دشمنان کمین کرده‌اند، سگ‌های وحشی در جای جای آن پرسه می‌زنند و تانک‌ها از میان دشت‌های سرد و خشک در حال حرکت هستند. یکی از جذابیت‌های فوق‌العاده این بخش همکاری دو نفره با کاپیتان میلان بود. با صدای آرام خود به ما دستور می‌داد و هر قدمی که بر‌می‌داشتیم با راهنمایی‌های او انجام می‌شد. هرگاه که دشمنان سر راه قرار می‌گرفتند، او از ما می‌خواست تا به آرامی استتار کنید یا هم‌زمان با او آن‌ها را سر به نیست کنیم. انواع و اقسام اتفاقات جالب در این مرحله رخ می‌دهد، ابتدا که باید محله‌ای کوچک و پر از دشمن را رد کنیم، سپس وارد قسمتی رادیواکتیوی شویم که در عین حال دشمنان همراه با تانک‌ها در آن پرسه می‌زنند و در نهایت مرحله‌ای عجیب که چندین و چند سگ هار منتظر شما نشسته‌اند. جو بازی، طراحی مرحله و حتی ساندترک در حال پخش این مرحله همه و همه دست به دست هم دادند تا مرحله All Ghillied Up بتواند در زمان خود تجربه‌ای شگفت‌انگیز و البته نفس‌گیر را رقم بزند. All Ghillied Up در بسیاری از  لیست‌ها، به عنوان یکی از بهترین مراحل سری Modern Warfare نامیده شود.

Call of Duty

انفجار بمب هسته‌ای

 Call of Duty 4: Modern Warfare

یکی از بهترین صحنه‌های قسمت اول سری Modern Warfare، اتفاقی شوکه کننده بود که هر بازیکنی را تحت تاثیر قرار داد. انفجارهای هسته‌ای شاید بخشی رایج در بازی‌های ویدیویی باشند، اما این اتفاق در Call of Duty 4: Modern Warfare به قدری زیبا و فوق‌العاده کارگردانی شد که هنوز که هنوز بازی دیگری نتوانست چنین صحنه‌ای که بتواند تاثیرگذار باشد را خلق کند. اگر به خاطر داشته باشید، این بازی از نگاه دو شخصیت مختلف دنبال می‌شد؛ نیروی ویژه هوایی و نیروی دریای، دو گروه مختلفی بودند که داستان این بازی را پیش می‌بردند. در یکی از ماموریت‌های بخش نیروی دریایی که در نقش شخصی  به نام گروهبان پائول جکسون وارد مرحله می‌شویم، سوار بر هلیکوپتر ناگهان اوضاع برهم می‌ریزد و نیروهای دشمن از زمین و هوا به سمت نیروهای آمریکایی حمله‌ور می‌شوند. در این حین یکی از هلیکوپترهای خودی سقوط می‌کند و پائول جکسون برای نجات خلبان آن وارد عمل می‌شود. دشمنان مثل مور و ملخ از همه طرف حمله می‌کردند، اما این بدترین قسمت ماجرا نبود. در این شلوغی، ناگهان خبر وجود یک بمب هسته‌ای اوضاع را بدتر می‌کند و باید هر چه زودتر منطقه را ترک کنیم. درست زمانی که فکر می‌کردیم همه چیز تمام شده و جان سالم به در می‌بریم، بمب هسته‌ای منفجر می‌شود! صحنه پایانی مرگ پائول جکسون را می‌توان یکی از به یادماندنی‌ترین اتفاقات سری Call of Duty نام برد. پس از انفجار برای لحظه‌ای کوتاه او به هوش می‌آید. همه کشته شده‌اند و هیچ چیز سر جای خودش نیست؛ سپس بازیکنان آرام آرام شاهد مرگ پائول و شنیدن آخرین نفس‌های او خواهند بود..

Call of Duty

خیانت

 Call of Duty: Modern Warfare 2

 بازی Modern Warfare 2 از ابتدا تا انتهای آن هیجان بود و بدون شک یکی از بهترین بازی‌های تیراندازی اول شخص به شمار می‌رود. به دلیل چنین جایگاهی، انتخاب بهترین مرحله از این اثر بسیار سخت است. اما یکی از شوکه کننده‌ترین لحظات بازی جایی بود که یکی از بهترین کارکترهای بازی یعنی گوست را، آن هم به دست یک یار خودی را از دست می‌دهیم. پس از مقاومتی سخت و طاقت‌فرسا همراه با کارکتر Ghost در برابر موج زیادی از دشمنان، هنگامی که قصد خروج از منطقه خطر را داریم، ناگهان با اتفاقی عجیب از سوی یکی از کارکترهای مورد اعتماد بازی رو به رو شدیم؛ ژنرال شپرد! خیانت او به آمریکایی‌ها یک طرف، و شلیک او به گوست و کشتن او از طرفی دیگر باعث شد شوکی عجیب به بازیکنان منتقل شود. این مرحله از ابتدا تا انتهای آن هیجان‌انگیز بود. موج دشمنان متوقف نمی‌شدند، شما و گوست مجروح شده بودید و هیچ امیدی باقی نمانده بود که ناگهان هلیکوپترهای پشتیبان به کمک‌تان می‌آیند. هنگامی که گوست کشان کشان شما را به سمت هلیکوپتر می‌برد، او بدون معطلی توسط ژنرال شفرد کشته می‌شود و این به یکی از غیر منتظره‌ترین اتفاقات بازی تبدیل می‌شود. همه چیز با همین صحنه به پایان نرسید. انتقال‌تان به یک زمین خالی، ریختن نفت روی شما و به آتش کشیدن بدن بی‌جان گوست درست جلوی چشمان‌تان یک اتفاق بی‌نظیر، اما تلخ را رقم زد.

Call of Duty

یک روز خونین در روسیه

 Call of Duty: Modern Warfare 2

مرحله No Russian بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 آن قدر جدال‌آمیز، ستیزگرانه و خشن بود که حتی استودیو سازنده بازی قبل از شروع مرحله این اختیار را به بازیکنان می‌داد تا بتوانند به طور کلی این بخش را رد کنند و وارد آن نشوند. در این مرحله به عنوان یک مامور آمریکایی به گروهی از تروریست‌ها با رهبری ولادمیر ماکاروو خواهید پیوست و همراه با آن‌ها وارد فرودگاه بین‌المللی زاخائو خواهید شد. پس از ورود به این مرحله، اسلحه‌های خود را بالا می‌گیرید و هر انسانی که دیدید را خواهید کشت. زن و مرد فرقی نداشت، تمامی انسان‌هایی که در فرودگاه بودند باید کشته می‌شدند. به همین دلیل نام این مرحله No Russian نام گذاری شد، چرا که هیچ فردی در این فرودگاه روسیه نباید جان سالم به در می‌برد. هرچند که کاملا به شما بستگی داشت که این مرحله را تجربه کنید یا خیر اما استودیو اینفینیتی وارد توانست به شکل عجیب و شوکه کننده‌ای، یک قتل عام تروریستی را به شکل واقعی در بازی پیاده کند! این مرحله نیز با حوادث شوکه کننده خود به سوژه داغی در فضای مجازی تبدیل شده بود.

Call of Duty

آشوب در آسمان

Call of Duty: Modern Warfare 3

بعد از تجربه بازی بی‌نظیر Modern Warfare 3، انتظارات از پایان سه گانه جنگ‌آوری مدرن بسیار زیاد بود. این بازی شاید در حد قسمت دوم نباشد، اما از فوق‌العاده بودن آن نمی‌توان گذشت! در یکی از مراحل این بازی به نام Turbulence، در نقش شخصیتی به نام آندرِی هارکوو به عنوان بادیگارد رییس جمهور شوروی بوریس ورشوسکی و دختر او، در یک هواپیمای در حال پرواز ظاهر خواهید شد. این مرحله از همان ابتدا با هیجانی فوق‌العاده آغاز خواهد شد، چرا که در حین پرواز، با نیروهای تروریستی ولادمیر رو به رو می‌شوید که به رییس جمهور و دختر او حمله می‌کنند. بالا و پایین شدن هواپیما، لرزه‌های گاه و بی‌گاه در آسمان و انفجارهایی که هر لحظه سعی دارند هواپیما را نابود کنند همگی باعث شدند تا با یک مرحله عالی و هیجان‌انگیز رو به رو شویم. البته همه چیز به این بخش ختم نمی‌شد. پس از سقوط هواپیما و در میان لاشه‌های ویران شده آن، باید با پیدا کردن رییس جمهور، از او در برابر حمله دشمنان محافظت می‌کردیم. پس از این اتفاق، و درست جایی که فکر می‌کردیم همه چیز ختم به خیر شده است، ولادمیر ماکارو، شخصیت منفی سری Modern Warfare ظاهر می‌شود؛ که خب نتیجه هم مشخص بود، او شما را به عنوان یک بادیگارد می‌کشد!

Call of Duty

نبردی حیاتی در کهکشان

 Call of Duty: Ghosts

اگر فکر می‌کنید بازی Call of Duty: Infinite Warfare برای اولین بار شما را به کهکشان می‌برد سخت در اشتباه هستید. استودیو اینفینیتی وارد قبل از این که ایده سفر به آینده و مبارزات در کهکشان را در Infinite Warfare استارت  بزند، ابتدا بخشی از بازی Call of Duty: Ghost را به ماموریتی در کهکشان اختصاص داده است. هنگامی که شخصیت‌های اصلی بازی COD: Ghost در گوشه‌ای از طبیعت در حال خوش گذاری بودند، ناگهان آشوبی به پا می‌شود و همه چیز به حالت انفجاری در می‌آید. درست هنگامی که نمی‌دانستیم چه اتفاقی رخ داد‌ه است، بازی ما را به ۱۵ دقیقه قبل می‌برد. سپس این پا‌نزده دقیقه سوال‌برانگیز بازی را از نگاه شخصی به نام بِیکر در یک ا‌یستگاه فضایی به نام اودین پیش خوا‌هیم برد که در رو به رو او، یک سلاح فضایی به سمت ایالات متحده آمریکا نشانه گرفته شده است. ما به عنوان یک فضا نورد باید جلوی شلیک این اسلحه را می‌گرفتیم که ناگهان سر و کله دشمنان در فضا پیدا می‌شود! این صحنه از آن جایی جذاب بود که باید برای نجات ۲۷ میلیون نفر جلوی سلاح بزرگ فضایی را می‌گرفتیم و تجربه مبارزه در جو صفر درجه جذابیت خاص خود را داشت. اما در نهایت این تلاش ما برای نجات مردم د‌نیا یک قربانی به همراه داشت و آن قربانی کسی نبود جز بیکر. شاید Call of Duty: Ghost شروعی بر تغییرات نزولی این سری به شمار برود، اما قرار دادن چنین مرحله‌ای در بین بازی بسیار  جالب توجه بود.

Call of Duty

خداحافظ لندن..

Call of Duty: Modern Warfare 3

یک روز آرام، در یکی از خیابان‌های لندن. خانواده‌ای برای تعطیلات به این شهر آمده‌اند. پدر خانواده در حال فیلم برداری از همسر و دختر کوچک خود است. همه چیز خوب و آرام سپری می‌شود  که یک ماشین ون به آرامی در خیابان ترمز می‌کند. هیچ‌کس خبر ندارد چه اتفاقی در حال رخ دادن است. دختر کوچک آرام آرام به ون نزدیک می‌شود و ناگهان با انفجاری ناگهانی، همسر و دختر جلوی چشمان شما در این انفجار جان خود را از دست می‌دهند. شاید این مرحله یک دقیقه هم طول نکشیده باشد، اما به خوبی  توانست تاثیر خود را روی بازیکنان بگذارد. صحنه‌هایی که بازی Modern Warfare 3 ما را در شوک کامل و ناگهانی قرار داد کم نبود. از مرحله No Russian و قتل عام مردم در فرودگاه تا مرگ مادری و دختری درست جلوی چشمان ما چیزهایی نیستند که به این زودی‌ها از ذهن هر بازیکنی پاک شوند.

Call of Duty

غوغا در ریو دو ژانیرو

Call of Duty: Modern Warfare 2

یکی از بهترین مراحل هیجان‌انگیزی که در Modern Warfare 2 تجربه کردم، چیزی نبود جز آتش بازی در کوچه پس کوچه‌های خطرناک ریو دو ژانیرو. در این مرحله فوق‌العاده باید به تعقیب شخصی به نام آلیاندرو روجاس، یکی از هم پیمانان ولادمیر ماکارو می‌رفتیم. از همان ابتدا که دشمنان در ماشین به سمت‌تان شلیک می‌کنند، شعله‌های هیجان این مرحله زبانه می‌کشند و هنگامی که به محله‌های اشرار برسید، این هیجان با آتش بازی‌های بدون توقف منفجر کننده می‌شوند! دشمن از زمین و هوا به سمت‌تان می‌آید و حتی یک لحظه هم متوقف نمی‌شوند. در انتهای این تعقیب و گریز جذاب، در نهایت کاپیتان سوپ مکتاویش سوژه مورد نظر را به شکلی عالی دستگیر می‌کند و به آشوب ریو دو ژانیرو پایان می‌دهد. تمامی انتخاب‌های این لیست از صحنه‌های شوکه کننده و هیجان‌انگیز تشکیل شده‌اند، اما این مرحله که Takedown نام داشت، هیجان بی‌نظیر و خالص را برای من به وجود آورد.

Call of Duty

به خاطر سوپ مکتاویش!

 Call of Duty: Modern Warfare 3

هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از آن پایانی نبود که استودیو اینفینیتی وارد برای سری Modern Warfare 3 در نظر گرفت. پس از سه قسمت فوق‌العاده و هیجان‌انگیز، پس از اتفاقاتی شوکه کننده که ولادمیر ماکاروو به بار آورد، حال نوبت این رسیده بود که این بار از نگاه شخصیت افسانه‌ای این سری یعنی کاپیتان پرایس انتقام تمام افرادی را بگیریم که آن‌ها را از دست دادیم؛ سوپ، گوست و بسیاری دیگر. در ابتدای این مرحله، با زره‌ای ضد گلوله به سراغ ساختما‌نی پر از دشمن می‌رویم و در نهایت، در صحنه‌های سینماتیک فوق‌العاده، ولادمیر ماکاروو را به دار می‌اندازیم! تمام این صحنه‌ها شاید در ۱۰ دقیقه رخ داده باشد، اما از ابتدا تا انتهای آن‌ به شکل بی‌نظیری هیجان‌انگیز بود. اما این اتفاقات آن چیزی نبودند که من فقط به خاطرشان این بخش از بازی را در لیست قرار دهم. زمانی مرحله پایانی سری Modern Warfare برای من در این لیست جای گرفت که از نگاه کاپیتان پرایس، بعد از تمامی درگیری‌های خونین، رو به روی بدن بی‌جان ماکارو نشسته بودیم و او سیگار برگ خود را روشن کرد!

سری Modern Warfare شاهکاری بود که شاید هیچ‌گاه تکرار نشود و استودیو اینفینیتی وارد نیز توانست به بهترین شکل ممکن پرونده این سری را ببندد. درست است که برخی از بازی‌های سری Call of Duty در این لیست حضور ندارند، اما حقیقتا Modern Warfare اجازه ورود آن‌ها به این لیست را نداد!

نظر شما در مورد این سری چیست؟ بهترین لحظه سری Call of Duty از نظر شما کدام است؟

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۴:۵:۳۹ دیده شده : ۲۶۴بار نویسنده : admin

به یاد مادر به یاد مادر از دست رفته به یاد مادرم به یاد مادربزرگ به ياد مادرم به یاد مادر عزیزم به یاد مادران از دست رفته به یاد مادربزرگم به یاد مادر کامکارها به یاد مادر مهربانم به یاد عارف پنبه ای/به یاد عارف آلبوم به یاد عارف دانلود آلبوم به یاد عارف متن آلبوم به یاد عارف به یاد داری ماه من به یاد داری ماه من که روزگاری به یاد داری ماه من که روزگاری جانم به یاد و داری ماه من تصنیف به یادداری ماه من متن تصنیف به یاد داری ماه من دانلود به یاد داری ماه من شجریان متن تصنیف به یاد داری ماه من شجریان دانلود تصنیف به یاد داری ماه من دانلود تصنیف به یاد داری ماه من شجریان به یاد اون شاهین لاریجانی به یاد پدرم به ياد پدرم به یاد پدر به یاد پدر مهربانم به یاد پدر از دست رفته به یاد پدر و مادر به یاد پدربزرگ به یاد پدر ۱ به یاد پدر شهیدم به یاد پدر نازنین عبداللهی به یاد من باش فریدون به یاد من باش فریدون متن دانلود آهنگ به یاد من باش فریدون آهنگ به یاد من باش فریدون دانلود به یاد من باش فریدون اسرایی به یاد من باش از فریدون متن اهنگ به یاد من باش فریدون به یاد من باش به ياد من باش سالار عقيلي به ياد من باش به یاد من باش سالار عقيلي به یاد من باش سالار به یاد من باش عقیلی به یاد من باش حامی به یاد من باش و بگو به یاد من باش دانلود به یاد برادر به یاد برادرم به یاد برادر عزیزم به یاد برادر از دست رفته به یاد برادرم سعید به یاد برادرم میثم به ياد برادر شعر به یاد برادر اس ام اس به یاد برادر متن به یاد برادر به یاد تو به ياد تو به یاد تو بودم حتی به یاد تو بودم حتی وقتی به یاد تو موندم علی تکتا به یاد تو بودم به یاد تو هستم به یاد توام به یاد تو علی تکتا به یاد تو محمد اصفهانی به یاد پدرانی که نیستند به یاد پدربزرگم به یاد پدران از دست رفته تاریخ سری مغولان کتاب تاریخ سری مغولان دانلود کتاب تاریخ سری مغولان تاریخ سری مغول تاریخ سریال ماه پیکر تاریخ سریال وفا تاریخ سری جدید شب کوک تاریخ سری جدید سریال شهرزاد تاریخ سری دوم شهرزاد تاریخ سریال های خارجی تاریخ پخش سریال های خارجی تاریخ شروع سریال های خارجی تاریخ پخش سریال های خارجی 2014 تاریخ پخش سریال های خارجی 2015 تاریخ پخش فصل جدید سریال های خارجی بهترین سریال های خارجی تاریخ تاریخ شروع سریال های خارجی 2013 تاریخ امدن سریال های خارجی سایت تاریخ سریال های خارجی تاریخ سری جدید شهرزاد تاریخ سری جدید استیج تاریخ سری دوم سریال شهرزاد Call Of Duty Infinite Warfare Call Of Duty Infinite Warfare Review Call Of Duty Infinite Warfare Zombies Call Of Duty Infinite Warfare Legacy Edition Call Of Duty Infinite Warfare Beta Call Of Duty Infinite Warfare Sales Call Of Duty Infinite Warfare Trailer Call Of Duty Infinite Warfare Xbox One Call Of Duty Infinite Warfare Ps4 Call Of Duty Infinite Warfare Gameplay Call Of Duty Call Of Duty Black Ops 3 Call Of Duty Black Ops Call Of Duty Ghosts Call Of Duty Modern Warfare Call Of Duty Black Ops 2 Call Of Duty World At War Call Of Duty Zombies Call Of Duty Infinite Warfare Review Ps4 Call Of Duty Infinite Warfare Review Xbox One Call Of Duty Infinite Warfare Review Youtube Call Of Duty Black Ops 3 Zombies Call Of Duty Black Ops 3 Dlc 4 Call Of Duty Black Ops 3 Dlc 3 Call Of Duty Black Ops 3 Xbox One Call Of Duty Black Ops 3 Ps4 Call Of Duty Black Ops 3 Servers Call Of Duty Black Ops 3 Revelations Call Of Duty Black Ops 3 Xbox 360 Call Of Duty Black Ops 3 Review Call Of Duty Black Ops 2 Status Call Of Duty Black Ops Zombies Call Of Duty Black Ops 2 Zombies Call Of Duty Ghosts 2 Call Of Duty Ghosts Ps4 Call Of Duty Ghosts Xbox One Call Of Duty Ghosts Review Call Of Duty Ghosts Mask Call Of Duty Ghosts Extinction Call Of Duty Ghosts Zombies Call Of Duty Ghosts Xbox 360 Call Of Duty Ghosts Maps Call Of The Wild Call Of The Wildman Call Of The Wild Movie Call Of The Wild Dog Food Call Of The Wild Hearthstone Call Of The Wild Book Call Of The Wild Summary Call Of The Wild Pdf Call Of The Wild Quotes Call Of The Wild Tattoo Call Of Duty Modern Warfare 2 Call Of Duty Modern Warfare 3 Call Of Duty Modern Warfare Remastered Call Of Duty Modern Warfare 4 Call Of Duty Modern Warfare Maps Call Of Duty Modern Warfare 2 Remastered Call Of Duty Modern Warfare Remastered Xbox One Call Of Duty Modern Warfare Remastered Beta Call Of Duty Modern Warfare 2 Maps Call Of Duty Black Ops 2 Xbox One Call Of Duty Black Ops 2 Xbox 360 Call Of Duty Black Ops 2 Ps4 Call Of Duty Black Ops 2 Zombies Maps Call Of Duty Black Ops 2 Zombies Origins Call Of Duty Black Ops 2 Ps3 Call Of Duty Black Ops 2 Download Call Of Duty World At War Zombies Call Of Duty World At War Xbox One Call Of Duty World At War 2 Call Of Duty World At War Zombies Maps Call Of Duty World At War Mods Call Of Duty World At War Xbox 360 Call Of Duty World At War Zombies Apk Call Of Duty World At War Pc Call Of Duty World At War Cheats Duty Free Duty Free Blaine Duty Free Rules Duty Free Seattle Duty Free Depot Duty Free Cigarettes Duty Free Store Duty Free Store Canada Duty Free Shopping Duty Free Pacific Crossing Duty Definition Duty Definition Apush Duty Definition Law Duty Definition Economics Duty Definition Army Duty Definition Tax Duty Definition Philosophy Duty Definition Urban Dictionary Duty Definition Synonyms Duty Definition Kant Duty Free Blaine Peace Arch Duty Free Shop Blaine Border Duty Free Americas Blaine Hours Canada Duty Free Blaine Pacific Duty Free Blaine Duty Cycle Duty Cycle Welding Duty Cycle Calculator Duty Cycle Printer Duty Cycle Pwm Duty Cycle Ultrasound Duty Cycle Meter Duty Cycle Square Wave Duty Cycle Vs Frequency Duty Cycle Measurement Duty Free Rules Usa Duty Free Rules Canada Duty Free Rules In India Duty Free Rules Usa To Canada Duty Free Rules Usa To Mexico Duty Free Rules Uk Duty Free Rules Nz Duty Free Rules Singapore Duty Free Rules Europe Duty Of Care Duty Of Care Definition Duty Of Care Law Duty Of Care Negligence Duty Of Care Examples Duty Of Care Travel Duty Of Care Legal Definition Duty Of Care Duty Of Loyalty Duty Of Care Nonprofit Duty Of Care California Duty Belt Duty Belt Setup Duty Belt Suspenders Duty Belt Keepers Duty Belt Support Duty Belt Key Holder Duty Belt Hanger Duty Belt Knife Duty Belt Kits Duty Belt Buckle Duty Synonym Duty Synonyms In Hindi Synonym Duty Of Care Synonym Duty Bound Synonym Duty List Synonym Duty Obligation Synonym Duty Free Heavy Duty Synonym Civic Duty Synonym Off Duty Synonyms Duty To Warn Duty To Warn Washington State Duty To Warn Law Duty To Warn Tarasoff Duty To Warn Came From Duty To Warn Case Duty To Warn Hiv Duty To Warn Counseling Duty To Warn Social Work Duty To Warn Definition Duty Or Dishonor Duty Or Dishonor Bug Duty Or Dishonor Card Duty Or Dishonor Clarke Not Moving Duty Or Dishonor Reddit Duty Or Dishonor Fallout 4 Bug Duty Or Dishonor Companion Reactions Duty Or Dishonor Mission Fallout 4 Duty Or Dishonor Walkthrough Duty Or Dishonor Evidence Location به یاد ماندنی‌ترین لحظات تاریخ سری Call of Duty

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۳۲
  • تعداد حاضران : ۲۲۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها