freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


تمامی بهبودهایی که در زمینه سیستم‌های ایمنی خودرو صورت گرفته است در مدت ۱۰ ثانیه قابل بازگو کردن است. با تماشای تست‌های تصادف از روبرو در پنجاه سال پیش، این سوال مطرح خواهد شد که در آن زمان انسان‌ها چگونه جان سالم به در می‌بردند؟ کمربندهای ایمنی، ضربه‌گیرها، پشت سری صندلی، صندلی کودک همه و همه مواردی هستند که فاصله بسیار زیاد ایمنی خودروهای امروزی را با گذشته نمایان می‌سازند. این فاصله به قدری زیاد است که حتی پیشرفت‌هایی چون تولید ایربگ برای اولین بار در دهه ۷۰ میلادی نیز به چشم نمی‌آید.

در اینجا به بررسی ۱۱ مورد از مهمترین پیشرفت‌های صورت گرفته در این زمینه طی ۲۵ سال گذشته می‌پردازیم.

۱. سیستم کنترل پایداری الکترونیکی

بدون شک، سیستم کنترل پایداری بعد از معرفی ترمزهای ضد قفل (ABS) بزرگترین نوآوری مرتبط با صنایع خودرو است. این سیستم ابتدا در سال ۱۹۹۵ توسط کمپانی بوش بر روی خودروهای مرسدس بنز کلاس S و بی‌ام‌و سری ۷ قرار گرفت. سیستم کنترل پایداری، عملکرد سیستم‌های ABS و کنترل کشش را با نرخ انحراف از مسیر (سرعت دوروانی خودرو) و سنسورهای زاویه فرمان درمی‌آمیزد. اگر خودرو در آستانه لغزش یا انحراف از مسیر قرار گیرد، سیستم کنترل پایداری بی‌درنگ به طور خودکار در یک یا بیش از یک چرخ اقدام به ترمزگیری می‌کند یا توان مورد استفاده را کاهش می‌دهد تا خودرو را به مسیر بازگرداند. این اتفاقات به قدری سریع رخ می‌دهند که اغلب راننده متوجه شرایط و سوانحی که امکان وقوع آن‌ها وجود دارد، نخواهد شد. تمام خودروهای موجود در ایالات متحده آمریکا از مدل‌های سال ۲۰۱۲ به بعد به صورت اجباری باید به سیستم کنترل پایداری به صورت استاندار مجهز شوند.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۲. ترمزهای ضد قفل

ترمزهای ضد قفل (ABS) تا اواسط دهه ۹۰ میلادی آن‌چنان مورد توجه قرار نگرفته بودمد و در خودروها جایگاهی نداشتند. حتی در آن زمان نیز که راه خود را به خودروها باز کردند، از ملزومات آن به شمار نمی‌آمدند. تا آن که در سال ۲۰۱۲ سیستم کنترل پایداری برای خودروها (در ایالات متحده آمریکا) اجباری شد. تا قبل از ورود ABS به خودروها رانندگان مجبور بودند تا به جای آن که پدال ترمز را به طور متدد فشار دهند، آن را به دفعات فشرده و آزاد کنند تا از قفل شدن چرخ‌ها جلوگیری کرده و قدرت فرمان‌پذیری خودرو را حفظ کنند. سیستم ABS به منظور بیشینه کردن کشش موجود و کاهش قابل توجه مسافت توقف، به طور پیوسته فشار ترمز را در هر چرخ تنظیم می کند. همچنین این سیستم این قابلیت را برای راننده فراهم می‌کند تا بدون نگرانی نسبت به پایداری خودرو در عبور از موانع به خودرو فرمان دهد.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۳. سیستم نظارت بر فشار تایرها

شاید ترکیدن لاستیک قابل پیش‌بینی نباشد، اما آیا پنچری های کوچک که به مرور مشکل‌ساز می‌شوند را می توانید تشخیص دهید؟ سیستم‌های نمایش فشار باد تایرها یا Tire pressure monitoring systems  (TPMS) که از سال ۲۰۰۷ (در ایالات متحده آمریکا) اجباری شده‌اند، در دوحالت به انجام وظیفه می‌پردازند. نسخه ارزان قیمت‌تر سرعت چرخ‌ها را اندازه می‌گیرد و با داده‌هایی که در اختیار دارد مقایسه می‌کند. تایری که دارای شرایط مناسبی نباشد با سرعت متفاوتی نسبت به دیگر تایرها حرکت می‌کند و در این زمان است که چراغ هشدار دهنده آن روشن می‌شود. اما بخش عمده‌ای از این سیستم‌ها ازسنسورهای فشار وایرلسی بهره می‌برند که درون هر چرخ تعبیه می‌شود و فشار لحظه‌ای آن را مشخص می‌کنند. برای رانندگانی که در مسابقات شرکت می‌کنند یا پیچ‌های تند را با سرعت پشت سر می‌گذارند، سیستم TPMS برای اطلاع از رسیدن هر چهار تایر به دمای کاری مورد نظر، حیاتی خواهند بود.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۴. کیسه هوای جانبی

کمپانی ولوو برای اولین بار کیسه‌ هوای جانبی را در با به کار گیری در خودروهای سدان و واگن 850 مدل ۱۹۹۵ معرفی کرد. این کیسه‌های هوا چه در درب خودرو و چه در صندلی قرار داده شده باشند به شکل قابل ملاحضه‌ای جراحات قفسه سینه را در تصادف از طرفین کاهش می‌دهند. برخی از خودروها مانند مرسدس بنز کلاس E از دو کیسه‌ هوای جانبی مجزا بهره می‌برند. خودروهای دیگری چون شاسی-بلندهای سایز متوسط کمپانی جنرال موتورز مثل شورولت Traverse، بیوک Enclave و GMC Acadia به کیسه هوای جانبی مجهز هستند که در طرف دیگر (وسط خودرو) قرار می‌گیرد و از آسیب رسیدن به راننده و سرنشین جلوگیری می‌کند. با این حال این نمونه‌ها مثال‌های خاصی از این کیسه‌های هوا هستند. کیسه‌های هوای جانبی مدتی است که از ملزومات خودروها شناخته می‌شوند و جای خود را در این صنعت باز کرده‌اند.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۵. کیسه هوای پرده‌ای محافظ سر

خودرو ولوو S80 مدل ۱۹۹۹، اولین خودرویی است که به صورت استاندارد به کیسه هوایی مجهز شده بود که هر دو سرنشین جلو و عقب را از قسمت شیشه‌ای جانبی خودرو محافظت می‌کرد. همانند کیسه‌های هوای جانبی، کیسه‌های هوای پرده‌ای محافظ سر نیز از لحاظ فنی در ایالات متحده امریکی اجباری نیستند. با این حال تنها تعداد محدودی خودرو نظیر جیپ Wrangler و دوج Viper از آن‌ها بی‌بهره هستند. در اکثر خودروها کیسه‌های هوای پرده‌ای مدتی بعد از برخورد نیز همچنان شرایط خود را حفظ می‌کنند تا از سر و دیگر قسمت‌های بالایی بدن در مواقعی که خودرو واژگون می‌شود و در مقابل خرده شیششه و اجزایی از خودرو که متلاشی شده‌اند، محافظت کند.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۶. فولاد با استحکام بالا

با توسعه روش‌های جدید و به کارگیری فناوری‌های نوین، فولاد همچنان در حال مستحکم‌تر شدن است. فولودهای با استحکام جدید از آلیاژهای ویژه‌ای بهره می‌برند که باعث سبک‌تر شدن و در عین حال مقاوم‌تر شدن آن‌ها می‌شود. با به کارگیری این فولاد در نقاط حساسی چون ستون‌ها و قسمت زیرین خودرو جایی که پاهای سرنشینان قرار می‌گیرد، احتمال آسیب به شدت کاهش می‌یابد چراکه فولاد مورد بحث به آسانی خم نشده و تاب نمی‌خورد. همچنین با افزایش استحکام شاسی خودرو سواری آن نیز بهبود می‌یابد.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۷. سیستم روشنایی HID تطبیقی

چراغ‌های زنون نسبت به نمونه‌های هالوژنی پرنورتر هستند و طیف رنگ‌های موجود در نور خورشید را بهتر به نمایش می‌گذارند. چراغ‌های LED نیز عصر جدیدی را پایه‌گذاری کردند بعلاوه‌ی اینکه در مصرف انرژی بسیار بهتر ظاهرشدند. با این حال مسئله روشنایی تنها بخشی از مزایای آن‌ها است. چراغ‌های تطبیقی این قابلیت را دارند تا روشنایی خودرو را طوری تنظیم کنند که نور داخل چشم‌های راننده‌ روبرو قرار نگیرد و عملا خطر تصادف به دلیل کاهش دید رانندگان در این مواقع را به صفر برسانند. همچنین چرخش چند درجه‌ای و اضافه شدن پرتو‌های نور جانبی سر پیچ‌ها رانندگی در شب را بسیار آسان‌تر و ایمن‌تر می‌نماید.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۸. ترمز اضطراری خودکار

اگر تا به حال در زمان رانندگی موقعیتی را تجربه کرده باشید که در آن تنها با لحظه‌ای نگاه به جایی به غیر از جاده (معمولا این حواس پرتی را تلفن همراه موجب می‌شود) ناگهان متوجه می‌شوید که فاصله شما با خودروی جلویی بسیار کم شده است، ضرورت وجود ترمز خودکار را درک خواهید کرد. دوربین‌، لیزر، رادار یا ترکیبی از آن‌ها در ساختار ترمز‌های خودکار به کار گرفته می‌شود. در هر صورت، سیستم‌های ترمز خودکار در زمانی که احتمال وقوع تصادف تشخیص داده شود، کنترل کامل را در دست می‌گیرند و توانایی آن را دارند تا خودرو را به طور کامل متوقف کنند. همچنین سیستم‌های ترمز خودکاری وجود دارد که نسبت به عابرین پیاده و دوچرخه‌سواران نیز حساس هستند.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۹. سیستم نظارت بر نقاط کور

سیستم‌های نظارت بر نقاط کور با به کارگیری رادار یا سنسورهای مافوق صوت در یک چهارم انتهایی خودرو، احتمالا دقیق‌ترین سیستم کمکی رانندگی هستند که در عین حال حواس راننده را پرت نمی‌کنند. البته برف، گرد و خاک و به طور کلی آب و هوای نامناسب کارکرد این سنسور‌ها را مختل می‌کند، اما زمانی که مانعی وجود نداشته باشد، علامت هشدار دهنده تعبیه شده در آینه‌های جانبی یا در خودرو می‌تواند از خطرات موجود در جابه‌جایی بی‌موقع بین خطوط جلوگیری کند.

سیستم‌های ایمنی خودرو

۱۰. سیستم دید در شب

تا زمانی که قیمت سیستم‌های دید در شب بسیار بالا است، این سیستم‌ها آن‌چنان که باید مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. اما این مسئله برای خودروهای لوکس کاملا متفاوت است. دوربین‌های مادون قرمز این سیستم تصویری از اجسامی را که خیلی دورتر از حتی شعاع نور چراغ‌های خودرو است، می‌تواند نمایش دهد و همچنین این قابلیت را دارد تا انسان‌ها و حیوانات را به صورت جداگانه مشخص کند. با این حال امکان خاموش کردن چراغ‌ها و حرکت به صورت مخفیانه وجود ندارد چراکه هیچ‌یک از خودروسازان علاقه‌ای به پذیرفتن عواقب به کارگیری سیستم دید در شب به عنوان تنها مرجع تشخیص محیط اطراف، ندارند.

سیستم‌های ایمنی خودرو

11. سیستم هشدار خروج از خطوط/سیستم کمکی حفظ خطوط حرکت

در حالی که سیستم‌های هشدار خروج از خطوط یا سیستم‌های کمکی حفظ خطوط حرکت بیشترین تغییر و تحول را در نحوه عملکرد و تشخیص خطرات داشته‌اند، اما مشخصا خودروهایی که توان هشدار دادن را نسبت به خروج از خطوط دارند و یا می‌توانند به نحوی خودرو را به مسیر مناسب آن بین خطوط بازگردانند، قادرند تا از تصادفات کشنده و مرگبار جلوگیری کنند. بر اساس آمار و ارقام موجود نیز این سیستم‌ها موفق به جلوگیری از این برخوردها شده‌اند. با استفاده از ایجاد صدا یا لرزشی کوچک در فرمان یا صندلی خودرو، این سیستم‌ها راننده را نسبت به شرایط آگاه می‌کنند. سیستم‌های کمکی حفظ خطوط حرکت پا را از این فراتر گذاشته و با درگیر کردن ترمزها یا با کنترل خودکار خودرو (اخیرا مورد استفاده قرار گرفته است)، آن را به مسیر بین خطوط هدایت می‌کنند. از آن جایی که دوربین‌ها این سیستم باید به طور پیوسطه به بررسی مسیر بپردازند، تنها ایرادی که می‌توان از این سیستم‌ها گرفت، عدم عملکرد صحیح آن‌ها در شرایط بد آب و هوایی و جاده‌هایی است که از خط‌کشی مناسبی بهره نمی‌برند.

سیستم‌های ایمنی خودرو

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۵:۲۴ دیده شده : ۵۱بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۰۹
  • تعداد حاضران : ۲۰۱
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها