freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا، دکتر سیدابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص اهمیت برگزاری این کارگاه، گفت: ایجاد موجودات و سلولهای بهبود یافته ژنتیکی به منظور ارتقاء زندگی بشر توسط دانشمندان آگاه در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی، جانوری و میکروبی همواره حساسیت‌هایی را برای افراد آگاه و ناآگاه به این مباحث به همراه داشته است.

فاضلی بیان کرد: با ظهور و استفاده از  تکنولوژی قدرتمند  ویرایشگر ژنومی " CRISPR/Cas9"  و استفاده از آن در تولید نسل جدید موجودات تراریخته می‌توان امیدوار بود که برخی از این حساسیت‌ها تقریبا از بین برود. تحقیقات سه سال اخیر در این مورد که در مجلات معتبری مانند "Nature" و "Science" به چاپ رسیده است و همچنین خرید امتیاز اجازه استفاده تجاری از این تکنولوژی توسط شرکتهای بزرگ در دنیا  گواه اهمیت و سودآور بودن آن است.

وی افزود: با استفاده از شکلی خلاقانه از تکنولوژی "CRISPR/Cas9" بدون اینکه ژن و یا عناصر ژنتیکی از جنس DNA به سلول و یا ژنوم موجود هدف وارد شود می‌توان یک یا چندین ژن را خاموش و یا تغییرات اپی ژنتیک مفید را ایجاد کرد، بدین صورت که با مخلوط کردن پروتئین برنده "Cas9" و یا RNA کد کننده آن با مولکول کایمر شناساگر ژن هدف به نام "gRNA"  و انتقال همزمان این دو به سلول دلخواه می‌توان یک یا چندین ژن را خاموش و یا تغییرات اپی ژنتیک سودمند در سطح ژنوم ایجاد کرد. نکته بسیار مهم در این شکل جدید از خاموشی ژن، عدم ورود مولکول DNA جدید به ژنوم سلول هدف است که این نکته برطرف کننده بخش زیادی از حساسیت‌های ایمنی زیستی مرتبط با موجودات تراریخته است.

فاضلی همچنین آشنایی محققان با تکنولوژی "CRISPR/Cas9" و معرفی کاربردهای آن در حوزه بیوتکنولوژی مدرن و آموزش طراحی و ساخت عملی مولکول "gRNA " برای ژن و یا ژنهای هدف در لوله آزمایش را از اهداف این کارگاه برشمرد و افزود: سنتز مولکول "gRNA " توسط شرکتهای خارجی هزینه بالایی به همراه دارد که پس از پایان این کارگاه انتظار می رود شرکت کنندگان بتوانند مولکولهای " gRNA" مربوط به پروژه های خود را در آزمایشگاه سنتز کنند.

همچنین در این کارگاه موارد مربوط به بروز برشهای غیرهدف (Off-Targets) در ژنوم و نحوه شناسایی و تصحیح بیوانفورماتیکی و آزمایشگاهی این تغییرات ناخواسته به شرکت کنندگان آموزش داده خواهد شد.  

گفتنی است، این کارگاه به مدت 2 روز از تاریخ  19 تا 20 اسفند 95  ماه برگزار می‌شود.

علاقمندان می‌توانند جهت اطلاع از سرفصل ها و پیش ثبت نام کارگاه (با تکمیل فرم ثبت نام )به سایت WWW.IBRC.IR مراجعه کنند.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ - ۵:۵:۱۷ دیده شده : ۶۷بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۶۱
  • تعداد حاضران : ۱۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها