freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


چکیده: با سرعت گرفتن طرح‌های فولادی از نیمه دوم سال جاری، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا نیمه اول سال آینده شاهد برقراری توازن در بخش‌های مختلف زنجیره فولاد در کشور باشیم. در این خصوص گفت‌وگو با مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی را در ادامه می‌خوانید:

تولید و صادرات فولاد تا پایان سال به چقدر می‌رسد؟

در حال حاضر تلاش خوبی در حوزه صادرات صورت‌گرفته و بر اساس رکوردی که در 6 ماه اول سال در این بخش تحقق‌یافته، پیش‌بینی می‌شود که در حوزه زنجیره فولاد (یعنی نه فقط فولاد) از جمله کنسانتره و گندله به رشد خوبی در صادرات دست‌یافته‌ایم. در بخش تولید نیز شرایط خوبی داریم. البته تا راه‌اندازی واحدهای اسفنجی ما یک فاصله زمانی وجود دارد. از این رو امسال حتما وضعیت بهتری متصور است و پیش‌بینی ما دستیابی به 17 میلیون تن فولاد تا پایان سال است.

به نظر شما تعرفه فولاد تا پایان سال تغییر می‌کند؟

تا پایان امسال تغییری در میزان تعرفه فولاد ایجاد نخواهد‌شد، اما در این میان نکته‌ای که بعضی از پروفیل‌سازها با آن مواجهند درخصوص تامین مواد اولیه آنها است که هم‌اکنون فولاد مبارکه در صدد است که نیازهای آنها را تامین‌کند. از این رو تعرفه قرار نیست تغییر کند، ولی قرار است که نیازهای پروفیل‌سازها حتما تامین شود.

نظر جناب‌عالی درخصوص اعمال تعرفه برای صادرات سنگ‌آهن چیست؟ گویا شرکت‌های سنگ‌‌آهنی‌ از این مساله ناراضی هستند؟

قطعا باید از سیاست‌های وزارتخانه تبعیت کنیم، اما در ابتدا باید مراحل تصویب آن در دولت انجام شود، بدیهی است که این امر اززوایای مثبت و منفی برخوردار است. برای جلوگیری از خام‌فروشی سیاست درستی است، اما باید ابعاد مختلف قضیه را در نظر گفت. به‌عنوان مثال سنگ‌ آهن‌های هماتیتی درداخل کشور به هیچ وجه نمی‌تواند بهره‌‌وری یا فرآوری شود. بنابراین باید در جهتی حرکت‌کرد که کارخانه‌های جدیدی بر‌ای این امرتهیه کنیم. بدیهی است وقتی محصولی در داخل کشور با ارزش افزوده‌ بالا تولید می‌شود، نباید به‌صورت خام صادر‌شود. این سیاست را سنگ‌آهنی‌ها هم قبول دارند، ولی باید مشکلات آنها نیز برطرف شود به‌عنوان مثال پرداخت به‌موقع وجوه، مسائل تسهیلات آنها و همچنین مشکلاتی که معادن کوچک و متوسط دارند مرتفع شود و تنها با ممنوع کردن صادرات مشکل سنگ‌آهنی‌ها به‌طور کامل کامل حل نمی‌شود.

عملیات اجرایی تیتانیوم کهنوج در چه مرحله‌ای است؟

عملیات اجرایی تیتانیوم کهنوج روز سه‌شنبه هفته جاری آغاز خواهد شد به گونه‌ای که از 130 هزار تن کنسانتره و 70 هزار تن سرباره برخوردار است. سرمایه‌گذاری پروژه مذکور حدود 5 هزار میلیارد ریال است. معدن کهنوج تیتانیوم در30 سال گذشته اکتشاف شده و به‌رغم فناوری‌ بالایی که داشت به دلیل کمبود مالی و تحریم‌ها متوقف شده بود. از این رو این طرح از جمله پروژه‌های مهم است و به دلیل اهمیت آن با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری افتتاح خواهد شد. یک خبر خوش دیگر اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال خط تولید 5 میلیون تن گندله مبارکه در سنگان راه‌اندازی خواهد‌‌شد و در نیمه اول سال آینده 5 میلیون تن گندله اپال سنگان ‌و همچنین کنسانتره‌ مادکوش در بندرعباس و نیز توسعه ملی را در دستور کار داریم. بنابراین به نظر می‌رسد که در نیمه اول سال آینده توازن کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی و به یک تعبیر زنجیره توازن فولاد کشور با راه‌اندازی کارخانه‌های آهن‌اسفنجی نی‌ریز، میانه و شادگان برآورده‌شود.

منبعدنیای اقتصاد

منبع : ارانیکو ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰:۲۰ دیده شده : ۳۹بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۱۴
  • تعداد حاضران : ۱۷۹
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها