freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به دنبال انجام تحقیقات بر روی آثار به جا مانده از حشرات بر روی فسیل برگ ها، بالاخره به ابهاماتی که در خصوص شهاب سنگی که گفته میشد حدود 66 میلیون سال پیش موجب انقراض دایناسورها شده بود پاسخ داده شد. سال ها بود که دانشمندان فکر می کردند شهاب سنگ مذکور بیشترین تاثیر تخریبی را در شمال آمریکا داشته و همین امر باعث شد آمریکای جنوبی به پناهگاهی برای گونه های نجات یافته تبدیل شود. اما با بررسی اثرات باقیمانده از حشرات، این نتیجه حاصل شده است که این شهاب سنگ به هر دو نیمکره به یک نسبت آسیب وارد کرده بود. تنها تفاوت این بود که نیمکره جنوبی با روند سریعتری ترمیم پیدا کرده است.

بررسی آثار به جا مانده از حشرات یکی از روش های رایج برای درک بهتر زنجیره غذایی و اکوسیستم غالب در هر منطقه است. بطور کلی، هر چه تنوع گزش های حشرات بیشتر باشد می توان به وجود اکوسیستمی غنی تر پی برد. تیمی از دانشمندان تحت رهبری مایکل دونوان در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، تاثیر حشرات در اکوسیستم را پیش و پس از اصابت شهاب سنگی که عامل انقراض دایناسورها به زمین شناخته می شود مورد مطالعه قرار دادند. این شهاب سنگ در محل کنونی یوکاتان پنینسولا در مکزیک با زمین برخورد کرد و انقراض گسترده ای از بسیاری از گونه های موجود را موجب شد.

تیم محققین برای بررسی بهتر ادعای مربوط به تاثیرپذیری کمتر نیمکره جنوبی از این اصابت، به بررسی حدود 4000 فسیل موجود از برگ هایی از منطقه ای از آرژانتین به نام پاتاگونیا پرداختند. نتیجه تحقیقات این گروه از دانشمندان بصورت یک مقاله در ژورنال Nature Ecology & Evolution به چاپ رسیده است.

این تحقیقات نشان داده اند که احتمالا آمریکای جنوبی نیز بر اثر اصابت شهاب سنگ به اندازه آمریکای شمالی صدمه دیده بود، چراکه هیچ یک از گونه های حشرات که پیش از اصابت شهاب سنگ موجود بودند از پس از این واقعه در آمریکایی جنوبی نیز دیده نشدند. این یافته احتمالا بدین معنی است که آمریکای جنوبی نتوانسته توسط گونه های باقیمانده که از آمریکای شمالی فرار می کردند به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به تنوع اثرات حشرات بر روی برگ ها پس از زمان اصابت شهاب سنگ، این تیم همچنین دریافته اند که تنوع کامل گونه های حشرات و در نتیجه اکوسیستم حدود 4 میلیون سال پس از این واقعه به وضعیت سابق خود بازگشته است. این زمان ممکن است به نظر خیلی طولانی برسد اما فراموش نکنید که آمریکای شمالی در مدت زمانی حدود 9 میلیون سال توانست مجدد ترمیم شود و وضعیت سابق خود را بازیابد. شاید روند سریع ترمیم آمریکای جنوبی باعث شد این تصور پیش آید که این بخش لطمات کمتر و سبک تری را از اصابت شهاب سنگ تجربه کرده بود.

هنوز علت سرعت روند ترمیم آمریکای جنوبی مشخص نیست. محقیین معتقدند شاید به دلیل فاصله بیشتر با محل برخورد یا عوامل دیگری که هنوز به درستی مشخص نشده اند این روند از سرعت بیشتری برخوردار بوده است.آگاهی از این موارد نخستین گام هایی هستند که باید برای شناخت اثرات برخورد این شهاب سنگ با زمین برداشته شود.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۵:۳۹ دیده شده : ۳۴بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۱۱۳
  • تعداد حاضران : ۱۵۴
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها