freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

انتظار ایران از 5+1 اجرای تعهداتشان در برجام استبه گزارش حوزه مجلسگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خانه ملت، کاظم جلالی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در دیدار «اروه مورن» رئیس منطقه «نورماندی» فرانسه و وزیر دفاع سابق و نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه روابط دوجانبه خوبی در طول ادوار مختلف داشته‌اند، گفت: بسترهای مناسبی جهت ارتقای روابط دو طرف وجود دارد که باید با بررسی آنها، این موضوعات مورد توجه قرار گیرد.
 
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه باید در آینده به سمت روابط گسترده و پایدار حرکت کنند، افزود: همکاری مشترک دوجانبه باید هدفمند و مبتنی‌ بر منافع دو طرف باشد.
 
رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فرانسه با تأکید بر اینکه اولویت همکاری ایران و فرانسه می‌تواند در بخش‌های امنیت منطقه‌ای و حوزه‌ اقتصادی تعریف شود، خاطرنشان کرد: باید روند دموکراتیک در کشورهای منطقه حاکم شود تا تمامی کشورها و ملت‌های منطقه بتوانند حاکمانشان را خودشان انتخاب کنند.
 
جلالی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ، تأکید کرد: اکنون در دوران پسابرجام باید به سمت بهره‌مندی و منتفع شدن از دستاوردهای برجام که حاصل مذاکرات دشوار و پیچیده دوطرف بود، حرکت کنیم.
 
وی با اشاره به روند اجرای برجام از سوی ایران و 1+5، تصریح کرد: امروز و پس از امضای برجام، اراده‌ای جدی از سوی جمهوری اسلامی ایران در اجرای آن وجود دارد، به طوریکه ایران به تمامی تعهداتش در این توافق عمل کرده است و انتظار می‌رود تا طرف مقابل نیز به تعهداتش در برجام پایبند باشد.
 
جلالی تأکید کرد: برجام دستاوردی برپایه مذاکرات بین‌المللی بود که دستیابی به آن می‌تواند الگویی برای رفع مسائل و مناقشات بین‌المللی و جهانی باشد.
 
وی با بیان اینکه آژانش بین‌المللی انرژی اتمی بر راستی عملکرد ایران براساس تعهدات برجام صحه گذاشته است، یادآور شد: باید برنامه چندجانبه‌ای از سوی ایران و 1+5 به منظور بهره‌مندی از فواید و آثار مثبت برجام تهیه، تدوین و اجرایی شود.
 
عضو کمیته اجرایی بین‌المجالس جهانی با تأکید بر اینکه برنامه‌ هسته‌ای ایران همواره صلح‌آمیز بوده است، گفت: احساس می‌شود در فضای پسابرجام نیاز بیشتری به همگرایی بین ایران و گروه‌ 1+5 در قبال اجرای برجام باید ایجاد شود.
 
جلالی یکی از فواید برجام را اثرگذاری مثبت در حوزه اقتصاد دانست و تصریح کرد: یکی از آثار مثبت برجام در حوزه مسائل اقتصادی و در راستای همکاری‌های اقتصادی می‌تواند نمود پیدا کند که برای آن باید برنامه مدون دوجانبه‌ای فراهم شود.
 
وی با اشاره به حضور گروه‌های تروریستی در منطقه و اقدامات جنایتکارانه‌ آنها، گفت: متأسفانه در چند سال اخیر تروریست‌ها منطقه غرب آسیا را به طور فراگیری به جنایت آلوده کرده‌اند و با حمایت برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای بر حجم اقدامات وحشیانه خود می‌افزایند.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اقدامات و حمایت‌های آشکار برخی کشورها به رشد تروریست‌ها در منطقه کمک کرده‌است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا نسبت به شکل‌گیری تروریست‌ها در منطقه به ویژه، سوریه هشدارهای لازم را داده بود، اما جامعه جهانی هنگامی به این نتیجه رسید که خود، قربانی اعمال تروریستی شد.
 
جلالی با بیان اینکه اقدام تروریستی در هر نقطه‌ای از دنیا از سوی جمهوری اسلامی ایران محکوم است، گفت: باید اراده‌ای جدی از سوی جامعه جهانی برای مبارزه با تروریسم وجود داشته باشد که گام اول آن تقسیم نکردن تروریست‌ها به دو گروه تروریست‌های خوب و بد است.
 
وی با تأکید بر اینکه نباید برخورد دوگانه در قبال تروریست‌ها صورت گیرد، یادآور شد: اگر برخورد جدی و قاطع با تروریست‌ها در عراق و سوریه صورت نگیرد و کار آنها در همین مرحله یکسره نشود، پس از مدتی در جای دیگری بروز پیدا می‌کند.
 
رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فرانسه ادامه داد: سوریه متعلق به ملت این کشور است و آینده آن باید با آرا و نظر مردم این کشور تعیین شود، همانگونه که اکنون نیز حکومت سوریه برآمده از آرای مردم است.
 
وی با تأکید بر اینکه باید بر شعارهای اعلام شده در قبال مبارزه با تروریسم جدی بود، گفت: بازسازی منطقه پس از تروریسم‌زدایی، نیازمند یک همگرایی جهانی است.
 
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه، تصریح کرد: اگر کشتار بی‌گناهان اقدامی ناشایست و ضد حقوق بشری است، باید محکوم شود و این محکومیت شامل تمام نقاط جهان همچون پاریس، بروکسل، دمشق و یمن می‌شود.
 
عضو کمیته اجرایی بین‌المجالس جهانی افزود: جامعه جهانی در حالی از محکومیت اقدام تروریست‌ها در بروکسل و پاریس حرف می‌زند که در قبال اقدامات فاجعه‌آمیز عربستان در یمن سکوت پیشه کرده‌است.
 
جلالی در پایان صحبت‌هایش تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پتانسیل‌های خوبی در حوزه‌های مختلف به منظور همکاری و گسترش تعاملات با کشور فرانسه، به‌ویژه منطقه «نورماندی» دارد که می‌توان در خصوص آنها برنامه‌ریزی‌های مدونی ارائه کرد.
 
همچنین «اروه مورن» رئیس منطقه «نورماندی» فرانسه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در ایران، گفت: ایران کشوری با تمدن و فرهنگ چند هزار ساله است که همواره روابط خوب و مثبتی با فرانسه داشته است.
 
وی افزود: امید است تا چنین دیدارهایی زمینه همکاری‌های بیشتر در حوزه‌ اقتصاد را به‌وجود آورد.
 
وزیر دفاع سابق فرانسه، برقراری اعتماد متقابل میان ایران و فرانسه را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: ما از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالای علمی ایران آگاه هستیم و توانایی‌های ایران در پیشبرد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای نیز نشان‌دهنده توان علمی این کشور است.
 
«اروه مورن» در پایان خاطرنشان کرد: ما از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای برقراری محیطی مساعد به منظور سرمایه‌گذاری آگاه هستیم و شرکت‌های فرانسوی اشتیاق فراوانی برای سرمایه‌گذاری در ایران دارند.
 
انتهای پیام/
منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰:۳۲ دیده شده : ۴۷بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۵۱
  • تعداد حاضران : ۱۶۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها