freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


هرگاه صحبت از ساعت‌های لوکس می‌شود، کم‌تر کسی است که نام رولکس در ذهنش تداعی نشود. رولکس هم مانند دیگر نام‌های تجاری دنیا یک‌شبه به برندی ماندگار تبدیل نشده و پشت‌صحنه‌ای طولانی در داستان آن نهفته است. در ادامه‌ی مطلب، با زومیت همراه باشید:

بنیان‌گذار رولکس

هانس ویلسدورف

بخش زیادی از تاریخ رولکس، به داستان زندگی بنیان‌گذار این شرکت برمی‌گردد. چرا که طراحی، بازاریابی، آداب تجاری و اهداف این شرکت، ریشه در زندگی مؤسس آن دارد و از داستان پیدایش رولکس جدا نیست.

شروع رولکس به تولد «هانس ابرهارد ویلهلم ویلسدورف» در سال ۱۸۸۱، در شهر کولمباخ آلمان برمی‌گردد. ویلسدورف پسر یک آهن‌فروش بود که قرار بود شغل آبا و اجدادی خود را ادامه دهد. وقتی او به سن ۱۲ سالگی رسید، پدر و مادر خود را از دست داد. ازاین‌رو به همراه خواهر و برادرانش تحت مراقبت عمو و عمه قرار گرفتند و برای گرفتن میراث باید به سن قانونی می‌رسیدند.

ویلسدورف پس از مرگ والدینش، تا سن ۱۸ سالگی در مدرسه‌ی شبانه‌روزی گذراند. درس‌های او در ریاضی و زبان - به خصوص زبان انگلیسی- واقعا عالی بودند. پس از آن؛ وی از طریق یکی از دوستان مدرسه‌اش به ژنو رفت و در یک شرکت توزیع مروارید برای یادگیری فنون تجارت و صنعت طلا و جواهر مشغول به کار شد. پس از مدتی وی صنعت مروارید را ترک کرد و به جمع صادرکنندگان ساعت مچی در شرکت Cuno Korten پیوست. او که هیچ تجربه‌ای در زمینه‌ی ساعت نداشت، به عنوان مترجم مشغول به کار شد تا نامه‌های اداری شرکت را به انگلیسی بنویسد. در Cuno Korten بود که ویلسدورف تصمیم گرفت صنعت ساعت مچی را دنبال کند. بیشتر قطعات Cuno Korten از تولیدکنندگان فرانسوی، آلمانی و سوئیسی خریداری می‌شدند. ویلسدورف در مأموریت جدید کاری خود با همکاری سه ساعت‌ساز، ساعت‌های جیبی جدیدی ساخت که به‌زودی از رصدخانه‌ی نوشاتل گواهی زمان‌سنجی دریافت کردند. این ساعت‌ها به‌سرعت فروخته شد و این امر مدیران ویلسدورف را تحت تأثیر قرار داد.

تاسیس شرکت W&D

ویلسدورف پس از گذراندن یک دوره‌ی کوتاه اجباری در ارتش، در سال ۱۹۰۳ در سن ۲۲ سالگی به لندن رفت تا در یک شرکت ناشناخته‌ی سازنده‌ی ساعت مشغول به کار شود؛ ضمن این که برای تأسیس شرکت خود هم برنامه‌ریزی داشت. در سفر به لندن، تمام سهم ارث او -که ۳۳۰۰۰ مارک آلمان بود- به سرقت رفت. در ۲۴ سالگی، ویلسدورف با «آلفرد جیمز دیویس» آشنا شد و برای تأسیس شرکت با یکدیگر وارد همکاری شدند. در این همکاری دیویس صاحب سرمایه بود و ویلسدورف دانش و تجربه‌ی این حرفه را از دوران کار در Cuno Korten فرا گرفته بود. این همکاری، با ازدواج ویلسدورف با خواهر کوچک‌تر دیویس تقویت شد. پس از مدتی وی توانست شهروندی بریتانیا را هم به دست آورد.

ویلسدورف با قرض گرفتن پول از خواهر و برادرش، سهم خود در سرمایه‌گذاری با دیویس را برابر کرد و صاحب ۵۰ درصد از سهام کمپانی شد. در این میان ویلسدورف سازوکار ساعت‌ها را می‌شناخت و دیویس با مسائل مالی و تجارت بین‌الملل آشنا بود. شروع کار شرکت «ویلسدورف و دیویس با مسئولیت محدود» استفاده از موتورهای ساعت ebauches از شرکت (ژان آگلر) Jean Aegler در شهر بین سوئیس بود.

تولید ساعت مچی

در آن زمان ویلسدورف و دیویس تنها دو نوع ساعت تولید می‌کردند که یکی ساعت جیبی مردانه و دیگری ساعت کیفی زنانه بود. در کنار این محصولات، ویلسدورف متوجه کارایی ساعت‌های مچی در جنگ بوئر شد و تصمیم گرفت در مورد محصولی که هیچ بازاری در آن زمان نداشت تخصص لازم را فرابگیرد. ساعت‌های مچی‌ آن دوران صفحه‌ی خیلی کوچکی داشتند؛ از این رو اعداد روی صفحه دقیق دیده نمی‌شدند و بیشتر مورداستفاده‌ی زنان بودند. علاوه بر این، صنعت ساعت بر این اعتقاد بود که ساعت مچی تاب و تحمل مقاومت در مقابل فعالیت‌های روزانه‌ی افراد را ندارد.

در جنگ بوئر هوا بسیار گرم بود و سربازان نمی‌توانستند کت و لباس گرم بپوشند. از این رو ساعت‌های جیبی خود را با تسمه به دور مچ خود بستند و خودبه‌خود این ذهنیت درباره‌ی مقاومت کم ساعت‌های مچی تغییر کرد.

هر چند ساعت‌های مچی در ابتدا یک مد زودگذر به نظر می‌رسیدند؛ اما به مرور زمان، در نزد عموم محبوب شدند. در سال ۱۹۱۲، ویلسدورف به شهر بین برگشت تا با شرکت آگلر وارد مذاکره شود. وی بزرگ‌ترین قرارداد آن زمان در زمینه‌ی خرید قطعات ساعت را با آن شرکت منعقد کرد.

برندی به نام رولکس

رولکس

در همان زمان لوگو و نام تجاری در صنعت باب شد. نامی مثل Wilsdorf & Davis، نام یک شرکت بود و مثل کداک (Kodak) و کوک (Coke) برند به‌ حساب نمی‌آمد. در نهایت ویلسدورف و دیویس به این فکر افتادند تا نامی را برای کمپانی خود انتخاب کنند که منحصر به چیز خاصی نباشد، تلفظ آن در تمام زبان‌ها راحت باشد و از لحاظ املایی راحت نگارش شود. همان‌طور که نام اپل ربطی به رایانه ندارد، رولکس هم ارتباطی به صنعت ساعت نداشت.

تلاش برای اثبات برترین بودن

در آن زمان این ذهنیت جا افتاده بود که ساعت‌های مچی عملکرد دقیقی از خود نشان نمی‌دهند. از این رو، رولکس در اولین حرکت، یک نمونه از محصول خود را به دانشکده‌ی ساعت‌سازی بین -که یکی از اولین موسسه‌های زمان‌سنجی بود- فرستاد. در نهایت ساعت مچی رولکس توانست اولین ساعت جهان باشد که امتیاز سنجش زمانی را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این رولکس موفق شد گواهی دقت کلاس A را از موسسه‌ی Kew Observatory در انگلستان دریافت کند. در این تست، ساعت رولکس به مدت ۴۵ روز در پنج موقعیت و سه دمای مختلف قرار گرفت. قبل از رولکس، این گواهی تنها به یک زمان‌سنج دریایی اعطا شده بود. با افزایش ارزش گواهی‌های زمان‌سنجی، ویلسدورف اصرار داشت که تمام ساعت‌های ساخت این شرکت باید تحت تست‌های مشابهی قرار بگیرند و هیچ ساعت رولکسی بدون دریافت «گواهی رسمی زمان‌سنجی» فروخته نخواهد شد. ضمن این که رولکس، هیچ قطعه‌ی متحرکی را از آگلر قبول نمی‌کرد؛ مگر اینکه پس از گذراندن آزمون هفت‌روزه، عملکرد موفقی از خود نشان دهد. از آنجا که هیچ گواهی مربوط به زمان‌سنجی وجود ندارد که رولکس آن را دریافت نکرده باشد، ساعت رولکس به‌عنوان استانداردی برای زمان‌سنجی دیگر شرکت‌های فعال در صنعت ساعت‌سازی معرفی شد.

در سال ۱۹۲۵، رولکس متوجه وجود یک نقطه‌ضعف در تمام ساعت‌های خود شد و مشاهده کرد که امکان نفوذ گردوغبار و آب از طریق دسته کوک ساعت وجود دارد. ویلسدورف باخبر شد به تازگی پتنتی ثبت شده که در آن ساخت یک دسته کوک و دکمه‌ی تنظیم جدید پیشنهاد شده است. وی این پتنت را خریداری کرد و اولین ساعت ضد آب جهان را با نام اویستر (به معنای صدف) در سوئیس و سپس لندن تولید کرد. ویلسدورف زمانی این نام را انتخاب کرد که در یک مهمانی شام مشغول باز کردن خوراک صدف بود. امروزه، ابزار لازم برای باز کردن قاب ساعت‌های رولکس شبیه ابزار موردنیاز برای باز کردن صدف در رستوران است.

با وجود قانونی مبنی بر پشتیبانی از حق ثبت اختراع، ویلسدورف مجبور شد تا از پتنت خود در مقابل تقلیدکنندگان دفاع کند. به همین علت، در سال ۱۹۳۴، علیه برادران اشمیتز (Schmitz Brothers) در آلمان شکایت کرد. پس از گذشت دو سال و نیم، دادگاه سوئیس برادران اشمیتز را محکوم به پرداخت جبران خسارت به رولکس کرد. با این که ویلسدورف این پتنت را خود ثبت نکرده بود؛ اما او بود که با استفاده از روش‌های مدرن تولید، توانسته بود آن را عملی کند.

رویکرد جدید در تبلیغات

رولکس

در سال ۱۹۲۷، ویلسدورف یک کمپین تبلیغاتی برپا کرد. شروع ماجرا از این قرار بود؛ جوانی ۲۶ ساله به نام «مرسدس گلایتس»، یک تایپیست لندنی و اولین زنی بود که توانست در کانال مانش شنا کند. گلایتس برای این که بتواند رکورد نفر پیش از خود را در مدت زمان این شنا بشکند، تصمیم گرفت تا دوباره این شنا را انجام دهد و همین امر یک هیاهوی رسانه‌ای به پا کرد. ویلسدورف فرصت را غنیمت دید که گام تأثیرگذاری برای تبلیغ ساعت ضد آب خود بردارد. از این رو مرسدس در دومین شنای خود یک ساعت رولکس هم به همراه داشت. ویلسدورف فهمیده بود که تبلیغات، به‌تنهایی کیفیت و اعتماد را به مصرف‌کننده القا نمی‌‌کند و کیفیت امری است که باید ثابت شود. از این رو، شنای مرسدس به عموم نشان داد که این ساعت تحمل و استحکام کافی در برابر غوطه‌ور شدن کامل در داخل آب را دارد.

در مرحله‌ی بعد، ویلسدورف متوجه شد که هر چند ساعت تولیدی‌اش در برابر نفوذ آب، مقاوم است اما این مقاومت را نسبت به نفوذ انسان‌ها ندارد! استفاده‌کنندگان ساعت مچی، فراموش می‌کردند که آن را کوک کنند یا گاهی مواقع بدون این که پیچ آن را سفت کنند، قطعات ساعت را در معرض گردوغبار و آب قرار می‌دادند. چالش فنی بعدی ویلسدورف استفاده از روشی برای کوک کردن اتوماتیک بود. پیش از اوایل آن دهه، شخصی به نام «جان هاروود» اولین بار ساعتی خود کوک شونده‌ را معرفی کرد. این طراحی بر اساس یک گام شمار صورت گرفته بود؛ از این رو دیگر نیازی نبود تا برای استفاده‌ی روزانه از ساعت پیچ آن شل شود.

بحران و توسعه

سال ۱۹۳۱ برای رولکس همراه با فاجعه و فرصت بود. کسب‌وکار رولکس رونق گرفت، اما ارزش پوند انگلیس به علت بحران اقتصادی جهان و رکود بزرگ به شدت کاهش پیدا کرد. از این رو، ارزش صادرات رولکس با کاهش ۶۰ درصدی مواجه شد. اگر رولکس بنای زنده ماندن داشت باید محصول خود را خارج از قلمروی امپراتوری بریتانیا به فروش می‌رساند. پس از آن رولکس شروع به تأسیس شرکت‌های تابعه در مناطقی چون پاریس، بوینوس آیرس، میلان و حتی خاور دور کرد. این توسعه و گسترش، موفقیت‌آمیز بود و رقم تولید اویستر را از ۲۵۰۰ به ۳۰,۰۰۰ در سال رساند.

شکل‌گیری بنیاد ویلسدورف

در سال ۱۹۴۴ همسر ویلسدورف فوت کرد و شریک تجاری‌اش، هرمان آگلر هم او را تنها گذاشت. ویلسدورف که هیچ وارثی نداشت، «بنیاد هانس ویلسدورف» را در سال ۱۹۴۵ تأسیس کرد. بنا بر وصیت ویلسدورف، کمپانی رولکس هرگز با هیچ شرکت دیگری ادغام نمی‌شود، ضمن این که فروخته و واگذار هم نخواهد شد. رولکس همچنان تحت نظر این بنیاد در حال ادامه‌ی فعالیت است. ویلسدورف توزیع دقیقی برای سود سهام کمپانی خود در نظر گرفت. بخش اعظم این سود به افتخار همسرش، به امور خیریه واگذار شد. علاوه بر این، سود سهام سرمایه‌گذاری در مصارف دیگری چون ساخت یک مدرسه‌ی ساعت‌سازی، آکادمی هنرهای زیبا و دانشکده‌ی علوم اجتماعی و کسب‌وکار خرج شد. بنیاد ویلسدورف، درآمد حاصل از آزمایشگاه تحقیقاتی ساعت در نوشاتل را صرف احداث کتابخانه‌ای برای نابینایان و غرفه‌ی نمایشگاهی در لوسرن برای حمایت از حیوانات کرد.

نوآوری‌ در طول سال‌ها

نوآوری

در سال ۱۹۴۵ که مصادف با چهلمین سالگرد تولد رولکس بود، این شرکت دست به یک نوآوری جدید زد و مدل دیت جاست (DateJust) را به عنوان اولین ساعت مجهز به تنظیم اتوماتیک تاریخ معرفی کرد.

در دهه‌ی ۱۹۵۰، ساعت رولکس مخصوص در ارتفاعات بالا و زیردریایی هم طراحی شد. ضمن این که در همان دهه، شعبه‌هایی از رولکس در شهرهای بمبئی، بروکسل، دوبلین، هاوانا، ژوهانسبورگ، لندن، میلان، مکزیکو سیتی، نیویورک، سائو پائولو و تورنتو برپا شد.

«رنه-پل ژانرت» یکی از مهم‌ترین مدیران رولکس بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ بود. ژانرت بر این موضوع متمرکز بود که رولکس به دنبال طراحی محصول برای ورزش‌های انفرادی یا حرفه‌ای باشد. در واقع ساعت‌های مچی مخصوص غواصان، کاوش‌گران و تجار از ایده‌های ژانرت بود. ضمن این که در همان دوران، ساعت مچی ۲۴ ساعته‌ی خلبانان خطوط هواپیمایی طراحی شد که بزل قابل چرخش آن، ساعت دقیق منطقه‌های زمانی مختلف را نشان می‌داد.

سال ۱۹۶۰ فراز و نشیب‌های زیادی برای رولکس به همراه داشت. در آن زمان رولکس مدل کسموگراف را مخصوص رانندگان ماشین‌های مسابقه با بزل فلزی و قاب تاچومتریک روانه‌ی بازار کرد. از دهه‌ی ۷۰ تا به امروز، رولکس در حال تکامل بوده است. حتی با وجود تقلیدهای مشروع و نامشروعی که از محصولات این کمپانی شده است، رولکس همچنان به تولید ساعت‌های جدید ادامه می‌دهد و از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند. در حال حاضر این کمپانی روزانه حدود ۲۰۰۰ عدد ساعت تولید می‌کند و همواره در فهرست ۱۰۰ کمپانی برتر دنیا قرار دارد.

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۵:۴۸ دیده شده : ۵۱بار نویسنده : admin

داستان برند اپل داستان برند نایک داستان برند اکبر جوجه داستان برند های معروف تاریخچه برند های معروف دنیا تاریخچه برند های معروف تاریخچه ی برند های معروف تاریخچه برند های معروف پوشاک داستان برنده اسب چوبی خلاصه داستان برنده ی اسب چوبی ترجمه داستان برنده اسب چوبی خلاصه داستان برنده اسب چوبی دانلود داستان برنده اسب چوبی داستان برنده ي اسب چوبي ترجمه داستان کوتاه برنده اسب چوبی داستان برنده ی اسب چوبی داستان کوتاه برنده اسب چوبی انالیز داستان برنده اسب چوبی داستان برند داستان برنده اسب گهواره ای داستان برندهای موفق داستان برندها ترجمه داستان برنده اسب گهواره ای داستان برندهای معروف داستان برندهای ایرانی داستان خلقت برندهای مشهور رولکس ویکی رولکس ویکیپدیا ساعت رولکس ویکی پدیا رولکس ولیعصر نمایندگی رولکس ولیعصر فروشگاه رولکس ولیعصر پاساژ رولکس ولیعصر نمایندگی ساعت رولکس ولیعصر رولکس والار ساعت رولکس والار خرید ساعت رولکس والار قیمت ساعت رولکس والار ساعت والارطرح رولکس ساعت رولکس والار اصل رولکس مدل والار ساعت مچی رولکس والار رولکس وینر ساعت رولکس وینر طي كردن طي الارض كردن مسیر پرواز هواپیماها مسیر پرواز هواپیماهای جهان مسیر پرواز هواپیمای مالزی مشاهده مسیر پرواز هواپیماها مسیر پرواز هواپیما مسیرهای پرواز هواپیما مسير پرواز هواپيما مشاهده مسیر پرواز هواپیما پیگیری مسیر پرواز هواپیما مسیر پرواز مسیر پروازهای داخلی مسیر پرواز آسمان مسیر پرواز ایران کانادا مسیر پروازهای خارجی ایران ایر مسیرهای پروازی ایران ایر مسیرهای پروازی ماهان مسیر پروازهای داخلی ماهان مسیرهای پروازی داخلی مسیرهای پروازهای داخلی مسیرهای پروازی داخلی ماهان مسیر پرند مسیر پرند به تهران مسیر پرند به کرج مسیر پرند تهران مسیر پرندک مسیر پرند از تهران مسیر پرند تا تهران مسیر باغ پرندگان تهران مسیر مترو پرند مسیر پادگان پرندک آژانس مسیر پرواز آسمان مسیرهای هواپیمایی آسمان آژانس هواپیمایی مسیر پرواز آسمان آژانس مسافرتی مسیر پرواز آسمان مسیر پروتوپلاستی در گیاهان مسیر پرواز هواپیما ها مسیر پرواز ایران به کانادا مسیر های پروازی خارجی ایران ایر مسیرهای پروازهای خارجی ایران ایر رسیدن به هدف رسیدن به هدف در زندگی رسیدن به هدف چیست رسیدن به هدف والا رسیدن به هر هدفی راه رسیدن به هدف راههای رسیدن به هدف مراحل رسیدن به هدف راهای رسیدن به هدف راههاي رسيدن به هدف رسیدن به آرزوها رسیدن به آرزوها در 68 ثانیه رسیدن به آرزوهای محال رسیدن به آرزوها با قانون جذب رسيدن به آرزوها رسیدن به آرزوهای بزرگ رسیدن به آرزوها از طریق کائنات رسیدن به آرزوها با دعا رسيدن به ارزو رسیدن به ارزو در 68 ثانیه رسیدن به آرزوی محال راه رسیدن به ارزوهای محال دعا برای رسیدن به آرزوی محال رسیدن به ارگانیسم در زنان رسیدن به خیر به انگلیسی رسیدن به خدا راههای رسیدن به خدا راه رسیدن به خدا راههاي رسيدن به خدا راه رسيدن به خدا برای رسیدن به خدا مراحل رسیدن به خدا راه رسیدن به خدا چیست راههای رسیدن به خداوند راههای رسيدن به خدا رسیدن به عشق رسيدن به عشق رسيدن به عشق خود رسیدن به عشقت رسیدن به عشقم رسیدن به عشق با قانون جذب رسیدن به عشق خود رسیدن به عشق الهی رسیدن به عشق واقعی رسیدن به عشق خدا رسیدن به انگلیسی رسيد به انگليسي معنی رسیدن به انگلیسی رسیدن بخیر به انگلیسی میوه رسیده به انگلیسی رسید بانکی به انگلیسی سررسید به انگلیسی به نظر رسیدن به انگلیسی به نتیجه رسیدن به انگلیسی به توافق رسیدن به انگلیسی رسیدن به معشوق با قانون جذب رسیدن به معشوق رسيدن به معشوق رسیدن به معشوق با دعا رسیدن به معشوق دعا دعای رسیدن به معشوق فوری راه رسیدن به معشوق دعای رسیدن به معشوق سریع فال رسیدن به معشوق طلسم رسیدن به معشوق رسیدن به حاجت غیرممکن قله دماوند قله دماوند+عکس قله دماوند چندمین قله جهان قله دماوند ایران قله دماوند در کدام استان است قله دماوند جبهه جنوبی قله دماوند چند متر است قله دماوند جبهه غربی قله دماوند جبهه شمال شرقی قله دماوند در کجاست قله دنا قله دنا قاش مستان قله دنا کجاست قله دنالی دنا قله حوض دال قله های دنا قله ی دنا شهر قله دنا چهل قله دنا عکس قله دنا قله درفک قله درفک کجاست قله درفک در گیلان قله درفک رودبار قله درفک استان گیلان قله درفک در رودبار قله درفک پاییز مسیر قله درفک با ماشین قله درفك كجاست هواشناسی قله درفک قله توچال قله توچال کجاست قله توچال زمستان قله توچال در زمستان قله توچال با دوچرخه قله توچال از دربند قله توچال ویکی مختصات قله توچال اخبار قله توچال هواشناسی قله توچال قله لنین قله لنين تور قله لنین صعود به قله لنین عکس قله لنین قله پرسون قله پرسون کجاست صعود زمستانه قله پرسون ارتفاع قله پرسون مسير قله پرسون نقشه قله پرسون صعود به قله پرسون گزارش قله پرسون هواشناسی قله پرسون کروکی قله پرسون قله سماموس قله سماموس از جواهرده قله سماموس رامسر مسیر قله سماموس قله ی سماموس عکس قله سماموس تصاوير قله سماموس نقشه قله سماموس گزارش قله سماموس صعود به قله سماموس قلة النوم قلة النوم تسبب قلة النوم شيرين قلة النوم عند الاطفال قلة النوم عند الرضع قلة النوم تسبب الدوخة قلة النوم عند الحامل قلة النوم للحامل قلة النوم في الشهر التاسع قله شاهوار قله شاهوار شاهرود قله شاهوار-سمنان ارتفاع قله شاهوار قله ی شاهوار مسیر قله شاهوار هواشناسی قله شاهوار گزارش برنامه قله شاهوار گزارش صعود قله شاهوار صعود قله شاهوار قله سبلان قله سبلان ویکی پدیا قله سبلان کجاست قله سبلان و سهند قله سبلان اردبيل قله سبلان اردبیل سنگ محراب قله سبلان هواشناسی قله سبلان عکس قله سبلان قله ی سبلان داستان برند: رولکس و طی کردن مسیری پر پیچ‌وخم برای رسیدن به قله

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۳۹۶
  • تعداد حاضران : ۱۵۵
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها