freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


چکیده: مدیرکل میوه‌های سردسیری و نیمه‌ سردسیری، گفت: سالانه 230 هزار تن گردو در کشور تولید می‌شود و وزارت جهاد کشاورزی مجوزی برای واردات رسمی گردو خارجی نداده و گردوهای موجود در بازار از مبادی غیررسمی وارد شده است.

گردو یکی از مهمترین و با ارزش‌ترین محصولات خشکباری و روغنی در جهان محسوب می‌شود، به طوری که 1.2 میلیون هکتار سطح زیر کشت گردو در جهان بوده و سالانه 3 میلیون و 400 هزار تن از این محصول برداشت می‌شود. کشورهای مهم تولیدکننده گردو در جهان به ترتیب میزان تولید؛ چین، آمریکا، ایران، ترکیه،‌ مکزیک، هند، شیلی، سروستان، اوکراین و اسپانیا هستند و ایران از نظر سطح زیر کشت رتبه دوم دنیا بعد از چین را دارد، اما از نظر میزان تولید پس از چین و آمریکا مقام سوم را به خود اختصاص داده‌است. سرانه تولید جهانی گردو برای هر نفر کمتر از نیم کیلوگرم است، در صورتی که این رقم در ایران 3 کیلوگرم است.

رمضان رویین‌تن مدیر کل میوه‌های سردسیری و نیمه‌سردسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، در مورد وضعیت تولید گردو در کشور، اظهار داشت: سالانه 230 هزار تن گردو در سطح زیر کشت 153 هزار هکتاری در ایران به دست می‌آید، یعنی متوسط عملکرد در هر هکتار 1900 کیلوگرم است. وی ارزش اقتصادی گردوی تولیدی ایران را 5 هزار و 800 میلیارد تومان برآورد‌کرد و افزود: این رقم معادل 1.65 میلیارد دلار است که در صورت بهبود عملکرد در هکتار می‌تواند به سه برابر این رقم افزایش‌یابد.

رویین‌تن مهمترین استان‌های تولیدکننده گردو در کشور را کرمان، همدان، لرستان،‌ کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه اعلام کرد و گفت: بزرگترین چالش ما در تولید گردو سرمازدگی، خشکسالی، قدیمی بودن باغات و آفت‌ها عنوان کرد و گفت: اگر این مشکلات را برطرف کنیم و از طریق پیوندزنی و سرشاخه‌کاری درختان اصلاح شوند، تولید گردو از 230 هزار تن به 600 هزار تن در همین سطح موجود خواهد‌رسید.

مدیر کل میوه‌های سردسیری و نیمه‌سردسیری وزارت جهاد کشاورزی آفت چوب‌‌‌خوار گردو را یکی از مشکلات با‌غ‌های قدیمی عنوان کرد و افزود: این آفت به دلیل خشکسالی، آبیاری‌های غلط و قدیمی بودن باغ‌ها در حال افزایش است که باید با جوان‌سازی باغ‌ها و استفاده از روش‌های نوین آبیاری آن را کنترل‌کرد. وی در مورد صادرات گردو نیز اظهار داشت: در چند سال گذشته به طور متوسط 5 هزار تن گردو به قیمت کیلویی 6 تا 8 دلار صادر‌شده که می‌تواند افزایش‌یابد.

رویین‌تن در پاسخ به اینکه پس چرا قیمت هر کیلو گردو در بازار 50 هزار تومان به بالاست، اظهار داشت: باغدار هر کیلو گردوی با پوست را 25 هزار تومان می‌فروشد که این قیمت در مرحله توزیع افزایش می‌‌یابد. مدیر کل میوه‌های سردسیری و نیمه‌سردسیری وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه اکنون گردوی چینی و شیلی هم در بازار به فروش می‌رسد، گفت: ما به اندازه نیاز کشور گردو تولید می‌کنیم و وزارت جهاد کشاورزی مجوزی برای واردات رسمی مغز گردو نداده است و اگر یک چنین کالایی در بازار دیده شود، به معنای آن است که از مبادی غیررسمی وارد کشور شده‌است.

منبعخبرگزاری فارس

منبع : ارانیکو ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۰:۱۲ دیده شده : ۴۲بار نویسنده : admin

ایران سومین کشور آلوده جهان ایران سومین کشور پیر دنیا تولیدکنندگان گردو بزرگترین تولیدکنندگان گردو درجهان بزرگترین تولیدکننده گردو درجهان در دنیای تو ساعت چند است در دنیای تو ساعت چند است؟ دانلود در دنیای تو ساعت چند است موسیقی در دنیای تو ساعت چند است دیالوگ در دنیای تو ساعت چند است سانس ها در دنیای تو ساعت چند است Soundcloud در دنیای تو ساعت چند است اکران در دنیای تو ساعت چند است نقد در دنیای تو ساعت چند است سینما در دنیای تو ساعت چند است آهنگ در دنیای تو ساعت چند است؟ فیلم کامل در دنیای تو ساعت در دنیای تو ساعت چنده دانلود در دنياي تو ساعت چنده دانلود فیلم در دنیای تو ساعت چنده دانلود دانلود آهنگ در دنیای تو ساعت چنده دانلود موسیقی فیلم در دنیای تو ساعت چنده دانلود اهنگ فیلم در دنیای تو ساعت چنده دانلود رایگان فیلم در دنیای تو ساعت چنده دانلود موسیقی در دنیای تو ساعت چنده دانلود تیتراژ در دنیای تو ساعت چنده دانلود موسیقی متن فیلم در دنیای تو ساعت چنده در دنیا چند کشور است در دنيا چند كشور است در جهان چند کشور است در جهان چند كشور است در دنيا چند كشور وجود دارد در جهان چند کشور اسلامی است در تمام جهان چند کشور است در کل دنیا چند کشور وجود دارد در جهان چند کشور اسلامی وجود دارد در کل جهان چند کشور وجود دارد در دنیا چند قاره وجود دارد در جهان چند قاره وجود دارد ایران سومین تولیدکننده گردو در دنیا

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۴۹
  • تعداد حاضران : ۲۶۹
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها