freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 21 آبان 1395

موضوع جلسه: جلسات 5نفره و ایستگاه‌های جبرانی

در جلسه‌ی گذشته به 6 نوع کارنامه پرداختیم که مطالب آن نیز در سایت کانون در دسترس است. امکانات زیادی از جمله همین کارنامه‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد ولی همه به یک اندازه از آن‌ها استفاده نمی‌کنند و نتایج متفاوتی کسب می‌کنند. یکی از مشکل‌های دانش‌آموزان تهران عدم تمرکز و آشفتگی است. سال کنکور با تمام سال‌های دیگر تحصیلی دانش‌آموزان متفاوت است به این دلیل که مطالب درسی 3 برابر شده است (علاوه بر مطالب سال کنکور باید مطالب سال‌های دوم و سوم را نیز بخوانید) و نظم و چند برنامه‌ای نشدن امسال بسیار مهم است. حسن و برتری بسیاری از برترها این است که از تابستان در آزمون‌ها شرکت می‌کنند، براساس تحقیق گسترده‌ای که در مورد هوش بشری انجام شده است به این نتیجه رسیده‌اند که در تابستان‌ها بهره‌ی هوشی جامعه‌ی بشری کاهش پیدا می‌کند. شرکت در آزمون‌ها را ادامه دهید و به هیچ بهانه‌ای در آزمون‌ها غیبت نکنید. امسال امکان جدیدی را به سایت کانون افزوده‌ایم که حاکی از این است که کسانی که هم‌تراز شما هستند چقدر پیشرفت کرده‌اند.

تمام دانش‌آموزان کانون (در تمام مقاطع) از انتهای آبان در جلسات 5 نفره شرکت می‌کنند. جلسه‌ی بعدی در بهمن خواهد بود. دو جلسه از این جلسات در پاییز (اواخر آبان و اوایل آذر) و زمستان (بهمن) برگزار می‌شود. این جلسات با حضور پدر و مادر و پشتیبان و مدیر دانش‌آموز برگزار می‌شود. این جلسات را مشابه آزمون‌ها حتما شرکت کنید. این جلسات مصداق "اره‌ها را تیز کنید است." چهار کار را باید برای این جلسات انجام دهید:

کار اصلی را در آن جلسه دانش‌آموز انجام می‌دهد. مطالبی که بیان می‌شود

حداقل 5 بار هر دانش‌آموزی مطالب را برای پدر و مادرش یا برای خودش در آینه ارائه دهد تا ارائه‌ی او منسجم و طبقه‌بندی شده باشد.

این ارائه باید شامل موارد زیر باشد:

  • 1- کشف دستاوردها: از ابتدا تا کنون چه دستاوردهای آموزشی داشته‌‌اید؟ مدلی که ما دنبال می‌کنیم تکیه بر نقاط قوت است چون هر نقطه‌ی قوتی حتما حاصل یک روش خوب است. آن را کشف کنید.

  • 2- چه کار کرده‌‌اید که به این دستاوردها رسیده‌اید. واضح و شفاف. مشخص کنید چه کارهایی را ادامه خواهید داد و چه کارهای خاصی را تغییر خواهید داد. 

  • 3- هدف‌گذاری. دو نوع هدف‌گذاری داریم هدف‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت. هدف‌گذاری کوتاه مدت را باید با چند تا از ده‌تا انجام دهید. هدفی که دور از دسترس است نشانه‌ی نادانی است نه بلندپروازی. در هدف‌گذاری بلند مدت روی معدل مدرسه و تراز برنامه‌ریزی کنید.

  • 4- برنامه‌ریزی

کارنامه‌ی پروژه‌ای نشان می‌دهد که شما از ابتدای شرکت در آزمون‌ها پیشرفت کرده‌اید یا نه؟ برخی پیشرفت کرده‌اند و برخی خیر همه باید مستقل از پیشرفت کردن یا نکردن باید در این جلسات شرکت کنند. حتی کسانی هم که رشد نکرده‌اند نقطه‌ی قوت پایدار دارند.

شما باید به کارنامه‌‌ی 5 نوع درس مراجعه کنید و انواع درس‌های خودتان بخصوص نقاط قوت خود را مشخص کنید.

کارنامه‌ی 5 نوع درس:

نوع اول: نقاط قوت پایدار

نقاط قوت پایدار مربوط به درس‌هایی است که شما چند سال است در آن‌ها قوی هستید. پایداربودن به این معنی است که پایه‌ی شما در آن درس‌ها آن‌قدر خوب است که همیشه در آن درس‌ها نمره‌ی خوب می‌گیرید؛ چه در مدرسه و چه در آزمون‌ها. شما چند سال است که دراین درس‌ها رنگ عملکردتان فقط آبی و سبز است.

نوع دوم: نقاط قوت

نقاط قوت مربوط به درس‌هایی است که امسال در آن‌ها قوی شده‌اید و همیشه رنگ عملکرد آبییا سبز دارید؛ یعنی از هم‌ترازهای خود یکی دو واحد جلوتر هستید (رنگ آبی) یا این‌ک هرنگ عملکردتان سبز است و با هم‌ترازهای‌تان نتیجه‌ی مساوی می‌گیرید. فرق نقطه‌ی قوت پایدار با نقطه‌ی قوت در ادامه‌دار بودن و پیوسته بودن نقاط قوت شماست.

نوع سوم: درس‌هایی که نیازبه اندکی تلاش دارند.

این‌هادرس‌هایی هستند که علاوه بر رنگ آبی و سبز گاهی اوقات رنگ زرد هم دارید؛ یعنی درس‌هاییکه گاهی اوقات از هم‌ترازها‌ی‌تان یک واحد عقب‌تر هستید. این‌ها درس‌هایی هستند کهبا کمی تلاش (و با یک تلنگر!) می‌توانید آن‌ها را بهبود بخشید.

نوع چهارم: درس‌های نوسانی

این‌هادرس‌هایی هستند که در آن‌ها وضع باثباتی ندارید. گاهی نمره‌ی خوب می‌آورید و گاهی نمره‌تان خوب نمی‌شود. گاهی آبی و سبز هستید و گاهی زرد و قرمز. این‌ها درس‌های چالشی شما هستند. باید این‌ درس‌ها را از حالت نوسانی درآورید و در آن‌ها به تعادل و ثبات برسید.

نوع پنجم: درس‌هایی که نیازبه تلاش جدی دارند.

دراین‌ درس‌ها معمولاً رنگ عملکردتان در کارنامه قرمز است و از هم‌ترازهای خود عقب هستید. شاید این درس‌ها را دوست ندارید و شاید هم کم‌کاری می‌کنید. به هر حال این درس‌ها نیاز به همت و تلاش زیاد دارند.

بهترین برنامه برای آینده ادامه‌ دادن برنامه‌ها و روش‌های موفق گذشته‌ی خودتان است. اولین کاری که باید انجام دهید کشف روش‌های موفق خودتان است. هر کدام از شما باید روش‌های موفق خودتان را کشف کنید. افراد گیج زمانی که زحمت می‌کشند پیشرفت می‌کنند ولی جهش نمی‌کنند چون جهش برای کسی است که ذهن واضح و شفاف دارد. 5 نوع درس خودتان را مشخص کنید و عواملی را که سبب موفقیت شما در درس‌هایی که پیشرفت کردید را بیان کنید و آن‌ها را بنویسید. در جلسات 5 نفره به این موارد فکر می‌کنید و می‌توانید چند روش خودتان را بنویسید. این‌که شما درس بخوانید و پیشرفت کنید و روش موفق داشته باشید ولی نتوانید آن‌ روش‌ها را بیان کنید یا بنویسید مشابه کسی است که می‌تواند غذا بپزد ولی روش تهیه‌ی آن را نتواند بنویسد. دانش ضمنی را به دانش آشکار تبدیل کنید.

 برای جلسات 5 نفره این کارنامه‌ها را بررسی کنید و با آمادگی در جلسه شرکت کنید.

دنبال موارد عجیب و غریب نباشید. بیشتر کسانی که تغییر کرده‌اند چنین جملاتی را به کار می‌برند:

خودم تصمیم گرفت.

زیاد درس می‌خوانم.

درس هر روز را همان روز می‌خوانم.

موضوعاتی از این قبیل موضوعات کم اهمیتی نیستند و افراد مختلف هم روش‌های مختلفی دارند. سعی کنید یک دفترچه داشته باشید و در آن روش‌های موفقتان را بنویسید. معین فلاحت‌گر بیان می‌کرد.

استانداردهای بین‌المللی:

زیر 4000 قرمز و خیلی ضعیف

بین 4000 تا 4750 زرد رنگ و ضعیف

بین 4750 تا 5500 سبز کم‌رنگ

بین 5500 تا 6250 سبز پررنگ

بین 6250 تا 7000 آبی کم‌رنگ

بالای 7000 آبی پررنگ

3 درصد مردم در دنیا تراز بالای 7000 هستند (البته در استانداردهای بین‌المللی این عدد  با 700 بیان می‌شود.)

نقش پشتیبان‌ها این است که تلاش کنند با دانش آموزان گفتگو کنند تا آن‌ها روش‌هایشان را برای هر درسی را بیان کنند. 70 درصد از زمان شما باید به ارزیابی نگاه به گذشته اختصاص پیدا کند.

در درس‌هایی که موفق نشده اید چه کار کنید؟

بهترین روش‌های خودتان را به درس‌های دیگر که در آن‌ها قوی نیستید تعمیم دهید.

از روش‌های دیگران (کلکسیون روش‌های برترها و پشتیبان‌های ویژه و دیگران در سایت کانون) استفاده کنید.

مدل سه‌مرحله‌ای برای درس‌هایی که موفق نشده‌اید:

آیا به اندازه‌ی کافی تلاش کردید؟ یا به اندازه‌ی آرزویتان تلاش کنید یا به اندازه‌ی تلاشتان آرزو کنید. در 90 درصد موارد شما کم زحمت کشیده‌اید.

آیا منابع شما مناسب است؟ یکی از دلایل نتیجه نگرفتن برخی آشفته کار کردن با منابع است.باید از کتاب‌های آبی و سه‌سطحی استفاده کنید و خودتان را با انبوده منابع آشفته نکنید.

کسانی که شما را راهنمایی می‌کنند نباید شما را آشفته کند.

در برخی از موارد شما روشتان را عوض کرده‌اید و نتیجه‌ی بهتری کسب کرده‌اید. نمونه‌هایی از این موارد را دانش‌آموزان بیان کردند:

در شیمی روشم را متن کتاب را بیشتر خواندم و تست 200 و 300 سوال بیشتر کار کردم.

در ادبیات خیلی پیشرفت کردم اول کتاب را می‌خواندم الان مبحثی می‌خوانم و یک بار پنج‌شنبه هم دوره می‌کنم.

در عربی 6 از 10 بودم الان به 9 از 10 رسیده‌ام سعی کردم نسبت به این درس با تست زدن درس را یادگرفتم.

ادبیات را مبحثی می‌خوانم و نتیجه گرفتم و مشاور مدرسه پیشنهاد کرد.

در زیست با مطالعه‌ی روزنامه وار و بعد تست زدن رشد کردم.

در زیست 2 از 10 بودم پارسال الان به 8 از 10 از خودم سوال می‌پرسم و به خودم توضیح می‌دهم و اگر نتوانم پاسخ دهم دوباره کتاب را می‌خوانم.

در فیزیک از 4 به 8 از 10 رسیدم و روی یک منبع تمرکز کردم و هر روز هم تمرین می‌کنم.

در زیست و شیمی پیشرفت کردم ابتدا جزوه و بعد تست کار کردن از سطح ساده به دشوار و گزینه‌ها را هم تحلیل می‌کنم.

ترتیب خواندن مطالب را تغییر دادم. اول عمیق خواندن را کنار گذاشتم و در برخی از جاها اول تست می‌زنم بعد مطالعه می‌کنم.

در دینی از 4 به 8 رسیدم و قبلا فقط حفظ می‌کردم و الان نگرشم را تغییر دادم و خودم را جای طراح می‌گذارم.

مثال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی را موبه مو کار می‌کنم.

در زیست هنگام تست زدن کتاب درسی جلویم باز است.

در دینی با حفظ کردن آیه‌ها برق دانشگاه تهران قبول شدم.

در شیمی از 3 از 10 به 8 از 10 رسید و از زمان‌های مرده‌ام استفاده می‌کردم.

در زبان از 4 به 7 و 8 رسیدم با زدن تست زمان‌دار.

در این جلسه کوشا جافریان رتبه‌ی 3 کشوری کنکور ریاضی 95 حضور دارد که سال گذشته در همین زمان اسلایدهایش را ارائه داد. او در تابستان رتبه‌ی حدود 50 داشت و در نهایت به رتبه‌ی کشوری 3 رسید.

صحبت‌های کوشا جافریان در این جلسه در مورد تمرکز او روی روش‌های موفقش:

می‌خواستم ذهن خودم را منسجم کنم یک دور بررسی کنم که در هر درس چه وضعیتی دارم.

در کدام درس‌ها نتیجه‌ی دلخواهم راگرفتم و دلیل آن چه بود و بعد درس‌هایی را بررسی کردم که از هم‌ترازهای خودم پایین‌تر بودم و سعی کردم در آن‌ها روش هایم را تغییر دهم یا از ر‌وش‌های دروس دیگرم برای آن‌ها استفاده کنم. پاورپوینتی که ارائه دادم باعث شد ذهنم شفاف شود و در ذهن من نشست که هر درسی را با چه روشی دارم می‌خوانم و متوجه شدم عوامل موفقیتم تا الان چه بوده.

بیشتر زمانت را صرف جاهایی که موفق بودی و کشف آن‌ها بود یا جاهایی که موفق نبودید؟

به نظر من آن‌چه باید تمرکز شود این است که کجا موفق بوده‌ایم. روشی را که موفق بوده‌ایم را می‌توانیم به باقی دروس تعمیم دهیم آن‌چه برایم بیشتر استفاده داشت جایی بود که موفق‌تر بودم.

سال گذشته پیشرفت کردید؟

بله میانگین ترازم در تابستان 7800 بود و به 8300 و 8400 شدم.

کاظم قلم‌چی: در ترازهای بالا پیشرفت کردن سخت‌تر است.

کارنامه‌ی بازیابی را کانون از عید به بعد به سایت اضافه کرد که خیلی به من در دوران جمع‌بندی کمک کرد من باید 100 تست می‌زدم تا 3 نکته مثلا کشف کنم ولی وقتی کارنامه‌ی بازیابی را استفاده می‌کردم خیلی برایم مفیدتر بود. من همه‌ی آزمون‌ها را شرکت کرده بودم بعد از مهر در تابستان یک غیبت داشتم و کارنامه‌ی من کامل بود و این خیلی به من کمک کرد.

کاظم قلم‌چی: کوشا جافریان روی غیبت نکردن و کامل بودن کارنامه‌اش تاکید کرد این کارنامه‌ها اگر غیبت کنید یا تقلب کنید ناقص می‌شود و کمتر به شما می توان کمک کرد و اطلاعات کمتری به شما داده می‌شود. در سوال‌های درستم سوال‌هایی را که درصد کمی از دانش‌آموزان آن‌ها را کار کرده بودند را مجددا کار کردم.

در چه فواصلی دوره می‌کردید؟

من نمی‌گویم حرف من درست‌تر است ولی من با شناختی که از خودم داشتم می‌دانستم چه مدتی طول می‌کشد موقعی که احساس می‌کردم تسلطم روی یک درس کم شده است و به خوبی قبل نمی‌توانم جواب دهم در آن زمان‌ها مرور می‌کردم و در مرور نکات کلیدی را مرور می‌کردم و تست می‌زدم تا شیوه‌ی تست‌زنی‌ام را دوباره به دست بیاورم.

آیا توصیه‌ی خاصی بخصوص در این بازه‌ی زمانی دارید که بخواهید برای دانش‌آموزان بیان کنید؟

به نظرم تا انتهای امتحان‌ها درس‌ها را خیلی خوب بخوانند و تمرکز را روی مطالب جدید بگذارند و درس‌هایی را که کمی مشکل داشتند در ایستگاه‌های جبرانی جبران کنند.

بهترین توصیه کوشا جافریان این بود که اگر عقب افتادید برنگردید عقب.

آزمون بعدی یعنی 5 آذر ایستگاه جبرانی پایه است.  هم‌چنین 19 آذر یک ایستگاه جبرانی دارید به اندازه‌ی کافی در برنامه‌ی راهبردی ایستگاه جبرانی دارید و از آن‌ها استفاده کنید. برای ایام جمع‌بندی سه کتاب جمع‌بندی در اختیار شما قرار خواهد گرفت عمومی و اختصاصی پیش و اختصاصی پایه. هر زمان از برنامه عقب ماندید نگران نباشید چون ایستگاه جبرانی دارید.

برای جلسات 5 نفره آماده شوید و برای پروژه‌ی سوم هدف‌گذاری کنید و اسلایدهای خودتان را مشابه کوشا جافریان تهیه کنید و آن را در جلسه ارائه کنید.

نکات تعدادی از پشتیبان‌های ویژه و دانش‌آموزان و برداشت آن‌ها:

اگر دانش‌آموزی خودشناسی داشته باشد می‌تواند موفق شود.

بهترین برنامه‌ برای آینده‌ام ادامه‌ی برنامه‌ی موفق خودم تا کنون است.

مسیر آینده روی آجرهای گذشته بنا می‌شود.

اهمیت فراشناخت در تمام جلسات بیش از پیش درک می‌شود. این‌که دانش‌آموزان به خودشان مراجعه کنند و روش‌های موفق خودشان را از خودشان کشف کنند.

مادر یکی از دانش‌آموزان: من عیب فرزندم را نمی‌بینم.

چند منبعی نباشیم.

وقتی در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنیم با برنامه‌ی کانون همراه باشیم.

کاظم قلم‌چی: به داشته‌هایتان فکر کنید.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰:۱۳ دیده شده : ۳۴بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۲۱۶
  • تعداد حاضران : ۱۷۱
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها