freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

کردپرس گزارش می دهد؛
رونمایی از کتاب تاریخ و شیوه فعالیت "مسگری" در دانشگاه کردستان
سنندج- کتاب "مسگری" که در زمینه شغل مسگری یکی از مشاغل قدیمی شهر سنندج توسط فریدون حسین پناهی تالیف شده منتشر و طی مراسمی در دانشگاه کردستان رونمایی شد.
به گزارش کردپرس دومین کتاب از مجموعه کتب «پیشه کۆنەکانی شاری سنه» "مشاغل قدیمی شهر سنندج" با عنوان «مسگه‌ری» (مسگری) منتشر و شامگاه دیروز طی مراسمی که با همت و همکاری پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان در تالار مولوی این دانشگاه با حضور نویسندگان و هنرمندان و اساتید دانشگاهی، جمع زیادی از مردم فرهنگ دوست کردستان و مسگران پیشکسوت و خانواده های آنان برگزار شد رونمایی بعمل آمد.
این کتاب با تحقیق و پژوهش فریدون حسین پناهی در زمینه شغل مسگری که یکی از مشاغل قدیمی شهر سنندج بوده، به رشته تحریر در آمده است.
در این کتاب به شغل مسگری، اسامی مسگران قدیمی شهر سنندج، طرز کار و زندگی آنان، نحوه ساخت ظروف مسی، اسامی ظروف ساخته شده در طی 50 سال گذشته و ابزاری که مسگران برای ساخت این ظروف به کار می بردند، به زبانی ساده منتشر شده است.
این کتاب با همکاری پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان در هزار و 500 نسخه و 308 صفحه با تصاویری از نحوه مسگری و مسگران و ...منتشر شده است.
«پیشه کۆنەکانی شاری سنه» (مشاغل قدیمی شهر سنندج) مجموعه‌ای از مشاغل قدیمی شهر سنندج است که از سوی «فریدون حسین پناهی» در تحقیقی در قالب چندین جلد کتاب که هر یک از آنها به یکی از مشاغل فراموش شده سنندج اختصاص دارد تالیف و منتشر می شود و اولین جلد این مجموعه با عنوان «ئاسنگەری» (آهنگری) ابتدای امسال منتشر و رونمایی شد.
در این مراسم رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان طی سخنانی اظهار داشت: کتاب "مسگری" دومین کتابی است که نگارنده درباره شغل قدیمی و سنتی نگارش و تالیف کرده است و مدتی پیش نیز کتابی در زمینه معرفی شغل آهنگری در سنندج تالیف کرد که توسط این مرکز منتشر و در اختیار علاقمندان و شهروندان قرار گرفت.
دکتر امید قادرزاده افزود: این پژوشکده و به ویژه دانشگاه کردستان وظیفه خود می داند که فرهنگ و آداب و رسوم این منطقه و نویسندگانش و همچنین از پیشینه کردستان دفاع و حمایت کند چرا که پیشه و کارهای سنتی، زیربنای یک جامعه محسوب شده و توجه و حمایتاز آن کار بسیار با ارزشی است که در دستور این مرکز برای تحقق قرار گرفته است.
 قادرزاده تصریح کرد: بخش زیادی از مشاغل و کارهای قدیمی و سنتی فراموش شده اند که با از بین رفتن آنها، بی شک بخشی از ادبیات و فرهنگ ما نیز از بین می رود.
عطالله حواری نسب، پژوهشگر و استاد دانشگاه، ماجد مردوخ روحانی نویسنده و محقق، عبدالباقی روشنی استاد دانشگاه و دکتر کیومرث ایراندوست رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان نیز در آیین در ارتباط با مشاغل قدیمی و آداب و سنن کهن سنندج و همچنین خود کتاب به ایراد سخنرانی پرداختند.
فریدون حسین پناهی مولف کتاب نیز در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: از دوران جوانی تاکنون مشاغل زیادی داشته ام و تصمیم داشتم کاری انجام دهم که استادانم را به مردم معرفی کنم که البته بودن در بازار و کنار مردم اصلی ترین مشوق من در این باره بود و به عبارتی دلیل نوشتن این کتاب، مردمی بودن و بازاری بودن من است و به آن نیز افتخار می کنم.
حسین پناهی افزود: تلاش زیادی کردم تا در زنده کردن شغل های سنتی نقشی داشته و مؤثر باشم و باز هم به این کار ادامه خواهم داد.
وی در مورد صنعت کاران به ویژه مسگران گفت: افراد و اشخاصی در این شهر زندگی می کنند که باید وجودشان را طلا گرفت، انسانهایی که سالهای سال با زور بازو و عرق جبین نان حلال را بر سر سفره هایشان برده اند و برای هنر و صنعت این دیار هم ارزش و اعتبار بدست آورده اند که باید بر دستان همه آنان زد و تکریمشان کرد و انشاالله اگر عمری باقی بود  دیگر شغل ها و صنعت های قدیمی سنندج را نیز گردآوری و منتشر خواهم کرد.
در ابتدایی این مراسم پیام هنرمند بزرگ کرد استاد خالقی در ارتباط با مشاغل قدیمی سنندج قرائت شد و در پایان نیز با اهدای لوح، از پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان، مسگران قدیمی سنندج و تمامی کسانی که در نوشتن این کتاب همراهی کرده بودند تقدیر شد.

کد مطلب: 118894  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۹/۴  |  ساعت: ۴ : ۲۳

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ - ۷:۵۰:۳۵ دیده شده : ۳۲بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۳۸۶
  • تعداد حاضران : ۱۲۶
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها