freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


برای بار اول که «سقوط» را دیدم عمیقا وحشت کردم و برای بار دوم بیشتر از قبل به تاریکی و تراژدی این فیلم پی بردم. د‌فعه‌ای اول فیلم ترس‌های خارجی‌ام را نشانه گرفت و دفعه‌ی دوم ذهنم را تسخیر کرد. «سقوط» چنین فیلم ترسناک چندلایه‌ای است. فیلمی که اگرچه به‌خاطر یکی-دوتا مشکل کوچک مثل تکان‌‌های شدید دوربین در برخی صحنه‌های اکشن از تبدیل شدن به یک تجربه‌ی بی‌نقص باز می‌ماند، اما ویژگی‌های مثبت فیلم آن‌قدر بیشتر و به حدی تاثیرگذار به اجرا درآمده‌اند که به مشکلاتش می‌چربند. «سقوط» از آن فیلم‌هایی است که ژانر وحشت می‌تواند به آن افتخار کند. به قول راجر ایبرت فقید، «سقوط» حال‌و‌هوای پرآدرنالینِ کلاسیک‌های این ژانر را به یاد می‌آورد. که بالاخره با فیلمی روبه‌رو شده‌ایم که فقط به خونریزی و بیرون ریخته دل‌و‌روده‌ی کاراکترها خلاصه نشده است، بلکه دندان هم دارد. آن هم چه دندان‌های تیزی. اشتباه نکنید، این حرف‌‌‌ها به این معنی نیست که با فیلمی در مایه‌های «بابادوک» سروکار داریم. «سقوط» یک اسلشر خون‌آلود خالص است. اما نه یک اسلشر بی‌مغز. بلکه یک اسلشر روانکاونه‌ی واقعی. ناسلامتی یکی از مشهورترین عکس‌های فیلم جایی است که یکی از کاراکترها را تا گردن در استخری پر از خون نشان می‌دهد، اما تنها هدف نیل مارشال به عنوان نویسنده و کارگردان پاشیدن بی‌پروای خون به در و دیوار و صورت کاراکترها نبوده است، بلکه اینجا خون خودِ استعاره‌ای از شرایط درونی شخصیت اصلی داستان است.

اتمسفر نفسگیرِ حاکم بر این فیلم را می‌توان با یکی دیگر از بهترین فیلم‌های ترسناک بریتانیایی سال‌های اخیر یعنی «دریاچه‌ی ایدن» مقایسه کرد. همان‌طور که در آن فیلم هیجانِ مبارزه‌ی یک زنِ تنها با قاتلانِ کم‌سن و سالش، جای خودش را به استرس غیرقابل‌تحملی می‌داد، در «سقوط» هم زن‌های غارنورد ما خودشان را در اعماق تنگ زمین پیدا می‌کنند و نوع واکنش‌شان به خطری که آنها را تهدید می‌کند و مقصد نهایی‌شان بیشتر از هرچیز دیگری اهمیت دارد. درست مثل «دریاچه‌ی ایدن» که وحشت اصلی داستان شوک‌زدگی یک مربی مهدکودک از برخورد با بچه‌های بی‌رحمی بود که حکم جانش را کرده بودند. در «سقوط» هم چیزی عمیق‌تر و برنده‌تر با روان تماشاگر کار دارد و این کاری می‌کند تا بعد از فیلم خودتان را در وضعیتی پیدا کنید که پیش‌بینی‌هایتان غلط از آب درآمده و نیل مارشال با دور زدن یکی از کلیشه‌های داستانی این سبک، شما را خسته و غافلگیر رها می‌کند.

بزرگ‌ترین دلیل موفقیت «سقوط» در نفوذ کردن به زیر پوست مخاطب این است که نیل مارشال با وحشت‌های غریزی تماشاگران کار دارد. و نه تنها در فشردن دو دستی جمجمه‌ی تماشاگر با دستانش موفق است، بلکه راهی به درون ذهن هم پیدا می‌کند تا رسما به هیچ‌وجه نتوانید از آن فرار کنید. دومین دلیل موفقیت فیلم این است که نیل مارشال در به دست گرفتن اعصاب تماشاگران عجله ندارد. همین روایت آرام‌سوز فیلم است که باعث می‌شود احساس واقعی این کاراکترها که در طول فیلم ۱۸۰ درجه تغییر می‌کند و از خوشحالی و قدرت به بی‌نوایی و جنون کامل می‌رسد را لمس کنیم. گشت‌و‌گذاری به یاد گذشته‌ها که تبدیل به سقوطی به درون جهنم می‌شود. غارنوردی‌های طاقت‌فرسایی که به بقایی با چنگ و دندان در مقابل هیولاهای زیرزمینی تغییر می‌کند و فیلمی که آشنا آغاز می‌شود و با یک شلیک به اتمام می‌رسد.

فیلم به‌طرز کوبنده‌ای با زنی به اسم سارا و فاجعه‌ی بدی که برای او اتفاق می‌افتد آغاز می‌شود. این در آغاز ابزار داستانی نخ‌نماشده‌ای برای شروع یک فیلم ترسناک است و از همین رو می‌توان دست داستان را از قبل خواند. به نظر می‌رسد «سقوط» یکی از آن فیلم‌هایی است که شخصیت اصلی پس از تجربه‌ی یک آسیب دردناک روحی، باید با ترس‌هایش مبارزه کند، ناامیدی را شکست دهد و به آدم قوی‌تری تبدیل شود. خب، در اواخر فیلم است که متوجه می‌شوید پیش‌بینی اشتباهی کرده بودید. یکی از چیزهایی که درباره‌ی «سقوط» دوست دارم و کمتر فیلمسازی که در این حوزه کار می‌کند آن را درک می‌کند، این است که بعضی‌وقت‌ها باید بی‌خیال شخصیت‌پردازی شد و یکراست به درون اصل ماجرا که تماشاگر انتظارش را دارد شیرجه زد. «سقوط» بدون کاراکتر نیست. علاوه‌بر سارا، بث را داریم که دوست نزدیک سارا است و بعد از آن حادثه‌ی دردناک همراه او بوده است و همچنین جونو که عضو غیرقابل‌اعتماد و ریسک‌پذیر گروه است و رهبری سفر را برعهده دارد. بقیه‌ی کاراکترها هم با یکی-دوتا خصوصیت منحصربه‌فرد قابل‌تشخیص هستند و تمام. خوشبختانه فیلم فقط در حد لزوم آدم‌های جلوی دوربین را معرفی می‌کند و خیلی زود به درون دنیای بیگانه‌ی زیرین وارد می‌شود.

«سقوط» یک اسلشر خون‌آلود خالص است. اما نه یک اسلشر بی‌مغز. بلکه یک اسلشر روانکاونه‌ی واقعی

ماجرا از این قرار است که دوستان سارا بعد از یک سال دوباره دور هم جمع شده‌اند تا با یک ماجراجویی جدید، اتفاق بد گذشته را فراموش کنند، اما به محض اینکه آنها قدم به دنیای تاریک پایین می‌گذارند، متوجه می‌شوند که راهی به جز حرکت به جلو و پایین‌ و پایین‌تر رفتن ندارند و در این لحظه است که «سقوط» وحشت مبهم و مورمورکننده‌ی واقعی‌اش را رو می‌کند. «سقوط» بدون جامپ اسکر نیست، اما به محض اینکه شروع به خواندن دست کارگردان در جایگذاری جامپ اسکرهایش می‌کنید، ناگهان او چیزی را رو می‌کند که راهی برای مقابله با آن یا فریب نخوردن از آن وجود ندارد و آن هم اتمسفر کلاستروفوبیک و خفقا‌ن‌آوری است که توسط دیوارهای سنگی و فضای تاریک غار خلق می‌کند. بگذارید دوباره تکرار کنم: «سقوط» یکی از کلاستروفوبیک‌ترین فیلم‌هایی است که در زندگی‌ام دیده‌ام.

به‌شخصه نیمه‌ی اول فیلم که مربوط به گشت‌و‌گذار گروه در تونل‌ها و راهروها و دره‌های زیرزمینی است را بیشتر از نیمه‌ی دوم و مبارزه‌ی آنها با زامبی‌ها دوست دارم. این به این معنی نیست که نیمه‌ی دوم فیام بد است، بلکه به این معنی است که نیمه‌ی اول فیلم خیلی خیلی در زنده کردن ترس‌های واقعی انسان موفق‌تر است. قبل از اینکه کاراکترها وارد غار شوند، یکی از آنها به شوخی خطرهایی که بر اثر گم شدن در زیر زمین آنها را تهدید می‌کند را فهرست می‌کند و وقتی غارنوردان ما در میان دیوارها و سقف کوتاه زیر زمین قرار می‌گیرند شما هم می‌توانید متوجه‌ی آن علائم در خودتان شوید. مارشال با فیلمبرداری و نورپردازی دقیقش موفق شده حس سردرگمی، توهم و بدگمانی بر اثر قرار گرفتن در فضایی ظلمات و نمور را در تماشاگران هم بیدار کند. از همه‌ی آنها بدتر ترس از فضاهای تنگ است. در یکی از سکانس‌های استادانه‌ی فیلم کاراکترها در حال خزیدن در یک راهروی بسیار بسیار تنگ هستند و در این لحظات خودم را درحالی پیدا کردم که نفس کشیدن برایم سخت‌تر از حالت عادی شده بود. این را به‌علاوه‌ی حس سردرگمی در یک هزارتوی پیچیده، ظلمات مطلق و صداهایی که با روان کاراکترها و تماشاگران بازی می‌کنند کنید تا متوجه وحشت طبیعی این فیلم شوید. یکی از چیزهایی که درباره‌ی این فیلم دوست دارم این است که درست مثل کلاسیک‌های این ژانر از جمله «بیگانه» و «درخشش» برای مدت‌ها با منبع فیزیکی ترس روبه‌رو نمی‌شویم و در عوض کارگردان به‌طرز هنرمندانه‌ای موفق به خلق تعلیق و تنش ممتدی از نادیدنی‌ها و توهمات شده است. همان ترسی که باعث می‌شود در تاریکی احساس کنیم کسی پشت گردن‌مان در حال نفس کشیدن است یا وقتی در کوچه‌پس‌کوچه‌های تاریک شب، احساس می‌کنیم کسی از پشت قصد حمله به ما را دارد. «سقوط» در ایجاد ترس از ناشناخته‌ها و بازی کردن با روان مخاطب شگفت‌انگیز است.

«سقوط» یکی از کلاستروفوبیک‌ترین فیلم‌هایی است که در زندگی‌ام دیده‌ام

به مرور این حس عدم اطمینان و ناآرامی روی هم جمع می‌شود تا اینکه بالاخره سد می‌شکند و غارنوردان ما با موجودات گوشت‌خوار غارنشین روبه‌رو می‌شوند. در نیم ساعت پایانی، فیلم تبدیل به یک اکشن تند و سریع که قهرمانان‌مان را در حال دست انداختن به هرچیزی برای زنده ماندن نشان می‌دهد، تبدیل می‌شود. اگرچه این بخش از فیلم فاقد ترس خردکننده‌ی اوایل فیلم است، اما همزمان تصمیم نویسنده برای اضافه کردن زامبی‌های غارنشین فقط وسیله‌ای برای خالی کردن تنش روی هم جمع شده‌ی تماشاگران و ارائه‌ی یک جشنواره‌ی خون و خونریزی نیست، بلکه زامبی‌ها هم بخش دیگری در راستای داستانگویی و تکمیل پازل فیلم هستند. مسئله این است که از جایی به بعد احساس می‌کنید به جای تماشای نبرد این زن‌ها برای بقا در این غار، در حال تماشای استعاره‌ای از نبرد آنها برای عدم سقوط به درون جنون هستید. اگرچه به نظر می‌رسد کاراکترها در حال حرکت رو به جلو هستند، اما برای دومین‌بار که فیلم را می‌بینید، متوجه می‌شوید همیشه حرکت رو به جلوی آنها با پایین‌ و پایین‌تر رفتن در اعماق غار همراه می‌شود. اگر غار را استعاره‌ای از اعماق تاریک ذهن این غارنوردان بدانیم، آنها به مرور نه تنها به آزادی نزدیک‌ نمی‌شوند، بلکه بیشتر از قبل در حال از دست دادن عقلشان و برخورد با بی‌رحم‌ترین و بیگانه‌ترین بخش‌های ناشناخته‌ی ذهنشان هستند.

در جایی از اوایل فیلم جونو رو به دوستانش می‌گوید: «این غار اسم نداره. یه سیستم جدیده. می‌‌خواستم همگی با هم کشفش کنیم! هیچکس تا حالا این پایین نبوده». انگار منظور جونو از این غاز بدون اسم، یکی از همان فاجعه‌های بدی است که در زندگی ممکن است برای همه‌ی ما بیافتد. فاجعه‌هایی که اگرچه آنها را از دور و در زندگی دیگران دیده‌ایم، اما فقط در صورتی می‌توانیم ضربه‌ی واقعی آنها را درک کنیم که خودمان آنها را به‌طور دست‌اول تجربه کنیم. آن وقت فاجعه‌ای که تا دیروز اسم داشت، همچون غار پیچیده‌ای پر از خطر‌های باورکردنی و باورنکردنی است که گویی قبل از آن هیچکس به آن پا نگذاشته است و این شما هستید که باید برای اولین‌بار به آن وارد شوید و راه‌تان را برای رهایی از درون آن پیدا کنید و مهم نیست چقدر آماده و قوی هستید، بعضی‌وقت‌ها حرکت رو به جلو، حرکت به سمت پایین است. سارا و دوستانش به این ماجراجویی آمده‌اند تا به نوعی با این فاجعه مبارزه کنند، اما ناگهان دیوارهای غار کاری می‌کنند تا همه شخصیت واقعی‌شان را رو کنند و در این لحظات معلوم می‌شود نه سارا یک سال بعد با خاطره‌ی بدش زندگی‌اش کنار آمده است و نه دوستانش، دوست واقعی هستند. در این شرایط باید هم روشنایی توهمی بیش نباشد و باید هم جنون جای دوستان قبلی‌مان را بگیرد.

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ - ۳:۴۵:۲۹ دیده شده : ۷۴بار نویسنده : admin

نقد فیلم فروشنده نقد فیلم فروشنده اصغر فرهادی نقد فیلم فروشنده رائفی پور نقد فیلم فروشنده فراستی نقد فیلم فروشنده فرهادی نقد فیلم فروشنده توسط رائفی پور نقد فیلم فروشنده مسعود فراستی نقد فیلم فروشنده در برنامه هفت نقد فیلم ماهی و گربه نقد فیلم ماهی و گربه سعید عقیقی نقد فیلم ماهی وگربه مجید اسلامی نقد فیلم ماهی و گربه ایمان فانی نقد فيلم ماهی و گربه بررسی فیلم ماهی و گربه نقد فیلم سینمایی ماهی و گربه نقد بررسی فیلم ماهی و گربه نقد فیلم ماهی گربه نقد و بررسي فيلم ماهي و گربه نقد فیلم گاهی نقد فیلم گاهی محمدرضا رحمانی نقد فیلم گاهی خوشی گاهی غم نقد فیلم بارکد نقد فیلم بارکد فراستی نقد فیلم ملبورن نقد فیلم ملبورن فراستی نقد فیلم ملبورن نیما جاویدی نقد فيلم سينمايي ملبورن نقد فیلم سینمایی ملبورن نقد های فیلم ملبورن نقد و بررسی فیلم ملبورن نقد فیلم شیفت شب نقد فيلم شيفت شب نقد فیلم شیفت شب نیکی کریمی نقد فیلم مهمونی کامی نقد فیلم کفشهایم کو نقد فیلم پایان خدمت نقد فیلم فیلم ترسناک The Conjuring فیلم ترسناک The Conjuring 2 فیلم ترسناک The Conjuring اپارات فیلم ترسناک The Conjuring 2016 فیلم ترسناک The Conjuring 2013 دانلود رایگان فیلم ترسناک The Conjuring 2013 دانلود فیلم ترسناک The Conjuring دانلود فیلم ترسناک The Conjuring 2013 دانلود فیلم ترسناک The Conjuring با زیرنویس فارسی دانلود فیلم ترسناک The Conjuring با لینک مستقیم فیلم ترسناک The Ward دانلود فیلم ترسناک The Ward فیلم ترسناک The Tunnel دانلود فیلم ترسناک The Tunnel فیلم ترسناک The Ring دانلود فیلم ترسناک The Ring دانلود فیلم ترسناک The Ring 1 دانلود فیلم ترسناک The Ring 2002 دانلود فیلم ترسناک The Ring 2 دانلود رایگان فیلم ترسناک The Ring فیلم ترسناک The Canal دانلود فیلم ترسناک The Canal دانلود فیلم ترسناک The Canal 2014 فیلم ترسناک The Shining دانلود فیلم ترسناک The Shining دانلود رایگان فیلم ترسناک The Shining فیلم ترسناک The Quiet Ones دانلود فیلم ترسناک The Quiet Ones دانلود فیلم ترسناک The Quiet Ones 2014 فیلم ترسناک The Omen دانلود فیلم ترسناک The Omen دانلود فیلم ترسناک The Conjuring 2 دانلود فیلم ترسناک The Conjuring 2013 با لینک مستقیم دانلود فیلم ترسناک The Conjuring (جادوگری) با لینک مستقیم دانلود فیلم ترسناک The Conjuring (جادوگری) دانلود فيلم ترسناك The Conjuring دانلود فیلم ترسناک The Conjuring با کیفیت 720p دانلود فیلم ترسناک The Conjuring 2013 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم ترسناک احضار The Conjuring 2013 دانلود فیلم فوق العاده ترسناک The Conjuring محصول 2013 دانلود فیلم ترسناک The Conjuring محصول 2013 آمریکا Descent - Crossword Descent Crossword Puzzle Clue Crossword Descent Of Man Diving Descent Crossword Swift Descent Crossword Descent Slower Crossword Clue Extraction Descent Crossword Darwin Descent Crossword Slow Descent Crossword Parachute Descent Crossword Descent - Part 1 Descent Part 1 Full Movie Online Descent Part 1 Star Trek Descent Part 1 Full Movie Descent Part 1 Full Movie Free Download Descent Part 1 Music Descent Part 1 Download Descent Part 1 Tng Descent Part 1 Trailer Descent Part 1 Dual Audio Descent Descent Definition Descent Board Game Descent Game Descent With Modification Descente Descent Meaning Descent Movie Descent Underground Descent 3 Descent 2 Descent 2nd Edition Descent 2007 Descent 2 Game Descent 2nd Edition Expansion List Descent 2 Download Descent 2nd Edition Rules Descent 2 Ending Descent 2 Cast Descent 2005 Descent With Modification Definition Descent With Modification Example Descent With Modification Meaning Descent With Modification Darwin Descent With Modification Biology Descent With Modification And Natural Selection Descent With Modification Evolution Descent With Modification Vs Evolution Descent With Modification Wikipedia Descent Board Game App Descent Board Game 1st Edition Descent Board Game Review Descent Board Game Characters Descent Board Game Rules Descent Board Game Amazon Descent Board Game Geek Descent Board Game Wiki Descent Board Game Faq Descente Ski Descente Ski Jacket Review Descente Ski Vest Descente Ski Brand Descente Ski Hats Descente Ski Jacket Clearance Descente Ski Jacket Womens Descente Ski Pants Size Chart Descente Ski Pant Descente Ski Jacket Canada Descent 3 Download Descent 3 Movie Descent 3rd Edition Descent 3 Windows 10 Descent 3 Cheats Descent 3d Descent 3 Steam Descent 3 Walkthrough Descent 3 Gog Descent Gameplay Descent Game Download Descent Game Review Descent Game Board Descent Game Wiki Descent Game Online Descent Game App Descent Game Organizer Descent Game Android Descent 2007 Watch Online Descent 2007 Trailer Descent 2007 Cast Descent 2007 Ending Descent 2007 Online Descent 2007 Full Movie Descent 2007 Film Descent 2007 Full Movie Online Free Descent 2007 Parents Guide سقوط حر سقوط حر الحلقة الاولى سقوط حر الحلقة الاخيرة سقوط حر ٢ سقوط حر 29 سقوط حر ١٠ سقوط حر ٣٠ سقوط حر 17 سقوط حر الحلقة ٢٧ سقوط حر ٢٠ سقوط الاندلس سقوط الاندلس طارق السويدان سقوط الاندلس راغب السرجاني سقوط الاندلس يوتيوب سقوط الاندلس باختصار سقوط الاندلس راغب السرجاني Pdf سقوط الاندلس شعر سقوط الاندلس الجزيرة سقوط الاندلس راغب السرجاني Mp3 سقوط الاندلس عمرو خالد سقوط بغداد سقوط بغداد على يد المغول سقوط بغداد معركة المطار سقوط بغداد على يد الامريكان سقوط بغداد عام 2003 سقوط بغداد بيد داعش سقوط بغداد ويكيبيديا سقوط بغداد يوتيوب سقوط بغداد بيد التتار سقوط بغداد 2014 سقوط طائرة سقوط طائرة في المنام سقوط طائرة اماراتية سقوط طائرة في مطار دبي سقوط طائرة طيران الامارات سقوط طائرة الامارات اليوم سقوط طائرة مصرية سقوط طائرة سودانية صباح اليوم سقوط طائرة روسية في حلب سقوط طائرة في الامارات سقوط الشعر في الحلم سقوط الشعر في الحلم لابن سيرين سقوط الشعر في الحلم ابن سيرين سقوط الشعر في الحلم ماذا يعني سقوط الشعر في الحلم للامام الصادق سقوط الشعر في الحلم تفسير ابن سيرين تساقط الشعر في الحلم لابن سيرين تساقط الشعر في الحلم ابن سيرين تساقط الشعر في الحلم ماذا يعني تساقط الشعر في الحلم للرجل سقوط آزاد سقوط آزاد پارک ارم سقوط آزاد در فیزیک سقوط آزاد بدون چتر سقوط آزاد ارم سقوط آزاد موج های آبی سقوط آزاد به انگلیسی سقوط آزاد از فضا سقوط آزاد اجسام سقوط آزاد در تهران سقوط الاسنان في المنام سقوط الاسنان في المنام للعزباء سقوط الاسنان في المنام للمتزوجة سقوط الاسنان في المنام بدون دم سقوط الاسنان في المنام لابن سيرين سقوط الاسنان في المنام للحامل سقوط الاسنان في المنام بدون الم سقوط الاسنان في المنام مع الدم سقوط الاسنان في المنام تفسير ابن سيرين سقوط الاسنان في المنام وسيم يوسف سقوط الدولة العباسية سقوط الدولة العباسية على يد المغول سقوط الدولة العباسية Pdf سقوط الدولة العباسية كان في سنة سقوط الدولة العباسية على يد التتار سقوط الدولة العباسية في بغداد سقوط الدولة العباسية سنة سقوط الدولة العباسية لسعد الغامدي أسباب سقوط دولة العباسية اسباب سقوط الدولة العباسية سقوط بهشت سقوط بهشت دانلود سقوط بهشت Pdf سقوط الشعر سقوط الشعر عند الاطفال سقوط الشعر في المنام للعزباء سقوط الشعر بعد الولادة سقوط الشعر بكثرة سقوط الشعر اثناء الحمل سقوط الشعر اثناء الرضاعة نقد فیلم ترسناک The Descent - سقوط

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۵۴
  • تعداد حاضران : ۱۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها