freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا، دنیس راس، مشاور ارشد پیشین باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا در امور غرب آسیا و شمال آفریقا در سال‌های 2009 تا 2011  در سخنانی در موسسه واشنگتن برای سیاست شرق نزدیک که از اندیشکده‌های نزدیک به جریان نومحافظه‌کار در آمریکا به شمار می‌آید، گفت: دونالد ترامپ (رییس‌جمهور منتخب آمریکا) در زمان رقابت‌های انتخاباتی می‌گفت که قصد دارد توافق ایران و گروه 1+5 بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را پاره کند. البته از سوی دیگر، او می‌گفت که این توافق را اجرایی خواهد کرد. او نمی‌تواند هردو کار را با هم انجام دهد و فقط باید یکی از این دو را انجام بدهد.

او با بیان این‌که ترامپ فقط در صورتی می‌تواند چنین توافقی را پاره کند که توافقی دوجانبه باشد، افزود: اما برجام، توافقی چندجانبه است. باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر آمریکا بخواهد از این توافق دور شود، ایران با حق انتخاب مواجه خواهد بود. اگر دیگر کشورهای حاضر در گروه 1+5 اعلام کنند که حاضر نیستند از این توافق خارج شوند، فشارهایی که بر طرف ایرانی وارد خواهد شد، زیاد نیست. درعین حال، ایران این امکان را خواهد داشت تا خودش را به صورت قربانی جلوه دهد. در این صورت، ایران خواهد گفت که با این وضع پیش آمده می‌تواند از توافق هسته‌ای کناره گیری کند. سپس، ایران ساخت سانتریفیوژها و کار  غنی‌سازی اورانیوم را بار دیگر شروع خواهد کرد. در این صورت، تقصیرها متوجه چه کسی خواهد بود؟ آیا ایران مقصر قلمداد خواهد شد یا این که دلیل این کارها متوجه ما خواهد بود؟

راس هم‌چنین گفت: اگر ایران بار دیگر به سمت تولید مواد شکافت‌پذیر حرکت کند و حتی مواد غنی شده را تا سطح لازم برای ساخت تسلیحات غنی‌سازی کند، این سوال مطرح خواهد بود که آیا ترامپ حاضر است اقدام نظامی انجام دهد تا این روند را در ایران متوقف کند؟ تمامی رویکرد ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی درباره منطقه خاورمیانه این بود که وی می‌خواهد گروه داعش را نابود اما عملا از منطقه کناره‌گیری کند. با این اوصاف، ترامپ در جایگاه رییس‌جمهور آمریکا با گزینه‌های دشواری مواجه خواهد بود. این اصلا غیرعادی نیست که یک نامزد انتخابات در رقابت‌های انتخاباتی یک سخن را به زبان بیاورد و زمانی که رییس‌جمهور می‌شود به علت آن که انتخاب‌های دشواری را باید بگیرد، تصمیمی متفاوت اتخاذ کند.

این کارشناس آمریکایی با تاکید بر این‌که عملکرد ترامپ مبهم است، گفت: شکل‌گیری بهترین و بدترین سناریوها در زمان ریاست جمهوری ترامپ تا حدود زیادی به این بستگی دارد که چه کسانی در اطراف او باشند. افرادی همانند سناتور باب کورکر ، افرادی جدی هستند. به نظر من، اگر او در حوزه امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا مسوولیت داشته باشد، او احتمالا ترامپ را به بروز رفتارهای مسوولانه‌تر سوق خواهد داد. به هرحال، فعلا مشخص نیست که ترامپ در جایگاه رییس‌جمهور چه اقداماتی انجام خواهد داد و چه کارهایی انجام نخواهد داد. هنوز ابهامات زیادی درباره عملکرد ترامپ مطرح است زیرا سخنانی که او در زمان نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌کرد، نمی‌تواند اطلاعات هدایت کننده زیادی در این زمینه ارائه کند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵:۱۲ دیده شده : ۴۰بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۵۴
  • تعداد حاضران : ۱۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها