freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


چکیده: رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی با بیان اینکه از مجموع بیش از ۴ هزار فروشگاه غیرمجاز سموم حدود ۸۰ درصد آنها ساماندهی شده‌اند،گفت: بین ۲۵ تا ۳۰ درصد محصولات کشاورزی به ضایعات تبدیل می‌شود.

احمد کبیری درباره‌ آخرین وضعیت ساماندهی فروشگاه‌های غیرمجاز عرضه‌کننده سموم شیمیایی، اظهارداشت: درحال حاضر اغلب این فروشگاه‌ها تعیین تکلیف شده‌اند و به آنان فرصت داده‌ایم هرچه سریع‌تر خود را با شرایط مجاز و قانونی وفق دهند.

وی مهم‌ترین شرط قانونی را توزیع سموم با نسخه گیاه‌پزشک عنوان کرد و ادامه داد: در گذشته این فروشگاه‌ها بدون هیچ ضابطه قانونی تشکیل‌شده و فعالیت می‌کردند که ما همراه با سازمان حفظ نباتات کشور اقدام به ساماندهی آنها کردیم تا اشتغال ایجاد‌شده حفظ و کارها نیز ضابطه‌مند شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه درحال حاضر از مجموع بیش از ۴ هزار فروشگاه غیرمجاز، بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آنها ساماندهی شده‌اند، گفت: باقی این فروشگاه‌ها نیز تا پایان سال‌جاری ساماندهی خواهند‌شد.

30درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می‌شود

کبیری در بخش دیگری از سخنانش درباره ضایعات بخش کشاورزی نیز اظهارداشت: حجم ضایعات در بخش کشاورزی چشمگیر است که بخشی از آن در حوزه تولید و بخشی در حوزه مصرف ایجاد می‌شود. وی اضافه کرد: به‌عنوان مثال حجم تولید زباله‌ در شهرهای بزرگ که متاسفانه رو به افزایش هم است، نشان دهنده مصرف بی‌رویه و ناصحیح شهروندان به‌ویژه در حوزه میوه و سبزی است.

کبیری با بیان اینکه خانوار بیش از نیاز خود این محصولات را خریداری می‌کنند که منجر به ماندن و فاسد شدن آنها می‌شود، افزود: همچنین آمار ارائه شده از سوی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره درصد افراد چاق و دارای اضافه وزن در کشور نشان‌دهنده مصرف بی‌رویه برخی از اقلام خوراکی به‌ویژه چربی‌ها، برنج، شکر، روغن و انواع کربوهیدرات‌ها که در قالب نان، فست فود یا سیب زمینی سرخ کرده عرضه می‌شوند، است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با تاکید بر اینکه در حوزه مذکور ما نیاز به فرهنگ سازی داریم تا الگوهای مصرف اصلاح شوند، گفت: ما باید به اندازه خرید و مصرف کنیم تا دور ریز نداشته‌باشیم که تبدیل به ضایعات شود.

کبیری با بیان اینکه براساس برآوردهای انجام‌گرفته بین ۲۵ تا ۳۰ درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می‌شود، ادامه داد: در بخش تولید نیز اگر کشاورزی که قصد برداشت گندم خود را دارد با استفاده از کمباین استاندارد این کار را انجام ندهند بخشی از تولید ریزش کرده و تبدیل به ضایعات خواهد‌شد؛ بنابراین هرچه کمباین مورد استفاده در این زمینه مدرن‌تر و به روزتر و بهتر تنظیم شده باشد، میزان ریزش تولید نیز کمتر خواهد‌بود.

وی با اشاره به اینکه ما باید ماشین‌آلاتی را که در حوزه کشاورزی مورد استفاده قرار می‌دهیم، به روز کنیم، اضافه کرد: ما باید در این حوزه، مکانیزاسیون را تقویت کنیم کما اینکه در ۳ سال گذشته این سیاست در کشور اجرا شده‌است ضمن اینکه باید با به کارگیری کارشناسان متخصص در کنار کشاورزان و آموزش آنان در این زمینه حرکت کنیم.

کبیری بخشی از ضایعات ایجاد شده در بخش را نیز ناشی از حمل و نقل نامناسب عنوان کرد و ادامه داد: ما به‌ویژه در حوزه سبزی، صیفی و میوه باید امکانات بیشتری را برای بسته بندی در اختیار تولیدکنندگان قرار‌دهیم.

حمل محصولات کشاورزی با کامیون‌ کودهای شیمیایی

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور افزود: ماشین‌هایی که این محصولات را از محل تولید به محل مصرف حمل می‌کنند باید مناسب این کار باشند نه اینکه یک کامیون امروز کود بار بزند، فردا میوه بار بزند و پس فردا محصولی دیگر؛ متاسفانه درحال حاضر بخشی از حمل و نقل محصولات ما به این صورت انجام می‌شود.

کبیری به این پرسش که چند درصد حمل و نقل‌های ما به این صورت انجام می‌شود؟، پاسخ داد: آمار دقیقی در این زمینه ندارم اما روال به همین صورت است که گفته شد و ما برای حمل میوه ماشین مخصوصی نداریم.

وی با اشاره به اینکه ما در حوزه سموم به بحث حمل و نقل نیز رسیدگی کرده‌ایم، افزود: به‌عنوان مثال مشخص شده است که ماشین‌های حمل سموم چه استانداردهایی را باید داشته باشند تا مانع از ایجاد آلودگی شوند.

کبیری با اشاره به اینکه در حوزه میوه و سبزی نیز باید چنین کاری انجام شود، اضافه کرد: چند سال قبل آمار به دست آمده از پایان نامه یک دانشجو، نشان می‌داد که ما فقط در حوزه بازار رسانی گل و گیاه کشور حدود ۴۰ درصد ضایعات داریم.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از ایجاد ضایعات ما نیاز به استفاده از دانش، تکنولوژی و کارشناسان خبره داریم ضمن اینکه بخشی از این ضایعات نیز ناشی از شرایط انبارهای نگه‌داری محصولات است بنابراین باید این انبارها نیز استاندارد و به روز باشند تا جوندگان، آفات و بیماری‌هایی که ممکن است به محصول آسیب بزند، نتوانند کاری انجام دهند.

منبعخبرگزاری مهر

منبع : ارانیکو ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۵:۴۰ دیده شده : ۶۴بار نویسنده : admin

محصولات کشاورزی ایران محصولات کشاورزی ایران چیست؟ صادرات محصولات کشاورزی ایران محصولات کشاورزی شمال ایران نقشه محصولات کشاورزی ایران محصولات کشاورزی استانهای ایران مهمترین محصولات کشاورزی ایران محصولات استراتژیک کشاورزی ایران محصولات کشاورزی صادراتی ایران محصولات کشاورزی در ایران محصولات کشاورزی محصولات کشاورزی کانادا محصولات کشاورزی اصفهان محصولات کشاورزی تهران محصولات کشاورزی استان البرز محصولات کشاورزی خوزستان محصولات کشاورزی شیراز محصولات کشاورزی مازندران محصولات کشاورزی شهرهای ایران محصولات كشاورزي استانهاي ايران محصولات کشاورزی شهرستانهای ایران محصولات کشاورزی شهرهای مختلف ایران محصولات کشاورزی در استانهای ایران محصولات كشاورزي كانادا محصولات کشاورزی کشور کانادا محصولات کشاورزی در کانادا مهمترین محصول کشاورزی کانادا محصولات کشاورزی اصفهان چیست؟ محصولات كشاورزي اصفهان محصولات کشاورزی استان اصفهان محصولات کشاورزی شهر اصفهان محصولات کشاورزی در اصفهان نمایشگاه محصولات کشاورزی اصفهان محصولات کشاورزی شهرستان اصفهان مهمترین محصولات کشاورزی استان اصفهان محصول کشاورزی اصفهان محصولات کشاورزی تهران چیست؟ محصول کشاورزی تهران محصولات کشاورزی استان تهران نمایشگاه محصولات کشاورزی تهران محصولات كشاورزي استان تهران بورس محصولات کشاورزی تهران نام محصولات کشاورزی تهران بازار محصولات کشاورزی تهران مهمترین محصولات کشاورزی استان تهران محصولات كشاورزي استان البرز محصول کشاورزی استان البرز مهمترین محصولات کشاورزی استان البرز نام محصولات کشاورزی استان البرز دو محصول کشاورزی استان البرز محصولات کشاورزی و دامپروری استان البرز صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان البرز محصولات کشاورزی استان خوزستان محصولات کشاورزی در خوزستان محصولات کشاورزی صادراتی استان خوزستان محصولات کشاورزی در استان خوزستان تولید محصولات کشاورزی استان خوزستان محصول کشاورزی خوزستان بیمه محصولات کشاورزی خوزستان انواع محصولات کشاورزی خوزستان صادرات محصولات کشاورزی خوزستان محصولات كشاورزي شيراز محصولات کشاورزی شهر شیراز محصولات کشاورزی در شیراز انواع محصولات کشاورزی شیراز محصول کشاورزی شیراز نمایشگاه محصولات کشاورزی شیراز محصولات کشاورزی اطراف شیراز محصولات كشاورزي مازندران محصولات کشاورزی استان مازندران محصولات کشاورزی در مازندران نام محصولات کشاورزی مازندران محصولات کشاورزی در استان مازندران نام محصولات کشاورزی استان مازندران محصول کشاورزی مازندران انواع محصولات کشاورزی مازندران تلفن محصولات كشاورزي مازندران ضایعات به انگلیسی انبار ضایعات به انگلیسی ترجمه ضایعات به انگلیسی معنی ضایعات به انگلیسی قیمت ضایعات به روز قیمت ضایعات مس به روز قیمت ضایعات اهن به روز قیمت آهن ضایعاتی به روز قیمت مس ضایعاتی به روز قیمت به روز ضایعات چدن قیمت به روز ضایعات استیل فروش ضایعات آهن به روز قیمت به روز ضایعات پلاستیک قیمت به روز ضایعات کارتن فروش ضایعات به ذوب آهن اصفهان فروش ضایعات به ذوب آهن تبدیل ضایعات به شمش آلومینیوم تبدیل ضایعات به شمش تبدیل ضایعات آهن به شمش تبدیل ضایعات به میلگرد تبدیل ضایعات اهن به میلگرد دستگاه تبدیل ضایعات به میلگرد دستگاه تبدیل ضایعات آهن به میلگرد تبدیل ضایعات به انرژی تبدیل ۳۰درصد محصولات کشاورزی به ضایعات

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۷۴
  • تعداد حاضران : ۶۸
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها