freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


چکیده: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام سالم بودن برنج‌های دولتی گفت: تمامی برنج‌های دولتی با تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بازار عرضه می‌شود و هیچ آلودگی ندارند.

«علی قنبری» روز دوشنبه درباره فضاسازی برخی رسانه‌ها در زمینه کیفیت و سلامت برنج‌های عرضه شده به بازار، افزود: سالیانه 150 هزارتن برنج تحت عنوان کالای اساسی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد و ذخیره سازی می‌شود. وی با یادآوری اینکه این حجم برنج وارداتی مورد بررسی‌های آزمایشگاهی وزارت بهداشت قرار می‌گیرد، اظهار داشت: به طور قطع برنج دولتی که به بازار عرضه می‌شود، مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروست.

قنبری با تاکید بر اینکه فقط برنج‌های مورد تایید وزارت بهداشت به بازار عرضه می‌شوند، تصریح کرد: اگر برنجی قابلیت مصرف انسانی نداشته باشد برای خوراک دام و یا شرکت‌های الکل سازی صنعتی مورد مصرف قرار می‌گیرد و در صورتی که مصارف غیرخوراکی نیز نداشته باشد، معدوم خواهد شد. وی با اشاره به اینکه نظارتی بر واردات و عرضه برنج قاچاق نیست، گفت: حتی اگر برنج قاچاق به بازار عرضه شود، در صورت مشاهده توسط دستگاههای نظارتی معدوم و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: از ابتدای سال تاکنون حدود 100 هزارتن برنج برای ذخیره سازی شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد شده که بخش عمده این برنج‌ها مربوط به کشورهای اروگوئه، آرژانتین و هند است. به گفته معاون وزیر جهادکشاورزی، براساس سیاست‌های اقتصاد‌ مقاومتی باید کالاهای کشاورزی متنوع بر اساس سلیقه اقشار مختلف و از کشورهای متفاوت خریداری شود تا اگر کشوری قصد تحریم ایران را داشت، بتوان محصولات مورد نیاز خود را از دیگر کشورها تامین کرد که با همین رویکرد برنج از مبادی مختلف خریداری می‌شود. قنبری با بیان اینکه برای نوسازی ذخایر استراتژیک، به طور سالیانه برنج جدید خریداری و وارد کشور می‌شود، افزود: برنج مورد نیاز امسال از کشورهای هند، آمریکا، ویتنام، آرژانتین و اروگوئه خریداری می‌شود که تاکنون بخشی از این محصول وارد شده است.

طبق حکم وزیر جهاد کشاورزی از سال 1393 حجم ذخایر استراتژیک برنج شرکت بازرگانی دولتی ایران کاهش یافته به طوری که حجم این ذخایر از 300 هزار تن در سال‌های گذشته به 150 هزار تن رسیده است. به گفته محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی، در سال 92 میزان واردات برنج یک میلیون 956 هزار تن بود که این میزان در سال 93 به یک میلیون و 200 هزار تن و در سال 94 به 744 هزار تن کاهش یافت. این آمار نشان می‌دهد میزان واردات برنج در سال 94 نسبت به سال 92 بیش از یک میلیون و 200 هزار تن کاهش دارد. همچنین تعرفه واردات برنج در سال 92 و 93 حدود 22 درصد بود، اما امروز تعرفه واردات برنج به کشور 40 درصد تعیین شده است که خود باعث کاهش واردات می‌شود.

نیاز مصرفی برنج کشور سالیانه حدود سه میلیون تن است که حدود دو میلیون تن آن از داخل و بقیه از طریق واردات تامین می‌شود. براساس سیاست وزارت جهادکشاورزی دولت یازدهم و به منظور صرفه جویی در منابع آبی کشور، کشت و تولید برنج در دو استان مازندران و گیلان عملیاتی خواهد بود و کشت برنج در استان های دیگر کشور کنترل می‌شود.

منبعایرنا

منبع : ارانیکو ارسال به :
انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵:۹ دیده شده : ۴۵بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۳۷۹
  • تعداد حاضران : ۲۰۸
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها