freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش روزنامه ماندگار افغانستان، این توافق‌نامه که دارای یک مقدمه و ۱۵ ماده می‌شود، در جلسه عمومی این هفته مجلس سنا ارائه شد. توافق‌نامۀ چابهار چندی پیش از سوی مجلس نمایندگان نیز با اکثریت آرا تصویب شده بود.
آگاهان اقتصادی به این باورند که افغانستان کشوری وارداتی و محاط به خشکی است و انتقال اموال بازرگانی با استفاده از راه آبی و دریا، می‌تواند هزینه انتقال اموال را کاهش دهد و زمینه سرمایه‌گذاری در کشور را نیز افزایش دهد.
به گفتۀ آگاهان، ناامن بودن مسیر ترانزیت بندر کراچی که همیشه مورد تهدید گروه‌های شورشی در مناطق مرزی بین دوکشور بوده است، از یک سو و آسیب‌پذیری مناسبات دوکشور از سوی دیگر، از مواردی به شمار می‌رود که می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای استفاده از بندر کراچی به عنوان خط ترانزیت برای افغانستان را تحت الشعاع قرار دهد و چابهار گزینۀ مناسب برای انجام این کار به شمار می‌رود. مسئولان در حکومت افغانستان نیز با شمردن سهولتهایی که بندر چابهار برای انتقال کالاهای بازرگانی ایجاد می‌کند، می‌گویند که استفاده از این بندر سبب میشود تا کالاهای مشترک به صورت ساده انتقال یابند.
مسافر قوقندی سخنگوی وزرات تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید: کالای افغانستان از بندر چابهار بطور ساده و در زمان کوتاه به هند صادر می شود و برعکس کالاهای مورد نیاز افغانستان از هندوستان به این کشور و نیز با استفاده از این بندر کالاهای هند از مجرای افغانستان و ایران به آسیای میانه راه پیدا می کند.
به گفتۀ سخنگوی وزارت تجارت و صنایع، هندوستان یکی از همکاران صادراتی و وارداتی افغانستان بوده و پس از امضای این تفاهم‌نامه، صادرات این کشور به‌گونۀ چشم‌گیر به هندوستان افزایش خواهد یافت. گفته شده است که چابهار به دلیل نزدیکی با افغانستان و نقطه اتصال کشور به آبهای آزاد و تعرفه پایین هزینههای بارگیری، نگهداری، صادرات و واردات کالاها مورد توجه مقامها، تجار و بازرگانان داخلی و خارجی قرار گرفته است. از سویی هم این بندر، به دلیل شرایط آب و هوایی اش قادر است در تمامی طول سال امکان انتقال کالا به آسیای میانه را فراهم کند. در کنار آن، یک بزرگراه عمده که چابهار را به بزرگراه قندهار ـ هرات متصل می‌کند و دو طرح ریلی نیز در دست اجرا قرار دارد که نخستین خط آهن که هندی‌ها ساخت آن را برعهده دارند بندر چابهار را به منطقه حاجیگک، متصل خواهد کرد. خط دوم که ایرانی‌ها سرگرم ساخت آن هستند، شهر هرات را به مشهد ایران متصل و از آن جا به سمت ترکیه ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۵:۱۵ دیده شده : ۲۶بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۰۹
  • تعداد حاضران : ۲۴۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها