freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش خبرنگار ایسنا، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور در سومین همایش بین‌المللی "نظام بین‌الملل، تحولات منطقه و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران" که صبح روز دوشنبه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد در رابطه با بهترین روش اداره منطقه گفت: به جای مدل فعلی که مدل کشورهای قدرتمندتر در منطقه‌ای ضعیف است می‌توان به سمت تشکیل دولت‌های کارآمدتر در منطقه‌ای قوی‌تر رفت.


وی با بیان اینکه الگوی مذکور بر مبنای دستاورد مطلق در مقابل دستاورد نسبی است، ادامه داد: ایران، ترکیه و عربستان هر یک حق دارند به دنبال قدرتمند شدن باشند اما نباید این مساله به بهای از بین بردن کل منطقه باشد.


مشاور فرهنگی رییس‌جمهور تصریح کرد: اکنون در خاورمیانه با پدیده دولت‌های ضعیف و ورشکسته مثل عراق و لیبی و از طرفی با ضعف ساختاری دولت‌های عربستان، مصر و ترکیه روبرو هستیم و به نظر می‌آید بنیان دولت – ملت در منطقه با مشکل مواجه شده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، از بی‌ثباتی در منطقه و تک تک کشورها بیزار است، خاطر نشان کرد: ایران امنیت را برای همه و اصل مهم در ثبات منطقه می‌داند.
آشنا با اشاره به بحران هایی از جمله بحران زیست محیطی، گرد و غبار و ریزگردها و بحران‌های امنیتی همچون تروریسم و غیره اظهار کرد: با توجه به بنیان ضعیف دولت ها و دولت های ورشکسته، بحران هایی از جمله ریزگردها می تواند دامن گیر ما در منطقه شود و درگیری ها را تشدید کند و علاوه بر این به بحران مهاجرت دامن زند.

وی با بیان اینکه ارزش استراتژیک خاورمیانه رو به کاهش است، گفت: هر چند منابع سرشار نفت و گاز برای قدرت های بزرگ و نوظهور جذابیت دارد اما کاهش علاقه قدرت های بزرگ برای درگیری در منطقه را نیز همزمان شاهد هستیم و می بینیم که بیشتر این قدرت ها به سمت ضرب شصت نشان دادن در منطقه هستند تا اینکه بخواهند در این منطقه روندها را تغییر دهند. این رویکرد قدرت های بزرگ ناشی از حرکت به سمت غیر استراتژیک کردن نفت و افزایش تساعدی درگیری های منطقه ای و از بین رفتن زیرساخت ها است.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز قدرت اول منطقه‌ای شدن و ماندن در خاورمیانه بسیار پر هزینه است، اظهار کرد: قبل از اینکه هر دولت به دنبال توسعه مناطق نفوذ خود باشد، باید کیفیت و مشروعیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی درون خود را بالا ببرد. در عین حال رقابت میان کشورهای قدرتمند منطقه می تواند به سمت توانمند سازی اقتصادی و تقویت ساختارهای سیاسی حرکت کند تا به ایجاد منطقه ای قوی کمک شود.

وی ادامه داد: ایران، ترکیه و عربستان می توانند در مسائل مختلف ایفای نقش کنند و همزمان با یکدیگر نیز رقابت داشته باشند اما در این اقدام هم همکاری و رقابت آنها ماهیت سازنده دارد نه مخرب.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت خویشتن داری استراتژیک در منطقه گفت: این خویشتن داری یعنی در تقسیم منافع باید به بقای منطقه و ارتقاء شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی توجه داشت.

انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۰:۷ دیده شده : ۲۸بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۳۸۶
  • تعداد حاضران : ۱۲۶
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها