freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمد تقی بحرینی طوسی با اعلام این خبر افزود: ساخت وسیله MLC (مالتی لیف کلیماتور) و وسیله ای جهت درمان تومورهای کوچک در مغز دو اختراع این مرکز تحقیقاتی هستند که در جشنواره اختراعات و ابداعات رازی موفق به کسب رتبه شدند.

ساخت وسیله ای جهت درمان تومورهای کوچک در مغز

رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی مشهد یادآور شد: یکی از این اختراعات، طراحی و ساخت وسیله ای جهت درمان تومورهای کوچک در نقاط مختلف بدن به خصوص در مغز که نمی توان مانند دیگر قسمت های بدن آن را رادیوتراپی و جراحی کرد، است.

بحرینی ادامه داد:  با توجه به این که این احتمال وجود دارد تومور مغزی در نقطه حساسی باشد و لمس ناحیه از تومور عواقب وخیمی برای بیمار داشته باشد؛ نیاز به تجهیزات خاصی است که به وسیله آن بتوان اشعه را محدود کرد و تنها با دوز بالا و نقطه وجود تومور اشعه داده شود تا در یک جلسه تومور از بین برود.

وی گفت: این دستگاه ها بسیار گران قیمت است، به خصوص در دوران تحریم امکان وارد کردن این دستگاه ها چه به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری وجود نداشت. اما در مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی مشهد توانستیم این طرح را در قالب پایان نامه دوره دکتری اجرایی کرده و دستگاه را بسازیم.

طراحی دستگاه MLC یا مالتی لیف کلیماتور در ایران

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: طرح دیگری در قالب پایان نامه دوره دکتری در مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصویب و انجام شد که وسیله ای تحت عنوان MLC یا مالتی لیف کلیماتور جهت جلوگیری ار رسیدن اشعه به نواحی مجاور قسمت سرطانی ساخته شد.

وی اضافه کرد: در این طرح باید میدان اشعه بر بدن بیمار محدود شود و با توجه به اینکه شکل ناحیه تومورال شکلی منظم و هندسی نیست؛ باید وسیله ای داشته باشیم که بتوانیم شکل میدان اشعه را مطابق با شکل ناحیه سرطانی به صورت نامنظم مطابقت دهیم.

بحرینی خاطر نشان کرد: این مهم به وسیله تجهیزاتی تحت عنوان مولتی لیف کالیماتور(MLC) انجام می شود.

وی گفت: این اختراع پیش از این در دنیا تولید شده و تنها چهار کمپانی توانایی تولید آن را با قیمت یک میلیون یورو دارند. اکنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد این وسیله را به شکل نرم افزار و سخت افزار به صورت آزمایشی ساخته و حتی پیشنهاد تولید آن از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به ما شده است.

رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی مشهد تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیک تولید انبوه این وسیله را در برنامه خود داشته باشیم و در صورتی که کار اجرایی و آموزشی ما کمتر شود این مهم رخ خواهد داد.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۵:۲۲ دیده شده : ۳۶بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۶۵
  • تعداد حاضران : ۲۱۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها